Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

0
92

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekleri sizler için sıraladık.

Gebelik, her bayan için büyüleyici bir süreçtir. İçinizde yeni bir canın filizlendiğini bilmek paha biçilemez duygular hissettirir. Fakat bununla beraber, değişen hormonal dengeyle birlikte bir ekip olumsuz durumlar yaşanması da ihtimaller içinde. Bunların başlangıcında ise mide bulantısı geliyor. Hamileliğin bilhassa ilk 3 ayında neredeyse her bayan mide bulantısı yaşar.

Bu hususi zamanda bilhassa hCG hormonunun mide bulantısını tetiklediği düşünülse bile uzmanlar artan koku hassasiyeti, stres ve kötü beslenmenin de hamilelikte mide bulantısına sebep olabileceğini belirtiyor. Böylesi bir tabloda ise anne adayları mide bulantısı için elbet naturel çözümler arıyor.

Bu aşamada bilhassa gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nedir sorusu büyük bir ehemmiyet kazanıyor. Ikimiz de buradan yola çıkarak hazırlamış olduğumuz makalede, hamilelikte mide bulantısına iyi gelen besinler ve naturel önerileri listeledik. Keyifli okumalar.

Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelikte neredeyse her bayan azca yada fazla mide bulantısı yaşar. Bunun sebebi hala kati olarak bilinmemekle beraber, hormonların mide bulantısı üstünde mühim bir rol oynadığı düşünülüyor. Bilim adamları bilhassa plasenta tarafınca üretilen hCG hormonunun bunda tesirli olabileceğini ifade ediyor.

Çünkü hCG hormonunun 12. hafta civarı zirveye yetişmesi ve tam da bu haftalarda mide bulantısının zirve yapması, bu düşünceyi destekliyor. Bunu ile beraber gebelik ile birlikte artan koku alma duyusu, stres ve belli başlı yemeklere karşı isteksizlik duymak da hamilelik esnasında mide bulantısını tetikleyebiliyor.

Mide bulantısı gebelik döneminde çoğu zaman bir kaygı deposu değildir. Belkide iyiye işaret olarak da değerlendirilebilir. Şundan dolayı yükselen hCG hormonu, hamileliğin sıhhatli bir halde ilerlediğini gösterir. Bununla beraber gebelikte mide bulantısının günlük yaşamı fazla etkilemesi, gün içerisinde fazla çok kusmaya neden olması ve beslenmeyi negatif etkilemesi durumunda kesinlikle bayan doğum uzmanı ile iletişime geçilmelidir.

Çünkü hepsi; elektrolit düzensizliği, böbrek fonksiyonun bozulması ve kilo kaybetme gibi olumsuzluklara neden olabilen hiperemezis gravidarumdan kaynaklanıyor olabilir. Mide bulantısının fazla şiddetli bir şekli olan hiperemezis gravidarum durumunda, anne gereksinim işittiği gıda öğelerini karşılayamaz. Bu olay hem anne hem de bebek bakımından yaşamsal risk oluşturabileceğinden annenin tedavisine hastanede devam edilmesi gerekebilmektedir.

Gebelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Gebelikte mide bulantısı tıbbi olarak kaygı verici olmasa da hayat standardını son derece düşürür. Hal böyle olunca naturel yollara başvurmak isteyen pek fazla bayan, gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler hakkında araştırma yapmaya başlar. Pekala, hamilelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar hangileri? İşte, gebelikte mide bulantısına iyi gelen 5 yiyecek…

1. Muz

Gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler içinde yer edinen muz, mide bulantısını azaltmanın aynı zamanda besleyici bir meyvedir. Ulaşılabilir, yemesi basit ve enerji verir. Ek olarak hamilelik esnasında kusma sonucunda kaybedilmiş olan potasyumun da yerine konmasına destek sunar. Şayet muzu tek başına yemeyi sevmiyorsanız ceviz, çilek ve süt ile karışmasını sağlayarak smoothie hazırlayabilirsiniz.

2. Mütevazı Kraker

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden birisi de mütevazi krakerdir. Çünkü mütevazi kraker gibi kuru gıdalar midedeki asidi emerek bulantı hissinin azalmasını sağlar. Şekerli, baharatlı ve yağlı yiyecekler ise tam zıttı bir tesir yaratarak mide bulantısının şiddetlenmesine sebep olabilir. Bundan dolayı hamilelik periyodunun bilhassa ilk 3 ayında yağlı, baharatlı ve çok fazla şekerli yiyeceklerden uzak durulması sıhhatli olacaktır.

3. Zencefil

Zencefil, tarih süresince mide bulantısını gidermek için kullanılan gıdalardan biri olmuştur. Meydana getirilen pek çok araştırma da zencefilin şişkinlik dahil bir çok mide problemine iyi geldiğini gösteriyor. Bu zamanda zencefili çay olarak tüketebileceğiniz gibi zencefilli sakızlardan da yararlanabilirsiniz.

4. Karpuz

Gebelikte mide bulantısına iyi gelen besinler içinde yer edinen karpuz, mide bulantısını yatıştırmanın yanında varlıklı su içeriği ile anne olacak kadınların susuz kalmasını önlüyor. Ek olarak iyi bir lif deposu olduğundan kabızlık gibi sorunların ve problemlerin önüne geçilmesini sağlıyor. Burada dikkatli olunması gerekmekte olan şey, karpuzun içeriği kümülatif naturel şekerdir. Şayet anne adayının diyabeti var ise hekimine danışmadan karpuz tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

5. Turunçgiller

Portakal ve limon gibi turunçgiller, içerdikleri yüksek asit oranı sebebiyle hamilelik döneminde mide bulantısı ve ekşime gibi sorunları artırabilirler. Fakat bir çok anne talibi, turunçgilleri koklamanın mide bulantısını yatıştırdığı mevzusunda aynı fikir. Siz de mide bulantısından muzdaripseniz bu metodu deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here