Nöral Tüp Defekti Riskini %50 Azaltıyor: Hamilelikte Folik Asit Hangi Besinlerden Alınabilir?

Makalemizde gebelik folik asit dozu, gebelikte folik asit fazla alınırsa ne olur, gebelikte folik asit önemi gibi bazı sorular konusunda sizleri aydınlatmaya çalıştık. Gebelik döneminde folik asit kullanmak bebeğinizin gelişimi için oldukça yararlı ve faydalıdır.

0
147

Gebelikte folik asit fetüsün sıhhatli gelişmesi için fazla {önemlidir}. Pekala, folik asit hangi besinlerde bulunur?

B vitamini ailesinden olan B9 vitamini folat, gıdalarda naturel olarak bulunur. Folatın bileşik haline Folik asit ismi verilir. Sıhhatli kırmızı kan hücrelerinin üretimi için hekimlerin önerilmiş olduğu folik asit tertipli olarak kullanılmalıdır. Gebelikte folik asit takviyesi ilk olarak fetüsün sıhhatli gelişmesi için gereklidir.

Gebelik öncesinde bebek sahibi olmak isteyenler ve gebelik periyodu süresince insanın ihtiyacına elverişli olarak hekim tarafınca tavsiye edilen marka kullanılmalıdır. Bütün vücuda oksijen verirken DNA’nın oluşmasına da katkı elde eden Folik asit, sedef ve romatoid artrit tedavisinde de eleştiri öneme sahiptir.

Folik Asit Nedir?

Suda çözünen bir vitamin olan B9 vitamini insan bedeni tarafınca üretilmez. Bu özellik mükemmel folik asit markası seçimi yapmayı ve takviye almayı gerektirir. Beslenme düzeninin iyi folat kaynaklarına elverişli olarak yapılması yaşamsal öneme sahiptir. Suda çözünme özelliği folatın sebzelerin pişirilmesi durumunda kıymet kaybetmesine sebep olur. Buharlama en doğru tüketim seçimi olarak öneri edilir.

Folik asit gebeler için daha da {önemlidir}. Fetüsün gelişiminde pozitif rol oynayan folik asit takviyesi, bağışıklık sistemini destekleyerek anne adayında hamileliğe bağlı oluşmuş bulunan bitkinlik ve bitkinlik hissiyatını azaltır.

En İyi Folik Asit Hangisidir?

Vücudun beslenmeyle kafi folatı alamadığı gebelik gibi hususi durumlarda takviye zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Güvenilir, bakanlık ruhsatlı, ürün çözümleme raporları gösterilen, kalite belgeleriyle üretim süreci güvence altına alınan markalar arasından en doğru seçimi doktorlar yapmış olacaktır.

Multivitaminler içerisinde veya tek başına folik asit takviyesi değişik markalar tarafınca piyasaya sürülmüştür. Folat takviyelerinin en fazla insanların tercih ettiği türleri; kapsül yada tablettir. Suni renk, tat veya koku bulundurmayan takviyeler hekim tavsiyesine bakılırsa ve gene hekimin öneri etmiş olduğu süre ve dozda tüketilmelidir. Gıdalardan elde edilmiş folat, yeteri kadar folik asit almak için tavsiye edilen en sıhhatli yoldur.

Suda çözünebilen ve bununla birlikte depolanamayan folat, fakat iyi bir beslenme düzeniyle kafi oranda alınabilir. Folik asit deposu olan besinler şu biçimde listelenebilir.

1. Baklagiller

Baklagiller muhteşem bir folik asit deposudur. Değişik ürünler değişik ölçülerde günlük ihtiyacın ortalama olarak %50’sini karşılar.

2. Dana karaciğeri

Ortalama olarak 100 gr’lık bir karaciğer, tüketilmesi tavsiye edilen günlük folat miktarının yarısından fazlasını karşılar. Bu gıda ek olarak bakır, A vitamini, protein ve B12 vitamini bakımından da varlıklıdır. Fakat gebelik döneminde ciğer tüketimi için kesinlikle hekime danışılmalıdır.

3. Kabuklu kuruyemişler

Fındık, ceviz ve öteki kabuklu kuruyemişler protein, lif, vitamin ve mineraller bakımından varlıklıdır. Günlük rejime fındık ilave edilerek yarar sağlanabilir.

4. Kuşkonmaz

Yarım kâse buharda pişirilmiş kuşkonmaz, günlük ihtiyacın %30’unu karşılar. Kuşkonmaz, folata ek olarak lif, vitamin ve mineraller bakımından varlıklıdır.

5. Muz

Muz, folat ve potasyumdan varlıklıdır. Tropikal meyveler içinde sayılan papaya ve avokado benzeri olmayan lezzetlerinin aynı zamanda folat ve pek çok mühim gıda maddesinin temel deposudur.

6. Yumurta

Bir büyük yumurtada ortalama 20 gram folat bulunur. Bu da tavsiye edilen günlük miktarın ortalama %6’sıdır. Günlük beslenmeye yumurta ilave edildikten sonra folat dâhil pek çok mühim besini almak için en ideal yoldur.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Neden Mühim?

Gebelikte mükemmel folik asit kullanımını mühim hal getiren neden; nöral tüp defektlerini önlemesidir. Nöral tüpler, embriyonun ilkel sinir sistemi olarak tanımlanabilir. Omurilik ve beyin gelişirken yassı öncü doku, silindir biçiminde kapanır. Değişik sebeplerle tüp kapanmaz veya istendiği kadar gelişmez. Bu anormallikler ciddi doğumsal sakatlıklara sebep olabilir.

Folik asit kullanımı bu kusurların oluşumunu engeller. Hamileliklerin minimum %50’sinin planı olmayan olduğu düşünüldüğünde gebelik öncesi mükemmel folik asit kullanımının önemi anlaşılmış olur. Nöral tüpler döllenmenin peşinden 3.haftada oluşmaya başlar. Üreme çağlarında ve bebek isteyen sıhhatli hanımefendilerin kafi folik asit almasını sağlanmalıdır.

Folik Aside Ne Vakit Başlanabilir?

Hamile kalmadan minimum 1 ay öncesinde folik aside başlanmalı ve tavsiye edilen günlük doz hamileliğin ilk 3 ayında tertipli kullanılmalıdır. Normal koşullar altında tavsiye edilen günlük folik asit dozu 400 mikrogramdır. Hamileliğe hususi olarak hazırlanan multivitamin takviyeleri içerisinde tavsiye edilen dozun bulunması durumunda ilave folik asit alımına gerek kalmaz.

Aile hikâyesinde NTD’li bebek olanlar veya daha öncesinde sakat bebek dünyaya getirmiş olanlar için doz ayarlaması hamileliği takip eden doktor tarafınca yapılmalıdır. Hamilelik öncesi ve süresince folik asit takviyesi almayı gerektiren öteki sıhhat problemleri içinde;

 • Aşırı kiloluluk
 • Epilepsi ve
 • Diyabet sayılabilir.

Nöral tüpün 10.haftada kapanmış olduğu bilindiğinden hamileliğin ilk 3 ayı folik asit kullanımı kalan süreye nazaran fazla daha {önemlidir}. Meydana getirilen klinik çalışmalar hamilelikten öncesinde başlanan ve hamilelikte devam edilen folik asit kullanımının erken doğum riskini azalttığını ortaya koymaktadır.

Gebelikte Folik Asit Alınırsa Ne Olur?

Hamilelik ve emzirme dönemleri hanımefendilerin daha çok folik aside gereksinim işittiği zamanlardır. İhtiyaç arttıkça besinler yetersiz kalabilir. Doktorlar folik asit eksikliğinin giderilebilmesi için hap kullanımını önerir. Gebelikte folik asit kullananlar bebeğin daha süratli ve sıhhatli büyümesine naturel katkı sunar. Folik asit bakımından varlıklı bir beslenme programına ek olarak alınacak takviye;

 • Düşük riskini minimuma indirir
 • Doğum kusurlarına karşı önlem sağlar ve
 • Nöral tüp defektlerini ortadan kaldırır.

Bebeğin sağlığı kadar mühim olan anne sağlığını da gözeten takviyeler, hamilelik sürecinin rahat geçirilmesi bakımından değerlidir. Folik asidin bebeğin sıhhatli gelişimi için son aşama mühim olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bebek planlayan bayanlar gebelikten öncesinde ve gebelik sürecinde folik asit alarak yarık damak, yarık dudak, düşük yapma, erken doğum ve düşük şişman bebek doğurma risklerini önleyebilirler.

Gebelikte Folik Asit Alınmazsa Ne Olur?

Gebelikte folik asit alınmazsa bebeğin sağlığı negatif etkilenebilir. Kafi oranda takviye kullanımı yardımıyla doğumsal bir bozukluk olarak kabul edilen nöral tüp defekti olasılığı minimum %70 oranında azaltılır.

Gebelikte folik asit ihtiyacı yeteri oranda karşılanamazsa kansızlık ortaya çıkabilir. Demir eksikliği anemisi en sık görünen kansızlık problemleri içinde sayılabilir. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için doktor tarafınca öneri edilen ürünlerin, belirlenen dozda alınması dikkatsizlik edilmemelidir.

Folik Asit Eksikliği Emareleri Nedir?

Hamilelikte ve doğumdan sonra emziren anneler için bebek gelişimini destekleyen en mühim destek takviyeler içinde folik asit sayılabilir. Folik asit eksikliği B vitamini eksikliğiyle benzer özellikler gösterir. Bunlar;

 • Kansızlık
 • Nefes darlığı
 • Çok fazla bitkinlik
 • Kendini uykulu hissetme ve
 • Baş dönmesidir.

Emareler değişik sıhhat sorunlarıyla karıştırılabilir. Bu şikâyetlerden yakınan anne olacak kadınların hamileliği takip eden doktora danışması ve tahlil yaptırarak probleminin ne bulunduğunun doğru tespit edilmesi vakit kaybedilmeden lüzumlu tedavi planının hazırlanabilmesi bakımından {önemlidir}.

Folik Asit Gebe Kalmayı Kolay hale getirir mı?

Folik asit yararları içinde; progesteron seviyesini düzenleme ve düzensiz yumurtlamanın önüne geçme sayılabilir. Bebek sahibi olmak isteyen hanımefendilerin yanıtını aradıkları folik asit gebe kalmayı kolay hale getirir mı sorusuna direkt EVET demek mümkün olmasa da doğurganlığı artırmada söz sahibi olduğu net bir halde söylenebilir.

Folik asit bedende depolanmaz. Her gün tekrardan alınması gerekmektedir. Bu özellik folik asit kullanımının herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermemesini sağlar. Naturel olarak besinlerde de bulunan folik asit takviyesi kilo aldırmaz.

Folik asit nedir, folik asit yararları nedir, gebelikte mükemmel folik asit hangisi, folik asit eksikliği emareleri, folik asit içermekte olan besinler ve gebelikte folik asit kullanmak neden mühim sorularına cevap aradığımız makalemizi okuduktan sonrasında siz de hekiminize müracaat ederek en doğru takviye ürünü seçebilirsiniz. Sıhhatli günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here