Hamilelikte İdrar Yaparken Ağrı Neden Olur?

0
88

Gebelikte ağrılı idrara çıkma ile alakalı bütün merak edilenleri bu makalemizde bir araya getirdik. Hamilelik dönemi gerçekten dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünse de inanılmaz derecede zorluklar içeriyor. Anne adayları Her dönem yeni bir sorun ile, yeni bir zorluk ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Sonuç olarak bedeninizin içerisinde bir can büyütmek, onu yaşatmak ve onun ile vücudunuzu paylaşmak gerçekten kolay olmuyor. Ancak şunu unutmayın ki hamilelik sürecini zor geçiren tek anne adayı siz değilsiniz.

Hamilelik dönemi her kadın için farklı zorluklar içeriyor. Gebelik döneminiz bitince ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldığınız zaman emin olun ki hamile iken yaşadığınız ve hiç bitmeyecekmiş, hiç geçmeyecekmiş gibi gelen bütün sorun sıkıntılardan eser kalmıyor. Bu sebepten dolayı hamileliğinizin ve karnınızda büyüyen bebişinizin tadını çıkartmaya odaklanmalısınız.

Yaşadığınız tüm sıkıtınlar geçecek ve geriye sadece anılarınız ve hissettikleriniz kalacak. Umarım sitemiz sizlere gerek gebelik öncesi, gerek gebelik dönemi gerekse de bebeğinizin doğumundan sonra kafanızda oluşacak tüm soru işaretlerine yanıt verir. Bu yazımızın konusu gebelikte idrar yaparken yaşanan ağrı. İyi okumalar..

Gebelik esnasında sürekli olarak idrara çıkmak aslen son derece normaldir. Çünkü bebeğin mesaneye baskı yapması ve hormon dengesinin değişmesi gibi pek fazla unsur gebelikte idrar yapma sıklığını artırabilmektedir. Fakat bu durum ağrılı idrara çıkmanın normal ve olağan olduğu anlamını taşımamaktadır. İdrar yapar iken ağrı duymak çoğu zaman bir enfeksiyon habercisidir.

Enfeksiyonun ise hamilelikte erken doğum, düşük yada düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara sebep olabileceği biliniyor. Bundan dolayı hamilelikte idrar yaparken ağrı var ise kesinlikle muayene olmak, altta yatan nedeni öğrenmek ve tedavi olmak gerekiyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede gebelikte idrar yaparken ağrı sebep olur, hamilelikte ağrılı idrara çıkma ne şekilde tedavi edilir gibi dört gözle beklenen bütün soruların cevaplarını bir araya getirdik. Keyifli okumalar.

Gebelikte İdrar Yaparken Ağrı Neden Olur?

Gebelikte sık idrara çıkmak normal olsa bile buna ağrı eklenmesi çoğu zaman bir probleme işaret etmektedir. Hamilelikte ağrılı idrarın en sık karşılaşılan sebebi ise idrar yolu enfeksiyonudur. Gelin şimdi, gebelikte idrar yaparken ağrıya sebep olabilen etkenleri daha ayrıntılı inceleme altına alalım.

1. Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz, vajinada yaşayan bakterilerin dengesizliği sebebiyle meydana gelen bir enfeksiyon çeşididir. Kötü bakteriler idrar yoluna bulaştığında idrar yolu enfeksiyonuna da sebep olabilir. Hal böyle olunca enfeksiyonun vakit kaybetmeden kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü meydana getirilen pek çok araştırma, idrar yolu enfeksiyonu ile erken doğum içinde anlamlı bir bağlantılı olduğunu meydana çıkartmaktadır.

2. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlar da gebelikte idrar yaparken ağrı hissedilmesine sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar daha fazla pelvik bölgesinde ağrıya neden olsa bile kimi zaman idrar yaparken de ağrıya sebep olabilir. Bundan dolayı gebe bayanların hamileliğin başlangıcında CYBE açısından muayene edilmesi tavsiye edilmektedir.

3. Genital Uçuk

Gebelikte ağrılı idrarın en sık karşılaşılan sebeplerinden birisi de genital uçuktur. Genital uçuk hamilelikte idrar yapar iken ağrıya sebep olabileceği gibi bilhassa gebeliğin ilk haftalarında düşük gibi komplikasyonlara da sebep olabilir. Ek olarak normal doğum esnasında virüsün bebeğe bulaşma riski vardır. Bundan dolayı bilhassa doğum vakti yaklaşırken etken enfeksiyonları kontrol altına almak için hekimin tavsiyelerine ve tedavisine uyum göstermek son derece {önemlidir}.

Hamilelikte İdrar Yaparken Ağrı Duymak Tehlikeli mi?

Gebelikte idrar yaparken ağrı duymak normal değildir ve bir çok vakit bir soruna işaret etmektedir. Bundan dolayı hamilelikte idrar yaparken ağrı hissedildiğinde kesinlikle muayene olmak gerekmektedir. Altta yatan problemler çoğu zaman bikaç haftalık tedavi yardımıyla süratli bir biçimde çözülür, fakat tedavi edilmediklerinde bebek ve anne için türlü türlü riskler doğabilir.

Mesela tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları erken doğum gibi komplikasyonlarla alakalıdır. Ek olarak anne adayında böbrek hasarı yada sepsise sebep olabilir. Bunun ile beraber cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlar da erken doğum ve düşük ile alakalandırılmıştır.. Ek olarak enfeksiyonların vajinal doğum esnasında bebeğe bulaşarak bebekte göz ve akciğer enfeksiyonlarına sebep olabileceği biliniyor.

Gebelikte Ağrılı İdrar Ne şekilde ya da nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte idrar yaparken ağrı duyulması kesinlikle muayene gerektiren bir bulgudur. Muayene esnasında vajinal kültür alınabilir, ultrasondan yararlanılabilir yada kan testi istenilebilir. Muayeneden sonrasında ise teşhise gore elverişli tedavi planı oluşturulacaktır. Bakteriyel enfeksiyonlar için bir çok vakit gebeliğe elverişli antibiyotiklerden yararlanılmaktadır.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi pek fazla komplikasyona sebep olabilir. Bundan dolayı enfeksiyon gelişmesini engellemek için türlü türlü önlemler almak gerekmektedir. Pekala, gebelikte idrar yolu enfeksiyonunu engellemek için neler yapılabilir? Ilk olarak bolca su içmek, idrar yolu enfeksiyonundan korunmanın en temel adımıdır. Bu şekilde idrar yolu temiz kalır ve bakteriler üremeden hızlı bir şekilde dışarı atılır. Bunun ile beraber;

  • İdrarı tutmamak,
  • Genital organ temizliğini önden arkaya doğru yapmak,
  • Mesaneyi cinsel ilişkiden öncesinde/sonrasında boşaltmak ve
  • Nefes alabilen pamuklu iç çamaşırları giymek gibi kolay fakat tesirli önlemler hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun gelişmesini engellemeye destek olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here