Telegram Nedir?

0
520

Telegram Nedir? Telegram Ne İşe Yarar? Telegram Nasıl Kullanılır? Telegram Uygulaması Ücretli Mi?

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda ki Whatsapp güncellemelerinden sonra insanların alternatif olarak yöneldiği bazı uygulamalar var. Bunların başında da Telegram gelmektedir. Telegram Rus Menşeili anlık mesajlaşma ve fotoğraf video gönderip alma programıdır. Talep artınca da insanların kafalarında bazı sorular canlanmaktadır. Telegram Ücretli Mi? Telegram Güvenli Mi? Telegram Hangi Telefonda Çalışır? sorularının cevaplarını yazımızda inceleyeceğiz. 

Telegram Nedir? Telegram Ne İşe Yarar? Telegram Ne İçin Kullanılır?

Ağustos 2013 tarihinde Rus yapımcı Pavel Durov tarafından yayınlanan çok yönlü ve anlık bir mesajlaşma programıdır. Telegram uygulaması hem masaüstü bilgisayarlarda hem de akıllı cep telefonları ve tabletler de kullanılabilmektedir.  Program aracılığıyla arkadaşlarınıza ve programda ekli olan kişilere ses, video, fotoğraf ve anlık mesaj gönderebilme hizmeti sunmaktadır. Aynı zamanda Telegram grupları oluşturarak birden fazla kişi ile aynı anda görüşme imkanı da bulunmaktadır.

Telegram Ücretli Mi? Telegram Fiyatı? Telegram Program Ücreti Ne Kadar? 

Evet arkadaşlar talebin artmasıyla beraber uygulamaya yönelen veya yönelmekte olan kullanıcıların en çok sorduğu soruların başında Telegram Ücretli Mi? Telegram Ücreti Ne Kadar? soruları gelmektedir. Şunu unutmayınız ki Telegram da Whatsapp gibi ücretsiz bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Program için ödeyeceğiniz tek ücret internet hizmeti ücretidir. Eğer telefon hattınızda internet paketi var ise, sadece internet kotanızı kullanacak olan uygulama wi-fi üzerinden bağlandığınız takdir de ise, yalnızca wi-fi internet kotanızı kullanacaktır. Yani Telegram için satın alma gibi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yani programı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Telegram Nasıl Kullanılır? Telegram Kullanımı Kolay Mı? Telegram Kullanırken Zorlanır mıyım?

Bu konuyu kesinlikle kendinize dert etmenize gerek yok arkadaşlar. Telegram kullanımı da cep telefonunuzun sms mesaj gönderimi kadar kolaydır. Bir kaç dakika kullandıktan sonra çok kolay bir şekilde adapte olacağınız uygulamayı alışmaya başladığınız andan itibaren bırakmanız bir zor olacaktır. Gerçekten kullanımı ve kolaylığı konusunda olmazsa olmaz uygulamalarınızdan biri olmaya adaydır.

Telegram Hangi Telefonlarda Kullanılır? Telegram Bilgisayardan Kullanılır Mı?

Telegram uygulaması Anroid, Ios ve MacOs, Windows destekleyen ve güncel olarak işletim sistemlerini barındıran tüm telefon ve bilgisyarlar da kulanılmaktadır. Yalnızca uçtan uca şifreleme özelliğini Windows üzerinde kullanamayacağınızı unutmayınız. Ayrıca web üzerinden de uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Telegrama web girişi nasıl yapılır? sorusuna gelecek olursak, https://web.telegram.org web sitesi üzerinden telegram uygulamanıza giriş yaprak sohbete başlayabilirsiniz.

Telegram Güvenli Mi? Telegrama Güvenebilir miyim? Telegram Yazışmaları Güvende Mi? Telegram Ne Kadar Güvenli

Evet bir çok insanın aklındaki diğer konu ise Telegram uygulamasının güvenlik konusu. İnsanların kafasında uygulamanın güvenli olup olmadığı konusunda birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu yazımızda Telegram Güvenli Mi? Telegram Yazışmalarım Güvende Mi? Telegram Ne Kadar Güvenli? sorularının cevaplarını arayacağız. Öncelikle bilmeniz gereken Telegram uygulaması ile yapmış olduğunuz yazışmalar ve gönderip almış olduğuunuz fotoğraf ve videolar uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. 

Aynı zamanda Telegram MTProto yönetimini kullanmakta olup bu yönetimin herhangi bir güvenlik açığı bulunmamaktadır. Aynı zamanda Telegram sohbetleri Pin kodu ve şifre ile korunabilmektedir. Aynı zamanda Telegram uygulamasında kendi kendini imha eden sohbet ve durum özelliği de bulunmaktadır.

Yalnızca siz ve mesajlaşmış olduğunuz kişinin telefonunda şifre çözücüler bulunmaktadır. Yalnız unutmamanız gereken önemli bir konu uygulama üzerinde uçtan uca şifreleme özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. Uçtan uca şifreleme özelliğini aktif ettiğiniz takdirde sohbetleriniz gizli sohbetler olarak gözükecektir. Gizli sohbet özelliği Android, MacOs ve Ios yazılım tabanlarında desteklenmektedir. Yani windows masaüstü bu özelliği desteklememektedir.

Telegram Özellikleri Nelerdir? Telegram da Hangi Özellikler Var? 

Evet arkadaşlar son olarak Telegramın bizlere sunmuş olduğu özellikleri sıralayarak yazımıza son vereceğiz. Telegram özelliklerini kısa şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anlık mesajlaşma ve medya dosyaları alıp gönderebilme.
 • Telegram üzerinden gps kullanarak yakındaki insanlar ile görüşebilme ve Telegram gruplarına katılabilme.
 • Telegram da karşı taraf ekran görüntüsü aldığı zaman bildirim gelmektedir.
 • 200.000 adet grup kurabilme özelliği sunmaktadır.
 • Yazışmalarınız ve gönderileriniz pin kodu veya şifre ile korunabilmektedir.
 • Yazışmalarınız (aktif ettiğiniz takdirde) uçtan uca şifreleme sistemi ile şifrelenmektedir.
 • Ios, Android, MacOs, Windows ta sorunsuz kullanabilmenin yanı sıra web üzerinden kullanım imkanı sağlamaktadır.
 • Kendi kendini imha eden mesaj özelliği bulunmaktadır.
 • Telefon numarası ile kayıt olunmaktadır. Eğer kullanıcı isterse kullanıcı adı ile de görüşme yapabilmektedir.
 • Toplam paylaşılan dosya sınırlaması yoktur. Her türlü dosya 1.5 Gb sınırı şartıyla gönderilebilmektedir.
 • Bilinmeyen numaralardan mesaj atılması engellenebilmektedir.
 • Konum paylaşma özelliği bulunmaktadır.
 • Sesli mesaj gönderme özelliği bulunmaktadır.
 • Görüntülü görüşme imkanı sunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here