Trakya ‘da Bir Cennet İğneada

0
1231

İğneada, yıllardır “Saklı Cennet İğneada” olarak bilinmektedir. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı olan İğneada son yıllarda oldukça fazla turist akınına uğramaktadır. Son 10 yılda ismi daha fazla duyulan İğneada Özellikle de yaz aylarında turistlerin ilgi odağı olup büyük yoğunlukta turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kışı ayrı, yazı ayrı güzel İğneada kış aylarında oldukça güzel bir görsel şölen sunuyor ki, insan neredeyse kış aylarında bile yazı aramıyor.

Aynı zamanda da yaz mevsimi geldiğinde turist patlaması yaşandığı zaman da İğneada bambaşka bir yer haline geliyor ve gerek plajlarda gereksede çarşı merkezinde rengarenk cıvıl cıvıl görüntülere ev sahipliği yapıyor. Dediğimiz gibi yazı ayrı güzel kişi ayrı güzel olan İğneada ‘yı Sonbaharda yapraklar döküldüğü zaman ve kış aylarında kar yağdığı zaman görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Yaşadığınız veya tatile geldiğiniz andan itibaren orman ile deniz arasında çepeçevre sarılı bir bölgede kendinizi buluyorsunuz. O kadar temiz ve berrak bir havası var ki, inanın insanlar baş ağrısı bile çekmiyorlar. Zaten gerek çarşı merkezinde gerekse Limanköy‘de gerekse de civar köylerde hastalık oranları oldukça düşük seviyede. Buna da temiz hava bol oksijen ve iyot kokusunun etkili olduğu düşünülüyor. Gerçekten huzur bulup kafa dinlemek istiyorsanız ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, İğneada, çok güzel, küçük, şirin bir beldedir.

Aynı zamanda balıkçı kasabası olan İğneada ‘da günlük olarak taze balığınızı da, kayıkçılardan temin ederek çok sağlıklı bir beslenmeye de ilk adımı atmış olursunuz. Taze balığın yanında longoz çam balı, taze gezen tavuk yumurtası, ve köyden kendinize taze sağılmış inek sütü alarak doğal beslenmede önemli ölçüde yol kat etmiş olursunuz. Tam da bu güzellikleri size sunan bir belde varken neden hala duruyorsunuz ki? Siz de bir an önce bu tarihi güzellik olan saklı cenneti ziyaret etmelisiniz. Böyle bir güzelliği kaçırmanızı tavsiye etmiyoruz.

İğneada Nerede?, Nasıl Gidilir?, İğneada’ya Nasıl Giderim?

 

İğneada Karadeniz’in en batısında Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir beldedir. Aynı zamanda Bulgaristan’a komşu olan bu şirin küçük belde doğa harikası ve mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. İğneada ‘ya gitmek için pek fazla seçeneğiniz yok diyebilirim. Bize soracak olursanız en mantıklısı kendi aracınızda seyahat etmek. Çünkü kendi aracınızla seyahat edince, hem yol üzerindeki tarihi çeşmelerden su içebilir, yöresel yemekler yapan kafe ve restoran gibi yerlerden ucuz bir şekilde karnınızı doyurabilir. 

Aynı zamanda da küçük yörük çadırlarından meşhur Trakya köftesi ve Trakya’nın çok lezzetli olan etinden tadabilirsiniz. Kendi aracınızla seyahat ettiğiniz zaman İğneada güzergahındaki Vize Kalesi, Dupnisa Mağarası ve Demirköy’ün yüksek kesimlerinden orman manzaralı bölgeleri aynı zamanda da Mahya Dağı adı verilen radar istasyonunun bulunduğu bölgeden (Trakya’nın en yüksek tepesinden) trakya manzarasını görebilirsiniz.  Neticede bütün tatil bölgelerine kendi aracınızla gitmek daha mantıklı değil mi? İstediğiniz yere istediğiniz vakitte gidip geze biliyorsunuz.

İnsanların zaten tatildeki amacı gidip gezip görüp hoş vakitler geçirmek. İğneada ‘da toplu ulaşıma gelince, İğneada da pek fazla toplu ulaşım bulunmamaktadır. İğneada’da ulaşım olarak kullanabileceğiniz bir tek taksiler mevcut. İğneada ve Ada taksi durakları insanlara hizmet vermektedir. Başka şehirlerde olduğu gibi belde içerisinde otobüs, minibüs bulunmamaktadır. Tek hizmet veren ulaşım şekli şehirlerarası otobüsler ve İğneada merkeze 7 kilometre mesafede olan Limanköy ‘den İğneada’nın merkezine gidebileceğiniz yalnız  sabah 08:00 de Limanköy ‘den kalkan akşam 15:30 da merkezden kalkan bir adet minübüs bulunmaktadır.

İşte biz de bu yüzden sizlere mümkün olduğunca kendi arabalarınız ile gidip bu şirin küçük beldeyi gezmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer şehir dışından gelecekseniz İstanbul’dan İğneada’ya kadar olan güzergahtaki iller veya ilçelerle, Kırklareli, Lüleburgaz harici herhangi bir şehirden otobüs iğneada’ya gelmemektedir. Bir şekilde nereden gelirseniz gelin, kendinizi Kırklareli, İstanbul, Tekirdağ, ya da Lüleburgaz’a atmanız gerekiyor. Çünkü İğneada ‘ya sadece buralardan otobüs var.

İğneada Konaklama, Hotel, Kamp, Çadır Yerleri, Pansiyon,

İğneada Hotel , İğneada Hotel Fiyatları, 

 

İğneada yıllardır her bütçeden, maddi durumu iyi olsun veya kötü olsun her aileye tatil imkanı sağlamaktadır. İnsanlar, gerek hotellerde gerek kamp alanlarında gerekse de pansiyonlarda güzel hoş vakit geçirerek tatil keyfini çıkartabiliyor. Eğer beş yıldızlı modern konforlu bir tatil istiyorsanız İğneada’ da bulunan İğneada Resort Hotel de bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer düşük bütçe ile hotelde konaklamak istiyorsanız, 2 yıldız 3 yıdız 4 yıldızlı hotellerde bulunmaktadır. Gecelik 100 liradan 600 liaraya kadar konaklama yapabilme imkanınız bulunuyor. İğneada ‘da konaklama yapabileceğiniz başlıca hotelleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İğneada Resort Hotel ( 5 Yıldız ) 
  • İğneada Parlak Resort Hotel
  • İğneada Lonzgoz Hotel
  • İğneada Meltem Hotel
  • İğneada Motel
  • Hotel Rezve
  • Nur Butik Hotel

İğneada Kamp, İğneada Camping, İğneada Çadır Kurulacak Yerler

 

Çok fazla para ödemeden ucuz maliyetli  bir tatil yapmak istiyorsanız yada hafta sonunu ucuz bir şekilde eğlenceli hale getirip tatil havasına dönüştürmek istiyorsanız, İğneada ‘nın yüzlerce kilometre karelik ormanlık alanlarının bir yerinde yada kilometrelerce uzunluktaki plajının herhangi bir noktasına çadır veya kamp kurarak herhangi bir ücret ödemeden, İğneada ‘da bedava tatil yapabilirsiniz. Yada mevcut kamp alanlarına cüzi rakamlar ödeyerek elektrik, su, wc, duş gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İğneada Apart Daire, İğneada Pansiyon, İğneada Müstakil Pansiyon

Yukarıda saydığımız seçenekler eğer hoşunuza gitmediyse, birde bu teklifi değerlendirmenizi öneririm. İğneada da kalabileceğiniz aynı zamanda da akşam olduğu zaman bahçesinde oturup çardakta hoş vakit geçirebileceğiniz ve merkeze, denize yakın birçok apart pansiyon bulunmaktadır. Bunun yanı sıra asıl ilginizi çekecek olan, müstakil bahçeli olan pansiyonların bir tanesinde akşam barbekü partinizi yaparken ailenizle birlikte hoş vakit geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda çocuğunuz var ise kaldığınız müstakil pansiyonun bahçesinde çok rahat bir şekilde oynayarak  hoş ve eğlenceli vakit geçirebilir.  İğneada doğal güzelliklerin yanında siz değerli ziyaretçileri ne böyle imkanlar da sunmaktadır. Bunların yanı sıra kalabileceğiniz ve sizlere alternatif olabilecek  kiralık ev, kiralık villa, butik hotelleri de bünyesinde barındırmaktadır.

İğneada Gezi Rehberi, Turist Rehberi, Rehberlik Hizmetleri

İğneada son yıllarda turist bakımından en kalabalık günlerini yaşamaktadır. Siz değerli ziyaretçilerin kendi imkanları ve kendi çabaları doğrultusunda, gezip görebileceği bir çok doğal güzellik ve birçok tarihi güzellik bulunmaktadır. Fakat bunların yanı sıra İğneada’ nın Saklı Cennet İğneada olarak anılmasının nedenlerinden bir tanesi, birçok doğal güzelliğin ve tarihi alanların siz değerli ziyaretçilerin ve turistlerin kendi imkanları ile ulaşamayacağı yerlerde olmasıdır. Bu nedenle iğneada’ya gerçekten keşfedip ve doya doya tadını çıkartmak istiyorsanız bu aşamada Size bir tane rehber veya gezi rehberi ihtiyacı Doğacaktır. İğneada’da Gezi ve Turist Rehberliği yaparak ihzmet veren, gerek şahıslardan gerekse firmalardan destek alarak İğneada’da kendi imkanlarınızla göremeyeceğiniz birçok doğa harikası ve gerçekten görülmeye değer alanları görme imkanı yakalayabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, İğneada neredeyse dünyada nadir görülen longoz ormanlarına sahip ve siz değerli ziyaretçilerin bu doğa harikasını keşfetmesini bekliyor.

İğneada Hava Durumu, İğneada Hava Şartları ve İklim Koşulları

İğneada Karadeniz Sahili’nin en batısında bulunan küçük şirin bir balıkçı kasabasıdır. Takdir edersiniz ki, Karadeniz yağmurları ile ünlü bir kıyımızdır. durum böyle olunca da İğneada hakkında, hava durumu konusunda, yorum yapmak veya tahminde bulunmak oldukça zor oluyor. Yaz mevsimi neredeyse çok az diyebileceğimiz ve turistlere ortalama 3 ay yaz dönemi sunan İğneada iklimi, sizlere Temmuz ve Ağustos ayında yaz yağmuru eşliğinde denize girme imkanı da sunmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar kış ayları çok sert ve şiddetli geçen İğneada, son dönemlerde yaşanan küresel ısınma nedeniyle kış aylarını da oldukça sakin bir şekilde geçirmektedir.

Senenin neredeyse hemen hemen her günü Karadeniz rüzgarlarını alan İğneada’ da gündüz oldukça bunaltıcı sıcak yaşıyor olsanız da akşamları belirli bir saatten sonra mutlaka üzerinize hırka, şal v.s gibi sizi hafif nemli serinlikten koruyacak kıyafetler veya aksesuarlar almanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda rüzgarlara bağlı olarak, İğneada ‘da denize girmek sezonun bazı günlerinde oldukça tehlikeli ve denizlerin dalgalı olmasına sebebiyet vermektedir. Aslında gelip, gören ve gezen turistlerden edindiğimiz bilgilere göre yaz aylarında akşamları bu denli serin havanın olması ve İğneada’nın bu denli temiz havaya sahip olması insanları büyülüyor ve İğneada ‘yı daha cazip aynı zamanda uğrak mekanlarından biri kılıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here