Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Eğer sizlerde gebelik dönemi içerisinde iseniz ve kaburga ağrısı çekiyorsanız doğru adrese geldiniz. Gebelikte kaburga ağrısı yaşayanlar, gebelikte kaburga ağrısı ne iyi gelir, gebelikte kaburga ağrısı neden olur gebelikte kaburgada batma, gebelikte kaburga acısı, gebelikte kaburga neden ağrır? gibi sorularınızın yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

0
27
Pregnant woman having abdominal and back aches in the last trimester of pregnancy

Gebelik dönemi her kadın için çok farklı, çok güzel ve farklı zorluklar içeren bir süreçtir. Karnınız yani aslında bebeğiniz büyüdükçe vücudunuz içerisinde bir çok değişim ve büyüme gerçekleşir. Bu büyüme sonucunda da bazı bölgelerinizde ağrı yaşamanız gayet normal, olası ve doğal bir durumdur. Hamile kadınların en çok şikayet ettiği ağrı ise kaburga ağrısıdır. Kaburga ağrısı, bilhassa gebeliğin son aylarında pek çok bayanın karşılaşmış olduğu bir şikâyettir.

Hamilelikte kaburga ağrısı son derece sık karşılaşılan bir şikâyettir. Zira giderek büyüyen rahim ilerleyen aylarda kaburgalara baskı yapmaya başlar. Bu da hamilelikte kaburga ağrısının en başlıca nedenini oluşturur. Bunun haricinde hamilelikte artan hormonların kas ve bağları gevşetmesi, alınan kilolar ve daha pek çok neden, gebelikte kaburga ağrısına neden olabilmektedir.

Gebelikte kaburga ağrısının 2. trimesterda hissedilmeye başlaması ve rahmin iyice büyümüş olduğu 3. trimesterda artması normal kabul edilir. Bu ağrıları hafifletmek amacı ile evimizde uygulayabileceğiniz kolay yöntemler olsa bile ağrının günlük yaşamı negatif etkilemesi durumunda kesinlikle muayene olmak gerekmektedir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede; gebelikte kaburga ağrısı ile alakalı dört gözle beklenen her şeyi bir araya getirdik, hazırsanız başlamış olalım.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

12’si sağ tarafta, 12’si sol tarafa olmak suretiyle vücudumuzda toplamda 24 tane kaburga bulunur. Göğüs kafesinin iki yan bölgesinde de bulunan bu kaburgalar; akciğer ve kalp gibi yaşamsal organları korumak ile görevlidir. Ön tarafta göğüs kemiğine, arka tarafta ise omurgaya bağlıdırlar. Gebelikte, rahmin büyümeye başlaması ile beraber kaburgalar üstündeki baskı artar. Bu da bilhassa hamileliğin son aylarında bölgenin ağrımasına ve batma hissiyatı oluşmasına neden olabilir. Öte taraftan, hormonâl dengedeki değişim ve alınan kilolar da kaburgalarda ağrıya sebep olabilmektedir.

Ağrı, sağ tarafta olabileceği gibi sol tarafta da hissedilebilir. Belkide derin nefes alındığında kaburga ağrısı daha da artabilir. Günlük yaşamı negatif etkilemediği süre boyunca hamilelikte kaburga ağrısı normal kabul edilir. Fakat ağrı fazla şiddetliyse yada birlikte rol alan daha farklı emareler de var ise muayene olmak yararlı olacaktır.

Hamilelikte Kaburga Ağrısının Nedenleri

Şimdi, hamilelikte kaburga ağrısının sebeplerini daha daha geniş kapsamlı inceleme altına alalım.

1. Rahmin Baskısı

HAmilelikte kaburga ağrısının en mühim nedeni büyüyen rahmin kaburgalara baskı uygulamasıdır. Bu yüzden kaburga ağrısı çoğu zaman hamileliğin 2. trimesterında hissedilir, 3. trimesterında ise artma gösterir.

2. Hormonâl Dengedeki Değişiklik

Bilinmiş olduğu gibi hamilelik döneminde pek çok hormon artmaya başlar. Bunlar içinde yer edinen progesteron, bedeni doğuma hazırlamak için bağlarda ve kaslarda gevşemeye neden olur. Bu da vücudun pek fazla bölgesinde olduğu gibi kaburgalarda da ağrıya sebep olabilmektedir.

3. Büyüyen Göğüsler ve Kilo Alımı

Gebelik döneminde bedende pek çok değişiklik yaşanır. Bu değişimden en fazla etkilenen organ da elbet göğüslerdir. Anne adayının doğumdan derhal sonrasında emzirmeye başlayabilmesi için süt kanalları büyür ve meme hacmi artar. Hem bu durum hem de hamilelik döneminde alınan kilolar kaburgaya extra yük olduğundan dolayı, kaburga bölgesinde ağrı hissedilebilmektedir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Ne şekilde ya da nasıl Geçer?

Gebelikte kaburga ağrısı çoğu zaman bu sürecin naturel bir yansıması olarak kabul edilir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Fakat ağrı fazla şiddetliyse yada daha farklı emareler de var ise kesinlikle muayene olunmalıdır. Bilhassa travma sonrası gelişen ağrılar için kesinlikle en yakın hastaneye başvuru yapılmalıdır.

Hamilelikte Kaburga Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte kaburga ağrısı, günlük yaşamda dikkat edilecek birtakım şeyler ile hafifletilebilir. Mesela;

  • Duruşunuza dikkat edin. Omuzlarınızı, boynunuzu ve omuriliğinizi dik tutmaya çalışın. Ek olarak oturur pozisyonda kaburgalara olan bası daha da artacağından, böylesi anlarda kollarınızı birazcık yüksek bir yere koymaya çalışın.
  • Doğru sütyenler tercih edin. Göğsü iyice kavrayan, tüm yükü kaburgalara bırakmayan sütyenler hamilelikte kaburga ağrılarınızın azalmasına destek olabilir.
  • Kilo alımına dikkat edin. Hamilelikte kilo almak elbet beklenen ve istenen bir durumdur. Fakat olması gerekenden çok kilo almak, vücuda extra yük bindireceğinden ağrıların şiddetlenmesine neden olur. Bu mevzuda boyunuza ve gebe kaldığınız kiloya gore en doğru yönlendirmeyi hekiminiz yapmış olacaktır.
  • Vücudunuzu esnetmeyi deneyebilirsiniz. Şayet riskli bir gebelik yaşamıyorsanız ve hekiminiz onay veriyorsa, pilates gibi esnemeyi sağlayacak sporlar yapabilirsiniz. Bu yalnızca kaburga ağrısına değil, gebelikte karşılaşabileceğiniz pek çok ağrıya iyi gelecektir. Ek olarak ruhen iyi hissetmenizi sağlayacağı gibi doğumun da daha basit geçmesine destek olacaktır.
  • Giyim seçimine dikkat edin. Dar ve bedeni sıkı bir şekilde saran giysiler yerine bolca giysiler tercih edin.
  • Ağrınız arttığında ılık bir duş alabilirsiniz. Ilık su bütün vücudunuzu rahatlatmaya destek olacaktır.
  • Şayet ağrılarınız fazla şiddetliyse ve daha farklı emareler de var ise kesinlikle hekiminize muayene olun.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Cinsiyet ile İlgili mi?

Halk içinde, hamilelikte hissedilen birtakım şikâyetlerin bebeğin cinsiyeti ile alakalı olabileceğine inanılıyor. Mesela tatlıya aşermenin erkek bebek, ekşiye aşermenin ise kız bebek emaresi olduğu düşünülüyor. Aynı biçimde daha pek çok belirtinin cinsiyet ile alakalı olduğuna inanılsa da bunlarla ilgili meydana getirilen herhangi bir bilimsel çabalama bulunmuyor.

Dolayısı ile hamilelikte kaburga ağrısı ve cinsiyet içinde da bir bağ olduğunu söylemek imkansızdır. Ayrıca aşerdiğiniz kesinlerinde cinsiyet ile alakalı olmadığı durumu da söz konusudur. Çünkü ekşi aşeren ve erkek bebek sahibi olan, tatlı aşerip kız bebek sahibi olan annelerimizin sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle cinsiyet ile ilgili en net ve kesin sonuç ultrason ile görülebilir.

Bu makalemiz de gebelik döneminde yaşadığınız kaburga ağrısı hakkında bilgiler verdik. gebelikte kaburga ağrısı yaşayanlar, gebelikte kaburga ağrısı ne iyi gelir, gebelikte kaburga ağrısı neden olur
gebelikte kaburgada batma, gebelikte kaburga acısı, gebelikte kaburga neden ağrır
? gibi sorularınızın yanıtları bu makalemizde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here