Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatı Ne Kadar? Kaç Lira ?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı 2023 Yılı Fiyatı Ne KADAR Oldu ? Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Yorumları ve Tavsiyeleri Nelerdir ? Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Ne zaman Kullanılır Gibi Kafanıza Takılan Soruların Tüm cevapları Detayları ile Beraber Bu İçeriğimizde Sizlerle ...

0
254
Yasmin Doğum Kontrol ilacının Hapının Fiyatı Ne kadar Kaç Lira Yan etkileri Nelerdir Nasıl Ne zaman Kullanılır
Yasmin Doğum Kontrol ilacının Hapının Fiyatı Ne kadar Kaç Lira Yan etkileri Nelerdir Nasıl Ne zaman Kullanılır

Yasmin doğum kontrol hapı ile ilgili bütün merak edilenleri bu makalemizde bir araya getirdik.

Yasmin, östrojen ve progestin hormonlarının kombinasyonunu içermekte olan bir doğum kontrol hapıdır. Doğum kontrolünün aynı zamanda adet döngüsünün düzene girmesi, adet ağrısının hafifletilmesi ve hormonlara bağlı sivilcelenme gibi problemlerin giderilmesi için de reçete edilebilir. 21 yada 3X21 tabletlik ambalajlarda sunulan Yasmin doğum kontrol hapı, regl olduğunuz ilk gün alınmaya başlanır. 21 gün süresince her gün aynı saatte alınması gerekmekte olan ilaca bir haftalık ara verildikten sonrasında tekrardan başlanır.

Ara verilen dönemde ise regl kanamasının gerçekleşmesi beklenir. Vatanımızda hamileliği engellemek için en çok kullanılan ilaçlardan kabul edilen Yasmin doğum kontrol hapı fiyatı 2023 senesinde da bayanlar tarafınca merak edilmektedir. Pekala, 2023 Yasmin doğum kontrol hapı fiyatı ne kadar?  Yasmin doğum kontrol hapı fiyatı 2023 senesinde 189.77 TL’dir. İlacın fiyatı kura nazaran sene ortasında tekrardan güncellenebilmektedir.

Gelin şimdi Yasmin doğum kontrol hapı ( ilacı ) ne şekilde ya da nasıl kullanılır, Yasmin Doğum Kontrol Hapı’nın yan etkileri nedir gibi ilaçla ilgili dört gözle beklenen bütün soruların cevaplarını beraber inceleme altına alalım.

Yasmin Doğum Kontrol İlacı ( Hapı ) Nedir, Ne şekilde ya da nasıl Kullanılır?

Yasmin, östrojen ve progestin hormonlarını içermekte olan bir doğum kontrol hapıdır. Kombine oral kontraseptif ilaçlar grubunda yer edinen Yasmin Doğum Kontrol Hapı, yumurtlamayı baskı altına alarak ve servikal mukusun yoğunluğunu artırarak hamileliği engellemeyi sağlar. Doğum kontrolünün aynı zamanda hormonlara bağlı olarak gelişen sivilce, cilt yağlanması ve bedende su tutulması gibi şikâyetler için de hekimler tarafınca Yasmin doğum kontrol ilacı reçete edilebilmektedir.

Yasmin doğum kontrol hapı kullanımı, bayanların ilaçlar ilgili merak etmiş olduğu bir öteki mevzudur. 21 tablet yada 3X21 tablet biçiminde satışa sunulan Yasmin doğum kontrol hapına adetin ilk gününde başlanır. 21 gün süresince ara vermeden her gün aynı saatlerde alınması gerekmekte olan ilaça 21 günlük kullanımın arkasından bir hafta ara verilir. Ara verilen dönemde ise kanamanın gerçekleşmesi beklenir.

Yasmin doğum kontrol ilacına adetin ilk günü başlanıldığı zaman koruyuculuğu derhal başlayacaktır. Bundan dolayı ek bir korunma yöntemine gerek kalmamıştır. İlaca adetin 2 ve 5. günleri içinde da başlanabilir fakat hal böyle olunca yedi gün süresince kondom gibi ek korunma yöntemlerine başvurulması önerilmektedir.

Yasmin doğum kontrol hapının etkinliği son derece yüksektir. İlaçlar gün atlamadan kullanıldığı zaman hamilelik oluşma olasılığı senede %1 civarıdır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023 Senesinde Ne Kadar?

Yasmin doğum kontrol hapı ile hamilelikten korunan bayanların merak etmiş olduğu konulardan birisi de ilacın fiyatıdır. Yasmin doğum kontrol hapı fiyatı 2023 senesinde 189.77 TL’dir. İlacın fiyatı kura nazaran sene ortasında güncellenebilmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapının Yan Tesirleri Nedir?

Her ilaç gibi Yasmin doğum kontrol hapının da türlü türlü yan tesirleri olabilmektedir. Bundan dolayı ilaca başlamadan öncesinde kesinlikle kadın doğum uzmanına muayene olunmalı ve ilaç sadece doktorun önerisiyle kullanılmalıdır. Yasmin doğum kontrol hapının yan etkileri şu biçimde sıralanabilir:

Yasmin’in sık görünen yan tesirleri

 • Bulantı, kusma,
 • Göğüs hassasiyeti,
 • Baş ağrısı,
 • Ruh hali değişimleri,
 • Kilo alma,
 • Cinsel dürtülerde azalma,
 • Uyku problemleri, sinirlilik, ruh hali değişimleri.

Yasmin’in Ender Görünen Yan Tesirleri

 • Kan pıhtısı emareleri (Ani görme kaybı, keskin göğüs ağrısı, nefes darlığı hissiyatı, öksürürken kan gelmesi, bacaklarda ağrı, şişme ve ısı.)
 • Kalp krizi emareleri (Göğüs ağrısı, omuza yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme)
 • Artan tansiyon (Şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, kulak çınlaması, sık idrara çıkma, burun kanaması, kalp ağrısı veya kalp ritminin düzensiz olması)
 • Nüzul emareleri (Ani uyuşma, ani gelişen şiddetli baş ağrısı, denge problemleri, görme sorunları, konuşma bozuklukları)
 • Karaciğer sorunları (İştah kaybı, üst mide ağrısı, koyu renkli idrar, kil renkli gaita, bitkinlik, gözlerin yada cildin sararması)
 • Depresyon emareleri (Bitkinlik, halsiz hissetme, uyku problemler, ruh hali değişimleri)
 • Ellerde, ayak bileklerinde yada ayaklarda şişme,
 • Şiddetli baş ağrısı.

Yukarıdakiler, ilacın yan etkilerinin tam sıralaması değildir. Bunlara ek olarak daha farklı emareler ve yan etkiler de meydana gelebilir. Bundan dolayı Yasmin hekim önerisi olmadan katiyen kullanılmamalıdır. Yasmin’in yan etkileri ile ilgili daha geniş kapsamlı informasyon için ilacın prospektüsünü okuyabilirsiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapını ( İlacını )  Kimler Kullanamaz?

Aşağıdaki durumlardan bir yada birkaçına sahip olan kişilerin Yasmin doğum kontol hapını kullanmaması gerekmektedir:

 • Bacaklarda, akciğerde yada vücudun değişik bir yerinde pıhtı yada pıhtı hikayesi var ise,
 • Kan pıhtılaşmasını tesir eden bir bozukluk mevcutsa,
 • Uzun soluklu hareket etmeden kalınmasına neden olacak bir ameliyat geçirilmesi planlanıyorsa,
 • Kalp krizi ve inme geçirildiyse,
 • Şeker, yüksek tansiyon yada kolesterol gibi atardamarlarda pıhtı riskini artıran bir hastalık var ise,
 • Görme bozukluğu, konuşma bozukluğu yada his kaybı gibi belirtilerin eşlik etmiş olduğu migren hastalığı var ise yada geçmişte olduysa,
 • Mevcut olan yada geçirilmiş karaciğer hastalığı var ise, karaciğer halen normal çalışmıyorsa,
 • Sex hormonlarının etkisi ile ilerleyebilecek olan kanser (meme yada genital kanser gibi) var ise,
 • Ağır böbrek yetersizliği yada akut böbrek yetmezliği var ise veya geçmişte olduysa,
 • İyi yada kötü huylu tümör var ise veya geçmişte olduysa,
 • Tanı konulamamış vajina kanama mevcutsa,
 • Yasmin’in içindeki etkin veya destek maddelere karşı duyarlılık söz konusu ise,
 • Hamilelik yada hamilelik şüphesi var ise Yasmin doğum kontrol ilacı kullanılmamalıdır.

Yasmin Doğum Kontrol İlacı Fiyatı 2023 Senesinde Ne Kadar?

Yasmin doğum kontol hapı fiyatı 2023 senesinde 189.77 TL’dir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilacın fiyatı sene ortasında kura nazaran güncellenebilmektedir.

Ayrıca Yazz Doğum Kontrol Hapı Fiyatı ve Yan Etkileri , Kullanım Şekli için Buraya Tıklayarak Bir Başka Makalemizde Bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here