Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

0
108

Saç ekimi aslen ufak bir cerrahi işlemdir. Bundan dolayı en güvenilir metot ustalaşmış ve deneyimli bir tabip ve ekip tarafınca hastane ortamında yaptırılmasıdır. Saç ekiminde hedefimiz. Çağdaş medikal uygulamaları kullanarak naturel saç görüntüsünü rahat bir biçimde geri kazandırmayı hedefler.

Saç Ekimi Nedir?

Bireylerin değişik gereksinimlerine bakılırsa tavsiye edilen şekilleri ve saç dökülmesinin derecesi değişim gösterebilir. Alopesi için tavsiye edilen bir tedavi, saç köklerinin enseye yada vücudun öteki açık, seyrek bölgelerine nakil edildiği saç ekimidir. 

Saç Kökü Nedir?

Damarlar, yağ bezleri ve kılcal kaslar saç gövdesini besler ve saç büyümesinde etken rol alır. Saç şaftı, saçın dışarıdan gördüğünüz kısmıdır. Genel anlamda erkeklerde saç teli ayda 1 santimetre uzar. Her 3-4 ayda bir saç telinde bir dökülme ve tekrardan gelişme gözlemlenir.  

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

En bilinen ince saç tipleri, yapısal olarak duyarlı ve hasara eğilimli olanlardır. İnce saç tiplerinin bakımı kalınca saç tiplerine bakılırsa daha zor olsa gerek. Bundan dolayı ince saç tipine sahip bireylerin daha çok bakım ve ek ürünler kullanmaları gerekmektedir. İnce saçlara biçim vermek zor olsa gerek. Bununla birlikte ince saçlar basit kurur ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Basit karışmazlar.   

Saç ekimi kimlere uygundur?

Yaş, hormonal ve aileyle ilgili kaynaklı alopesi olan bireyler saç ekimi için elverişli hasta gruplarıdır. Saç ekimi yaptırmış fakat mutlu kalmayan yada birtakım hastalıklar sebebiyle saçlarında kısmi dökülme yaşayan bireyler saç ekimi için adaydır.

Saç Ekimi Şekilleri Nedir?

Kalem saç ekimi olarak bilinen DHI saç ekimi, Doğrudan Saç Ekimi anlamına gelir. DHI metodu, FUE yönteminden değişik olarak direkt donör bölgeden alınan greft üstüne uygulanır. Bu yöntemde kök kanalı açılmadan saç ekim cihazı kullanılarak saç ekim bölgesine kökler uygulanır. DHI yönteminde FUE’den değişik olarak açıklık derinliği durağan(durgun) değildir.  

Saç Ekimi Ne şekilde ya da nasıl Yapılır?

Saç ekimi ameliyatından öncesinde hekim daima hastayı çözümleme eder ve saç analizi yapar. Bu analizlerin peşinden ekim yapılacak alan ve greft seviyesi ve ekim yapılacak alan belirlenir. Lokal anestezi yapılarak meydana getirilen saç ekimi yöntemin de enseden toplanan saç kökleri hususi bir şırınga ile saç dökülmesi olan bölgeye nakil edilir.

Saç Ekiminin Avantajları Nedir?

Saç ekimi ameliyatının pek çok pozitif yanları vardır. Bu, ekim kanalıyla lüzumlu oranda saç kökü transferini içerisinde bulundurur. Gene ekim işinin yararlarından birisi de her an işlenebilir olmasıdır. Hastaların nakil ameliyatı olması için belirli bir müddet ameliyat olmaları gerekmez. Nakil ameliyatının bir öteki pozitif yanları da hastaların istedikleri kadar nakil yapabilmesidir.

Hangi aylar saç ekimi için uygundur?

Ne vakit ekeceğine karar verir iken akılda tutulması gerekmekte olan bikaç şey var. Yazın saç ekimi yaptırıyorsanız, işlemden sonrasında 10 gün süresince yüzmekten ve güneşlenmekten kaçının. Kış akınından sonrasında başınızı pamukla kapatmalı ve sizi soğuktan koruma altına almak için fazla sıkı olmayan bir şapka takmalısınız. Saç ekimi sonrasında ciltte oluşmuş bulunan hafifçe kabuklanma ve kızarıklık iyileşme sürecinde çok fazla güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ekilen saçlar 3 ay içinde uzamaya başlayacaktır.

Saç ekimi için yaş sınırı nedir?

Prosedürler için, cildin tipi yaştan daha mühimdir. Cilt çıplak göz ile görülür duruma gelirse, o bölgedeki saç yoğunluğu olması gerekenin %50’sinin altına düşmüş anlamına gelir. Bu gibi durumlarda bireye uygulanabilecek en tesirli tedavi saç ekimidir. Ekim işlemi esnasında yaşı belirlemede en mühim unsur saç dökülmesinin bitip bitmediğidir. Erkeklerde saç dökülmesi hayat boyu devam eden bir vakadır ve 35 yaşından sonrasında saç dökülme hızı yavaşlar. 

Saç ekimi ne kadar sürer?

Ameliyatın yoğunluğuna bakılırsa hazırlık süreci de dahil olmak suretiyle saç ekimi aynı gün içinde tedavi başına 6 ila 9 saat içinde tamamlanabilir. Bu süre epilasyon yapılacak bölgenin büyüklüğü bakımından uzayıp kısalabilir. Kel alan büyükse, bikaç partide ekilebilir. Buna benzer durumlarda her seans içinde 6-12 ay ara verilmelidir.

Saç ekimi sonucu ne Zaman görünür?

Ekilen saçlar tedaviden derhal sonrasında telojen fazına girer. Bu tüyler işlemden 3 ay sonrasında yeniden çıkmaya başlayacaktır. Ekilen bütün saçlar belirli bir uzunluğa ulaştığı zaman istenilen görüntüye sahip olunur.  Ekimden sonra ilk 2 ay içinde ekilen saç köklerinin saç telleri dökülür. Üçüncü aydan başlayarak yeni saç milleri büyümeye başlar. 6. ayın sonuna gelindiği zaman yeni saçların %70-80’i çıkar. Kalan saçlar ikinci 6 ayın sonuna gelindiğinde uzar ve totalde  %90-99’a ulaşır. 

Hastanın saçlarının çıkmaya başladığı zaman içerisinde destekleyici olan ürünler ile hasta bakımını yapabilir. Naturel olarak uzayan saçlar uzar ve kalıcı olur. İlk senenin sonunda hasta tarafınca lüzumlu görülmesi ve arzu edilmesi durumunda ikinci bir saç ekimi yapılabilir. Çoğu zaman lüzumlu olmasa da, birtakım hastalar için mevcut olan sınırı olan sayıda nakil sebebiyle ikinci bir nakil elverişli olabilir.  

Saç ekimi öncesi ne şekilde ya da nasıl bir cilt bakımı yapılması gerekmektedir?

İşlem öncesinde alkollü içecekler, folik asit,  Ginkgo biloba, B12 ve E vitaminleri, omega-3 destekleri, kan sulandırıcı yeşil çay, ağrı kesici ve romatizmal ilaçları minimum 5 gün kullanmayın. Saç ekimi günü saçlar temiz olmalıdır. Bundan dolayı saçlarınızı kimyasal bulundurmayan ürünler ile yıkamanızı tavsiye ederiz. Bu yalnızca saç ekimi öncesinde değil, saç ekimi sonrasında da mühim bir noktadır. Saç bakımı için kullanılan ürünlerin içeriği saç sağlığını direkt etkisinde bırakır. 

Saç Ekimi Sonrası Saç Ne şekilde ya da nasıl Yıkanır?

Floklama sonrasında ilk yıkamada dikkatli olunması gerekmekte olan ilk şey. Yeni ekilen saç köklerine zarar vermemek için. Çoğunlukla, bütün implantasyon sonrası etkinliklerde bu durum dikkate alınmalıdır. Yıkamanın aslolan maksadı ameliyat esnasında oluşmuş bulunan kan pıhtılarının oluşturduğu kabukları ve hasarlı alanda iyileşmeye ve doku oluşumuna yol açan sıvıyı yıkama yaparak saç köklerini beslemeye ve güçlendirmeye destek olduğu söylenir. Bunun ile beraber baskı uygulamayın ve ovalamayın. 

Ek olarak saç köklerine hasar verebilecek ürünlerden kaçınılmalıdır. Yıkama işleminden sonrasında saç köklerini ıslak bırakmamalısınız. Saç köklerine zarar vermemek amacı ile kurutma olayını yumuşak bir havlu yada saç kurutma makinesi ile yapılmalısınız. Fön Makinesi kullanır iken cihazın hızını en düşük minumum seviyeye ayarlayın ve saçınızdan minimum 30 santimetre uzakta tutun. Kurutma işlemi uzaktan yapılmalıdır.

Saç Ekimi Tutarları

Saç ekimi tutarları tesir eden iki temel unsur greft sayısı ve ekim yöntemidir. Ekilecek fazla sayıda greft var ise saç ekimi maliyeti yüksek olabilir ve saç ekimi fiyatları da saç ekimi yönteminin (FUE yada DHI) seçimine bakılırsa değişim gösterir. FUE saç ekim tutarı DHI saç ekim tutarına bakılırsa daha uygundur. Ülkemiz, dünya çapında en çok saç ekimi meydana getirilen ülkedir.

Saç ekimi piyasasının mühim seviyede büyümesi ile rekabet yoğunlaşmış ve bu rekabet Saç ekimi tutarları aşağı çekmiştir. Bir dönemler çok pahalı bir işlem olan saç ekimi artık her insanın yapabileceği bir işlem durumuna geldi.

Saç ekimi fiyatları, saç ekimi sonrası, saç ekimi sonuçları, saç ekimi nasıl yapılır, saç ekim fiyatları 2023, saç ekiminden sonra, saç ekimi bursa yorumlar, saç ekim teknikleri, saç ekim tavsiye, saç ekim türleri, saç ekim tekniği, saç ekim teknikleri nelerdir, saç ekim türkiye, saç ekim evreleri, saç ekim yöntemleri, saç ekim yaşı, saç ekim yan etkileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here