Yeni Eve Taşınırken Nelere Dikkat Etmeli

0
708

Merhaba arkadaşlar;

hepimiz güzel, huzurlu, mutlu bir yaşam sürebilmek için çaba sarf ediyor, çalışıyor, eve emek veriyoruz. Güzel ve mutlu bir yaşamın başlangıçlarından bir tanesi mutlu olabileceğimiz ve huzurlu bir şekilde yaşayabileceğimiz güzel bir evden geçmektedir. Bu yazımızda bir evde mutlu olabilmemiz ve minimum sorunla yaşayabilmemiz için dikkat etmemiz gereken başlıca konulara göz atacağız.

Yeni Ev Satın Almak Veya Kiralamak

Tabii ki alacağınız evde problem yaşamamak adına dikkat etmeniz gereken konulara gelmeden önce, bir ev kiralama ve satın alma durumu önceliklidir. Bu durumda ilk olarak aile fertlerinin sayısı ve yaş ortalamasına göre öncelikle size uygun olan eve (bahçeli, rezidans, 2+1, 4+1, otoparkı olan, yüzme havuzu olan v.s) karar vermelisiniz. Kedinize uygun olan eve karar verdikten sonra asıl mücadele dönemi başlayacaktır. Bu aşamanın sonunda muhtemelen, gerek ilanlardan gerekse de, emlakçı aracılığı ile kendinize uygun evi aramaya başlayacaksınız. Eğer sahibinden satılık veya kiralık bir ev bulursanız, gerçekten çok şanslısınız.

Yok eğer emlakçı aracılığı ile bir ev bulursanız, biraz uğraş göstermeniz gerekmektedir. Çünkü birçok emlakçı ile uğraşmak gerçekten zordur. Çünkü size uygun olmayan evleri kiralamak veya satmak adına birçok size uygun olmayan ev satmak veya kiralamak isteyeceklerdir. İkinci yaşayacağınız problem ise fahiş rakamlarda komisyon istemeleri olacaktır. Bu nedenle sahibinden bir ev kiralamanız veya satın almanızı tavsiye ederiz. Ev kiralama veya satın alma aşamasında emlakçılar ile yaşayacağınız problemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Size uygun olamayan evleri gezdirerek, vakit kaybına neden olabilirsiniz.
 • Size uygun olmayan evleri satma veya kiralama konusunda ısrarlı olamaları yanlış bir tercih yapmanıza neden olabilir.
 • 2020 yılı emlakçı komisyonu mülk satandan %2, mülk alandan ise %2 oranındadır. Bu oranın üzerine çıkarak maddi zarara uğrayabilirsiniz.
 • Kiralama konusunda ise yıllık kira bedelinin %12 emlakçı komisyonu olarak geçmektedir. Bu oranında fazlasını vermek yine maddi zarara uğramanıza neden olacaktır.
 • Yaşayacağınız en büyük problemlerden bir tanesi ise gerçek değerin üzerinde değer biçebilirler. İster kiralayın, ister satın alın mutlaka noter veya kontrat aşamasında ev sahibi ile fiyat konusunda mutabakata varmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda saymış olduğumuz kriterler tabii ki, işini hakkıyla ve yasal bir şekilde yapan esnaflar veya emlak sektöründe olanlar için geçerli değildir. Birçok resmi olmayan emlakçı bulunmakta ve ev sahibi, dükkan sahibi olmak isteyen veya kiralamak isteyen insanları zarara uğratmaktadır.

Ev Satın Alıp / Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli

Herkes kiraladığı veya sayın aldığı evde, uzun yıllar mutlu bir yaşam sürmek ister. Çünkü hepimiz evimizde mutlu ve huzurlu olmak, günün stresini güzel bir şekilde atmak ve yeni bir güne dinç bir şekilde başlamak ve mutlu bir yuvamızın olması için bulunuruz. Bu kriterleri sağlayamadığı sürece, ev bize huzurdan ziyade çile getirecektir. Beğendiğiniz, satın almak / kiralamak istediğiniz evde son aşamaya gelip satış veya kontrat yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususları şöyle sıralayabiliriz;

 • Öncelikle evin güneş almasına ve aydınlık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Zira bu konu size elektrik maddiyatı konusunda oldukça katkı sağlayacaktır.
 • Evin ara kat olmasına ara kat olmasa bile alt katında depo, antre, dükkan gibi boş bir yerin olmamasına dikkat etmeniz gerekir aksi takdirde evde ısınma problemi yaşayabilirsiniz.
 • Eğer kiraladığınız veya satın aldığınız ev ankastre ürünler ile birlikte ise bu ürünlerin kalite durumunu iyice kontrol etmelisiniz.
 • Banyo dolapları, mutfak dolapları, duşakabin, musluk bataryaları, oda kapıları, zemin döşemeleri, camlar ve boya durumunu oldukça iyi bir şekilde kaliteli kontrol etmelisiniz. Zira yeni bir eve taşınıp bu problemlerle uğraşmak istemezsiniz.
 • Varsa, yan dairenizin banyo, tuvalet veya mutfağının yatak odanıza denk gelmemesi çok önemli bir konudur (eğer ses yalıtım yapılmış ise çok önemli bir konu değil).
 • Eğer kapalı otopark var ise, ve binanın altında ise, ses yalıtımı olmadığı sürece otopark sesleri daire içlerinden duyulmaktadır. Araç veya motosiklet seslerinin veya araçların kasisten geçerken çıkardığı sesleri dairenizin içinde düşünsenize.
 • Binada ısı yalıtım veya diğer bir deyişle mantolama işleminin yapıldığından emin olmanız ısınma maddiyatı konusunda sizi oldukça rahatlacaktır.
 • Site ve rezidans gibi bir yapıdan ev alacak veya kiralayacaksanız en önemli konulardan bir tanesi tadilat ve tamirat işlerinin dışarıdan bulmuş olduğunuz bir ekibe yaptırabilme konusudur. Eğer böyle bir zorunluluk var ise, yönetimin yapmış olduğu tadilatlarda fahiş rakamlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • İlgilendiğiniz evin merkezi ısıtma veya bireysel ısıtma olması da tercihinize göre kontrol edilmesi gereken etkenlerden bir tanesidir.

Bu başlıca ve temel yaşanabilecek durumları kendinize göre uygun gördükten sonra, diğer bir aşama olan satış işlemleri ve kontrat işlemleri sırası gelecektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken hususları da, siz değerli ziyaretçilerimize şu şekilde sıraladık;

 • İlgilendiğiniz ev, site içerisi veya rezidans ise, kesinlikle yönetim ile görüşüp tüm hizmetlerin aidata dahil olduğunu ve aidat ücretleri konusunu netliğe kavuşturmanızı tavsiye ederiz.
 • Eğer evi satın alacaksanız muhatabınızın gerçekten mülk sahibi olduğuna veya vekaletinin olduğuna, aynı zamanda da, vekalet geçerlilik tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Satın aldığınız veya kiraladığınız evin yönetim üzerinde satılmaya bir engel durumu olup olmadığına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde daha önceki birikmiş borçlar v.s ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Kiralamak istediğiniz evin kira kontratının noter huzurunda yapılması tavsiyemizdir. Böylelikle oğlum askerden geliyor, kızım evleniyor gibi durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Bu durumda da mülk sahibi ile görüşüyor olmanız veya vekaleti olan kişinin vekalet tarihine ve içeriğine bakıyor olmanız oldukça hassas bir konudur.
 • Yazımızın başında belirttiğimiz gibi eğer, emlakçı veya esnaf aracılığıyla işlem yapıyorsanız. Komisyon konusunda dikkat etmelisiniz.

Evet, ev alma veya kiralama konusunda yaşanabilecek problemleri ve dikkat edilmesi gereken kuralları kısaca bu şekilde sıralayabiliriz. Siz ve ailenize uzun yıllar mutlu, sağlıklı, ve huzurlu bir yaşam dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here