Gebelikte İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur?

Gebelik protein kaçağı, gebelikte protein kaçağı belirtileri, gebelikte protein kaçağı neden olur? gebelikte protein kaçağı yaşayanlar, gebelikte protein düşüklüğü, gebelikte protein eksikliği belirtileri, gebelikte protein kaçağı kaç olursa tehlikelidir? gibi bütün sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

0
137

Hamilelikte protein kaçağı hamilelik zehirlenmesinin en mühim bulgularından birisidir. Hamilelik zehirlenmesinin sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar, plasenta gelişimiyle ilgili bir mesele olduğu üstünde durmaktadır. Hafifçe ve orta şiddette olmak suretiyle iki tip yaşanır.

Gebelik haftasına gore anne yakın takibe mi alınacak yoksa doğum mu yaptırılacak buna doktor karar verir. Süreç çoğu zaman başladıktan sonrasında fazla süratli bir halde ilerler. Bütün organları ve bebeğin gelişimi negatif yönde etkileyebilen bu probleminin temel çözümü bir çok vakit doğum yaptırmaktan geçer. Pekala, hamilelikte protein kaçağı emareleri nedir? Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede, hamilelikte protein kaçağı ile alakalı bütün merak edilenleri bir araya topladık.

Hamilelikte İdrarda Protein Kaçağı

Gebelik döneminde idrarda azca oranda protein kaçağı olabilir. Bilhassa son haftalara gelindiği zaman böbreklerdeki geçirgenlik özelliği arttığı için bu durum normal ve olağan olarak kabul edilir. Fakat birtakım durumlarda daha fazla ve yüksek oranda görünen protein kaçağı preeklampsi emaresi olarak değerlendirilebilir.

Bu durum kan dolaşımına kan dolaşımı da bebekte beslenme bozukluklarına sebep olur. Bebek ve anne sağlığı için son aşama ciddi bir durum olan preeklampside erken doğum sonucu alınması gerekebilir.

Hamilelik Komplikasyonları ve Protein Kaçağı Arasındaki İlişki Nedir?

Hamilelikte protein kaçağı problemine birlikte rol alan yüksek tansiyon ciddi bir hamilelik komplikasyonudur. Rahim yatağını kaplayan ince damarla çok fazla biçimde daralır ve bu gibi durumlarda plesanta bebeği besleyemez hal alır. Hamilelik zehirlenmesi olarak anılan durumun aslen bir zehirlenme vakasıyla ilişkisi yoktur. Bütün hamilelikler içerisinde oranı oldukça yüksek olmamakla beraber anne bebek ölümlerinde preeklampsi ikinci sıradadır.

Hamilelikte Yüksek tansiyon ve Preeklampsi Nedir? 

Yüksek tansiyon tanımı; 140/90 mmHg’dan yüksek ve devam eden tansiyon olarak yapılabilir.

Preeklampsi tanımı; bir tek hamilelik döneminde görünen idrarda protein kaçağı olarak kendini gösteren proteinüridir.

Gebelerin %5’inde kronik yüksek tansiyon görünebilir. Kronik hipertansiyonda bulgular hamilelikten öncesinde de vardır, doğumdan sonraki 3-6 ay süresince da aynen devam eder. Kronik hipertansiyonun sebebi bulunamayabilir. Neden her ne olursa olsun bu durumdan öncesinde anne ve hemen sonra da bebek etkilenir. Preeklampsiye ise bir tek hamilelikte rastlanır.

Görülme sıklığı %7’yi geçmez. Birinci trimesterda hiçbir mesele görülmezken gebeliğin 20.haftasından sonrasında ani bir yüksek tansiyon ve buna birlikte rol alan idrarda protein kaçağı başlar. Sıkıntılara ödem birlikte rol alır. Hamilelikte protein kaçağı genç ve ilk çocuğunu bekleyen anne adaylarında görünür. 35 yaş üstü hamileliklerde bu mesele pik noktadadır.

 • Preeklampsi hamilelikte istenmeyen bir hastalıktır.

Nedeni bilinmemekle beraber bu problemi yaşayan anne olacak kadınların damarlarının iç yüzeyinde bozulma olduğu gözlemlenmiştir. Bu bozulma; karaciğer, beyin, kalp, akciğer, göz ve böbreklerde tahribata yol açabilmektedir. Hafifçe vakalarda süreç ayakta takip edilir.

 • Tansiyonun 160/110 üstüne çıkması,
 • bir günlük idrarda 5 gr protein kaçağı,
 • İdrar çıkışında azalma,
 • Belli organlarda tutulma olan anne adayları yatarak takibe alınır.

Protein kaçağı tedavisi için uygulanan takip ve ilaçlar kafi gelmiyorsa tercihan vajinal yoldan doğum tercih edilir.

Hamilelikte Protein Kaçağı Yaşanması Durumunda Beslenme Tavsiyeleri

Hamilelikte meydana getirilen tertipli kontrollere idrarda protein kaybı tetkikleri de eklenmelidir. Alınabilecek en rahat önlem, tuz tüketimini kontrol altına alarak tansiyonun yükselmemesini sağlamaktır. Tertipli beslenerek ve hareketli bir yaşamla gebeliğin çok kilo almadan tamamlanması en mühim gaye olmalıdır. Hamilelik süresince protein kaçağı yaşanması durumunda öteki beslenme tavsiyeleri şu biçimde listelenebilir.

 • Kafein ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Tertipli olarak antioksidan özelliği yüksek mevsim sebze ve meyveleri tüketilmelidir.
 • Protein alımı kesilmemelidir. Hamilelikte günde ortalama olarak 80-100 gram protein tüketilmesi öneri edilir.
 • Paketli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Şeker içeriği yüksek lezzetler tercih edilmemelidir.
 • Beslenme düzeninde kızartmalara yer verilmemelidir.
 • Haftada minimum 2 defa cıvadan yoksul Omega 3’ten varlıklı balık tüketilmelidir.
 • Her gün tertipli olarak minimum 2-3 porsiyon süt, kefir, peynir yada yoğurt yenmelidir.
 • Ani hareketlerden ve çok fazla kümülatif bir yaşamdan ziyade hekim tavsiyesine uyarak yatak istirahati yapılmalıdır.

Bir hamilelik komplikasyonu olarak meydana gelen idrarda protein kaçağına yol açan aile hikayesi olabilir. Bununla beraber aynı zamanda; aşırı kiloluluk, ilk hamilelik, çoğul hamilelikler, 40 Yaşından daha büyük gebelik, iki hamilelik içinde 2 seneden azca ve 10 seneden çok süre olması, yüksek tansiyon, kronik böbrek rahatsızlığı, diyabet, migren sayılabilir.

İdrarda Protein Kaçağı Nedir? Ne şekilde Fark Edilir?

Kanda bulunan zararı dokunan maddeleri böbrek filtreler. Ateş, yüksek tansiyon, diyabet yada böbreklerin iyi emek harcamaması durumunda proteinler idrara kaçar. İdrarda 150 mg altında protein bulunabilir. 1 gramın üstünde protein kıymeti ciddi kaçak olarak değerlendirilir. Hastaların yaptırdığı rutin tetkikler sonucunda meydana gelen hamilelikte protein kaçağı emareleri;

 • Sıvı birikimi
 • Ödem
 • Kanda albümin düşüklüğü
 • İdrarda köpüklenme
 • Nefes darlığı biçiminde gelişir.

Hastalığın türüne gore geçici veya kalıcı olan protein kaçağı hamilelikte görüldüğünde doğum sonrasında düzelecektir.

Protein Kaçağı Hangi Tahlilde Belli Olur?

Protein kaçağı idrar tahlilinde ortaya çıkmaktadır. Normal ve tam zamanlı bir testte idrardaki protein miktarı da ölçülür. Negatif yada referans değerler içinde kalan protein kaçak olarak görülmez. Kronik böbrek yetersizliğine yol açan en mühim mesele idrarda protein kaçağıdır. Buna karşılık hamilelikte görünen durumun doğum sonrasında ortadan kalkması beklenir. Hamilelikte protein kaçağı yaşayanlar doğumdan sonra kontrollerini dikkatsizlik etmemelidir.

Hamilelik Zehirlenmesi Emareleri ve Tedavi Şekilleri

Hamilelik zehirlenmesinde tek tedavi metodu elverişli vakit ve koşullar sağlandıktan sonrasında doğumun gerçekleşmesidir. Ağır geçmeyen zehirlenmelerdeyse 37.haftanın sonuna kadar anne nezaret altında tutulur. İlk tedbir olarak yüksek tansiyonun kontrol altına alınması tavsiye edilir. Uygulanacak bütün tedbirlere hamileliği takip eden doktor karar vermelidir. Hamilelik zehirlenmesi emareleri şu biçimde sıralanabilir.

 • Baş ağrısı
 • Şuur değişikliği
 • Görme bozuklukları yada körlük
 • Midenin üst ve karnın sağ kısmında şiddetli ağrı
 • Hamilelikle gelişen yüksek tansiyon
 • Bedende ödem
 • İdrarda protein
 • Oksijenlenmede azalma
 • Bedende genel kanamalar
 • Karaciğer yırtılması

Doğru tanı için gebenin hikayesi fazla iyi alınmalıdır. Ailesinde hamilelik zehirlenme geçmişi olanlar risk altındadır. Tertipli olarak meydana getirilen tansiyon ölçümü erken teşhis için {önemlidir}. Doktorun hamilelik zehirlenmesinden şüphelenmesi durumunda kan tetkiklerine ilave olarak karaciğer enzim testi, serum kreatinin ve ürk asit değerleri ve tam idrar testi ister. 

Gebelik Sürecinde Yaşanmış olan Fizyolojik Değişimler

Gebelik sürecinde bedende fazla çeşit çeşit fizyolojik varyasyonlar yaşanır. Hamileliğin 20.haftasından sonrasında görünen tansiyon yüksekliğine idrarda protein kaçağı ilave olur. Meydana getirilen çalışmalar her 15 hamilelikten 1 tanesinde idrarda protein kaybı görüldüğünü ortaya koymuştur. Böbreklerden görülecek her türlü hasar, karaciğer enzimlerini yükseltirken damar zedelenmeleri de kaçınılmaz olur. Tablonun ilerlemesi durumunda beyin kanaması dahil pek fazla yaşamsal sorun yaşanabilir. İyi takip ve tedavi edilmesi gerekmekte olan durum;

 • Bebekte gelişme geriliği ve
 • Düşük doğum ağırlığının en temel nedeni olarak gösterilebilir.

İdrarda protein kaçağı dolaşım problemlerine sebep olur. Bu da bebeğin almış olduğu gıdanın azalması anlama gelir. Bu gibi durumlarda tertipli ve gıda kıymeti bakımından varlıklı gıdalarla beslenmek son aşama mühim hal alır. Hamilelikte protein kaçağı bebeğe zarar verir mi sorusuna yanıt ararken en doğru bilgilere hamileliği takip eden doktor tarafınca ulaşacağınızı ihmal etmeyin!

Gebelik ile ilgili yaşayabileceğiniz tüm sorunlar için sitemizden yararlanabilirsiniz. Gebelik protein kaçağı, gebelikte protein kaçağı belirtileri, gebelikte protein kaçağı neden olur? gebelikte protein kaçağı yaşayanlar, gebelikte protein düşüklüğü, gebelikte protein eksikliği belirtileri, gebelikte protein kaçağı kaç olursa tehlikelidir? gibi bir çok sorunuzun yanıtını burada bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here