Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ve Çözüm Yolları

Makalemizin bu kısmında sizlere mide bulantıları neden olur, mide yanmaları sebepleri, mide bulantısı ve mide yanmaları ile baş etmenin yolları, mide bulantısı nasıl olur, gebelikte bulantı azaltma gibi bilgiler verdik.

0
4399
Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Gebelikte Bulantı Azalması

Gebelerin %85’inde mide bulantısı, mide yanması gibi problemler görülebilir. Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren başlayan, bazı gebelerde 12. hafta itibari ile son bulan, bazı gebeliklerde ise doğuma kadar devam eden bu zorlu süreç gebelerin en büyük kabusudur. İkiz, üçüz, dördüz gebeliklerde tabii ki tekil gebeliklere nazaran daha fazla mide bulantıları, mide yanmaları görülebilir.

Hamile kadınların genellikle hamileliklerini öğrenmelerinden itibaren Çok sık şekilde karşılaştıkları mide bulantısı, kusma ve mide yanması bulunuyor. Bebek anne rahmine tutunduğundan itibaren, kadınlarda (gebelerde) beta HCG hormonu çok hızlı bir Şekilde üretilmeye başlanıyor. Bu beta HCG hormonu ise hamile kadınlarda mide bulantılarına sebep oluyor. Ancak bunun yanı sıra yapılan araştırmalara göre bazı gebe kadınların tamamen psikolojik olarak mide bulantısı yaşadığı gözlemlenmiştir.

Bunun sebebi ise bütün kadınların kafasında hamile kadınların mide bulantısı olur düşüncesi bulunmaktadır. Bu algı bütün kadınların zihnine yerleştiğinden dolayı hamile kalan kadınlar hemen mide bulantısı yaşayacaklarını kendilerine empoze etmiş oluyorlar. Bu da tabii ki de mide bulantısı yaşamalarına sebep oluyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki; her gebelik, her hamilelik, her kadın birbirinden farklıdır. Bazı kadınlar gebeliğe öğrendikleri ilk andan itibaren mide bulantısı yaşarlarken, bazıları ortalarında, bazıları ise sonlarında yaşar. Bunun yanı sıra bazı hamile kadınlar hiç mide bulantısı yaşamazlar.

Her kadının gebeliği kendine özeldir. Bu nedenle kesinlikle başka insanların gebelikte yaşadıklarıyla kesinlikle karşılaştırılmamalı ya da kıyaslanmamalı. Her bünye, her beden, her vücud birbirinden farklıdır.

8Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman ( Hangi Hafta ) Geçer ?

Tüm hamileler mide bulantısı problemi yaşamaya başladığı andan itibaren mide bulantısı, mide yanması gibi problemlerin ne zaman, kaçıncı haftada geçeceğini, biteceğini merak ediyorlar. Öncelikle Şunu bilmelisiniz ki yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi her kadının vücudu birbirinden farklı olduğundan dolayı bu sorunun yanıtı herkes için geçerli değildir. Ancak genel olarak baktığımız zaman özellikle 6. Ve 8. Gebelik haftalarında mide bulantısı en yoğun halini alır. 12. Gebelik haftasından itibaren ise mide bulantısı şikayetlerinde azalmalar oluyor. 16. gebelik haftasından itibaren ise çoğu kadının mide bulantısı şikayetlerinin tamamen geçtiği görülüyor.

Nadir görülen durumlardan bir tanesi de hamile kadınların 16. haftadan sonra da mide bulantısı şikayetlerine sahip olmaları. Bu durum oldukça az görünse de bir çok kadın 16. haftadan sonra da mide bulantısı yaşayabiliyor. Bazı gebe kadınların 20. haftalarda bazı hamilelerin doğum haftasına gelene kadar sürebiliyor. Ancak yinede bu durum sizleri korkutmasın. Çünkü 16. Haftadan sonra bulantılarınız büyük oranda hafifleyecektir. Mide bulantısı hamile kadınların yaşam kalitesini ve beslenme kalitesini etkiliyor. Bulantılardan ve mide yanmaları ndan dolayı canı bir şey yemek istemeyen hamile kadınlar bebeklerinin iyi beslenemedikleri gibi düşüncelere dalıp gidiyorlar.

Merak etmeyin, bebeğiniz siz istesenizde istemesenizde gerekli besin ihtiyaçlarını sizden karşılayacaktır. Ancak yine de hamile kadınlarımız gebelik dönemlerinde daha iyi ve daha konforlu bir beslenmeye sahip olmak istiyorlar. Bu nedenle de gebelikte mide bulantısı nasıl geçer sorularınızın yanıtlarını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

7Hamilelikte Mide Bulantısı Sebepleri Nelerdir ?

Vücudunuzda bir mucizeye yer vermek, ona hayat vermek hafife alınmaması gereken bir olaydır. Karınızda bir bebek olduğunu öğrendiğiniz İlk an, kalp atışlarını duyduğunuz ilk an hamile kadınlar için en özel anlardar biridir. Ancak hamilelik ki tabii ki de beraberinde bir çok sıkıntıyı da getiriyor. Bu sıkıntıların en sık karşılaşılanı ise mide bulantısıdır. Bunun sebebi daha önce sadece kendisine yetecek kadar hormonu bünyesinde bulunduran vücudun, bir bebeğe can vermek için fazladan hormon üretmek zorunda olmasından kaynaklanır. Hamilelik başladığından itibaren kadınların vücudunda hormonal dengeler tam anlamıyla değişir.

Mide bulantısının başlıca sebebi Gebelik hormonu olarak bilinen beta HCG hormonunun kanda hızlı artış göstermesidir. Ancak bunun yanı sıra yapılan bazı psikolojik araştırmalara göre de istenmeyen gebelik ya da aile içi problemler gibi durumlarda psikolojik olarak hamilelikte mide bulantısını tetikleyebiliyor. Bunların yanı sıra vitamin eksiklikleri, sinir, stres, yorgunluk, iyi dinlenememe gibi faktörlerin de mide bulantısına etkisinin olabileceği düşünülüyor.

6Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar ?

Mide bulantısı genellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren ortaya çıkar. Hatta bir çok gebe kadın hamile olduğunu mide bulantısı ve kusma şikayetlerinden dolayı fark eder. Buda demek oluyor ki genellikle 5. ve 6. Gebelik haftasından itibaren bir çok hamile mide bulantısı şikayetlerini yaşar. İlk başlarda hafif olan bu şikayet özellikle 8. Hafta civarlarında En yoğun halini alır. Bunun sebebi ise vücudunuzun üretmiş olduğu hormonlara, hormon dengesinin değişmesine adapte olmasıdır. Vücudunuz bu yeni düzene adapte olmaya başladıkça sizlerde mide bulantısı şikayetlerinde azalmaların olduğunu göreceksiniz.

12. Hafta itibariyle azalan mide bulantısı şikayetleri genellikle 16. Hafta itibariyle son bulur. Ancak tabii ki hamilelik süreci her kadında farklıdır. Bu bahsetmiş olduğumuz haftalar tamamen genellemedir. Bazı kadınların 16. haftada biten mide bulantısı şikayetleri bazı kadınlarda doğuma kadar devam edebiliyor. Ancak bu durum nadiren görülüyor. Bu nedenle vücudunuz hamilelik sürecine adapte olana kadar sabırlı olmalı ve hamileliğinizin geri kalan kısmını keyifle geçireceğinize inanmalısınız.

5Gebelikte Mide Bulantısı Ne zaman Biter ?

Hamilelik süreci kadınlar için hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok hızlı değişimlerin yaşandığı zorlu bir süreçtir. Bu süreci en iyi şekilde atlatmak ve en rahat şekilde hamileliği tamamlamak isteyen hamile kadınlar mide bulantısı ne zaman geçer? Mide bulantısı nasıl geçer? Gibi sorular ile boğuşuyorlar. Hamile kadınlar genellikle en fazla sabah saatlerinde mide bulantısını hissederler. Bu durumda mide bulantısının ne zaman geçeceğini bilmek isteyen çok fazla sayıda anne adayı oluyor.

Bu sorunun cevabı maalesef ki her kadın için birbirinden farklı oluyor. Genellikle 5. Ve 6. Haftalarda başlayan mide bulantısı şikayetleri 8. Ve 10. Haftalarda en yoğun halini alır. Genellikle Gebelikte 3. Aya girilmesiyle birlikte mide bulantısı şikayetleri çoğu anne adayı için azalmaya başlar. 16. Hafta itibariylede tamamen son bulur.

4Gebelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal Mi?

Gebelik denildiğinde İlk akla gelen belirtilerden biri olan mide bulantısı hamile kadınların %85’inde görülür. Vücutta değişen hormonal dengeden kaynaklı olan bu mide bulantısı şikayeti tabii ki de her kadında görülmeyebilir. Mide bulantısı yaşamayan anne adayları genellikle bulantı yaşamadıkları zaman endişeye kapılıyorlar. Ancak şunu bilmek gerekiyor ki mide bulantısı ya da kusma kesinlikle bebeğin sağlığı ya da gebeliğin seyri ile ilgili hiçbir şeyin göstergesi değildir. Bu tamamen annenin vücut yapısına, fizyolojik yapısına bağlı bir durumdur.

Eğer mide bulantısı şikayetiniz varsa bu çok normaldir. Eğer mide bulantısı şikayetiniz yok ise Buda çok normaldir. Eğer mide bulantınız yok ise Bu durum sizin vücudunuzun hamilelik sürecine çok hızlı bir şekilde adapte olduğunun göstergesidir. Bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur. Sonuçta her kadın hamileliği farklı şekillerde yaşar. Her kadının gebelik süreci birbirinden farklıdır. Bu sebeple kesinlikle kendi gebeliğinizi başka kadınların gebelikleri ile karşılaştırmamalı ve kıyaslamamalısınız.

3Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ?

Her hamile kadının gebelik süreci birbirinden farklı olsa da genellikle bütün gibi kadınların, bütün anne adaylarının şikayetlerinin ilk başında mide bulantısı ve kusma geliyor. Bu durumda anne adayları için büyük bir problem yaratıyor. Öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki gebelik sürecinize de mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerinizi kesinlikle doktorunuza iletmelisiniz. Gebelikte mide bulantısı oldukça normal karşılanan bir şikayet olsa bile bunun altında nadiren de olsa doktorunuz çoğu gebelik, mol (kimyasal)gebelik veya tiroit gibi mide bulantınızın altında yatan farklı sebepler olup olmadığını öğrenmek isteyebilir. Eğer gebeliğinizde herhangi bir problem yok ise evde çok kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile mide bulantısını kontrol altına alabilirsiniz.

Mide Bulantısı İçin Doğal Öneriler;
 • Burundan derin nefes alıp ağızdan verin
 • Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırın
 • Kokusu ağır olan, sizi rahatsız eden kokulardan uzak durun
 • Beslenmenizi azar azar ve sık sık şekilde ayarlayın
 • Kendinizi aç bırakmayın
 • Yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmeyin
 • Açık havada bol bol yürüyüş yapın
 • Protein değeri yüksek besinler tüketmeye özen gösterin
 • Bol su tüketin
 • Riskli bir gebelik yok ise hareketsiz kalmayın
 • Şekerli gıdalardan uzak durun
 • Mineral ve vitamin açısından zengin olan besinler tüketin
 • Leblebi, tuzlu çubuk kraker tüketin
 • Lif açısından zengin gıdalar tüketin

2Gebelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler ( Besinler ?

Gebelikte mide bulantısı için çözüm bulmak isteyen anne adayları çözümü doğal yollardan biri olan yiyeceklerde arıyor. Araştırmalara göre bazı yiyecekler gerçekten mide bulantısını azaltıyor.

Zencefil çay olarak tüketilebileceği gibi, yemeklerinize azar azar koyabilirsiniz.

Yoğurt protein ve kalsiyum açısından zengin olduğundan dolayı mide bulantısını azaltmakta işe yarıyor.

Kraker ve Leblebi özellikle sabah saatlerinde başlayan bulantılarınız da, uyandığını zaman kraker ya da leblebi tüketmek bulantınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Limon kaynamış suya yarım limon sıkıp gün içerisinde tüketebilirsiniz. Bu da bulantınızı hafifletecektir.

Haşlanmış patates tüketmek de bulantılarınıza iyi gelir.

Bu tarz doğal yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda ise doktorlar ilaç takviyesinde bulunmak isteyebiliyor. Öncelikle B6 takviyesi öneren doktorlar, Buda fayda etmezse hamilelik sürecinde güvenle kullanılan bulantı ilaçlarını verebiliyorlar. Ancak şunu unutmamalısınız ki her gebelik birbirinden farklıdır. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç ya da besin takviyesi almamalısınız.

1Hamilelikte Mide Bulantısı Bebeğin Cinsiyete Bağlı Mı ?

Bu konu bütün anne adaylarının karşısına çıkan bir konudur. Büyüklerimizin genellikle mide bulantısı yaşayan gebelerin bebeklerinin kız, bulantı yaşamayan gebelerin bebeklerinin ise erkek olduğuna dair inanışları vardır. Bu durum halk arasında oldukça yaygın bir inanıştır. Ancak şöyle bir durum var ki mide bulantısının cinsiyet ile ilgili olduğunu kanıtlayan herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor. Bilimsel olarak bebeğin cinsiyeti babadan gelen sperme göre değişiyor.

Eğer X kromozomuna sahip sperm hücresi yumurtayı döller ise kız bebek, Y kromozomuna sahip sperm hücresi yumurtayı döller ise erkek bebek oluyor. Bebeğin cinsiyetini anlamak için en az 12 hafta beklemek ve ultrasonda bakmak gerekiyor. Tabii ki bebeğin pozisyonu uygun olmazsa bu süreç biraz daha uzayabiliyor. Bebeğin cinsel organının oluşması 12 hafta sürüyor. 12. haftada ultrason görüntüsü ile bebeğin cinsel organı görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here