Toprak Aşerenlerden Kil Yiyenlere: Hamilelikte Pika Sendromu

0
109

Hamilelikte toprak aşermek, sigara külü yemek, tebeşir yada diş macunu gibi gıda olmayan maddelere ilgi duymak… Biliyoruz, kulağa son derece enteresan geliyor fakat pek çok bayan gebeliğinde bu tarz şeyleri yaşıyor. Nedeni ise Pika Sendromu!

Hamilelikte toprak aşermek, sigara külü yemek, tebeşir yada diş macunu gibi gıda olmayan maddelere ilgi duymak… Biliyoruz, kulağa son derece enteresan geliyor fakat pek çok bayan gebeliğinde bu tarz şeyleri yaşıyor. Nedeni ise Pika Sendromu! Bu sendrom daha fazla çocuklarda görünsede de gebe hanımefendilerin da küçümsenmeyecek bir kısmında pika sendromu gelişiyor.

Pika sendromunun sebebi hemen hemen tam olarak aydınlatılabilmiş değil fakat uzmanlar, demir eksikliğinin pika sendromuna yol açabileceğini düşünüyor. Bundan dolayı pika sendromu emareleri yaşayan anne olacak kadınların kesinlikle doktorlarıyla görüşmeleri ve lüzumlu tetkikleri yaptırmaları gerekiyor. Şayet anne adayında demir eksikliği gibi durumlar mevcut olan ise takviyeler ile eksikliklerin giderilmesi, gerekliyse psikologdan destek alması tavsiye ediliyor.

Pekala, hamilelikte pika sendromu sebep olur? Hamilelikte toprak yemek ne gibi riskler doğurur? Gelin, hamilelikte pika sendromunu daha geniş kapsamlı inceleme altına alalım…

Pika Sendromu Nedir?

Gebeliğin bilhassa ilk 3 ayında aşermek oldukça normaldir. Hem hormonların tesiri, hem kalori ihtiyacının artması, hem de bedende vitamin yada mineral eksikliklerinin olması, hamilelikte daha çok yeme isteğine sebep olabilir. Bu durum çoğu zaman ilk aylarda görünür ve hamileliğin ilerleyen süreçlerinde yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Pika sendromunda ise bireyler gıda olarak değerlendirilmeyen maddeleri aşermektedir. Bu sendroma sahip olan kişiler en fazla toprak, tebeşir, diş macunu, sigara külü ve saç gibi maddeleri yeme isteğine sahip olurlar. Buradan da anlaşılacağı suretiyle pika sendromu aslına bakarsak bir yeme bozukluğudur.

Pika sendromunun sebebi hemen hemen tam olarak aydınlatılabilmiş değil fakat uzmanlar, bedendeki demir eksikliğinin pika sendromuna neden olabileceğini düşünmektedir.

Hamilelikte Pika Sendromu Neden Olur?

Hamilelikte pika sendromunun sebebi hemen hemen tam olarak bilinmiyor fakat pek çok sıhhat otoritesi, pika sendromunun bedendeki demir eksikliği ile alakalı olabileceğini belirtiyor. Birtakım uzmanlar ise sosyoekonomik durumu ve eğitim seviyesi düşük toplumlarda pika sendromunun daha genel olduğunu söylüyor.

Bunun sebebi olarak da bu ülkelerde kırmızı et, balık, tavuk, yoğurt, peynir ve süt gibi temel besin maddelerinin tüketiminin azca olmasını gösteriyorlar. Ek olarak gıda olmayan maddelere aşermenin bir öteki sebebinin de psikolojik kökenli olabileceği üstünde duruluyor.

Hamilelikte Toprak Gibi Gıda Olmayan Maddeleri Yemek Ne Gibi Riskler Doğurur?

Hamilelikte toprak yemek yada bunun gibi gıda olmayan maddeleri tüketmek, elbet bununla beraber ciddi riskler getiriyor. Çünkü anne karnındaki bebekler, Tamamıyla annenin tükettiği yiyeceklerle gelişimini sağlıyor. Bu gibi durumlarda tebeşir yada kil gibi gıda kategorisinde değerlendirilmeyen maddeleri tüketmek, hem annenin hem de bebeğin sağlığını negatif yönde etkileyebiliyor.

Hamilelikte pika sendromuna sahip olan bireyler, bilhassa enfeksiyon hastalıklarıyla karşı karşıya kalma bakımından fazla ciddi bir risk altındadırlar. Bundan dolayı toprak gibi maddeler, parazit ve parazit yumurtaları içermektedir. Bu da toprak yiyen anne adayının bağırsaklarında parazit oluşumuna sebep olabiliyor. Ek olarak gıda olmayan bu maddeler tüketildiğinde vücut tarafınca sindirilemeyeceği için zehirlenmelere ve mide hasarına sebep olabiliyor.

Alınan öteki yiyeceklerin emilmesini azaltacağı için anne adayında vitamin eksiklikleri gelişebiliyor. Bununla beraber ağız sağlığı bozulabiliyor, kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunları yaşanabiliyor. Son olarak, anne ve bebeğin sağlığı riske girebiliyor ve belkide erken doğum riski söz mevzusu olabilir.

Hamilelikte Pika Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte deterjan aşermek yada kil ve sigara külü gibi gıda olmayan maddeleri tüketmek, bebek ve anne sağlığı bakımından son derece risklidir. Bundan dolayı ilk önce bayan doğum uzmanı ile görüşmek yararlı olacaktır. Çünkü bu maddeleri yeme alışkanlığı geliştirmeden öncesinde lüzumlu incelemelerin yapılması ve anne adayının vücudunda tamamlanmamış olan vitaminlerin tespit edilmesi {önemlidir}.

Analizlerin neticesine gore tamamlanmamış olan vitamin yada mineraller çoğu zaman takviye kanalıyla yerine konur. Bu noktada doktorlar, pika sendromuna sahip olan anne adaylarına beslenmeyle ilgili önerilerde bulunulabilir. Tedavi sonrasında ise bireylerin gıda olmayan maddeleri tüketme isteğinde azalması olması beklenir. Bütün bunlara karşın pika sendromunun emareleri devam etmekte ise, o vakit bir psikologdan yardım alınması gerekebilir.

Hamilelikte Pika Krizleriyle Baş Etmek İçin Tavsiyeler

Hamilelikte pika sendromu ile baş edebilmek için ilk olarak kesinlikle muayene olunmalı ve hekimin lüzumlu görmesi durumunda kan testi yaptırılmalıdır. Analizlerin neticesine gore, demir eksikliği var ise hekimin tavsiye edeceği takviyeler tertipli bir halde bir halde kullanılmalıdır. Bunun haricinde, hamilelikte sigara külü yeme isteği yada öteki gıda olmayan maddelere aşerme söz mevzusu olduğu zaman aşağıdaki adımlar izlenebilir;

  • Bedende tamamlanmamış olan mineralleri ve vitaminleri yiyeceklerden alabilmek için diyetisyenden beslenme önerileri alınabilir.
  • Tebeşir, kil yada deterjan gibi gıda olmayan maddeler aşerildiğinde yudum yudum su içmek yada şekersiz sakız çiğnemek, kriz anını atlatmaya destek olabilir.
  • Aşerilen maddelerin kolay bir şekilde ulaşılabilecek yerlerde olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Tedaviye karşın hala gıda olmayan maddeler aşeriliyorsa, kesinlikle bir psikolog ile görüşülmelidir. Aksi takdirde hamilelikte tüketilen bu yabancı maddeler, hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here