Erken Hamilelik Belirtileri

0
984

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilemiyim?

Kafanıza takılan hamilelik belirtilerini bulabileceğiniz acaba hamileyim diye düşündüğünüz illaki oluyordur. Kadınlar genelde adet günleri geciktiğinde hemen hamile olduklarını düşünebilirler, bu çok normal bir şeydir. Hamile olabileceğini kafasına takan ve düşünen kadınlar, bir takım testleri yaptırmadan önce bazı belirtileri gözden geçirmek ve sonucu hakkında net bir fikir edinmek isterler.

Hamilelik, her konuda olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek ince detaylı bir durumdur. Fakat, kadınların genelinde görülen bazı belirtiler hamilelik hakkında bizlere net ipuçları verebilir. Kesinlikle unutulmaması gereken şey ise hamilelik konusunda net bir sonuca ulaşmak için sadece doktor kontrolünde ki testlerle varılabilir. Bu sebepten, aşağıdaki belirtilerin görülmesi kesin bir hamilelik durumunun söz konusu olduğu anlamına gelmiyor sevgili arkadaşlar.

Eğer aşağıdaki belirtilerin çoğunu gözlemliyor ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora gidin. Gereken muayene ve testleri yaptırdıktan sonra doktorunuz sonuçlar hakkında size en doğru bilgi verecektir. İşte sizler için oluşturduğumuz hamile olduğunuzu düşündüren kişilerin dikkat etmesi gereken ilgili başlıklar şu şekilde…

Hamilelik belirtilerinin en önemlisi adet gecikmesi.!

Hamilelikte Adet Gecikmesi
Hamilelikte Adet Gecikmesi

Acaba hamile miyim? Diye düşünen kadınların en önemli belirtilerinden birisi kesinlikle adet gecikmesidir arkadaşlar. Ortalama olarak 28 günde bir olan adet görme durumunda eğer on günden fazla gecikme yaşanıyorsa ve hamile kaldığımızdan şüpheleniyorsanız hemen bir eczaneye giderek gerekli ürünleri alıp hamilelik testi yaptırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda eğer Hamileyseniz muhtemelen hamileliğinizin altı-yedinci haftasını yaşıyor olabilirsiniz.

Fakat şunu da gözününde bulundurmanız gerekiyor. Bazı durumlarda adet dönemleri bir çok farklı etkene göre elbette değişiklik gösterebilir ve bu duruma bağlı olarak gecikiyor olabilir. Bu sebepten gebelik testi negatif bile olsa, zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları uzmanına görünmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü, hamile olabilirsiniz de olmayabilirsiniz de. Çünkü kadınlarda adet gecikmesinin bir çok sebebi bulunuyor. Adet Gecikmesinin Nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için https://seslihayat.com/adet-gecikmesinin-nedenleri-nelerdir/ yazımızı tıklayıp göz atabilirsiniz.

Vajinadan akıntı geliyorsa hamile olabilirsiniz.!

Hamilelikte Vajinal Akıntı
Hamilelikte Vajinal Akıntı

Eğer sizin isteğiniz dışında vajinanızdan beyaz ve yapışkan bir sıvı geldiğini gördüyseniz, hamileliğinizin ilk üç haftasına girmiş olabilirsiniz. Vücudunuz kendini hamileliği hazırlamış demektir bu durum…

Böyle durumlarda vajinanızda kaşıntı ve ufak bir yanma meydana gelebilir. Tabii ki hemen doktorunuza başvurmanızı öneriyorum. Fakat, Vajinal akıntı adet olmadan önce ve adet olduktan sonraki dönemlerde de bir çok kadında görülebilen bir durumdur. Bu sebepten buda kesin bir hamilelik belirtisi olarak sayılmaz. Vajinal akıntının da bir çok sebebi olabilir. Vajinal akıntı ile ilgili daha geniş bilgiye sahip olmak istiyorsanız »Vajinal akıntı« makalemizi gözden geçirebilirsiniz.

İdrarınızı tutamıyorsanız ve sık sık idrarınız geliyorsa hamile olabilirsiniz.!

Hamilelikte Sık Sık idrar gelmesi ve idrar Tutamamak
Hamilelikte Sık Sık idrar gelmesi ve idrar Tutamamak

İdrar kaçırma insanlarda genelde bebeklik döneminde ve yaşlandığında meydana gelen bir durumdur. Bebekken neden idrarımızın geldiğinia anlamadığımızdan, yaşlı iken de tutamadığımızdan dolayı altımıza kaçırırız. Ancak hamilelik sürecinde döllenme meydana geldikten bir ya da üç hafta sonra görülebilen sık sık tuvalete gitme durumu hamileliğin erken belirtilerinden birisi olarak bilinir. Geceleri sık sık uyanıyor ve sürekli tuvalete gidiyorsanız hamile olma olasılığınız çok yüksektir.

Hamilelik belirtileri arasında halsizlik ve şişkinlik de var.!

Hamilelikte Halsizlik ve Şişkinlik
Hamilelikte Halsizlik ve Şişkinlik

Eğer adet döneminiz geciktiyse ve kanımıza gaz sıkışmasından dolayı bir takım ağrılar giriyor ve Uykunuzu bölüyorsa büyük bir ihtimalle hamilesiniz demektir. Çünkü hamileliğe bağlı olarak vücudunuzda bir takım hormonel değişiklikler söz konusu olabilir. Bağırsaklarınız bu duruma tepki göstererek sizde bir şişlik ve halsizlik oluşturabilir. Hamileliğin erken dönemlerinde görülen bu belirti, adet olmadan önce oluşan bir şişkinlikle sizi sık sık karşılaştıracaktır.

Mide bulantısı ve baş dönmesi.!

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi
Hamilelikte Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi

Mide bulantısı ve baş dönmesi konusunda insanlar kendi aralarında espri bile yaparlar. Arkadaşlar arasında midesi bulandığını söyleyen ve başının döndüğünü söyleyen bir kişiye “Hamilesin herhalde” diye espriler yapılır. Hamilelik belirtilerin en önemli sebeplerinden birisi de meydana gelen mide bulantısı ve baş dönmesidir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sık sık karşılaşılan bir durum olarak bilinir.

Yiyecekleri ve yemek kokularını karşı aşırı hassasiyet gösterme dönemi de mide bulantısı ve baş dönmesi döneminde başlıyor. Fakat mide, insan vücudundaki en hassas organlardan biri olduğundan dolayı bir çok farklı şeyden etkilenmeniz elbette mümkündür. Aklınızda bulunsun; sinir ve stresin etkilediği ilk organ midemizdir. Yani yine hamile olmayabilirsiniz.

Sürekli uyumak mı istiyorsunuz.?

Hamilelikte Sürekli Uyku Gelmesi ve Halsizlik
Hamilelikte Sürekli Uyku Gelmesi ve Halsizlik

Hamile olan kadınların ilk aylarında her ne kadar uyumuş olsalar bile gün içerisinde göz kapakları ağırlaşır ve sürekli bir uyuma isteği gelir. Bu son derece normal bir durumdur. Gebeliğin yine en çok görülen belirtilerinden birisi de hamilelik döneminde uykunuzun gelmesidir. Aynı zamanda bir çok kadın daha önce hiç uyumadığı kadar delicesine uyumak ister. Yataktan çıkmak istemez ve yürüyecek enerjiyi bile bulamaz. Biraz önce yukarıda da bahsettiğim gibi halsizlik baş dönmesi meydana gelir ve bu da uykuyu getirir. Tüm bunlar bedenimizin hamileliğe uyum sağlamak için gösterdiği değişimlerden oluşmaktadır.

Göğüs uçlarında renk değişimi ve büyüme meydana geliyorsa hamile olabilirsiniz.!

Hamilelikte Göğüs Uçlarının Büyümesi Ve Renk Değiştirmesi
Hamilelikte Göğüs Uçlarının Büyümesi Ve Renk Değiştirmesi

Sanırım bu Allah’ın bir lütfu.! Çünkü hamileliğin ilk dönemlerinde gözlerde oluşan hassasiyet neticesinde meydana gelen meme uçlarında büyüme ve renk değişimi başlar. Hormonlardaki değişim de bağlantılı olan bu olay, regl öncesi gözlerde oluşan hassasiyetin en şiddetlisidir.

Hamilelik belirtilerinde ilk ay;

Genel olarak hamilelik belirtilerinde ilk ayda neler olduğunu anlayamayabilirsiniz. Eğer gerçekten hamileyseniz ilk ayda aşağıda sıraladığımız belirtileri yaşama olasılığınız çok yüksektiri.

 • Ruh halinizde birtakım değişiklikler görülecektir.
 • Karın bölgenizde şişkinlik meydana gelecek.
 • Kramplar girecek ve biraz rahatsız edecektir.
 • Bel ağrısı çekebilirsiniz.
 • Birkaç damla kanama meydana gelebilir.
 • Sık sık idrara çıkabilirsiniz, hatta geceleri uyanıp tuvalete koşabilirsiniz.
 • Göğüslerinizde renk değişimi, göz uçlarınızda büyüme hissedebilirsiniz. Hamilelik dönemlerinde gözler son derece hassas bir hale gelir.
 • Kendinizi yorgun, bitkin ve çok halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum uykunuzu getirecek ve sürekli uyumak isteyeceksiniz.
 • Mideniz bulanacak.
 • Kabız olma ihtimaliniz çok yüksek.
 • Aşerme ve tiksinme meydana gelecek.
 • Adetiniz gecikecek.

Aklınızda bulunsun arkadaşlar, gebeliğin birinci ayında bu değişim ve durumlardan bir çoğunu belkide hiç yaşamazsınız. Hamile olabileceğinizden ilk şüphelenmeniz, adetinin gecikmesi yüzünden olabilir. Sonra da adetlerini zaten uzunca bir süre kesilecek bir adet olmayacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here