Kalamar Tava Nasıl Yapılır?

0
776

Kalamar Nasıl Kızartılır? Kalamar Nasıl Pişirilir? Kalamar Nasıl Temizlenir? Kalamar Nasıl Marine Edilir? Kalamar Nasıl Hazırlanır?

Merhaba arkadaşlar deniz mahsulleri içinde en çok sevilen ve en çok tüketilen ürünlerin başında kalamar gelmektedir. Kalamar yüzyıllardır insanların tükettiği ve vitamin deposu olan deniz mahsulü olarak bilinmektedir. Gerçekten yemesi lezzetli ve balık sofralarının vazgeçilmezi olan kalamar birçok insan tarafından oldukça fazla sevilmektedir. Siz de Kendi evinizde çok lezzetli bir şekilde kalamar pişirebilir ve gerek misafirlerinize, gerekse de aile bireylerinize afiyetle yiyebilecekleri şekilde servis edebilirsiniz.

Eğer kalamar pişirmek istiyorsanız ve kafanızda kalamar tava nasıl yapılır? Kalamar pişirirken nelere dikkat edilmeli? Kalamar pişirmenin püf noktaları nelerdir? Gibi sorular dolanıyorsa, bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda sizlere kalamarı temizlemesinden pişirmesine kadar tüm detayları ile anlatacağız. İnanıyoruz ki, bu yazımızı okuduktan sonra sizde harika kalamarlar pişirecek ve misafirlerinizin parmaklarını yemelerine sebep olacaksınız.

Kalamar Nasıl Temizlenir? Kalamarı Pişirmeye Hazırlama İşlemleri Nelerdir?

Çiğ Kalamar

Evet arkadaşlar kalamarı aldıktan sonra, kalamarlarınız size beyaz tüp şeklinde ulaşacaktır. Öncelikle yapmanız gereken şey, kalamarın üzerine bıçağın tersiyle ince bir çizgi atarak, kalamarın üzerindeki kalamar zarını soyarak temizlemeniz gerekmektedir. Böylelikle kalamarımız pişirilmeye hazır hale gelecek ve diğer işlemlere geçebileceksiniz.

Kalamarın üzerindeki zarı soyduktan sonra yapmanız gereken işlem ise, kalamarlarımızı halka şeklinde olacak şekilde, elinizde bulunan tüm kalamarın dikine biçimde, uzun uzun kesmektir. Kalamarlarımıza halka şeklini verdikten sonra kesmiş olduğunuz parçaları bir kaba alarak ve üzerine soda ilave ederek, yaklaşık olarak 5 dakika kadar yoğurmanız gerekmektedir. Bu yaptığınız işlem sayesinde kalamarlarınız yumuşayacak ve yerken ağzınızda sertlik tadı hissetmeyeceksiniz.

Kalamar Nasıl pişirilir? Kalamar Pişirirken Yumurta Kullanılır Mı? Kalamar Pişirirken Una Batırılır Mı?

Evet arkadaşlar, kalamarlarımızın zarını soyduk, istediğimiz şekilde dilimler haline ayırdık, son olarak da sodaya yatırarak yoğurma işlemini tamamladıktan sonra, kalamarlarımızı pişirmeye hazır hale getirdik. Bu aşamadan sonra, aslında yapmanız gereken işlemler çok basit. Soda da beklettiğimiz kalamarları soda içerisinden çıkartarak bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra musluğun altında tutarak suyunu akıtmanız gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra kalamar halkalarınızı, derin bir kapta çırpmış olduğunuz yumurta sarısına batırdıktan sonra yine derin bir kapta bulunan una daldırıp çıkartarak, önceden kızdırılmış yağa atmanız gerekmektedir. Tavaya attığınız kalamarlarınız sararmaya ve soğan halkası rengi alıncaya kadar kızarttıktan sonra bir kevgir yardımıyla halkalarınızı yağdan çıkartınız.

Kalamar Pişirmenin Püf noktaları Nelerdir? Kalamar Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Kıtır Kıtır Kalamar pişirmenin Yöntemleri Nelerdir?

  1. Kalamar pişirirken insanların yapmış olduğu en büyük hatalar arasında kesinlikle ve kesinlikle kalamarları yoğurmadan, yumuşatmadan kızartmaları gelmektedir. Eğer böyle bir kızartma işlemi yaparsanız kalamarlar kesinlikle sert ve kayış gibi olacaktır. Bu nedenle kalamarlarınızı önceden bir kap içerisinde soda yardımı ile yoğurmanız kalamarlarınızın yumuşamasını sağlayacak ve daha lezzetli bir kalamar elde etmenizi sağlayacaktır.
  2. Kalamarlarınızı sadece beyaz un veya mısır unuyla kızartmak yerine aynı zamanda beyaz unu ve mısır unu birbirine karıştırarak kızartırsanız daha lezzetli ve daha kıtır bir kalamar elde edebilirsiniz.
  3. Daha önceden bir kapta çırpılmış olan yumurta sarısına, kalamarlarınızı batırıp çıkardıktan sonra, una da bulayıp kızartma işlemine başlarsınız üzerinde daha fazla un tutacağı için, daha kıtır bir kalamar elde edebilirsiniz.
  4. Kalamarlarınızı kızartırken az yağda kızartmak yerine bol ve kızgın yağda kızartırsanız, kalamarlarınız tavaya değmeyeceği için sanki fritözde patates kızartıyormuş gibi kızaracak ve lezzeti, kıtırı daha da fazla artacaktır.
  5. Dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bir tanesi de kesinlikle ve kesinlikle daha önceden başka bir kızartmada kullanılmamış yağı kullanmanız gerekmektedir. Yani kalamar halkalarınızı kızartırken daha önce hiç kullanmamış bir yağ kullanırsanız çok daha lezzetli kalamarlar elde edeceğinize Garanti ederiz.
  6. Kalamarları pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de kalamarları pişirmesi süresidir. Gereğinden fazla yağda tutup kızartırsanız, fazla kuru ve lezzetsiz olacak, gereğinden az süre yağda tutar ve kızartırsanız yumuşak ve kıtır olmayan kalamar elde edeceksiniz ve kalamarı yiyen insanları gerçekten rahatsız edici olacaktır. Yaklaşık olarak kızgın yağda 5 veya 6 dakika pişirdikten sonra kalamarlarınız, uygun kıvama gelecek ve lezzet açısından harika bir lezzet ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here