Otomobil Amblemlerinin Anlamları Nelerdir?

0
996

Otomobil Logoları ve İsimleri Nelerdir? Araba Logolarının Anlamları Nelerdir? 

Bildiğiniz gibi bir çok otomobil markası ve otomobil modeli bulunmaktadır. Ve her otomobilin de kendine özel bir logosu, tasarım şekli vardır. Her logonun bir anlamının olduğunu ve hepsinin farklı bir anlama geldiğini biliyor muydunuz? Otomobil Amblemlerinin Anlamları Nelerdir? Otomobil amblemleri ne anlama gelir? Hangi otomobilin amblemi ne anlama gelir? Otomobillerdeki logoların anlamlari nelerdir? Soruların cevaplarını bu yazımızda birlikte inceleyecek ve otomobil logolarının, amblemlerin ne anlama geldiğini irdeleyeceğiz. 

Abarth Amblemi Ne Anlama Gelir? Abarth Amblemi Neyi Temsil Ediyor?

Akrep logosu bulunan Abarth amblemi, marka kurucusunun burcunu simge etmektedir. Aynı zamanda İtalyan markası olan abartın logosunda, İtalyan bayrağının renkleri olan yeşil, beyaz, kırmızı renklere de yer verilmiştir.

Aston Martin Amblemi Ne Anlama Gelir?

Şirketin kurucusu Lionel Martin’in soyadından Martin gelmektedir. Aston ise, başarıyı yakaladığı ve başarılı çalışmalar yaptığı yer olan, Aston Hill Climb şehrinden geliyor. Amblemde bulunan kanatlar ise Aston Martin’in hızını temsil etmektedir.

Audi Logosunun Anlamı Nedir? Audi Logosu Ne Anlama Gelir?

Audi logosundaki iç içe geçmiş dört halka Almanya’da 1932 yılında birleşmiş olan dört farklı otomobil firmasının temsil etmektedir.

Bentley Logosu Ne Anlama Gelir?

Bentley ilk olarak Dünya Savaşı’nda uçak motorları yaparak gündeme gelmiştir. Bu nedenle amblemlerinde bir kanata yer vermişlerdir. Logoda bulunan gümüş renk entellektüelliği simgelemektedir.

BMW Logosu Nedir? BMW Logosu Ne Anlama Gelir?

BMW firması ilk üretime geçtiğinde sadece uçak üretiyordu. Bu yüzden logoda bulunan açık mavi tondaki renkler gökyüzünü ve Arda kalan bölümdeki beyaz renkteki alanlar ise uçağın pervane kısmını temsil etmektedir.

Chevrolet Logosunun Anlamı Nedir?

Ortaya çıkan bir iddiaya göre Chevrolet’in ortak kurucularından William C’nin Paris’te bir otelde duvar kağıdı tasarımından ilham aldığı düşünülmektedir.

Citroen Ambleminin Anlamı Nedir? Citroen Amblemi Ne Anlama Gelir?

Citroen ambleminde kullanılan işaret çatılı çavuş işaretidir. Fransızların askeri rütbesi olarak da bilinmektedir.

Ferrari Logosunun Anlamı nedir? Ferrari Amblemi Ne Anlama Gelir?

Amblemin hemen üzerinde, İtalya bayrağı yer almaktadır. Modena Şehrinin sarı rengi amblemde ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda logoda şahlanan bir at simgesi de bulunmaktadır. Bu atın hikayesi ise, birinci Dünya Savaşı’nda oğlunu kaybeden kontes Polina‘nın Enzo Ferrari‘ye bulunduğu ricadır. Oğlunun uçağının üzerinde bulunan, Şah’a kalkan at logosunun üretilen tüm araçlarda kullanılmasını Enzo Ferrari‘den istemiştir. Logonun siyah olmasını sebebi ise pilot için, bir yası ifade etmektedir.

Ford Logosunun Anlamı Nedir? Ford Amblemi Ne Anlama Gelir?

Dünyaca ünlü otomobil markasının ambleminin sırrı ise, Henry Ford’un imzasıdır. Şirket kurucusunun imzası araba amblemi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Hyundai Logosunun Anlamı Nedir? Hyundai Amblemi Ne Anlama Gelir?

Her ne kadar yatık “H” gibi gözükse de aslında güven simgesi olarak tokalaşan iki kişiyi simgelemektedir.

Jaguar Logosunun Anlamı Nedir? Jaguar Amblemi Ne Anlama Gelir?

Jaguar marka olan aracın logosu da, jaguar olarak tasarlanmış ve kullanıma sunmuşlardır.

Lamborghini Logosunun Anlamı Nedir? Lamborghini Amblemi Ne Anlama Gelir?

Markanın yaratıcısı Ferrucio Lamborghini’nin boğa burcu olması sebebiyle markanın amblemi de, boğa olarak seçilmiştir. Ve araçlarının tamamının ismini İspanya’daki güreşçi boğalardan esinlenerek hayata geçirmiştir.

Maserati Logosunun Anlamı Nedir? Maserati Amblemi Ne Anlama Gelir?

Kurucu kardeşlerin doğmuş olduğu, Bologna’daki fıskiyeli havuz logoya ilham vermiştir. Aynı zamanda Neptünün atların, fırtınaların, depremin de tanrısı olması sebebiyle kardeşler üç çataldan oluşan mızrağı kendilerine logo olarak seçmiştir.

Mercedes Logosunun Anlamı Nedir? Mercedes Amblemi Ne Anlama Gelir?

Markanın kurucusu Karl Benz, evinin tepesine bir yıldız simgesi koymuştur. Eşine yazmış olduğu mektupta ise, gün gelecek bu yıldızın başarıyı ve gücü anlam, ifade edeceğini yazmıştır. Geçen yıllar ve zaman içerisinde her ne kadar logoda değişiklik olsa da havada, suda, karada fikrini simgeleyen bir logo olarak karşımıza çıkmaktadır.

Opel Logosu Ne Anlama Gelir? Opel Ambleminin Anlamı Nedir?

Opel logosunda bulunan simge aslında bir “Z” gibi görünse de, şimşek işaretidir ve hızı temsil eder. Şimşek işaretini saran yuvarlak ise güveni temsil etmektedir.

Skoda Logosu Ne Anlama Gelir? Skoda Ambleminin Anlamı Nedir?

Skoda amblemi bir oktan ve üç tane tüyden oluşmaktadır. Ok işareti ileri dönük hareketi simgelemektedir. Tüyler ise, kuşlardan esinlenerek özgürlüğü ifade eder. Logo uzun yıllardır Skoda araçlarında kullanılmaktadır.

Smart Logosu Ne Anlama Gelir? Smart Ambleminin Anlamı Nedir?

Logoya baktığınız zaman büyük bir “C” harfi ve sağa doğru ok işareti görebilirsiniz. Buradaki büyük “C” nin anlamı İngilizce Compact kelimesinden gelmektedir yani aracın ufak tasarımını temsil eder. Aynı zamanda ok işareti de ileriyi temsil etmektedir.

Toyota Logosu Ne Anlama Gelir? Toyota Ambleminin Anlamı Nedir?

Logonun içerisinde ortada bulunan halkalar şirketin ve müşterilerin kalbini temsil etmektedir. İç halkaların dışında bulunan ve iç iki halkayı saran dış halkı ise, güveni temsil ediyor. Tüm halkalar bir araya geldiğinde de göreceksiniz ki, şirketin isminin baş harfi olan “T” harfi ortaya çıkmaktadır.

Volkswagen Logosu Ne Anlama Gelir? Wolkswagen Ambleminin Anlamı Nedir?

Alman üretici firma ilk kurulduğunda tek tip araçlar piyasaya sürdüğü için logosunun da sade olmasını isteyerek, Almancada halk anlamına gelen Volks kelimesi ile, aynı zamanda da araba anlamına gelen Wagen kelimelerinin baş harflerini logosunda kullanmayı tercih etmiştir.

Volvo Logosunun Anlamı Nedir? Volvo Amblemi Ne Anlama Gelmektedir?

Volvo logosuna baktığınız zaman ok işaretli bir çemberin içerisinde mavi zeminli Volvo yazısını görebilirsiniz. Volvo Latince de ben yuvarlanıyorum anlamına gelmektedir. Mitolojiye göre oklu daire savaş alanında demir silahlar ve kılıçlarla savaşan, savaş Tanrısı Mars’ı simgelemektedir. Volvo‘nun kurucuları demir sektöründe oldukları için güç ve dayanıklılık onlar için aynı kategorideydi. Volvo markasının da logosu böyle meydana gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here