Masaüstü Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır

0
626

Evet arkadaşlar bugün, masaüstü bilgisayar bakımı nasıl? yapılır, masaüstü bilgisayar bakımı yapılırken nelere? dikkat edilir, masaüstü bilgisayar bakımındaki önemli hususlar nelerdir?, bilgisayar sistem bakımı nasıl? yapılır, bilgisayar bakımı ve temizliği nasıl? olur, sorularına göz atacağız. Bilgisayar bakımı yaparken iki ana madde de bilgisayar bakımını ele alabiliriz.

  • Donanımsal  bakım
  • Yazılımsal bakım

Masaüstü bilgisayara, donanımsal bakım nasıl yapılır.? Ne gibi fayda sağlar.?

Bilgisayarımın fanlarını ve tozlarını nasıl? temizlerim.

Bilgisayara ilk olarak donanımsal bakımı yapmak gerekmektedir. Bu işleme başlayabilmek için, monitör, klavye, elektrik kabloları çekildikten sonra, bilgisayar kasası boşa alınarak, uygun bir ortama, mümkünse açık alan ve tozdan rahatsız edilemeyecek bir ortama alınır. Daha sonra bilgisayarın yan kapakları, arkada bulunan vidaların sökülmesine müteakip, kapakları çıkartılarak, içerisindeki elektronik devreler ortaya çıkacak şekilde hazır hale getirilir.

Bu aşamadan sonra gerek hava kompresör yardımı ile, gerekse de güçlü bir saç kurutma makinesinin, soğutma kademesinde bilgisayarın içerisindeki tozlar ve kir birikintileri basınçlı hava ile temizlenir. Daha sonrasında ikinci aşama olan ve donanımsal bakıma dahil olan termal macun ile soğutma işlemini kolaylaştırmak gelmektedir.

Bilgisayarım aşırı ısınıyor ve gürültülü çalışıyor, ne? yapabilirim.

Bilgisayarınızın işlemci ve işlemci fanı arasındaki, teması artırma görevini üstlenen ve işlemci fanının işlemciyi daha kolay bir şekilde soğutmasını sağlayan termal macun, zaman içerisinde kuruyup sertleşerek görevini yitirmektedir. Bu nedenle işlemci fanı çıkartılarak, işlemci ile işlemci fanı arasına sıkılan termal macun bilgisayarınızda aşırı derecede ısınma problemini ortadan kaldıracak ve donma takılma gibi sorunların gözle görülür şekilde ortadan kalkmasını sağlayacak, aynı zamanda bilgisayarınızı sessiz bir çalışmaya kavuşturacaktır.

Yazılımsal bakım nasıl? yapılır, ne işe yarar?, bilgisayarım hızlanır mı.?

Bilgisayara virüs taraması nasıl? yapılır, virüs taraması faydaları nelerdir.? 

Bilgisayarınıza yazılımsal bakım olarak öncelikle yapmanız gereken virüs taramasıdır. Çok sık olarak kullandığınız bilgisayarınızda virüslerin yuvalanmasına bağlı olarak, bilgisayarınızda aşırı yavaşlamalar ve kişisel bilgilerinizin çalınması gibi durumlara maruz kalabilirsiniz. Bunun için satın alabileceğiniz antivirüs programları olduğu gibi, aynı zamanda da internet üzerinde bulabileceğiniz bedava ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan antivirüs programları da bulunmaktadır. Bu antivirüs programlarından bir tanesini edinerek bilgisayarınıza tam tarama yaptırabilirsiniz.

Bilgisayarda trojan ve malware tarama bakımı nasıl? olmalıdır.

Virüs taramasının hemen arkasından gelen ve takip etmeniz gereken ikinci yazılımsal bakım yöntemi ise yine bilgisayarınıza virüsler gibi yapışıp kalan ve bilgisayarınızın ağırlaşmasına aynı zamanda da kişisel verilerinizin çalınabilme ihtimali oluşturan trojan (truva atı), malware (zararlı yazılım) tarzı küçük virüslerdir. Bunlardan  kurtulma yöntemi de, malware tarama programı ve trojan tarama programlarıdır. Bu tür uygulamaları da yine, internet üzerinde güvenilir sitelerden ücretli ve ya ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bilgisayarınızda yaptığınız malware ve  trojan taramaları bilgisayarınızı aşırı derecede rahatlatacak ve sizi daha da güvende tutacaktır.

Bilgisayar bakımında güncelleştirme işlemleri faydalı olur mu.?

Antivirüs ve trojan, malware taramasını gerçekleştirdikten sonra sizi güvende tutacak ve bilgisayarınızın sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olacak önemli hususlardan bir tanesi bilgisayarınızın bütün güncelleştirmelerinin ve güvenlik güncelleştirmelerinin yapılmış olmasıdır. Bilgisayarınızın güncelleştirmelerini yaptığınız takdirde 3. aşama olan yazılımsal bakım aşamasını da geçmiş olacaksınız.

Bilgisayarda disk birleştirme işlemi faydalı mı?, nasıl yapılır.?

Bir sonraki aşama olarak bilgisayarınızda “disk birleştirme” işlemini yapmanız kesinlikle bakımda vazgeçilmez ve en önemli etken kurallardan bir tanesidir. Bilgisayarımı çift tıkladıktan sonra birleştirmek istediğiniz sürücünün üzerine gelerek örneğin “C” sürücüsünün üzerine, “sağ tıklayıp”, “özellikler” ve ardından “araçlar” kısmına tıkladığınızda “disk birleştirme” işlemini yapabileceğiniz pencere açılacaktır. Bu işlemi bilgisayarınızdaki tüm HDD (Hard Disk) sürücüleri için yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlem parçalanmış dosyaları bir araya getirerek, bilgisayarınızın daha kolay şekilde işlem yapıp hızlanmasına yol açacaktır.

Bilgisayar bakımında disk hatalarını denetleme nasıl? olur, ne gibi fayda sağlar.?

Gözden kaçırmamanız ve yapmanız gereken en önemli bakım işlemlerinden bir tanesi de sabit diskinizi yani HDD inizi donanımsal sorunlara ve yazılımsal sorunlara karşı denetliyor olmaktır. Yine aynı şekilde bilgisayarıma çift tıkladıktan sonra istediğiniz sürücünün üzerine, daha doğrusu tarama yapmak ve test etmek istediğiniz sürücünün üzerine “sağ tıklayarak” “özellikler” ve ardından “araçlar” sekmesine gelerek, “Disk Denetleme” ekranına ulaşabilirsiniz.

Buradan “Dosya sitemi hatalarını otomatik olarak düzelt” seçeneğini işaretlediğiniz takdirde bilgisayarınız otomatik olarak, denetlemek istediğiniz disklerdeki yazılımsal hatalarını düzelterek, bilgisayarınızda performans artışının yanı sıra, diskinizi bozulmaya karşı koruyarak veri kaybını engelleyebilir.

Bilgisayarımıza tam disk taraması yaptırdığınız zaman yani “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış” seçeneğini işaretlediğiniz takdirde ise, bilgisayarınız açık olduğundan bazı dosyalara erişemeyeceği için, bu işlemi bilgisayarınızın yeniden başlatılmasına müteakip otomatik olarak programlanmasını alternatif olarak sunacaktır. Bu denetlemeyi bir sonraki başlatmaya ayarladığınız takdirde, bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman, bilgisayar denetleme işlemine başlayabilir ve kullanılmayan sektörleri, problem yaratan sektörleri devre dışı bırakarak bilgisayarınızın hızlanmasına ve veri kaybı yaşamanıza engel olur.

Bu bahsetmiş olduğumuz ve anlatmış olduğumuz yazılımsal/donanımsal bakımlar bilgisayarınızı oldukça rahatlatacak ve kullanımda size birçok kolaylık sağlayacaktır. Bilgisayarınızın hızlandığını ve gerçekten performans konusunda iyileşme gerçekleştiğini göreceksiniz. Fakat bunun ötesinde yapmak istediğiniz bir bakım veya teknik olarak ya gerçekleştirmek istediğiniz bir tamirat var ise, sertifikalı teknik servislerden ve bilgisayar yetkili servislerinden destek almanızda fayda var.

Neticede bundan sonrası için teknik konular devreye girmekte ve bilginiz olmadığı takdirde, gerek bilgisayarınıza, gerekse de kendinize zarar verebilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Eğer anlatmış olduğumuz donanımsal bakımları 6 ayda bir, yazılımsal bakımları ise minimum 10 günde bir yaparsanız, gerçekten bilgisayarınızın ömrünü uzatmış, aynı zamanda performansına ciddi derecede katkı sağlamış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here