Muhabbet Kuşu Türleri ve Bakımı

0
1501

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir? Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir? 

Hepimizin istediği aslında bizi dinleyen, anlayan, konuşan bir dostun olmasıdır. İnsanlar kimi zaman birbirlerinin isteklerini karşılamakta zorluk çekebiliyor.  Bu durum ne kadar can sıkıcı olsa da istediğimiz her arkadaş bizimle konuşmak istemeyebilir. Eğer sizi her zaman dinleyen, konuşan bir dost arıyorsanız evinize muhabbet kuşu almaya ne dersiniz? Eğer muhabbet kuşu almaya karar verdiyseniz ve Muhabbet Kuşu Türleri ve Bakımı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımız tam size göre.

Muhabbet kuşu adından da anlaşıldığı gibi konuşmayı oldukça sever. Evinize muhabbet kuşu almaya karar verdiyseniz ve muhabbet kuşu hakkında bilgi arıyorsanız bu yazımız size yeterli olacaktır. Muhabbet kuşlarının da türleri bulunmaktadır. Her muhabbet kuşunun farklı özellikleri vardır. Farkı sadece rengi değildir. Irkına ve rengine özgü özellikleri taşır.

Muhabbet Kuşlarının Tarihçesi

Muhabbet kuşlarını evlerde ve kafeslere görmeye alışkınız ancak bilinenin aksine muhabbet kuşları ev kuşu değil bir doğa kuşudur. Ana vatanı Avusturalya olan muhabbet kuşu açık alanlarda parklarda ve ormanlar çok sık göze çarpabilir. Muhabbet kuşları mutasyon sonucu kafeslere alıştırılarak ev kuşu olmuştur. Bu yüzdendir ki, farklı türleri ve farklı ırkları vardır. Kökleri papağanlara dayanan muhabbet kuşlarının konuşmalarında ki en büyük etken budur.

Muhabbet Kuşlarının Renkleri ve Türleri Nelerdir? Muhabbet Kuşu Renk Çeşitleri Nelerdir?

Yeşil Muhabbet Kuşu
 • Yeşil Muhabbet Kuşu: En sık karşılaşılan türdür. Gövdesi tamamen yeşil kafa bölgesi sarı, kuyruğu ise mavidir. Ayakları gri ve mavi tonlarında değişiklik gösterebilir. Konuşmaya en yatkın olan tür bu türdür. Bu muhabbet kuşları arasından gerçek ırka en yakın olan kuştur. Beslenmesi, sevecenliği açısından en çok tercih edilen türdür. Boyunlarında toplam altı adet benek bulunur.
Mavi Muhabbet Kuşu
 • Mavi Muhabbet Kuşu: Vucüt renklerinin tamamı açık mavidir kafa kısmı beyazdır. Yeşil Muhabbet kuşunda olduğu gibi Mavi Muhabbet kuşundada 3 sağ tarafta 3 sol tarafta toplamda 6 tane olmak üzere benek bulunur. Benekler kolye görünümü verebilir. Bu türün kuyrukları kısadır. Ayak renkleri ise diğer kuşlara göre daha koyu renktedir.
 • Gri Muhabbet Kuşları: Doğal olmayan ve mutasyona uğrayan bu tür sonradan evcilleştirilmiştir. Gövdesi gri, kanatları siyah ve beyazdır.
Temiz Kanat Muhabbet Kuşları
 • Temiz Kanat Muhabbet Kuşları: Temiz Kanat Muhabbet kuşları adından anlaşıldığı gibi kanatlarında herhangi bir benek tarzı lekeler yoktur. Geni değişmiş muhabbet kuşlarındandır gözleri siyahtır. Gövde renkleri ise sarı, mavi, yeşil, gri tonlarında değişebilir.
Sarı Muhabbet Kuşu
 • Sarı Muhabbet Kuşu: Gözleri beyaz halkalar içerisinde kırmızıdır. Tek renk gibi gözükmesi sizi yanıltmasın aslında sarı değildir bir albinodur. Genlerinde albino bulunur. Yavruları tek renk olabilir. Albino olmak için sadece beyaz olmaya gerek yoktur renk eksikliği de albinodur diyebiliriz
Beyaz Albino Muhabbet Kuşu
 • Beyaz Albino Muhabbet Kuşu: İnsanlarda görmeye alışkın olduğumuz albino bu kez hayvanlar ile karşımıza çıkıyor. Muhabbet kuşunda olması sizi şaşırtmasın kedi, köpek, kirpi, yılan hatta timsahta bile albino rastlayabiliriz. Albino bir gen hatası olsa da hayvanlarda ayrı bir güzellik katmaktadır. Albino hayvanlar diğer hayvanlara göre daha hassas bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bağışıklıkları düşük olduğu için yemleri ve suları her zaman temiz vitaminli olmalıdır. Albino muhabbet kuşlarının yavruları da beyaz albino olarak doğar ve renk geçişi olmaz. Ancak eşleri normal sağlıklı genler taşıyor ise yavrular renkli olabilir.

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyetleri Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarında cinsiyetlerini anlamının 2 yolu vardır.

 1. Davranışlar
 2. Cere renkleri

Dişi Muhabbet Kuşu Davranışları

Dişi Muhabbet kuşları temas etmeyi sevmez. Uzun ötme göstermez kısa ve kesik kesik öter. Karekter olarak agresif sinirlidir diyebiliriz. Hareket etmezler genelde tünekte oturmayı tercih ederler.

Erkek Muhabbet Kuşları

Konuşmasını istiyorsanız erkek muhabbet kuşu almalısınız çünkü öten tür erkek muhabbet kuşlarıdır. Öterken şarkı söyler gibi nameler çıkarttığına şahit olabilirsiniz. Uzun ve şakıyarak ötmeleri erkek muhabbet kuşlarının özelliklerindendir. Hareketli ve oyuncudurlar.

Cere Renkleri

Cere Nedir?

Dişi Muhabbet kuşlarında açık kahverengi, beyaz ve kemik renginde olabilir. Üreme dönemindeki dişi muhabbet kuşlarının cereleri koyulaşır ve cerelerinde kuruma meydana gelebilir.

Erkek Muhabbet kuşlarında cere rengi mavi tonlarındadır bazı türlerde pembe olabilir bu yüzden dişi muhabbet kuşu ile karıştırılabilir. Eğer emin olmak istiyorsanız bir veteriner hekime sorabilirsiniz. Üreme çağında ki erkek muhabbet kuşlarının cere rengi de dişiler gibi koyulaşarak laciverte dönebilir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız özel bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşları ilgiyi sever. Bir kez konuşmayla konuşmayı öğrenemezler öğretmek istediğiniz kelimeyi sık sık tekrar etmelisiniz. Yapacağınız ilk şey kelime seçimi olmalı kısa ve kolay söylenen kelimeler seçmelisiniz. Muhabbet kuşları ş,ç,t,c harflerinin olduğu kelimeleri çok çabuk öğrenirler.

Muhabbet kuşunuza kelime öğretirken kafese yaklaşarak alçak sessiz tonuyla kelimeyi tekrar etmelisiniz bir süre sonra size tepki vererek size yaklaştığını görebilirsiniz. Kendi konuşmanız dışında kelimeler öğrenmesini istiyorsanız sesinizi bir ses kaydediciye kaydederek kafesin görünmeyen bir tarafına koyarak kelimeleri tekrar ettirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşuna Öğretilebilecek Bazı Kelimeler

 • Aşkım
 • Babacık
 • Cici kuş
 • Çatlak
 • Annecik
 • Aşkitom

Ne öğretmek istediğiniz kuşunuz ve sizin aranızdaki iletişime bağlıdır. Bunlar sizin için sadece örnektir. Yukarıda da dediğimiz gibi önemli olan kısa ve kolay söyleniyor olmasıdır.

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne kadardır?

Muhabbet kuşlarının yaşam süresi bakıma ve sağlık durumuna göre değişebilir ancak genel olarak ortalama yaşam süresi 7-10 yıl arasındadır. Ancak beklenmedik hastalıklar sebebiyle kaybedilen kuşlarım sayısı oldukça yüksektir.

Muhabbet Kuşlarında Görülen Hastalıklar Nelerdir?

 • Muhabbet kuşlarında rüzgârda kalma sebebiyle rüzgâr çarpması

Cereyanda kalmaya bağlı olarak gerçekleşir. Muhabbet kuşunda tüy kabartma halsizlik gözlemlenebilir.

 • Muhabbet kuşlarında sindirim sorunları (Mide ve bağırsak bozuklukları)

İshal ve kusma diğer hayvanlar gibi muhabbet kuşlarında da sık görülür. Yedikleri besinler ve vücutlarında bulunan bakteriler sebebi ile oluşur. İshalleri su gibi ve renksiz olur

 • Muhabbet kuşlarında solunum sıkıntıları

Solunum sıkıntıları muhabbet kuşlarında çok sık görülür. Genelde gagalarını sürekli açıp kapayarak nefes almaya çalışırlar. Kanatlarını kaldırdığını görebilirsiniz bunun amacı vücut ısılarını ayarlamak ve rahat nefes almaktır. Muhabbet kuşlarınızın yanında parfüm, deodorant gibi kokular sıkmamaya özen göstermelisiniz.

 • Muhabbet kuşlarında mantarlar

Mantarlar nemli sıcak ortamları sever. Muhabbet kuşlarının tüyleri mantarlar için ideal ortamlardır mantarlar bulundukları yere göre çoğalma gösterir. Aşağıda en çok görülen bölgeleri sizler için belirttik. Mantar tüy dökülmesine, kalın kabuklanmaya ileri düzeylerde sulanmaya sebep olabilir.

 • Gaga mantarları
 • Ağız içi mantarları
 • Ayak mantarları
 • Göz mantarları
 • Muhabbet kuşlarında tüy dökümü belirtileri nelerdir?

Yılda 2 kez görülür. Yaz mevsimine girerken ve kış mevsimine girerken hayvanınız tüm tüylerini döker. Bu dönemde ötmez ve keyifsiz olabilirler. Tüy döken kuşlarda tüy çıkarırken derilerde yanma kaşınma gibi sorunlar olabilir bu yüzden çok fazla kaşınır ve çıkan tüyleri yolmaya çalışırlar.

 • Muhabbet kuşlarında deride kepeklenme sorunları ve belirtileri nelerdir?

Tüy dökümünden sonra ortaya çıkması gibi bitlenme gibi parazit sorunlarında da ortaya çıkabilir çok fazla kaşınmaya bağlı olarak deri dökülmeleri görülebilir bu gibi durumlara da ılık su ile banyo yaptırmak rahatlatacaktır.

 • Muhabbet kuşlarında mega bakteri (Kuruma Hastalığı)

Mega bakteri dediğimiz aslında bir virüs değil mantar türüdür. Hayvanların mide ve bağırsaklarında üreme gösterir. Fark edilmesi oldukça zordur. Fark edilmesini iştahsızlık,kusma,ishal,halsizlik ile anlayabilirsiniz.

İştahsızlık: Kuruma hastalığında iştahsızlık son zamanlarda görülür ve geç fark edilir bu evreden sonra evcil hayvanınızı kaybetmek mümkündür. Elinize aldığınızda göğüs kafesini bıçak sırtı gibi sert ve düz olduğunu hissedebilirsiniz. Bu duruma jilet göğüs adı verilir.

Kusma: Yemek yedikten sonra su içtikten sonra başını sık sık sallar tıpkı insanlar gibi kusmaya çalışır. Balgamsı mukus salgıyı kafes kenarlarında görebilirsiniz.

İshal: İshal ve dışkı birçok hastalığın başlangıcı için yol göstericidir kuşunu iyi tanıyan ve bilen bir sahip kuşunda normal olmayan durumları hemen fark edebilir. Sağlıklı bir muhabbet kuşunun kakası yeşil beyaz yumuşak kıvamlı olmalıdır. Sağlık problemi olan kuşlarda dışkı, su gibi, koyu renk, siyah, kırmızı, kuru olur.

Halsizlik: Her zaman neşe ile öten kuşunuz ötmeyi ve oynamayı kesti ise bir sorun var demektir.

Yukarıda belirttiğimiz hastalıklardan birini fark ederseniz yapacağınız ilk şey bir veteriner hekime gitmek olmalıdır aksi halde muhabbet kuşunuzu kaybedebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here