Kantaron Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
669

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Sarı Kantaron Çiçeği Ne İşe Yarar? Kantaron Ne Zaman Toplanır? Kantaron Bitki Çayı Faydaları

Kantaron ismini daha önce duydunuz mu? Bilmiyoruz. Ama bir çok insanın duyduğunu ve ne kadar şifalı bir bitki olduğunu birçok kesim tarafından bilindiğini biliyoruz. Gerek sürülerek, gerekse de içilerek birçok şifa etkisi yarattığını bildiğimiz kantaron hakkında bildiklerimizi bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

Kantaron Nedir? Nerede Bulunur?

Kantaron doğada yetişen ve kantaron çiçeği, kantaron olarak da bilinen bir bitkidir. Kırsal kesimlerde çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz ve şifa kaynağı olan bir bu bitki, bir çok yara, astım, solunum yollarında ki rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Kantaronun şifalı olması için fabrikasyon olanları değilde, doğal olanları tercih edilmelidir.

Kantaron Ne Zaman Çıkar? Kantaron Ne Zaman Toplanır?

Kantaron bitkisi, iklimsel koşullara bağlı olarak bir çok bölgede haziran ayında çıkarak, yaklaşık olarak iki hafta içerisinde ortadan kaybolmaktadır. Bölgenize ve yörenize göre kantaron bitkisinin hangi aylarda ve hangi zamanlarda çıktığını takip ederek kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Kantaron bitkisi, iklimsel koşullara bağlı olarak bir çok bölgede haziran ayında çıkarak yaklaşık olarak iki hafta içerisinde ortadan kaybolmaktadır. Kantaronun güneş tepe noktasında iken yani öğlen sıcağında toplanması, etki göstermesi ve şifalı olması açısından doğru bir zaman olduğu söylenmektedir.

Kantaron bitkisini toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, toplayacağınız kantaronların yerleşim yerlerinden uzak ve araç egzoz dumanı veya diğer kimyevi yerlerden uzak bölgelerden toplanmasıdır. Bu şekilde toplanması kantaronlarınızı organik yapacağı için etki düzeyi daha da artacaktır.

Kantaron Nasıl tüketilir? Sarı Kantaron Yağı Yaralara İyi Gelir Mi?

Kantaronu tıpkı ıhlamur gibi topladıktan sonra kurutarak demleyebilir ve ıhlamur gibi içebilirsiniz. Bunun yanı sıra kantaron yağı yaparak yaralarınıza sürebilir veya bir çorba kaşığı olacak şekilde içerek öksürük, bronşit gibi rahatsızlıklarımıza şifa olarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kantaron kaynatılıp içildiği zaman, sakinleştirici etkisi de olduğu için mışıl mışıl mis gibi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Kantaron Yağı Nasıl Yapılır? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı

Kantaron yağını, yanık, kesik, sürtme ve çarpmalar sonucu oluşan yaralarınıza çok rahat bir şekilde uygulayabilir ve göstermiş olduğu olduğu etkiyi gözle görülür bir şekilde takip edebilirsiniz.

Gerçekten bir çok insanın bu bitkinin ne kadar şifalı olduğunu ve kantaron yağının yaralara ne kadar iyi geldiğini, öksürüğü kesme konusunda ne kadar etkili olduğunu bilmekte, söylemektedirler. Tamamen doğal olan ve yaralara iyi gelen, bu bitkinin yağının nasıl yapıldığını bilmiyorsanız ve kantaron yağı nasıl yapılır? Kantaron yağı yapmanın püf noktaları nelerdir? Kantaron yağı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Kantaron yağı yapmak için gerekli olan malzemeler nelerdir? Soruları kafanızda dolanıp duruyorsa çok kısa bir şekilde sizlere kantaron yağını nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Kantaron Yağı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Kantaron yağı yapabilmeniz için öncelikli olarak sarı kantaron bitkisinin kendisini toplamanız gerekmektedir. Bu bitkiyi topladıktan sonra bitki kurumadan veya kendisini salmadan çok hızlı bir şekilde işleme başlamalı vitaminini kaybetmemesini sağlamalısınız. Kantaron bitkisini topladıktan sonra kantaron yağını kuracağınız kavanozları hazırda bekletmenizde tavsiye var.

İkinci olarak ihtiyacınız olan şey ise zeytin yağıdır. Kesinlikle ve kesinlikle ayçiçek yağını kullanmamanızı tavsiye eder, orijinal, halis zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Bir çok insan kantaron yağının yapraklarını kullanıyor olsa da, biz sadece çiçeklerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kantaron yağı yapımına geçerken, bu önemli bilgiyi de sizlerle paylaşmak istedik.

Kantaron yağı yapımına başlarken, kantaron çiçeklerini topladıktan sonra kantaronlarınızı yapacağınız kavanozun içine sıkıştırmadan, ağzına kadar dolacak şekilde dolduruyoruz. Sonrasında ise kantaron yağı yapımında kullanacağınız zeytin yağını yine kavanozun ağzına kadar dolacak şekilde, kantaron çiçeklerin üzerine ilave ediyoruz.

Daha sonrasında ise kavanozun kapağını sıkıca kapatarak, bir hafta direk güneş alacak şekilde sanki meyve veya herhangi bir başka gıda kuruturmuş gibi güneşe maruz bırakıyoruz. Daha sonrasında ise yaklaşık olarak üç hafta boyunca neredeyse hiç güneş almayacak şekilde kantaron yağımızı gölgede ve serin yerde tutuyoruz.

Böylelikle kantaron yağının daha doğrusu zeytinyağının, kantaron yağı rengi aldığını ve sarardığını göreceksiniz. Evet, bir çok şifa kaynağı olan bu bitkinin yapımı bu kadar basit arkadaşlar. Sizde evde doğal yollardan kendinize kantaron yağı yaparak bir çok derdinize derman olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here