Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

0
540
Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanmak
Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanmak

Hamileyken doğum kontrol hapı kullanılırsa ne olur? Cevabı makalemizde…

Hamileyken doğum kontrol hapı kullanmak normal olarak tavsiye edilen bir şey değildir. Fakat doğum kontrol haplarının koruyuculuğu yüzde yüz olmadığından dolayı birtakım bayanlar gebe olduğunu fark etmeden bu ilaçları kullanmaya devam edebiliyor. Pekala, hamileyken doğum kontrol hapı kullanılırsa ne olur?

Meydana getirilen araştırmalar, hamileyken doğum kontrol hapı kullanmanın erken dönemde bebek ve anne için ciddi komplikasyonlara yol açmadığını gösteriyor. Fakat düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile ilişkili olabileceğini gösteren bikaç çalışma mevcut. Bu yüzden gebelik şüphesi olduğu zaman ilk olarak kontrol yaptırmak ve sonucunda öğrenene kadar doğum kontrol hapı kullanımına ara vermek gerekmektedir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede, hamileyken doğum kontrol hapı kullanımı ile ilgili bütün merak edilenleri bir araya topladık. Keyifli okumalar.

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Doğum kontrol haplarının bir çok östrojen ve progesteron içermekte olan kombinasyon ilaçlardır. Bu hormonlar, yumurtlamayı baskı altına alarak ve servikal mukusu yoğunlaştırarak hamileliğin oluşmasına engel olur. Atlamadan kullanıldıkları zaman %99,5 civarı bir koruyuculuğu olan bu ilaçlar, gebelikten korunmanın en güvenilir yollarından birisidir.

Fakat hapların tertipli bir halde alınmaması hamileliğin gerçekleşmesine sebep olabilir. Hal böyle olunca pek fazla bayan gebe kaldığının bilincinde olmadan doğum kontrol haplarını bir süre daha içmeye devam eder. Bunun sebebiyle da hamileyken doğum kontrol hapı kullanılırsa ne olur benzeri soruların cevapları büyük ehemmiyet kazanır. 

Meydana getirilen araştırmalar, hamileyken doğum kontrol hapı kullanmanın anne ve bebekte ciddi komplikasyonlara yol açmadığını gösteriyor. Bilhassa hamilelikte doğum kontrol hapı kullanımı ve doğum kusurları içinde anlamlı bir ilişki bulunmadığı, BMJ’de gösterilen 2016 tarihindeki bu araştırmada yer aldı.


Fakat bikaç çalışma, hamileyken doğum kontrol hapı kullanımı ile erken doğum ve düşük doğum ağırlığı içinde bir bağ olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden gebelik şüphesi olduğu zaman kesinlikle hamilelik testi yaptırılmalı ve netice pozitif ise fetüsün ilaç maruziyetini kesmek için doğum kontrol hapı kullanımına son verilmelidir.

Bununla beraber hamileyken doğum kontrol hapı kullanılması ile ilgili meydana getirilen çalışmaların sadece erken dönemle ilgili olduğu unutulmamalıdır. Zira tıp etiği, kimsenin bir anne ve karnındaki bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilecek araştırmalar yapmasına izin vermez.

Erken dönem ile ilgili meydana getirilen çalışmalar ise hamileliğinin bilincinde olmadan doğum kontrol hapı kullanan anneler ile kullanmayan anneleri karşılaştıran epidemiyolojik araştırmalardan elde edilmiştir. Bu bağlamda, erken hamilelikte doğum kontrol hapı kullanan grup ile kullanmayan grup karşılaştırıldığında ölü doğum, düşük ve doğum kusurları sayısı bakımından anlamlı bir fark bulunamamıştır.


Hal böyle olunca hamileliğin ilerleyen aşamalarında doğum kontrol hapı kullanmanın ne gibi sonuçlara sebep olabileceği bilinmiyor. Bu yüzden bayanların gebelik şüphesi olduğu zaman kontrol yaptırması ve gebelik var ise doğum denetim hapının bırakılması öneriliyor.

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Doğum Kontrol İlacı Kullanırken Gebelik Şüphesi Var ise Ne Yapılmalı?

Doğum kontrol hapı kullanırken gebelik şüphesi oluşursa ilacın bırakılması ve zaman kaybetmeden gebelik testi yaptırılması gerekmektedir. Bilinmiş olduğu gibi annenin tükettiği yiyecekler yada kullandığı ilaçlar direkt bebeği de etkisinde bırakır.

Hal böyle olunca fetüsün daha çok hormona maruz kalmaması için fazladan tek bir doz dahi alınmaması önerilmektedir. Kontrol sonucunda çıkana kadar da prezervatif benzeri alternatif yöntemlerle korunmaya devam edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here