Kaktüs Çeşitleri ve Kaktüs Çoğaltma

0
2162

 

Bir çiçek almaya karar verdiniz ve bir çiçekçiye gittiniz karşınızda birden fazla seçenek bulunmaktadır. Eğer sürekli ilgilenemem diyorsanız kaktüs tam size göre bir çiçek olacaktır. Kaktüsün yaklaşık 10.000 e yakın türü bulunmaktadır.

Dikenli Kaktüsler

Yılan Kaktüs (Chamaecereus silvestrii): Yılan kaktüs bakımı en kolay olan kaktüslerden biridir. İstediği tek şey bol aydınlık bir ortamdır. Aydınlık bir alanda bulunmayan yılan kaktüslerin uçlarında incelmeler meydana gelecektir. Yılan kaktüs çok fazla yavru verir. Yavrular çoğaldıkça kopabilir ancak bu bir sorun değildir. Kopan kaktüsünüzü toprağa diktiğiniz de büyümeye devam ettiğini göreceksiniz. Yılan kaktüs yeterli erişkinliğe erdiğinde çiçekleriyle sizi kendine bağlayacaktır.

Yılan kaktüs formu gereği sarkık bir kaktüstür. Bir mermerin önüne koyup büyümesini beklemeniz doğru değildir. Yılan kaktüsün her bir kolu aşağı sarkarak büyümeye devam eder. 

Kaynana Topuzu (Echinopsis Toygana): Kaktüs almaya karar verdiyseniz kaynana topuzu alarak başlayabilirsiniz. Başlangıç için iyi bir seçenek olacaktır. Kaynana topuzunun dikenleri canınız çok yakabilir. Kalın sivri ve uzun dikenlerinin iğneden bir farkı yoktur. Bu kadar dikenli olmasının sebebi açtığı güzel çiçeklerden olsa gerek. Pembe, beyaz, sarı çiçekleri ile görsel şölen oluşturan kaynana topuzu çok fazla su istemez ve çürümesi en zor olan kaktüslerdendir. Herhangi bir darbe almadığı sürece çürümesi ve ölmezi oldukça zordur.

Tavşan Kulağı (Opuntia): Mickey Mouse olarak da bilinir. Diğer kaktüslere oranla dikenleri çok küçük, ince ve yumuşaktır. Ancak en çok can acıtan ve temizlenmesi zor olan dikenler tavşan kulağının dikenleridir. Toz tanesi kadar küçük dikenleri görmesi oldukça zordur bu sebeple tavşan kulağına dokunmadan önce dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Tavşan kulağının kırmızı, sarı, beyaz dikenlileri mevcuttur.

Leş Kaktüsü (Stapelia ve Orbea ): Diğer kaktüslere nazaran daha dikensiz olsa da adından da anlaşıldığı gibi oda kaktüsler kategorisindedir. Leş kaktüsü suyu seven kaktüsler arasındadır. Leş kaktüsünü susuz bırakmak yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Susuz kaldığını yumuşamadan ve yavrularını sarkıtmasından anlayabilirsiniz. Leş kaktüsünün farklı türleri bulunmaktadır ancak en çok bilinen iki tipi kırmızı tüylü çiçek açanı, yukarı doğru büyüyeni diğeri ise toprağa daha yakın büyüyen ve yıldız şeklini andıran benekli çiçekler açanıdır polis arması olarak da bilinir. Kırmızı çiçekli olan leş kaktüsünün çiçeklerinin kokusu bozulmuş et kokusuna benzer adını buradan almaktadır. Leş kaktüsü güneş aldığı zaman kızararak rengi dönebilir bu fazla güneş almasından kaynaklanır. 

Genel olarak en fazla bilinen kaktüs çeşitleri bunlardır. Yukarıda ki kaktüsler haricinde yaşlı adam kaktüsü, pişmaniye kaktüs, varil, altın fıçı, maymun kuyruğu gibi kaktüsler bulunsa da hemen hemen hepsinin bakımı aynıdır. Aydınlık ortam, az su, sevgi, sabır ve kaliteli ortam sağlandığı zaman büyümeyecek kaktüs yoktur.

Hepsini denedim ama kaktüsüm yine ölüyor diyorsanız kaktüsün kalitesinden emin olmalısınız.

Sukulent Kaktüsler

Dikenli kaktüslerin dışında sukulent olarak bilinen diğer kaktüsler mevcuttur bunlar dikensiz kaktüslerdir. Sukulentlerin çeşidi oldukça fazladır. Sukulentlerin bakımı da dikenli kaktüslerin bakımına çok benzer ancak sukulentlerin dışında diken olmadığı için soğuk, sıcak ve güneşten daha fazla etkilenmektedir. Sukulentler kaktüsler kadar dayanıklı değildir.

Sukulent Kaktüs Çeşitleri

Tespih Çiçeği (Senecio Rowleyanus):Adından da anlaşıldığı gibi tespih boncuklarını andırmaktadır. Sarkıtmalı saksı kullanıldığında uzayarak büyür ve uzunluğu 1 metre kadar olabilir. Aynı zamanda evinizde, salonunuzda, ofisinizde muhteşem bir görüntü sağlayarak farklı bir hava katacaktır. İlk bakışta dikkatleri üzerine toplayacak olan bu kaktüs türüde, her kaktüste olduğu gibi güneşli ve aydınlık yerleri sever. Tespih çiçeği için geniş bir saksı kullanmalısınız aksi halde büyüdüğünde değiştirmek zor olacaktır.

Yılan Derisi(Haworthiopsis Fasciata): Yılan derisi, zebra gibi bilinebilir. Yaprak yapısı olarak aleoveraya benzer. Kurak alanlarda, taş aralarında ve kayalık bölgelerde gelişim gösterebilir. Kış soğuklarına dayanıklı değildir. Yılan derisi için en uygun toprak iri kumlu topraklardır çünkü kuru toprak sevmektedir. Su verirken toprağın çabuk kuruması göz önünde bulundurularak verilmelidir. Toprak kurudukça sulanmalıdır.

Para Ağacı (Crassula Ovata): Bereket çiçeği olarak tanınabilir. Küçük olarak alabilirsiniz ancak ileride büyüdüğü zaman küçük bir ağaç formunu alır. Yaprakları yuvarlak ve yassıdır. Güneşin direkt değdiği yerlerde renklerde kızarma görülebilir. Para ağacı çabuk çoğalabilen türler arasındadır. Az su verilmeli ve su yapraklarına değdirilmemelidir.

Eçeverya (Echeveria): Su ihtiyacı fazla yoktur. Yarı gölge alanlar eçeverya için ideal bir ortam sağlar. Toprak olarak geçirgen kumlu topraklar kullanılması iyi olacaktır. Eçeveryalarda görülen en büyük sorun gövdelerinde yumuşamalar meydana gelerek yapraklarında dökülmeler olmasıdır. Eçeveryanın alt dalları sarardıkça koparılmalı yapraklar topraktan ve sudan kurtulmalıdır.

Panda Sukulent (Kalanchoe Tomentosa) : Para ağacı gibi büyüdükçe ağaç formunu alan sukunlentlerdendir. Panda sukulentin yaprakları tüylü ve kenarlı, kırmızı siyah çizgi biçimindedir. Yapraklarına dokunulduğun kadifemsi bir doku hissedersiniz. Soğuğa fazla dayanıklı değildir. Direkt güneş almaktan hoşlanır ve toprağı geçirgen perlitli toprak olmalıdır.

Kaktüs ve Sukulent Çoğaltma

Kaktüs yavruları ana kaktüsün üzerinde, kenarlarında ya da köklerin olduğu yerden çoğalır. Kaktüs yavrularını ayırırken önemli olan nokta ana kaktüse zarar vermeden koparmaktır. Ana kaktüs de herhangi bir yara oluşursa yapacağınız ilk şey üzerine tarçın dökmek olmalı tarçın yaranın kapanmasını ve bölgede antiseptik özellik sağlayarak mikrop oluşumunu önleyecektir. Ayırdığınız yavruları kuru bir toprağa dikip kök salana kadar su vermemelisiniz kök salmaya başladığında diğer kaktüsleriniz gibi sulamaya yapma devam edebilirsiniz.

Kaktüsüm çoğalmıyor yavru vermiyor diyorsanız yapacağınız şey kaktüsünün tepesinden 3-4 cm kesmek olacaktır. Kesilen yere yine tarçın sürmek yaranın iyileşmesinin sağlayacaktır. Bir süre sonra kaktüsünüz kesilmiş yerinden yavru vermeye başlayacaktır.

Sukulentlerde yavru çoğaltma kaktüslere göre daha farklıdır. Sukulentinizin alt yapraklarını koparttıktan sonra kuru bir toprağa koyup unutun 2-3 hafta sonra kök vermeye başladığını göreceksiniz. Kök vermeye başlayınca yaprağı asla oynatmayın 3-4 gün ara  vererek sprey yardımı ile dinlendirilmiş su sıkarak toprağın ve köklerin ıslanmasını sağlayın.

Sukulentinizin yaprağını koparırken hem ana sukulentte hemde yaprak sukulentte herhangi bir açık yara olmaması gerekir olduğu taktirde çoğaltma işlemi gerçekleşemez. Köklerden oluşmuş yavru sukulentinizi oynatmayın büyüyebildiği kadar orada büyüsün. Ancak yaprak yavru sukulentinizden ayrılmamış ve sukulentiniz yeterli büyüklüğe erişti ise yapraktan ayırmanız gerekmektedir. 

Kaktüsler ve Sukulentler ile Aranjman

Teraryum

Son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız teraryumlar  sizinde dikkatinizi çekmiş olmalıdır. Hediyeden dekora kadar her yerde görebildiğimiz bu teraryumlara sahip olabilmek için satın almanıza gerek kalmadan kendiniz evinizde sizi mutlu edebilecek şekilde yapabilirsiniz. 

Teraryum yaparken evinizde bulunan, kullanmadığınız süs eşyalarınız, boncuklarınız, akvaryum taşlarınız hatta çocuğunuzun kullanmadığı küçük oyuncaklarını kullanarak bile harika teraryumlar yapabilirsiniz.

Teraryum yaparken yapacağınız ilk şey bir fanus ya da boş bir akvaryum bulmak olabilir. Fanus ve akvaryumları kullanırken tabanı delinmeyeceği için zemine ilk önce drenaj sağlamak için pomza taşı(lav taşı) ya da çakıl taşları sererek drenaj yapmalısınız.

Drenajı yaptınız ve sıra geldi toprak koymaya, herhangi bir toprak yerine kaktüs ve sukulent toprağı kullanmalısınız. Topraktan sonra teraryumunuza nasıl bir dekor istediğinize karar verin ona uygun olarak bitkilerinizi dikin.

Bitkilerinizi diktikten sonra yapacağınız dekorlar size ve hayal gücüne kalmış.

Teraryum Yapımında Kullanılabilecek Malzemeler

  • Pomza taşı
  • Kaktüs ve sukulent toprağı
  • Kaktüs ve sukulentler 
  • Kuru Yosun
  • Minyatür süs eşyaları
  • Akvaryum taşları
  • Plastik minyatür ağaç ve bitkiler
  • Minyatür hayvan figürleri
  • Minyatür çocuk figürleri

Dekoratif Teraryum

Teraryumları dekoratif olarak kullanabileceğiniz gibi ahşap raflar, ipli raflar, desenli, figürlü saksılar kullanarak kaktüsler ve sukulentler ile evinizin, ofisinizin, odanızın bir bölümünü aranjman için kullanabilirsiniz. Dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz kaktüsleri seçerken uzun ömürlü olmasına, dayanıklı olmasına dikkat ederseniz bir sorun ile karşılaşmanız oldukça zor olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here