Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

0
1044

Vajinal akıntı bütün kadınlarda görülen son derece normal ve düzenli bir şekilde meydana gelen bir durumdur. Bununla birlikte, bir takım enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilen bazı Vajinal akıntı tipleri bulunuyor. Normalin dışında gerçekleşen Vajinal akıntının rengi sarı veya yeşil olarak bilinir. Vajinal akıntı, bazı enfeksiyonlar da koyu kıvamda ya da kötü kokulu bir şekilde meydana gelebilir.

Bir takım bakteriyel enfeksiyonlar ya da boya kaynaklı enfeksiyonlar kadınlarda normalin dışında bir Vajinal akıntıya sebep olur. Olağan dışı görülen ya da kötü kokan herhangi bir akıntı fark edildiğinde yapılacak en doğru şey doktorunuza başvurmaktır. Şimdi sizlere vajinal akıntı hakkında biraz daha detaylı bilgiler verelim.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kadınlarda Vajinal akıntının meydana gelmesi sağlıklı olan her kadının doğal olarak bir vücut fonksiyonudur. Vajinal akıntı vücudun vajinayı temizleme ve koruma yöntemi olarak bilinir. Ayrıca, cinsel olarak orgazm olma yani cinsel uyarılma ve yumurtlama gibi durumlarda akıntının artması son derece normaldir.

Hamile kalmamak için doğum kontrol haplarını yoğun bir şekilde kullanan kadınlarda, duygusal olan kadınlarda, aşırı stresli olan kadınlarda ve egzersiz yapan kadınlarda Vajinal akıntının yoğun olması görülebilir. Eğer normalin dışında yoğun bir Vajinal akıntı yaşıyorsanız büyük ihtimalle bu bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Vajinanın normal bakteri dengesindeki herhangi bir değişiklik akıntının koku renk veya kıvamını etkileyebilir. Normal floradaki dengeyi bozabilecek faktörlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

Vajinada yoğun sulanma ve akıntı sebepleri

 • Maya enfeksiyonları
 • Doğum kontrol hapları
 • Antibiyotik veya steroid kullanımı
 • Rahim ağzı kanseri
 • Kronik şeker hastalığı
 • Klamidya veya gonore
 • Bakteriyel vajina rahatsızlığı
 • Kokulu ve losyon kullanımı
 • Banyoda vajina ile yoğun temas eden köpük
 • Vajinal duş
 • Ameliyat sonrası pelvik enfeksiyon
 • 40 45 yaşlarında menopoz döneminde Vajinal duvarların incelmesi ve kuruması
 • Vajina içinde veya çevresinde meydana gelen tahriş

Bakteriyel vajina rahatsızlığı nedir?

Bakteriyel Vajina Rahatsızlığı ve Hastalıkları
Bakteriyel Vajina Rahatsızlığı ve Hastalıkları

Bakteriyel vajina rahatsızlığı, oldukça yaygın görülebilen bakteriyel bir Vajinal enfeksiyondur. Bazı durumlarda hiçbir şekilde belirti göstermez. Ancak keskin, kötü kokulu ve bazen balık kokusuna benzeyen bir akıntıya sebep olur. Bunun adına tıp dilinde bakteriyel vajinozis denir. Birden fazla partneri ile cinsel ilişki içerisinde bulunan kadınlarda sık görülen bir durumdur. Bu kadınlarda, bu enfeksiyon türüne yakalanma riskinde son zamanlarda yoğun bir artış vardır.

Maya enfeksiyonları nedir?

Vajinada Meydana Gelen Maya Enfeksiyonları
Vajinada Meydana Gelen Maya Enfeksiyonları

Yukarıda sizlere vermiş olduğum liste içerisinde maya enfeksiyonundan bahsettim. Ancak, düşündüm ki; maya enfeksiyonu hakkında bilgi edinmek istersiniz. Bu nedenle bu konuda sizlere ufak bir detay vermek istiyorum.

Maya enfeksiyonu, kadınlarda Vajinal olarak yanma ve kaşıntı hissine aynı zamanda koyu renkli beyaz bir akıntıya neden olan bir çeşit mantar enfeksiyonuna verilen tıbbi isimdir. Vajinada maya varlığı olması son derece normal bir durumdur fakat normal floraya ait mayalarda normalin dışında bir artış oluyorsa, enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar. Aşağıda sizler için listelemiş olduğum mayalara bağlı enfeksiyon olasılığını artıran nedenler sundum;

 1. Aşırı stres
 2. Kronik şeker hastalığı
 3. Doğum kontrol haplarının yoğun bir şekilde uzun süre kullanılması
 4. Hamilelik
 5. 10 günden daha uzun süre kullanılan antibiyotikler Vajinal floradaki denge bozukluğuna sebep olur ve maya enfeksiyonları görülür.

Vajinal akıntı HPV rahim ağzı kanseri

Vajinal Akıntı Rahim Ağzı Kanseri
Vajinal Akıntı Rahim Ağzı Kanseri

Genellikle cinsel ilişki ve cinsel temas ile bulaşan HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanserine yol açabilen viral bir enfeksiyon çeşididir. Rahim ağzı kanseri hoş olmayan bir kokuya sahip ve kahverengi kanlı veya sulu bir akıntı Üretir.

Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir?

Vajinal akıntıların bir çok çeşidi bulunur. Bu nedenle, Vajinal akıntılar akıntının yoğunluğuna ve rengine göre kategorize edilmektedir. Birtakım akıntı türleri normaldir fakat diğerleri altta yatan ve tedavi gerektiren bir duruma işaret ediyor olabilir. Şimdi sizlere aşağıda farklı Vajinal akıntı çeşitlerini detaylı olarak açıklayacağım.

Beyaz renkli Vajinal akıntı

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, vajinada meydana gelen beyaz akıntı türü bir maya enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bunun haricinde beyaz vajinal akıntıya aynı zamanda kaşıntı eşlik ediyorsa ve bu yoğun bir şekilde gerçekleşiyorsa, koyu beyaz renkte bir kıvam ve görünüme sahip bir akıntı ise bu normal değildir acilen tedavi edilmesi gerekir. Ancak, Menstürel döngünün başında meydana gelen beyaz akıntı normal bir durumdur.

Berrak ve akışkan Vajinal akıntı

Kadınlarda sıvı yani akışkan aynı zamanda berrak olan Vajinal akıntı son derece normal bir durumdur. Ayın herhangi bir zamanında meydana gelebilir. Özellikle de egzersiz yapan kadınlarda, egzersiz sonrası yoğun olarak görülebilir. Endişelenmenize gerek yok.

Berrak ve sümük benzeri Vajinal akıntı

Vajinadan gelen akıntı akışkan değilse, berrak, gergin ve sülük benzeri bir kıvamdaysa bu genel olarak kadınların yumurtlama döneminde olduğunun göstergesidir. Son derece normal bir Vajinal akıntı türüdür ve ayın belirli dönemlerinde kadınlarda görülür.

Kahverengi ve kanlı Vajinal akıntı

Vajinadan gelen kahverengi renkli ve aynı zamanda kanlı olan akıntı, kadınlarda adet dönemi sırasında ya da adetten sonra meydana gelen son derece normal olan bir akıntıdır. Adet döneminin sonunda geç bir boşalma olduğunda akıntı kırmızı değil kahverengi renginde görülür. Ayrıca dönemler arasında çok az miktarda kanlı akıntı yaşanabilir. Bu duruma lekelenme denmektedir.

Ancak, az miktarda yaşanan kanlı akıntı ve sonrasında meydana gelen lekelenme, adet dönemlerinin dışında meydana geliyorsa ve yakın bir tarihte korunmadan cinsel ilişki yaşanmışsa bu hamilelik yani gebelik belirtisi olabilir arkadaşlar. Hamileliğin en erken evrelerinde lekelenme, düşük işareti de olabilir. Bu sebepten dolayı, böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde bir an önce doğum uzmanlarına ya da kadın hastalıklarına başvurmanız gerekmektedir.

Vajinadan gelen kahverengi renkli ve kanlı akıntı bazı durumlarda çok az görülüyor olsa bile rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir arkadaşlar. Fibroid ya da diğer normal dışı büyümeler gibi değişik problemlerden de meydana geliyor olabilir. Bu sebepten dolayı yıllık muayene testi yaptırmak son derece önemlidir. Doktorunuz bu işlemler esnasında bütün anormal durumları kontrol eder.

Sarı ya da yeşil Vajinal akıntı

Vajinada meydana gelen sarı renkli ya da yeşil renkli Vajinal akıntı, özellikle kalın, yoğun kıvamlı ve kokulu olur. Bu akıntı bir çeşit enfeksiyon işareti olabilir sevgili arkadaşlar. Çoğu zaman cinsel ilişki yoluyla bulaşan bu enfeksiyon da meydana gelen sarı ya da yeşil Vajinal akıntı ile birlikte idrar yaparken yanma sık sık idrar gelmesi, sık sık idrara çıkma ve kaşıntı gibi belirtiler de meydana gelir.

Yoğun Vajinal akıntının belirtileri nelerdir?

Yoğun Vajinal Akıntının Sebepleri Nedenleri ve Tedavisi
Yoğun Vajinal Akıntının Sebepleri Nedenleri ve Tedavisi

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Eğer vajinanızda yoğun bir akıntı var ise hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Normalin dışında Vajinal akıntının yanında özellikle aşağıda sizler için listelemiş olduğunu belirtiler varsa, en kısa sürede doktora başvurmanızı öneriyorum. Dikkat edilmesi gereken belirtiler aşağıda sizler için listelenmiştir.

 1. Sık sık idrara çıkmak
 2. Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 3. Karında ve kasıklarda yoğun ağrılar
 4. Ateşlenme
 5. Sebebi belli olmayan kilo kaybı

Yukarıda belirtilmiş olanları yaşıyorsanız bir an önce bir sağlık kuruluşuna ya da doktorunuza başvurmanızı öneriyorum.

Vajinal akıntı teşhisi nasıl yapılır?

Normalin dışında bir Vajinal akıntı yaşamış olan hastalar doktora gittiklerinde doktor hastaya bir takım SORULAR sorar. Bu son derece normal bir durumdur. Doktorum size bu soruları sorması gerekmektedir. Doktor hastasına şikayetleri, tıbbi geçmişi, adet döngüsü ve cinsel hayatı hakkında birtakım SORULAR sorar örnek vermem gerekirse;

1-Vajinal duş yapıyor musunuz? (Yani vajinanızı yıkıyor musunuz)

2-Vajinanızda meydana gelen anormal akıntı ne zaman başladı?

3-Vajinanızdaki yoğun akıntının rengi nedir?

4-Vajinanızda nasıl bir koku var? (Bu balık kokusu gibi bir koku olabilir.)

5-Vajinanızın içinde veya çevresinde ağrı, yanma ya da kaşıntı var mı?

6-Birden fazla cinsel ilişkiye girdiğiniz partneriniz var mı?

7-Ne tür yöntemlerle korunuyorsunuz?

Doktorunuzun sizlere bunları sorması son derece normaldir. Çünkü bu sorulardan aldığı cevaplara göre size en doğru teşhisi koyabilecektir. Daha sonra jinekolojik muayene dahil olmak üzere ayrıntılı bir fiziksel muayene yapacak ve derdimizin dermanı olacaktır. Bu sırada HPV veya rahim ağzı kanseri kontrol etmek için rahim ağzından sürüntü alınacaktır. Bir çok durumda, enfeksiyon var olması ile birlikte jinekolojik ya da fiziksel muayene ile tespit edilecektir. Sorunu o an hızlı bir şekilde teçhiz edemese bile Bir takım ek testler yaparak Vajinal akıntı sebebinizi belirleyecektir.

Vajinal akıntı tedavisi nasıl yapılır?

Vajinal akıntı tedavisinin bir çok çeşidi vardır. Çünkü doktora gittiğinizde Vajinal akıntı ile ilgili tedavi olmadan önce hangi nedenle ve hangi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiği Kontrol edilecektir. Örnek vermem gerekirse, akıntı maya enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana geliyorsa krem veya jel formunda vajinaya uygulanan bir takım ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Diğer enfeksiyonlardan meydana geldiyse bir takım antibiyotikler ve ağızdan alınan ilaçlar verilebilir tabi bunların haricinde, değişik kremler de kullanılabilir. Normalin dışında meydana gelen Vajinal akıntıya yol açabilecek Vajinal enfeksiyonların önlenmesi için sizlere bazı ipuçları verelim;

1- Vajinanızı düzenli olarak yumuşak bir sabun ve Ilık ile düzenli olarak yıkayın.

2- Vajinal temizlik yaparken kesinlikle ama kesinlikle kokulu sabunlar ya da parfüm tarzı şeyler kullanmayın.

3-Vajinal duş veya köpüklü banyolardan uzak durun.

4-%100 pamuklu iç çamaşırı tercih edin. Aşırı sıkı kıyafetler giymeyin.

Yukarıda listelediğim hususlara dikkat ettiğiniz takdirde normalin dışında bir Vajinal akıntı rahatsızlığı yaşama olasılığınız azalacaktır. Bunlardan daha önemli olan konu ise bakterilerin vajinanıza girmesini önlemektir. Bunu yapmak için özellikle tuvalete girdiğinizde, tuvalet sonrası temizlik yaparken bakterilerin vajina ile temas etmesini ve bir enfeksiyona neden olmasını önlemek için daima önden arkaya doğru temizlik yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here