Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

0
220

Vajinal güzel duyu; yaşa, doğuma yada genetik etkilere bağlı olarak vajinada zaman içerisinde gevşeklik ve esneklik gibi deformasyonlar meydana vardığında başvurulan operasyonlardır.

Vajinal güzel duyu; yaşa, doğuma yada genetik etkilere bağlı olarak vajinada zaman içerisinde gevşeklik ve esneklik gibi deformasyonlar meydana geldiğinde başvurulan operasyonlardır. Vajina daraltma ameliyatı, büyük ve minik dudaklara meydana getirilen müdahaleler yada genital bölge görüntüsü ile ilgili meydana getirilen bütün operasyonlar, genital güzel duyu yada vajinal güzel duyu olarak da malum vajinoplasti kapsamına girmektedir.

Bu makalemizde; vajina daraltma ameliyatı tutarları 2023 yılı ve vajinal güzel duyu ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Vajinal Güzel duyu Nedir?

Yaşa, doğuma yada genetik sebeplere bağlı olarak, vajinada zaman içerisinde sarkma ve gevşeme gibi deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bu durum, sıhhat bakımından ciddi bir tehdit oluşturmasa da bayanlarda güvensizlik, utanma yada cinsel ilişkiden kaçınma gibi çeşit çeşit psikolojik endişelere sebep olabilmektedir. Bayanlarda oluşmuş bulunan bu güzel duyu endişeyi azaltmak için de vajinal güzel duyu ameliyatlarından yararlanılır. Pekala, genital güzel duyu ismi altında vajinal bölgede hangi operasyonlar yapılmaktadır?

1) Labioplasti – (Büyük ve Ufak Dudaklara Meydana getirilen Güzel duyu Müdahaleler)

Dış genital yapıyı oluşturmakta olan ve daha dolgun duran bölge dış dudaklar, daha iç tarafta duran kısım ise iç dudakları oluşturur. Vakit içerisinde hem iç hem de dış dudaklarda sarkmalar görünebilir. Yaş, doğum ve genetik özellikler bu durumu etkileyebilir. Veya iç yada dış dudaklar doğuştan sarkık olabilir.

Bu durum, görünüm bozukluğuna sebep olup, bayanları psikolojik olarak negatif etkisinde bırakır. Mesela mayo giyildiği zaman genital bölgenin kabarık durması yada cinsel ilişki sırasında sarkık olan dudakların vajina girişini kapatması, hanımefendiler için huzur bozucu olabiliyor. Buna benzer durumlarda labioplasti adında olan cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

Labioplasti ile sarkmış durumda olan dudaklar kısaltılıp tekrar şekillendirilebilir. Veya gevşemiş gibi görünen dudaklar daha dolgun bir görüntüye sahip olabiliyor. Operasyon sonrası aynı gün günlük yaşama dönülür. Fakat 4-5 hafta olan iyileşme sürecinde cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.

2) Vaginoplasti – (Vajina Daraltma Ameliyatı)

Vakit içerisinde yapısal yada doğuma bağlı olarak vajinada genişlemeler ortaya çıkabilir. Bu durum hem bayan hem de erkek bakımından cinsel ilişkiden aldığınız zevki azaltabilir. Bu noktada ise vaginoplasti ameliyatı ile vajina daraltma işlemlerine başvurulabilir. Cerrahi müdahale ile genişleyen doku fazlalığı alınır ve çevresinde bulunan dokunun gençleşmesi sağlanır.

Lazerle vajina daraltma ameliyatı da yapılabilir. Anestezi olmadan bu işlemden sonra radyofrekans dalgaları kullanılarak fazla daha başarıya ulaşmış işlemler elde edilebilir.

Vajina daraltma ameliyatından sonra tekrardan genişleme olup olmayacağı da hanımefendiler tarafınca merak edilmektedir. Şayet operasyon sonrası normal doğum yapılırsa, bölgede yeniden genişleme söz mevzusu olabilir. Fakat vajinal doğum yapılmaz ise, genişleme pek imkansızdır.

3) Doğumdan Sonrasında Yırtılma İzlerinin Onarılması (Perineoplasti)

Normal doğumlarda bebeğin kafasının daha rahat bir şekilde çıkabilmesi için kontrollü kesiler yapılma ihtimali vardır. Epizyotomi olarak da isimlendirilen bu kesiler, özensiz dikildiği vakit genital bölgede istenmeyen görünümler oluşabilir. Bayanlar, bu izlerden de çeşit çeşit operasyonlar yardımıyla kurtulabilir.

4) Klitoris Tepesinin Düzeltilmesi

Bölgenin daha dolgun ve güzel duyu görüntüye sahip olması için meydana getirilen müdahalelerdir.

litoris üstü çok dokuların alınması biçiminde yapılır ve ‘klitoral hudoplasti’ olarak bilinmektedir. Çoğu zaman labioplasti (iç dudak estetiği) ile beraber uygulanmaktadır.

Zira labioplasti esnasında iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi sonrasında klitoris üstü çok katman belirginleşmekte ve önde kelimenin tam anlamıyla bir ‘mikropenis’ görünümü ortaya çıkmaktadır. Labioplasti + Klitoral hudoplasti ameliyatlarının beraber uygulanması ile hastalar tarafınca en çok arzu edilen ‘venüs yarığı’ oluşacaktır.

Klitoral düzelteme ameliyatları, labioplasti ameliyatından değişik olarak daha çok cerrahi deneyim gerektirir. Bundan dolayı genel anlamda fazla azca doktor tarafınca uygulanmaktadır. O yüzden baştan doğru doktorun seçilmesi {önemlidir}.

Klitoral düzeltme ameliyatları doğru operasyon tekniği ile yapıldığında katiyen cinsel hazzı azaltmaz, tam zıttı arttırabilir. Bireysel gözlemlerimize bakılırsa, çok fazla kalınca dokuların çıkartılması cinsel ilişki esnasında klitorise mekanik etkiyle ulaşmayı kolaylaştırmakta, bu biçimde orgazm fonksiyonunu rahatlatmaktadır.

Genital Güzel duyu Kimlere Yapılır?

  • Normal doğumdan sonrasında vajinasında genişleme hisseden,
  • Vajinal doğumdan sonrasında epizyotomi kesisi özensiz dikilen,
  • İç dudakları çok fazla asimetrik olan,
  • Dış dudakları çok büyük olan yada
  • Genital bölgesinin görüntüsü sebebiyle psikolojik problemler yaşayanlar, ameliyata engel olabilecek bir durumları yoksa vajinal güzel duyu operasyonu olabilirler.

Vajinal güzel duyu operasyonları anatomik informasyon ve tecrübe gerektiren, referanslarla desteklenmesi gerekmekte olan ameliyatlardır. Bundan dolayı hekimin bu operasyonlarda deneyime sahip olması, sonuçtan mutlu olma anlamında önem taşır. Bunun haricinde operasyonun yapılacağı merkezin hijyeni, teknolojik imkânları ve güvenilirliği de dikkatli olunması konuların başlangıcında gelmektedir.

Vajinal Estetiğin Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi vajinal güzel duyu ameliyatlarında da çeşit çeşit riskler bulunmaktadır. Fakat bu tehlikeler az riskli düzeydedir. Karşı karşıya gelme olasılığı en yüksek riskler ise kanama ve enfeksiyondur. Bunun haricinde çok daraltmaya bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Tutarları 2023

Vajinal daraltma ameliyatı tutarları 2023 senesinde da; doktorun deneyimine, operasyonun yapılacağı merkeze, hangi tekniğin kullanılacağına ve anestezi tekniğine bakılırsa değişebilmektedir. Bundan dolayı vajina estetiği tutarları ile alakalı net bir sayı vermek pek imkansızdır. Bir çok vakit muayene sonrası ücret belirlenmektedir.

Vajina estetiği operasyonları; ne kadar başarıya ulaşmış ve hatasız şekilde yapılırsa yapılsın, sonuç itibariyle ameliyat olarak uygulanmaktadır. Bu sebep ile de ameliyata özgür riskler taşınmaktadır.

İlk Başta akıldan çıkarılmaması gerekmekte olan, bilhassa vajina estetiği ameliyatlarında kesinlikle alanında uzman ve işinin ehli bir hekimin seçilmesi gerektiğidir.

Vajina operasyonlarının risk olarak en az düzeyde tutulması; ameliyat sonrası hastanın bakım ve tavsiyelere uyumuna bağlıdır.

Hastanın ameliyat sonrası dönemdeki dikkati ve özenilmesi ne kadar iyi olursa, tabip tavsiyelerine ve kontrollerine ehemmiyet gösterirse, ameliyat sonrası dönemde herhangi bir problem yaşama riski de o denli azca olur.

Ameliyat peşinden görüntüden mutlu kalmama, daima için bir risktir. Her güzel duyu ameliyatı için geçerlidir fakat teknolojik imkanlar bu riski azalmıştır. Hastalar, dilerlerse ameliyattan öncesinde bilgisayardan ameliyat sonrası görüntüyü görebilir ve düşünce sahibi olabilir.

Akıldan çıkarılmaması gerekmekte olan, meydana getirilen her türlü cerrahi girişimde ameliyata has belirli bir risk oranı mevcuttur. Bu gibi ameliyatlardaki riskler veya ameliyat sonrasında görüntüden mutlu olmama gibi durumlar, deneyimli ve başarıya ulaşmış cerrahlar tarafınca minimum biçimde yaşanır.

Fakat ameliyata girmeden öncesinde, hastanın ameliyatta karşılaşabileceği risklerle, ameliyattan neler bekleyebileceği ile alakalı doğru bir biçimde bilgilendirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here