Evde Çiçek Bakımı

0
722

Evde Çiçek Bakımı Hakkında Her Şey, Evde Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Kimi insan denize bakarak huzur bulur, kimi insan camın önünde yetiştirdiği bakmaya doyamadığı bir saksı çiçekle huzur bulur. Evinize bir çiçek almak istediğiniz zaman aslında evinize yeni bir birey almış oluyorsunuz.

Evde baktığınız çiçek sadece çiçek değil aslında sizin gibi ailenin bir üyesi olur. Güne başlarken gözünüzü açtığınız da odanız da mis gibi çiçekleriyle sizi karşılayan bir bitki düşünün.

Evde baktığımız çiçeklerin güzelliği kadar bakımı ve gelişimi son derece önemlidir. Eğer çiçekler hakkında aklınız da bir soru işareti varsa şimdi onları giderme vakti. Unutmayın her şey gibi çiçekler de sevgi, bakım ve güneş ister.

Evde Çiçek Bakımı Püf Noktaları

Çiçeklerinizin ömrünün daha uzun olmasını istiyorsanız püf noktalar kısmı tam size göre.

Çiçeğinizin nem ihtiyacı

Nemli ortamı seven kadar sevmeyen çiçekler de mevcut. Evinizin bulunduğu konum, kalorifer petekleri, soba vb. ısıtıcılar evin nem dengesini bozarak, çiçeklerinize zarar verebilir. Eğer eviniz de tropikal bir bitki yetiştiriyorsanız nem ihtiyacını yapraklarına bir sprey yardımı ile su sıkarak karşılayabilirsiniz.

Güneş Işığı

Güneş ışığı çiçekler için zaruri ihtiyaçlardan biridir. Çiçekleri bir insan gibi düşünün insan vücudunun D vitaminine ihtiyacı olduğu gibi çiçeklerinde güneş ışığına ihtiyacı vardır. Çiçeklerinizi için evin en güzel ışık alan yeri nere ise oraya koymak faydalı olacaktır. Ancak güneş ışığını doğrudan almak çiçeklerin yapraklarına zarar vererek kuruma, kararma ve beneklenmelere sebep olabilir. Her ne kadar güneş ışığı bitkilere çok faydalı olsa da, bazı bitkiler için, çok fazla güneş ışığı zararlı olabilir. Bitkinizin yetiştirme özelliklerine göre imkan  ve olanak sağlayabilirsiniz

Drenaj ve Sulama

Evde çiçek bakımı için önemli olan noktalardan biri de sulamadır. Hangi çiçek olursa olsun yapacağınız ilk şey saksının alt tabanına delikler açarak fazla suyun dışarı atılmasını sağlamak olmalı. Saksının delinemediği durumlarda pomza taşı, çakıl taşı gibi taşlar kullanarak saksınızın büyüklüğüne göre tabanına drenaj yaparak köklerin fazla su içerisinde kalıp çürümesini engellemek olacaktır. Saksı tabaklarında bulunan fazla sular uzun süreli saksıların altında kalmamalıdır. Bu da yine köklerde çürümeler ve toprakta kokmalara sebep olacaktır.

Gübre

Gübre denildiğin de çiçeklerin gelişimi için,  oldukça faydalı olduğu akla gelmektedir.        Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi gübrenin de fazlası zarardır. Fazla gübre çiçeklerde kök yanmalarına sebep olur. Gübrelemenin miktarı kadar zamanı da önemlidir. Çiçekler için en uygun gübreleme mevsim ilkbahardır.

Çiçeğinizin konumu

Çiçeklerinizin yerlerini sık değiştirmek yapılan en büyük hatalardan biri olacaktır. Çiçeğinizin alıştığı yerden başka bir konuma getirirseniz çiçeğiniz küsebilir ve yapraklarını dökebilir. Evde çiçek bakımı yaparken yaprakları dökülen bir çiçek gördüğünüzde aklınıza ilk gelen şey çiçeğin bulunduğu yeri sevmemiş olması ya da fazla sulanmış olması olmalı.

Çiçek Seçimi

Aldığınız çiçekler sık sık ölüyorsa belki de sebebi siz değilsiniz. Aldığınız çiçeklerin evde çiçek bakımı için uygun olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Sardunya, Afrika menekşesi, telgraf çiçeği gibi çiçekler size uzun bir süre arkadaşlık edebilir.

Evde Bakılabilecek Çiçek Çeşitleri

Menekşe

400 den fazla türü bulunan menekşe çiçeğinin çiçeklenme zamanı genelde ilkbahardır. Menekşeler serin bir yerde bakılırsa uzun süre çiçeklerini açmaya devam eder. Direkt güneş ışığı menekşenin ince derili çiçeklerini yakıp kurutabilir. Bu yüzden çiçeğinizin serin ve aydınlık bir yerde olması iyi olacaktır.

Orkide

Orkide eviniz için hem görsel olarak hem de bakım olarak ideal çiçeklerden biri olabilir. Orkide çiçeklerinin bakımı çok kolay,yapılması gereken tek şey orkide toprağı kullanmak, aydınlık bir yere koymak. Çiçekleriniz için uygun toprağı kullanmak her zaman en doğru püf noktası olacaktır.

Sardunya

Sardunya cam önlerinde, balkonlarda, bahçelerde kısacası güneşin olduğu her yerde yetişebilecek çiçeklerdendir. Sardunya size en uzun çiçeklenmeyi sunacak çiçekler arasında yer alır. Evde çiçek bakmak isterseniz, ilk tercihiniz sardunya olmalı. Bol su, güneş seven sardunya serin havalarda bile çiçeklenmeye devam eder kimileri yaprak kokusunu sevmese de açtığı çiçekler sayesinde kokusunu göz ardı etmek mümkündür.

Barış Çiçeği

Hemen hemen her evde gördüğünüz adını bile bilmeden baktığınız bu çiçeğin adı barış çiçeği halk arasında kaşık çiçeği olarak da bilinebilir. Bakımının kolay olması, yapraklarının gösterişli olması cezbedici olsa da küçük çocuklar için ve evcil hayvanlar için yapraklarının zehirli olduğu bilinmektedir.

Kalanşo Çiçeği

Türü sukulente dayanan kalanşo sizi üzmeden büyüyebilen çiçeklerden biridir. Acaba kurudu mu? diye düşünürken hiç beklemediğiniz bir anda size çiçeklerini göstererek sizi mutlu edebilir. Kalanşonun bakımı için gerekli olan ortam hem güneşli hemde gölgelik alanlardır.

Evde Çiçek Bulundurmanın Zararları

Çiçekler evlerimizi güzelleştirse de yaprakların da bulunan zehirler insan sağlığı için ciddi problemler teşkil etmektedir. Bunlardan en basiti hapşırmak gibi alerjiler iken en ciddisi bilinç kaybıdır. Özellikle yatak odasında zehir içeren çiçekler bulundurmak uzun süreli havayı solumaya bağlı olarak ciddi reaksiyonlar ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle de aşağıda, sizlere evde beslenmesi problem yaratabilecek çiçeklerin bir kaçını sıralamaya çalıştık.

Barış Çiçeği

Halk arasında yelken çiçeği ve kaşık çiçeği olarak bilinen barış çiçeğinin yaprakları yutulduğu zaman boğaz ve ağızda ciddi tahrişlere neden olur.

Paşa Kılıcı

Evlerin köşelerin de sık sık rastladığımız bu çiçek, çiçek açmadan boyuna büyüme sergiler. Paşa kılıcı çiçeğinin yaprağın da bulunan zehri yer ve ya yutarsanız kusma, ağızda ve dilde yanmalara şahit olacaksınız. İnsanlara olduğu gibi evcil hayvanlarınızda da reaksiyona sebep olmaktadır. Hayvanlarda ise kusma, fazla tükürük üretimi ve karın ağrısı eşlik eder.

Kaya Sarmaşığı

Görüntü olarak dikkat çekse de oldukça ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bunlar kusma, nefes almada zorluk olarak kendini gösterir.

Aloe Vera

Aleo Vera eski çağlardan günümüze kadar şifa diye bilinerek gelmiştir. Cilt sorunları, ağrılar, izler hatta yanıklar üzerinde bile iyileştirici etkisi olduğu oldukça bilinmektedir. Ancak Aleo Verayı ilk kestiğinizde çıkan sarı su kaşıntı ve yanmalara sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here