Hamile Değilken Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi hamilelik dışında ne olabilir? Hamile değilim ama adet olmadım neden? Adet gecikmesi en fazla kaç gün olmalı? Stresten adet gecikmesi kaç gün olur Cinsel ilişki adet gecikmesi yapar mı? Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur? gibi sorular adet dönemi gecikmiş her kadının kafasındaki soru işaretlerinden birisidir arkadaşlar. Regl gecikmesine sebep olabilecek bir çok faktör vardır. Bu makalemizde bunlara değineceğiz.

0
357
Hamile Değilken Adet regli Gecikmesi Neden Olur
Hamile Değilken Adet regli Gecikmesi Neden Olur

Stres, aşırı kiloluluk yada hormonâl bozukluklar gibi bir çok sebep adet gecikmesine sebep olabilir.

Adet gecikmesi, neredeyse her bayanın hayatında minimum bir defa karşılaşmış olduğu bir durumdur. Bunun pek fazla nedeni olsa bile akıllara gelen ilk sebep hamileliktir. Bilhassa insanın etken cinsel yaşamı var ise, adet gecikmesinin bir sebebi olarak hamileliği dışlayabilmek adına hamilelik testi yaptırılması tavsiye edilir. Ancak tabi ki yukarıda bahsetmiş olduğumuz faktörlerin dışında mevsim değişiklikleri, yorgunluk, üzüntü gibi psikolojik etkenler gibi bir çok faktörden dolayıda kadınlar dönem dönem adet gecikmeleri yaşayabiliyorlar.

Adet tarihinin çok uzun süre gecikme durumları tabi ki farklı sağlık sebeplerinden dolayı olabilir. Eğer haddinden fazla, çok uzun süren gecikmeniz var ise ve hamilelik durumunuz yok ise doktora gitmenizde fayda olur. Ama genel olarak adet gecikmeleri, adet düzensizlikleri normal, doğal sebeplerden olur. adet günlerinizi takip etmenizin en iyi ve kolay yolu cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulamadır. Telefonlarımızda bu takvimler ile alakalı birden fazla uygulama vardır. Hoşunuza giden ve beğendiğiniz uygulamayı indirerek, adet gününüzün ne zaman başlayacağı ya da ne kadar süre ile geciktiği gibi bilgileri çok rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.

Pekala, gebe değil iken adet gecikmesi neden olur? Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede, gebe değilim fakat adet olmadım neden olabilir, adet gecikmesi gebelik haricinde neden olur benzeri soruların cevaplarını bir araya getirdik. Keyifli okumalar.

Gebe Değil iken Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi üreme çağındaki bayanların yaşamlarında minimum bir defa karşılaşmış olduğu bir durumdur. Bunun pek çok sebebi olsa bile akıllara gelen ilk neden hamileliktir.

Bilhassa insanın aktif cinsel yaşamı var ise, herhangi bir doğum denetim metodu kullanılsa bile hamilelik testi yaptırılması tavsiye edilir. Zira doğum kontrol şekillerinin hiçbiri %100 koruyucu değildir ve doğum kontrol şekilleri kullanılsa dahi kimi zaman gebelik gerçekleşebilmektedir.

Pekala, hamilelik testi negatif ise gebe değil iken adet gecikmesi neden olur? Gebe değil iken adet gecikmesinin pek çok nedeni olabilir. Mesela stres, aşırı kiloluluk, perimenopoz süreci yada hormonâl bozukluklar gebe değil iken adet gecikmesine neden olabilmektedir. Gelin şimdi, hamile değil iken adet gecikmesi nedenlerini daha geniş kapsamlı inceleme altına alalım.

Gebe Değil iken Adet Gecikmesinin Sebepleri

Gebelik haricinde adet gecikmesine yol açabilecek ihtimaller içinde etkenler şu şekildedir:

1. Stres

Stres, bayanların adet döngüsünü etkileyerek daha kısa yada daha uzun sürmesine sebep olabilir. Ek olarak asla adet görememeye neden olabileceği gibi adet periyodunun daha ağrılı olmasına da sebep olabilir.

Stresin adet döngüsü üstündeki bu negatif etkilerini engellemek için ise strese neden olan etkenlerden olabildiği kadar uzaklaşmak, iyi beslenmek, fizyolojik olarak aktif olmak ve uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir. Kronik stres durumunda ise bir uzmandan yardım alınması gerekebilir.

2. Perimenopoz

Adet gecikmesi gebelik haricinde neden olabilir sorusuna verilebilecek daha farklı bir cevap da perimenopoz dönemleridir. Bilhassa 40’lı yaşlardan sonrasında adet düzeninde bozulmalar olması perimenopoz sürecini düşünmenizi sağlayabilir. Perimenopoz, menopozdan önceki 10 – 15 senelik süreçtir. Bu zamanda östrojen seviyelerinde dalgalanma olacağı için adet döngüsünde düzensizlikler olması normaldir.

3. Kilo Kaybı

Gebe değil iken adet gecikmesi neden olur sorusuna verilebilecek bir öteki yanıt da kilo kaybıdır. Çok zayıflamak yada düşük yağ oranına sahip olmak üreme hormonlarının seviyesini etkileyerek yumurtlamayı engelleyebilir.

Bu da adet döngüsünde düzensizliklere sebep olabilir. Bu gibi durumlarda her ihtimale karşı bayan doğum uzmanına muayene olmak ve vücudun gereksinim duyan gıda öğelerini karşılayabilmek için diyetisyenden danışmanlık almak yararlı olacaktır.

4. Aşırı kiloluluk

Kilo kaybı kadar çok fazla şişman olmak da bayanların adet döngüsünü etkileyerek gecikmelere sebep olabilir. Bilhassa obeziteyle beraber adet gecikmesi durumunda kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Zira her ikisinin bir arada olması akıllara polikistik over sendromunu getirebilmektedir.

5. Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri

Gebe değil iken adet gecikmesinin sebeplerinden birisi de hormon içermekte olan doğum denetim şekilleri olabilir. Zira hormonlar gebeliği engellemek için rahim astarını inceltirler. Bu gibi durumlarda adetle beraber dökülecek bir astar olmadığından dolayı kimi zaman adet görülmeyebilir. Doğum kontrol hapları, hormonlu spiraller, implantlar yada öteki hormon içermekte olan doğum kontrol şekillerinde bu yan tesir görülebilmektedir.

6. Hormon Seviyeleri

Prolaktin ve tiroid benzeri birtakım hormonların seviyelerindeki anormallikler de adet gecikmesi ile sonuçlanabilir. Bunu öğrenebilmek için kolay bir kan testi yeterlidir. Bir çok durumda hormon seviyeleri ilaçlar ile denetim altına alınır ve adet döngüsünün düzene girmesi sağlanır.

7. Polikistik Over Sendromu

Gebe değilim fakat adet olmadım neden olabilir sorusunun bir öteki yanıtı da polikistik over sendromu olabilir. Polikistik over sendromu üreme çağındaki hanımlarda sık karşılaşılan bir hormonâl bozukluktur. En mühim emareleri tüylenme, akne, kilo alma ve erkek tipi saç dökülmesiyken, adet gecikmesi yada adet görememe gibi sorunlara da  yol açabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here