Hamilelikte Kavun Yenir mi?

Hamilelikte kavun aşermek, hamilelikte kavun yemek cinsiyet, hamilelikte kavun yenir mi, hamilelikte kavunun faydaları, hamilelikte kavun çekirdeğinin faydaları, hamilelikte kavun çekirdeği yemek gibi tüm merak ettiklerinizi sitemizin bu makalesinde bulabilirsiniz.

0
46

Hamilelik periyodu her anne adayı için son derece {önemlidir}. Her anne ve anne adayı karnında büyümekte olan bebeği için en iyisini en doğrusunu yapmak ister. Bu nedenle de bizim sitemiz ihtiyacınız olan bilgilere sahip olmak için son derece uygun bir sitedir. Bildiğiniz gibi ki yediğiniz ve içtiğiniz her şey bebeğinize yarar yada zarar sağlar.

Bu neden ile hamilelik döneminde tüm anne adayları ne yemeleri veya ne yememeleri gerektiğine dair informasyon sahibi olmak istiyor. Pekala gelelim kavun meyvesi mevzusuna. Son derece Leziz bir yaz meyvesi olan kavun, hamileler için güvenilir mi?

Gebelikte kavun yemek porsiyon miktarına dikkat edilmiş olduğu süre boyunca güvenilir kabul edilir. Çünkü kalorisi düşük, gıda kıymeti ve lif içeriği yüksek bir meyve olan kavunun hamilelikte bebek ve anne için sayısı belli olmayan yararı bulunuyor. Gelin şimdi hamilelikte kavun tüketimi ile alakalı bütün dört gözle beklenen soruların cevaplarını beraber inceleme altına alalım.

Gebelikte Kavun Yenir mi?

Kavun, yaz mevsiminde yetişen leziz ve yararlı bir meyvedir. Bu yüzden bilhassa hamileliği yaza denk gelen hanımefendiler, hamilelik döneminde kavun yemenin riskli olduğunu ya da olmadığını merak ediyor olabilir. Pekala, gebelikte kavun yenir mi?

Kavun; kalorisi düşük, lif içeriği ve gıda kıymeti yüksek bir meyvedir. Bu da onu gebeler için sıhhatli bir atıştırmalık yapıyor. Uzmanlar da gebelikte kavun yemenin güvenilir olduğunu belirtiyor.

Çünkü porsiyon miktarına dikkat edilmiş olduğu süre boyunca, hamilelikte kavun yemenin bebek ve anne sıhhati için sayısı belli olmayan yararı bulunuyor. Lif içeriği sindirim sorunlarını engellerken, ihtiva ettiği vitamin ve mineraller anne karnındaki bebeğin gelişimine katkı sağlıyor. Ek olarak kalorisinin düşük olması, hamilelik döneminde kilo kontrolüne de destek oluyor. Gelin şimdi hamilelikte kavun yemenin yararlarına beraber göz atalım.

Hamilelikte Kavun Yemenin Yararları

Gebelikte kavun yemenin yararları şu biçimde sıralanabilir:

1. Bebeğin Bilişsel Gelişimini Destek sağlar

Kavun, A vitamini bakımından varlıklı bir meyvedir. A vitamini ise gelişmekte olan fetüsün zihinsel gelişmesinin desteklenmesi bakımından eleştiri öneme sahiptir. Ek olarak bebeğin kalbinin, akciğerinin, gözlerinin, böbreklerinin ve kemiklerinin gelişimi için lüzumlu bir vitamindir.

2. Diş ve Kemik Gelişimine Katkı Sağlar

Kalsiyum, hamilelik döneminde anne ve bebeğin sıhhati için en mühim minerallerden birisidir. Kavun da kalsiyum içeriği yüksek bir meyve olarak, anne karnında bulunan bebeğin kemik ve diş gelişimine katkı sağlar.

3. Anemiyi Engeller

Gebelik esnasında anemi bebek ve anne için yaşamsal oluşturabilir. Kavun ise varlıklı demir içeriği ile aneminin engellenmesine destek olabilir. Ek olarak ihtiva ettiği C vitamini yardımıyla demir emilmesini daha da artırır.

4. Pıhtı Oluşumunu Engelleyebilir

Kavun, kan sulandırıcı olarak da malum antikoagülan maddeler içermektedir. Antikoagülanlar, kan pıhtılarını engelleyerek anne adayında damar tıkanması vb. tehlikelerin azalmasını sağlar.

5. Bağışıklığı Sağlamlaştırır

Kavun, antioksidan görevi gören ve bedende özgür radikallerin meydana gelmesini engellemiş olan karotenoidler içermektedir. Bu, hem yeni hücrelerin oluşmasında hem de anne ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde mühim bir rol oynar.

6. Kabızlığı Giderir

Gebelikte kabızlık genel bir problemdir. Kavun ise sindirime destek olan vitaminler ve lif bakımından varlıklı bir meyve olarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine destek sağlar.

7. Bacak Kramplarını Azaltabilir

Gebelikte oldukça sık rastlanan sorunlardan birisi de bacak kramplarıdır. Bilhassa geceleri meydana çıkma eğilimi olan bu krampları yönetebilmek için ise potasyum bakımından varlıklı beslenmek gerekmektedir. Kavun, varlıklı potasyum içeriği ile hamilelikte bacak kramplarının azalmasına destek olabilir.

8. Tansiyon Seviyelerini Düzenler

Kavunun ihtiva ettiği potasyum sadece bacak kramplarını önlemekle kalmaz, hamilelik esnasında dalgalanma eğiliminde olan tansiyon seviyelerini de düzenler.

9. Mide Bulantısını Azaltabilir

Tiamin olarak da malum B1 vitamini, hamilelik döneminde bebek ve anne için son derece yararlıdır. Kavun da ihtiva ettiği B1 vitamini yardımıyla bebeğin merkezi sinir sisteminin sıhhatli gelişimine destek olur iken, anne adayının mide bulantısını azaltabilir.

10. Kilo Yönetimine Destek Olur

Gebelikte çok kilo almak hamilelik şekerinden erken doğuma kadar pek çok komplikasyona sebep olabilir. Kavun kalorisi düşük bir meyve olduğundan hamilelik döneminde yağlı yada suni şekerli gıdalara muhteşem bir alternatiftir.

Gebelikte Kavun Yemenin Zararları Var mı?

Kavun, hamilelik esnasında tüketilmesi güvenilir olan bir meyvedir. Bu yüzden alerjisi olmayan hepimiz gebelik döneminde kolaylıkla kavun tüketebilir. Bunun ile beraber ABD’da 2011 senesinde büyük bir listeria salgını yaşanmıştı ve araştırmaların neticesinde enfeksiyon kaynağının kavun olduğu belirlenmişti.

Dolayısı ile kavunu tüketmeden öncesinde ovalayarak yıkamak, içinde sirke bulunan suda bekletmek ve yemeden öncesinde kabuğunu soyup atmak meyveyi daha güvenilir hâle getirecektir.

Hamilelik dönemi her anne adayı için inanılmaz derece eşsiz bir süreçtir. Bu süreci kendiniz ve bebeğiniz için en sağlıklı ve güvenli hale getirmek günümüz teknolojisi ve internet siteleri sayesinde artık çok kolay. Günümüzde ihtiyacımız olan bilgiyi fazlası ile elde ediyoruz. Bu yüzden eskiye nazaran hem bebeğimizi hem de kendimizin daha sağlıklı olması konusunda hiç zorlanmıyor.

Sitemiz sizlere gebelik öncesi dönemden itibaren, gebelik süreci ve bebeğinizin doğumdan sonrasına kadar her dönemde bilgi sağlamak için açılmıştır. Bu sebepten dolayı eğer kafanıza takılan herhangi bir şey var ise ya da tecrübe ettiğiniz ancak sitemiz içerisinde bulunmayan bir durum olur ise lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hamilelik dönemini en iyi şekilde atlatmaya çalışın. Çünkü geçen zamanı tekrardan maalesef yaşayamıyoruz. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak, karnınızda bulunan bebeğiniz ile sohbet ederek geçirmelisiniz. Umarım sizlerde bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alır ve yenidoğan bebekler ile ilgili yine sitemizi ziyaret edersiniz.

hamilelikte kavun aşermek, hamilelikte kavun yemek cinsiyet, hamilelikte kavun yenir mi, hamilelikte kavunun faydaları, hamilelikte kavun çekirdeğinin faydaları, hamilelikte kavun çekirdeği

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here