İnek Sütü Alerjisi Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde üt alerjisi neden olur? Süt alerjisi durumunda ne yapılmalı? Süt alerjisi olan bebeğe peynir verilir mi? Alerjisi olan bebeğe süt ürünleri ne zaman verilmeli? gibi bir çok bilgiyi makalemiz içerisinden edinebilirsiniz. Eğer sizin de bebeğinizde süt alerjisi varsa kafanıza takılan her şeyi makalemizde bulacaksınız!

0
114

İnek sütü alerjisi ile ilgili merak ettiğiniz A’dan Z’ye her şey makalemizde!

Bebeği ek gıdaya süregelen annelerin bir çok, kalsiyum oranı sebebiyle ilk önce süt ve süt ürünlerine yöneliyor. Fakat birtakım bebekler bu zamanda inek sütündeki proteinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebiliyor ve ‘Bebeklerde inek sütü alerjisi’ dediğimiz olay meydana gelebiliyor.

Belkide ek gıdaya geçmeyen fakat anası süt ve süt ürünleri tüketen bebeklerde de emzirme yöntemiyle inek sütü alerjisi gelişebiliyor. Hazır mamaların bir çok inek sütü proteinleri içerdiğinden, mama ile beslenen bebeklerde de inek sütü alerjisi ortaya çıkabiliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede, bebeklerde süt alerjisi emareleri, anne beslenmesi ve ne vakit geçebileceği ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bebeklerde Süt Alerjisi Ne şekilde Anlaşılır, Ne Vakit Geçer?

Bebeklik döneminde oldukça sık karşılaşılan inek sütü alerjisi, bebeğin bedeninin inek sütündeki proteinlere karşı verdiği reaksiyondur. Bilhassa beta laktalbümin maddesine karşı gösterilen tepki, daha fazla yaşamın ilk 1 senesinde görünür. Bunun nedeni, bebeğin bağırsaklarının ve sindirim sisteminin yeterli derecede gelişmemesidir.

Şu demek oluyor ki, inek sütündeki proteinler bebeğe ağır gelir ve bebeğin bedeni onu zararı dokunan bir madde gibi algılar. Bunun neticesinde da alerjik etkenler meydana gelmektedir. İnek sütü doğrudan bebeğe verildiğinde alerji gelişebileceği gibi süt ürünleri ile beslenen annenin bebeğini emzirmesi ile birlikte de bebekte inek sütü alerjisi olabilir. Aynı biçimde, bir çok hazır mama inek sütü proteini içerdiği için, sadece mama ile beslenen bebeklerde de inek sütü alerjisi meydana gelebilir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Emareleri

Bebeklerde inek sütü alerjisi ne şekilde anlaşılır sorusu da anneler tarafınca merak ediliyor İnek sütü alerjisinin emareleri, alerjinin şiddetine gore değişim gösteriyor Birtakım bebeklerde bikaç emare görülürken birtakım bebeklerde daha çok ve şiddetli emareler gözlenebilir. Klinik bulgular daha fazla ilk 6 ayda ortaya çıksa dahi ilerleyen dönemde de inek sütü alerjisi emareleri meydana gelebilir. Emarelerine bakacak olursak;

  • İlk aylarda çok fazla gaz sancısı, ağlama krizleri,
  • Beslenme sonrası kusma,
  • Kilo alamama,
  • Sümüksü yada kanlı kaka yapma,
  • Birtakım durumlarda kabızlık,
  • Egzama benzeri kızarık deri döküntüsü,
  • Geçmeyen burun tıkanıklığı, öksürük,
  • Nadiren anafilaksi.

İnek Sütü Alerjisi Ne şekilde Anlaşılır?

İnek sütü alerjisi tanısı koymak için bir çok vakit ailenin alerji hikayesi ve bebeğin fizyolojik bulguları yeterlidir. Birtakım durumlarda ise deri testi, spesitif IgE yada eliminasyon metodu tercih edilebilir. Tedavi için klasik uygulama bebeğin rejiminden süt ürünlerini çıkarmaktadır. Pekala emen, ek gıdaya başlamış yada mamayla beslenen bebeklerde ne şekilde bir yol izlenilmeli?

Bebeği İnek Sütü Alerjisi Olan Anneler Beslenmesine Dikkat Etmeli

Bebeğine süt alerjisi tanısı koyulan anneler şayet emziriyorsa beslenmelerine dikkat etmelidir. Annenin Peynir, yoğurt ve süt gibi ürünlerini bir süre tüketmemeleri tavsiye edilir. Aynı biçimde içerisine süt ürünü eklenmiş kek, kurabiye ve çikolata gibi gıdalardan de uzak durmaları yararlı olacaktır.

Aksi halde içerisinde süt ve süt ürünleri bulunan besinler, emzirme yöntemiyle bebeğin alerjisini tetikleyebilir. Anneyi kalsiyum eksikliğinden koruma altına almak için ise kesinlikle medikal yardım alınmalı ve diyetisyen kontrolünde günlük beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu zamanda anneler inek sütü yerine pirinç, yulaf yada hindistan cevizi sütü tercih edilebilir.

Mama ile Beslenen Bebekler Hususi Mamalara Geçiş Yapmalı

İçerisinde inek sütü proteini bulunan mamalar da süt alerjisine sebep olabileceği için, tanı koyulan bebeklerin özel olarak üretilmiş olan mamaya geçmeleri gerekmektedir. Bu mamalar soya bazlı, tam hidrolize ve amino asit bazlı mamalar olmak suretiyle 3 gruba ayrılır. Soya bazlı mamalar 6 aydan ufak bebeklere önerilmez. Bu soya mamaları ilk tercih değildir.

Tam hidrolize bebek mamaları ise hususi işlemlerden geçilir ve proteinleri parçalanıp, alerjik reaksiyon özellikleri ortadan kaldırılarak üretilir. Tatları bebekler tarafınca pek sevilmese bile inek sütü alerjisine sahip olan bebekler için ilk tercih olmalıdır. Amino asit bazlı mamalar ise tam hidrolize mamalardan cevap alamayan bebekler için kullanılır.

Süt Alerjisi Olan Bebekler Ne şekilde Beslenmeli?

Ek gıdaya süregelen alerjik bebekler ise bir müddet süt ürünleri ile beslenmemelidir. Fakat oluşma ihtimali bulunan kalsiyum eksikliği bebeğin kemik gelişimi için risk oluşturacağından, kesinlikle uzman diyetisyen kontrolü altında beslenme planı hazırlanmalıdır. Tabip tavsiye ediyorsa takviye alınmalı, brokoli ve pırasa gibi kalsiyum bakımından varlıklı sebzeler tüketilmelidir. Bebeğin bedeni inek sütünü tolere edebilecek kadar geliştiğinde ise yavaş yavaş yoğurt ve peynir gibi besinlere başlanabilir. Bu da alerji geliştikten ortalama olarak 1 yıl sonrasında denenmelidir.

Süt Alerjisi Ne Vakit Geçer?

İnek sütü alerjisi görülen bir bebeğe çoğu zaman 12 – 18 ay süt ürünleri ve inek sütü içeren mama verilmez. Bu süre sonunda tekrardan inek sütü içermekte olan besinler verilip alerji durumu gözlemlenir. Evlatların %50’sinden fazlası 1 sene sonrasında inek sütünü tolere edebilir duruma gelir. Birtakım bebeklerdeyse 2 yada 3 yaştan sonrasında inek sütü tolere edilebilir.

Süt Alerjisi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bebeklerde süt alerjisinin tedavisi, süt ve ürünlerinden bir süre uzak durmaktır. Bebeğin sindirim sistemi geliştiği zaman, inek sütündeki proteinleri tolere edebilir duruma gelir ve inek sütü alerjisi ortadan kalkar. Fakat bu zamanda bebeğin beslenmesine dikkat edilmezse, hususi mamaya geçilmez ise, anne süt ve süt ürünleri ile beslenmeye devam ederse hoşunuza gitmeyecek durumlar ortaya çıkabilir.

Mesela, egzama gelişebilir yada anafilaksi ortaya çıkabilir. Anafilaksi; fazla ender görünür fakat tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilir. Anafilaksi, inek sütü proteini alındıktan en geç 1 saat sonrasında gelişen bir şok durumudur. Deri döküntüsü, ağız, dil ve yüzde şişme gibi emareler ortaya çıkmaktadır, solunum yollarındaki ödeme bağlı olarak nefes alma güçleşir ve tansiyon düşebilir. Bu gibi durumlarda bebeğe derhal müdahale edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here