Köpek Piresi Nasıl Temizlenir?

0
1186

Köpek Piresi İnsan Saçına Geçer Mi? Köpek Piresini Ne Öldürür? Köpek Piresi Nasıl Anlaşılır? Köpek Pire Belirtileri Nelerdir? Köpek Pire Aşısı Ne İşe Yarar?

Hayvan dostlarımızın yaşam kalitesini dış parazitler oldukça yüksek seviyede tehlike altına atmaktadır. Pire, kene, bit gibi kan emici yaratıklar hayvan dostlarımızın kanını emerek beslendikleri için onları oldukça rahatsız etmekte ve enerjilerini tüketmektedirler. Aynı zamanda hayvan dostlarımız kaşıntı ve yalama esnasında bu pireleri yutarak ara konakçıları dünyaya getirirler ve yaşam kaliteleri oldukça düşer.

Bu yazımızda köpek pireleri nasıl yok edilir? Köpekte pire olduğunu nasıl anlarım? Köpek presi belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarını bulacağız. Köpek piresi de diğer parazitler gibi köpeğin derisini yaşam alanı olarak mesken tutmaktadırlar. Dostlarımızın kanını emerek yaşayan bu parazitlerin, insana bulaşma ihtimali de oldukça yüksektir.

Aynı zamanda bu parazitler uzunca bir süre kan emmeden ve beslenmeden de yaşamayı sürdürebilirler. Bu sebeple, evcil hayvan sahiplerinin ve hayvan besleyen tüm dostların pire bulaşma belirtileri nelerdir? Ve pirelerle nasıl mücadele edilir? Sorularının cevaplarını bilmeleri, bu konuda temkinli olmaları gerekmektedir.

Köpek Piresi Oluşmasının Nedenleri Nelerdir? Köpek Presi Neden Oluşur? Köpek Piresi Hangi Sebeplerden Meydana Gelir?

Özellikle yaz aylarında ve sıcak mevsimlerde bulaşan pire, evcil hayvanınızı sokak, park, bahçelerde gezdirdiğiniz zamanlarda, diğer hayvanlardan çok kolay bir şekilde pire istilasına uğrayabilirler. Zıplama kabiliyetleri çok yüksek oldukları için köpeğinize çok kolay bir şekilde zıplayabilmesi ve derisine tutulma ihtimali bulunmaktadır.

İnsandan insana geçme ihtimali daha düşük olarak görünse de, köpeğiniz için bu konu bu kadar basit değildir. Hayvandan hayvana oldukça hızlı bir şekilde zıplayan pireler açık alanlarda köpeğinize çok ani bir şekilde bulaşabilir.

Köpeğimde Pire Olduğunu Nasıl Anlarım? Köpeğinizde Pire Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz? Köpeğinizde Pire olduğuna Dair Belirtiler Nelerdir?

Bazı köpekler ve insanlar için rahatsız edici boyutlara ulaşmıyor olsalar bile, pireler aslında çok tehlikeli ve tehlikeli yaratıklardır. Bu nedenle eğer köpeğinizi sık sık dışarıya çıkartıyor ve sosyal ortamlarda yani park, bahçe, yeşillik alanlarda dolaştırıyorsanız pire konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Aynı zamanda evcil hayvan besleyen bilinçli bireylerin bilmesi gereken konuların başında ise, köpeğinizde pire olup olmadığını anlayabilmemizdir. Bazı zaman hiç belirtiler göstermese bile bazı zamanlarda ağır olarak semptomlar gösterebilmektedirler. En belirgin özelliklerden bir tanesi köpeğinizin aşırı kaşınması ve kaşınma nedeniyle kendini sağa sola sürterek vücudunda oluşan yaralardır.

Pireye maruz kalan köpeğin deri rahatsızlıklarından tutunda anemi hastalığına varabilecek derecede pirelerden etkilenme ihtimali bulunmaktadır. Şimdi size köpeğinizde pire olduğunu anlayabilmeniz için birkaç püf nokta ve tavsiyede bulunacağız.

  • Köpeğiniz eğer ön dişleri ile kaşıntı olan bölgeye ısırıyor veya yalıyorsa pire olma ihtimalinden şüphelenebilirsiniz.
  • Köpeğinizin derisinde bulunan kırmızı yaralar da sizi pire konusunda uyarıyor olabilir.
  • Aynı zamanda baş, göbek, kıç, kol, kuyruk çukurları olmak üzere boyun bölgelerinde de kaşıntı ve iltihaplanmaları neden olabilir.
  • Köpeğinizin ayak, diz çevrelerinde ciddi derecede tüy dökülmeleri oluyorsa, buda oldukça dikkat edilmesi gereken pire istilasının belirtilerindendir.

Pire Nasıl Yok Edilir? Pireyi Yok Etmenin Püf Noktaları Nelerdir? Köpeğimdeki Pireyi Nasıl Yok Ederim?

Örnek Dış Parazit Aşı Uygulaması

Eğer evcil dostunuzda pire olduğunu fark ettiyseniz veya belirtileri gördüyseniz, kesinlikle yapmanız gereken şeylerin en başında dış parazit aşısı olarak bilinen ense damlası uygulaması yapmanız gerekmektedir. Veteriner hekimler tarafından uygulanan bu işlem iki ayda bir evcil dostunuza tekrarlandığı takdirde, böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalmayacak ve evcil dostunuzun da sağlığı açısından herhangi bir problem yaşamamasını sağlayacaksınız.

Önceden alınmış önlemler her zaman sonuç vereceği için siz de zamanı geldiğinde evcil hayvanınızın dış parazit aşısını yaptırarak bu tip haşerelerden kurtarabilirsiniz. Pire ile mücadelede ikinci en önemli unsur ise köpeğinizin pire şampuanı ile yıkamaktır. Her ne kadar birinci yöntem, yani dış parazit aşısı yöntemi kadar etkili olmasa da anlık olarak köpeğinizi kaşıntılardan kurtaracak, biraz da olsa rahatlamasını sağlayacaktır.

Eğer köpeğinizde pire olduğunu fark ettiyseniz ve veteriner hekiminize, eczaneye ulaşıp aşı, pire şampuanı alamıyorsanız, yapmanız gereken şey köpeğinizi boynuna kadar bir leğene sokmak ve ılık suda pireler ölüp, su yüzeyine çıkana kadar beklemektir.

Her ne kadar bilinen yöntemler uygulanıyor olsa bile, evcil hayvanınızın sağlığı ve gelecekteki hayatı açısından böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, kesinlikle ve kesinlikle veteriner hekiminizden destek almanız ve onun sizi yönlendirmesi doğrultusunda gerekli işlemleri uygulamanız her zaman en sağlıklı ve en doğru karar olacaktır.

Aynı zamanda eğer evcil bir hayvana sahipseniz ve onu kendinizden bir birey olarak görüyorsanız, kesinlikle hiçbir aşısını eksik etmemenizi ve hayat kalitesini yüksek tutmanızı tavsiye ederiz. Neticede onların da birer canlı olduğunu unutmamalı ve her canlı gibi onların da güzel bir yaşam hak ettiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Siz ve evcil dostunuz da birlikte uzun ve sağlıklı yıllar dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here