Masaüstü Bilgisayarım Açılmıyor

0
804

Bilgisayarım açılmıyor, ekran gelmiyor, elektrik gelmiyor sorunu ve çözümü.

Eğer bilgisayarınız açılmıyor ise bunun birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Monitör Arızası
  • Vga Kablo Arızası
  • Bilgisayar Kasası Elektrik Kablosu Arızası
  • Power Supply Arızası
  • Ekran Kartı Arızası
  • Ram Arıza
  • Anakart Arızası

Şimdi ise çözümlerine bakalım.

Monitör Arızası

Öncelikle yapmanız gereken şey bilgisayar kasasının ışıklarının yanıp yanmadığını kontrol etmek, bilgisayar kasası ışıkları yanıyor ise, monitöre elektrik gidip gitmediğini kontrol etmeniz gerekir. Monitörde güç ışığı yanıyor ve ekranda “sinyal yok”, “no signal” gibi ibareler beliriyor ise monitöre elektrik geliyor demektir. Eğer elektrik geldiğine dair herhangi bir belirti yok ise monitörün güç kablosunu değiştirmeniz gerekmektedir. Monitörün güç kablosunu değiştirdiğiniz halde elektrik gelmiyor ise, işin bu kısımdan sonrası kesinlikle teknik ekiplere bırakılmalıdır. Zira elektronik bir arıza olduğu aşikar ve kendiniz onarım yapmaya çalıştığınız takdirde ciddi yaralanmalara ve elektrik akımına kapılmaya sebep olabilirsiniz. 

Vga Kablo / Hdmi Kablo Arızası

Eğer monitör ekranında “no signal” veya “sinyal yok” gibi ibareler gözüküyor ve güç ışığı yanıyorsa, aynı zamanda da bilgisayar kasasının ışıkları yanıyor ve bilgisayar fanı çalışıyor ise huhtemelen bilgisayar ile monitör arasındaki görüntü aktarma görevini üstelenen VGA kablosunun veya HDMI kablosunun arızalı olma ihtimali yüksektir.

(Üstteki fotoğrafta HDMI Kablo, alttaki fotoğrafta ise VGA kablo örneğini görebilirsiniz.)  Tabii ki bu bilgisayarınızda başka bir arıza olmadığı anlamına gelmez.  Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hem bilgisayarda hem de monitör de elektrik varken ve aynı zamanda da VGA kablosu çalışıyor haldeyken, bilgisayara görüntü gelmemesinin nedenlerini anlatacağız.

Bilgisayar Kasası Elektrik Kablosu Arızası

Eğer monitöre elektrik geliyor aradaki VGA, veya HDMI görüntü aktarma kablosunun sağlam olduğunu düşünüyorsanız, şimdi de diğer bir problem yaratabilecek olan bilgisayar kasına geçerek çözüm bulmaya çalışacağız. Tıpkı monitörde olduğu gibi yapmanız gereken ilk şey bilgisayar kasasına elektrik gelip gelmediğini kontrol etmek olacaktır. Bunu anlamanın iki yolu bulunmaktadır. Eğer bilgisayar kasasının arka kısmında bulunan fanlar dönüyor ise veya ön kısımda bulunan güç ışığı ile HDD ışığı yanıp sönüyor ise bilgisayara elektrik geliyor demektir. 

Bu bu durumda daha sonraki aşamaları takip etmeniz gerekmektedir. Eğer güç ışıkları yanmıyor ve fanlar dönmüyor ise, öncelikle yapmanız gereken şey bilgisayarın bağlı olduğu prize, daha önceden çalıştığını düşündüğünüz bir elektrikli cihazı takarak prizde şehir şebekesinin olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer prizde elektrik var ise, sol tarafta resimde görmüş olduğunuz bilgisayar kasası güç kablosunun, arızalı olma ihtimali yüksektir. Büyük bir ihtimal ile bu kabloyu değiştirdiğiniz takdirde, bilgisayarınıza güç erişecek ve çalışmaya başlayacaktır.

Power Supply (Güç Kaynağı) Arızası

Bundan sonraki aşamalar biraz daha teknik detaylar olup, eğer bu konuda bilginiz, tecrübeniz veya bu alanda bir uzmanlığımız yok ise kesinlikle onarıma devam etmenizi tavsiye etmiyoruz. Elektrik kablosunu değiştirdikten sonra ve şebeke prizinde elektrik olduğunu onayladıktan sonra, hala bilgisayara elektrik gelmiyor ise, sorunun kaynağı büyük bir ihtimalle “güç kaynağı” yani “power supply” dır.

Power supply; bilgisayara giren 220 volt şehir şebekesini 12 volt ve 5 volta düşürerek bilgisayarın çalışmasını sağlamaktadır. Zira bilgisayar içerisindeki fan ve diğer tüm elektronik parçalar 12 volt ve 5 volttan yukarı çalışmadığı için, şehir şebekesinden gelen 220 volt olarak vermiş olduğunuz elektrik “power supply” yani “güç kaynağı” olmadığı takdirde bilgisayarın tüm parçalarını yakacak ve çalışmaz hale getirecektir.

Ekran Kartı (Graphic Card) Arızası

Bilgisayarınızın tüm aksesuarları ( güç kablosu, vga kablosu, şebeke elektiriği ) bağlı ise ve bilgisayarınızın tüm ışıkları yanıyor, fan seslerini duyabiliyorsanız ekran kartı arızası yaşıyor olmanız yüksek ihtimal;

İlk çözüm yolu olarak bilgisayarınızda harici bir ekran kartı olup olmadığını kontrol edebilirisiniz. (Resim: Harici Ekran Kartı) Eğer böyle bir kart var ise, bu kartınızı bilgisayarınızdan sökerek, anakart üzerinde bulunan (On Board) ekran kartından görüntü gelip gelmediğini tespit edebilirsiniz. Eğer anakart üzerindeki ekran  kartından görüntü geliyor ise harici ekran kartınızda arıza var demektir. Eğer anakart üzerindeki ekran kartı özellikleri ihtiyacınızı karşılayacak gibiyse onu kullanmaya devam edebilirsiniz. Yok eğer yetersiz ise yeni bir ekran kartı almanın yolunun gözüktüğünü üzülerek belirtmek isteriz

Ram (Random Access Memory) Arızası

Evet arkadaş arkadaşlar adım adım sonuca doğru ilerliyoruz. Eğer Bilgisayarınızda ekran kartı arızasında olduğu gibi, tüm ışıklar yanıyor ve fanlar çalışıyor ise, aynı zamanda da görüntü almakta problem yaşıyorsanız, ikinci bir ihtimal olarak ram arızasını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu arızayı da, eğer bilgisayarınızda iki adet ram varsa ikisini de çıkartıp, daha sonrasında tek tek deneme yöntemiyle tespit edebilirsiniz. Eğer yine çalışmıyor ise voltaj gerilimiyle alakalı olarak, ramlerin ikisi de arızalanmış olabilir veya başka bir arıza olan bir sonraki aşamayı kontrol edebilirsiniz.

Anakart (Mainboard) Arızası

Bilgisayarınıza gelen aşırı dalgalanma ve farklı gerilimlerdeki voltajlar anakartınızın üzerindeki, işlemcinin hemen yanındaki kondansatörleri bozdukları için, yine ekran kartı arızası ve ram arızasında olduğu gibi, bilgisayarınızda ışıklar problemsiz olarak yanacak ve fanlarınız çalışıyor olacaktır. Fakat bilgisayarınız siyah ekranda kalacak ve görüntü gelmeyecektir. Bu aşamada artık problem tamamen teknik bir hal almakta ve bu konuda bilgi, tecrübe, sertifika sahibi değilseniz kesinlikle müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

Önemli Not: Bu işlemlerin hangisini yaparsanız yapın, kesinlikle ve kesinlikle bilgisayarınızı elektrikten çekmiş olduğunuzdan emin olun. İkinci bir husus ise, bu işlemlerin tamamı, bilgisayar teknik personel ve sertifika sahibi olan insanların yapabileceği işlemlerdir. Eğer bu konuda bilgi, tecrübe ve sertifikanız yok ise lütfen bu konuda tecrübeli bilgisayar teknik servislerinden yardım alınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here