Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?

0
121

Gebelikte bitki çayının zararları bir çok bayan doğum uzmanı tarafınca dile getiriliyor. Hamilelik gerçekten her anne adayı için, kaçıncı hamilelik olursa olsun çok önemli ve güzel bir süreçtir. Tabii ki bir o kadar da zordur. Bir kadının karnında bebek taşıması gerçekten dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir. Bunun yanı sıra karnınızda yeni oluşmaya başlamış ve büyümekte olan bebeğiniz için yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çünkü sizin için normal şartlarda yararlı olan bazı besinler ve içecekler karnınızda bulunan minik bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu nedenden dolayı hamile olan bütün anneler nelerin yararlı ya da nelerin zararlı olduğunu merak ediyor. İşte bu sebepten dolayı bu makalemizde bitki çayları ile alakalı bilgiler vereceğiz. Pekala hamilelikte hangi bitki çayları zararı olan?

Vatanımızda epeyce tüketilen siyah çaya alternatif olarak bitki çaylarını görüyoruz. Normal siyah çay içmek istemeyen insanlar bitki çayları içmeye yöneliyorlar. İçilen bitki çaylarının tüketimi bilhassa Kış aylarında daha da artıyor. Bitki çaylarının insanlar üzerinde bir çok yararlı etkisi vardır. Grip, depresyon, mide hastalıkları gibi bir çok sorunda insanların tercih ettiği bitki çaylarının, hamilelikte içilmesinin birtakım zararlar ve sıkıntılar doğurabildiği açıklandı. Bu sebep ile normal de yararlı olan bitki çayları gebelik döneminde de yararlı olacak diye bir kural yoktur. Bu sebepten dolayı eğer gebe iseniz ve bitki çayı içmek istiyorsanız size ve bebeğinize faydalı olacak olan bitki çaylarını tercih etmelisiniz.

Fazla zararsız olarak gördüğümüz ve hiçbir şekilde zararı olabileceğini düşünmediğimiz bitki çaylarının düşük yapmaya yada erken doğuma sebebiyet verebileceği öğrenildi. Bilhassa hamile olduğunuz özellikle ilk üç ayda düşük tehdidini, son üç ayda ise erken doğum riskini arttırdığı açıklandı. 

Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?

İlk 3 Ay ve Son 3 Ay Sakıncalı

Hamileliğin en tehlikeli sonuç vakti olarak görünen ilk üç ayda bitki çayı tüketimini tavsiye etmeyen uzmanlar, düşük oluşabileceğinin üstünü çiziyor. Bilhassa folik asit seviyesini negatif yönde etkileyebilen bitki çayları katiyen öneri edilmiyor.

Bitki çayları rahim kasılmalarına da sebebiyet verebileceğinden hamileliğin son 3 ayında içilmemesi gerekiyor. Burada mühim olan nokta dozunu ayarlamanız ve hangi bitki çaylarının zararı olan olduğunu bilmeniz. Bitki çayı mevzusunda hekiminizi kesinlikle bilgilendirmeli, hangi çayları tükettiğinizi söylemelisiniz.  

Hangi Bitki Çayları Çekince Oluşturuyor?

Uzmanlar gebelikte bitki çayı içerken dikkatli olunması icap ettiğini, hangi çayların zararı olan olabileceğinin araştırılması icap ettiğini belirtiyor. Gebelikte içilmesi zararı olan görünen bitki çayları; sinameki, ısırgan, tarçın, kekik, safran ve kimyon iken hamilelikte ziyanı bulunmayan çaylar ise; papatya, zencefil, ahdudu, ıhlamur, limon ve rezene olarak açıklandı. Zararı olmayan bitki çaylarını ise günde 2 fincandan çok tüketmeniz tavsiye edilmiyor. 

Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?

Bitki Çayı Yerine Tüketebileceğiniz Sıvılar

Gebelik sürecinde tüketebileceğiniz en temiz içecek sudur. Hem anne hem de bebek bakımından saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır. Yaz mevsiminde annenin serin kalmasını sağlar, kabızlık gibi hamilelikte sık karşılaşılan sorunların ve problemlerin olmasını engeller, idrar yolu enfeksiyonlarının oluşma ihtimalini azaltır, daha sıhhatli cilde sahip olmanızı sağlar ve mide bulantısı ve ekşimesi gibi türlü türlü hastalıkların meydana gelmesini engeller. Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde sıvı olarak sütü de tercih ederek kalsiyum eksikliğinizi giderebilirsiniz. Kahve, çay, kola gibi sıvılardan da olabildiği kadar uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here