Dupnisa Mağarası Nerededir? Dupnisa Mağarasına Nasıl Gidilir?

0
644

Dupnisa mağarasına nasıl gidilir? Dupnisa mağarası giriş ücretleri 2020, Dupnisa mağarasına  arabasız gidilir mi? Dupnisa mağarası nasıl oluştu? Dupnisa mağarası tarihi

Kırklareli, İğneada deyince akla gelen gezilmesi gereken ilk yerlerin başında Dupnisa mağarası gelmektedir. Dupnisa mağarası uzun yıllardır yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Eğer Kırklareli veya İğneada ‘ya yolunuz düşerse, ve buraları ziyaret etmek, gezmek için gelirseniz mutlaka Dupnisa mağarasını görmenizi tavsiye ederiz. Öyle ki, kendi kendine oluşan bu mağaranın büyüleyici ve insanları kendine hayretle baktıran bir yapısı bulunmaktadır. 

Daha önce bu mağaraya defalarca gitmiş olmama rağmen, her gittiğimde hayretle ve yepyeni heyecanlı bakışlarla inceliyor, tekrar, tekrar kendimi büyülenmiş hissediyorum. Sizin de böyle bir tarihi yapıyı mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. İnsanların neden büyülediğini ve tekrar, tekrar gelip görmek için can attığını sizde bu mağarayı gördüğünüz zaman daha iyi anlayacak ve tahmin ediyorum ki mutlaka ziyaret etmek can atacaksınız. 

Dupnisa mağarası özellikleri nelerdir? Dupnisa mağarasının iç yapısı nasıldır? Dupnisa mağarası kaç mağaradan oluşmuştur?

180 milyon yıl önce oluşan ve Trakya bölgesinin en büyük ikinci mağarası olan Dupnisa mağarası, 3 adet girişe sahiptir. Dupnisa mağarası tek bir mağara olarak gözüküyor olsa da, aslında içinde 3 adet mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan bir tanesi Kız mağarası, bir tanesi kuru mağara, bir tanesi sulu mağara olarak bilinmektedir. Kuru mağara ve kız mağarası gelişimini tamamlamış artık bir gelişim göstermemektedir. Fakat mağaralarının en alt kısmında bulunan sulu mağara Rezve deresinden gelen suyla hala gelişimini tamamlamakta ve gelişim konusunda farklılıklar göstermektedir.

3 mağaranın birleşimi olan mağaranın toplam uzunluğu 3150 metredir. Sulu mağara tarafından Dupnisa mağarasına girildiği takdirde su mağaranın bitimine müteakip, merdivenle daha sonra kız ve kuru mağaraya çıkılabilmektedir. Eğer kuru mağara veya kız mağarası tarafından girerseniz de, yine merdivenler aracılığıyla sulu mağara bölümüne gelerek diğer çıkıştan çıkabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Mağara içerisi suyun oluşturmuş olduğu kireç taşları oyukları ve kaya taşlarının oyuklarıyla oluşmuştur. Birbirinden güzel şekiller ve hayrete düşüren yapısı bulunan kireç taşlarının ve kayaların büyüleyici bir görüntüsü bulunmaktadır.

Dupnisa mağarası tarihi nedir? Dupnisa mağarası hangi yıllarda oluşmuştur? Dupnisa Mağarası kaç yıldır var?

Dupnisa mağarası yaklaşık olarak 180 milyon yıl önce oluşmuştur. 180 milyon yıldır hala oluşumunu tamamlamamış olan mağaranın bir bölümü olarak da bilinen alt bölüm sulu mağara bölümüdür. Aynı zamanda mağaranın üst bölümü de gelişimini tamamlamış ve kireç taşlarından oluşmaktadır. Dupnisa mağarası kaç yılında hizmete açılmıştır? Sorusunun cevabına gelecek olursak,l Dupnisa mağarası 2003 yılında kültür ve turizme açılmış ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır.

Dupnisa mağarasında yaşayan hayvanlar, Dupnisa mağarasında hangi hayvanlar yaşar?

Dupnisa mağarasını ziyarete gittiğinizde, oldukça fazla, mağara yarasına denk gelebilirsiniz. O kadar çok yarası bulunmaktadır ki, gördüğünüz zaman siz de çok şaşıracaksınız. Bu zamana kadar herhangi bir insana zarar verdiği görülmemiştir. Öyle ki, 15 Kasım ve 15 Mayıs tarihleri arasında yarasaların üremesi nedeni ile mağaranın bir bölümü olan kız mağarası turistlere ve ziyaretçilere kapatılmıştır. Kız ve kuru mağara taraflarında daha fazla yarasa görülmektedir. aynı zamanda mağara içerisinde mağara kelebeği ve mağara sineğide görülebilmektedir. 2001 yılında yapılan sayım neticesinde mağarada yaşayan  8 çeşit türden sayıları Toplam 30 bine varan yarasa çeşidi gözlemlenmiştir. 

Dupnisa mağarası nerededir?, Dupnisa mağarasına nasıl gidilir?

Dupnisa mağarası Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı olan Sarpdere köyünün yaklaşık olarak 6 km güneyinde bulunmaktadır. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine geldiğiniz andan itibaren Dupnisa mağarasına ait tabelayı görebilir ve bu tabelayı takip ettiğiniz takdirde mağaranın girişine kadar aracınızla gidebilirsiniz. Aynı zamanda mağaranın girişinde aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz bir otoparkta bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra eğer araçsız gitmeyi veya araçsız buz mağarayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle mümkün olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bu bölgeden herhangi bir minibüs veya herhangi bir ulaşım aracı mağaraya gitmemektedir. Mağaranın nerede olduğuna dair herhangi bir fikir edinmek istiyorsanız, aşağıdaki haritadan mağaranın tam olarak nerede olduğunu görebilirsiniz.  

Dupnisa mağarası giriş ücretleri ne kadar? Dupnisa mağarası giriş ücretleri 2020

Dupnisa mağarası birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret edebilmesi, tüm ailelerin ve çocukların ucuz bir şekilde ziyaret edip bu güzel yapı hakkında bilgi edinebilmesi için gayet minimal bir rakama ziyarete açılmıştır. 2020 yılında yetişkinler için 6 lira olan Dupnisa mağarası ziyaret fiyatı, öğrenciler ve çocuklar için ise 4 lira olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda engelliler ve gazilerinde, ücretsiz olarak bu tarihi mağarayı ziyaret etme ve gezme imkanı sunulmuştur. 

“Not : Yine Kırklareli Demirköy ilçesine bağlı olan turistik Cennet olarak aynı zamanda da Saklı Cennet olarak anılan iğne adayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca İğneada ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Trakya’da bir Cennet İğneada yazımızda okuyabilirsiniz.” Bkz. https://seslihayat.com/trakya-da-bir-cennet-igneada/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here