İğneada ‘da Gezilecek Yerler

0
781

İğneada’da Gezilecek Mekanlar, İğneada’da Gezilecek Plajlar, İğneada Turunda Gezilecek Yerler, İğneada’da Ne Yapılır?, İğneada’da Görülmesi Gereken Yerler

Eğer İstanbul’da sıkıldıysanız ve kendinize yakın civarlarda gezmek için bir yer arıyorsanız, İğneada’nın doğal güzelliğini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Uzunca ve doğal plajı ile birlikte ormanla birleşimin harika manzarasını görmenizi gerçekten kalpten isteriz. Görenleri büyüleyen ve tekrar tekrar gelmek için heves ettiren İğneada, gerçekten büyüleyici bir güzellikte ve konumdadır.

Denize ve ormana doyabileceğiniz İğneada’da hoş vakit geçireceğinizden eminiz. Eğer karar verdiyseniz ve İğneada’ya seyahat etme konusunda ilk adımları attıysanız ve aklınızda, İğneada’da Gezilecek Yerler, İğneada’da nereler gezilir? Gibi sorular dönüp duruyorsa, sizlere İğneada’da gezebileceğiniz ve hoş vakitler geçirebileceğiniz birkaç mekanı tarif etmeye ve anlatmaya çalışacağız.

Özellikle şunu belirtmeliyiz ki, İğneada’yı gezerken yanınızda bir fotoğraf makinesi bulundurmanız sizler için çok iyi olacaktır. Çünkü gerek gün batımında gerekse gün doğumunda çok güzel kareler yakalayacağınızdan eminiz.

İğneada Kuş Gözlem Kulesi, Kuş Gözlem Kulesine Nasıl Gidilir? Kuş Gözlem Kulesi Nerede?

Kuş Gözlem Kulesi

İğneada’ya giriş yapmadan, İğneada’nın girişinin hemen 6 km gerisinde bulunan İğneada longoz milli parkından aracınızda birlikte sağa girdiğinizde, yaklaşık olarak 2 km sonra karşınıza çıkacak olan kuş gözlem kulesini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Tabelanın sizi çok rahat bir şekilde götüreceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Yapılan ahşap gözetleme kulesi sayesinde oldukça yüksek bir mekandan İğneada mert gülü ve İğneada manzaralı gözlem kulesinde çok güzel bir gözlem yaşayacağınızdan adımız gibi eminiz. Özellikle sabahları gün doğumunda bu bölgede olursanız, yüzlerce kuş çeşidinin sesiyle birlikte hoş bir sabaha merhaba diyebilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf makineniz yanınızda olduğu sürece harika gün doğumu fotoğrafları çekmeniz de muhtemeldir.

Dupnisa Mağarası Nerededir? Dupnisa Mağarası‘na Nasıl Gidilir?

Dupnisa Mağarası

Dupnisa mağarası İğneada’ya giderken Demirköy‘de tabelasını görebileceğiniz ve tabelayı takip ettiğiniz sürece direkt önüne çıkabileceğiniz bir mağaradır. Gerçekten harika bir görüntüye sahip olan ve su sarkıtları ile oluşan bu mağarada hoşça vakit geçireceğinizden eminiz. Aynı zamanda Dupnisa mağarasını daha detaylı bir şekilde incelemek istiyorsanız, Dupnisa Mağarası Nerededir? Dupnisa Mağarasına Nasıl Gidilir? yazımızda Dupnisa mağarasını daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Erikli Gölüne Nasıl Gidilir? Erikli Gölü İğneada nerededir? İğneada Erikli Gölüne En Kolay Nasıl Gidilir?

İğneada Erikli Gölü

İğneada’da Erikli gölüne gitmek istiyorsanız burayı, gezi sırasında gün batımına denk getirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü harika bir gün batımı, göl manzarası ile birlikte sizleri bekliyor olacak. İğneada merkeze girdikten sonra Işık marketi solunuza alarak yaklaşık olarak 2 km yol kat ettikten sonra küçük bir köprünün hemen sol tarafında kalacaktır. Bu yol aynı zamanda yine İğneada’nın limanına giden yol olarak da bilinmektedir. Zaten İğneada ve liman arasında da başka ulaşım yolu bulunmamaktadır.

İğneada Limanına Nasıl Gidilir? İğneada Limanı Nerededir?

İğneada Limanı

İğneada merkezden çıktıktan sonra liman tabelasını takip ettiğinizde sürece yaklaşık olarak 7 km sonra İğneada limanına ulaşacaksınız. Balıkçı barınaklarının olduğu ve balık kayıkların olduğu limanda, gün batımı oldukça güzel ve keyifli geçmektedir. Yine her yerde olduğu gibi burada da gün batımı vaktinde mutlaka fotoğraf makinelerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

İğneada Aşıklar Plajı Nerededir? İğneada Aşıklar Plajı‘na Nasıl Gidilir?

Yine İğneada’nın en bilindik ve en uğrak mekanlarından bir tanesi de aşıklar plajıdır. İğneada limanından yaklaşık olarak 200 metre doğuya doğru ilerlediğiniz sürece İğneada aşıklar plajına denk geleceksiniz. Zaten İğneada’da kime sorarsanız gösterecek oldukları aşıklar plajı, gerçekten çok küçük bir koy olup ve insanı büyüleyecek güzelliktedir. İğneada’ya geldiyseniz, aşıklar plajına uğramadan gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

İğneada Limanköy Nerededir? Limanköy’e Nasıl Gidilir?

İğneada Limanköy Kütüphanesi

İğneada’ya geldiyseniz bu küçük beldenin en güzel köyü olan Limanköy’ü görmeden gitmeyin. Sivri bir ada gibi düşünebileceğiniz Limanköy, üç tarafıyla da denize bakan küçük şirin köy evleri ile ünlüdür. Aynı zamanda bu köyde köy yumurtası, inek sütü, organik tarım ürünleri de bulabilirsiniz.

İğneada Limanköy Deniz Feneri Nerededir? İğneada Limanköy Fransız Fenerine Nasıl Gidilir?

İğneada Fransız Feneri

İğneada’dan yola çıktığınız zaman, yaklaşık olarak 5 km sonra limana vardığınızda Limanköy tabelasını göreceksiniz. Limanköy’e doğru seyahat ederken Limanköy’ün hemen girişinde Fransız feneri tabelasını göreceksiniz.

Bu tabelaya doğru saptıktan sonra yaklaşık olarak 800 metre sonra karşınıza fener çıkacak. Bu tarihi Fener’in ve manzarasının keyfini çıkartmaya çalışın. Yine Eğer bu fenere gidecek olursanız, gün doğumunda gitmenizi ve güneşin doğuşunu tam karşınızda görmenizi tavsiye ederiz.

İğneada Beğendik Köyüne Nasıl Gidilir? İğneada Beğendik Köyü Nerededir?

İğneada Beğendik Köyü

İğneada’nın en uzak köyü olan beğendik köyü aynı zamanda Bulgaristan’a en yakın sınır köydür. Burası da Limanköy gibi oldukça güzel bir manzaraya ve temiz havaya sahiptir. Yine İğneada‘dan yola çıktıktan sonra yaklaşık olarak 3 km sonra karşınıza tabela çıkacak ve sola sapmanız gerekecektir.

Bu aşamadan sonra 12 km boyunca hiçbir yere sapmadan gittiğiniz takdirde beğendik köyüne ulaşacaksınız. Yine Beğendik köyü de İğneada’ya geldiğiniz zaman görmeden dönmemeniz gereken bir yerdir.

İğneada Sislioba‘ya Nasıl Gidilir? Sislioba Yol Tarifi, Sislioba Nerededir?

İğneada Sislioba Köyü

İğneada’dan yola çıktığınız zaman ne yazık ki, direkt olarak bir Sislioba tabelası bulunmamaktadır. Yapmanız gereken şey beğendik tabelasını takip etmek ve yaklaşık olarak 4 km sonra karşınıza çıkacak olan Sislioba tabelasından sola sapmaktır.

Yollarının biraz kötü olduğunu şimdiden söylememiz gerekir. Ama gittiğinizde göreceksiniz ki yaklaşık olarak 20-30 haneden oluşan Sislioba köyü gerçekten kendi halinde be tek başına yaşam savaşı veren köylerden bir tanesidir.

Yaş grubu oldukça yüksek olan ve genç nüfusun olmadığı bu köyde cep telefonun çekmediğini sizlere belirtmek isteriz. Bu köyde insanlar sabit hatlı telefonlarla iletişim kuruyor ve cep telefonu neredeyse akıllarına bile gelmiyor. Burası da mutlaka gezmeniz gereken yerlerden bir tanesi diye düşünüyoruz.

Bunun yanı sıra tek başınıza gidemeyeceğiniz ve daha doğrusu tek başınızda keşfedemeyeceğiniz bir çok yer bulunduğu için yanınızda bir rehber yardımıyla İğneada’yı keşfetmeniz günler veya haftalar bile sürebilir.

Bahsettiğimiz yerler arabayla, motosikletle gidilebilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Eğer daha detaylı ve daha kapsamlı bir İğneada keşfi istiyorsanız, kesinlikle ve kesinlikle bir rehbere ihtiyacınız olduğunu belirtmek isteriz. Bu yazımızda İğneada beldesinde gezilecek yerleri anlatmaya çalıştık. Umarız bu yazımız faydalı olmuştur.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu bu muhteşem İğneada tanıtım videosunu sizlerle paylaşmadan geçemedik. İyi seyirler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here