Domates Nasıl Yetiştirilir?

0
669

Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Bahçede Domates Yetiştirme, Domates Yetiştirme Koşulları Nelerdir? Domates Yetiştirme Aşamaları Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar yaz mevsimi yaklaşmaya başladı. Tahmin ediyoruz ki, siz de herkes gibi  bağınızda ve bahçenizde domates yetiştirmek, mis gibi yetiştirdiğiniz olduğunuz domatesleri organik olarak tüketmek istiyorsunuz. Bugünkü yazımızda sizlere domates yetiştiriciliğinin püf noktaları ve Domates Nasıl Yetiştirilir? sorusunun cevabını aktararak, güzel domates ve organik domates yetiştirme detaylarını anlatacağız.

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan domatesin, bahçenizde kendi emeğinizle ve tamamen organik bir şekilde yetiştirildiği zaman ne kadar lezzetli ve ne kadar sağlıklı olduğunu görecek, sürekli domates yetiştirmek için çaba sarf edeceğinizi tahmin ediyoruz.

Domates Nasıl Yetiştirilir? Domates Yetiştirme Teknikleri, Domates Ekimi Nasıl Olur? Domates Dikmek İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, her bitkide olduğu gibi domates yetiştirmek için de gerekli olan malzemelerin başında toprak, su, domates fidesi veya tohumu, gübre temel malzemelerdir. Sizde domates yetiştirmek ve organik domates yemek istiyorsunuz, fakat nasıl yetiştirileceği hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımız tam sizin için bir yazı olacaktır.

Öncelikle Eğer domates fideleriniz yoksa domates fidesi yapmak için kolları sıvamalısınız. Eğer domates fidesi nasıl elde edilir? Bilmiyorsanız, “Domates Tohumu Çimlendirme ve Dikme” yazımızda domates fidesi nasıl elde edilir? Detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Tabii ki, bahçenize domatesi tohum olarak atabilir ve tohumdan yetiştirebilirsiniz.

Fakat tohum olarak değil, fide olarak dikerseniz hem mesafeyi düzgün bir şekilde ayarlamış olursunuz, hem de fideleri olması gerektiği aralıklarla sağlıklı ve verimli olabilecek şekilde dikebilirsiniz. Domates tohumlarınızı, fide haline getirdiğinizi varsayarak domates dikimi konumuza devam ediyoruz.

Domates Ne Zaman Dikilir? Domates Hangi Mevsimde Dikilir? Domates Hangi Ayda Dikilir?

Arkadaşlar domates dikmek için öncelikle, ilkbahar mevsimini tercih etmeniz gerekmektedir. Yani domates dikimi için (tabii ki bölgelere göre değişiklik gösterebilir), genelde Ege ve Akdeniz bölgesinde Mart aylarının başında Karadeniz’in serin ve nemli bölgelerinde ise Mart ayının sonları ve Nisan başı gibi dikiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bahçede ve Tarlada Domates Dikimi Yapılacak Toprak Nasıl Hazırlanır? Domatesi Dikmeden Önce Toprakta Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Öncelikle domates ekeceğimiz veya dikeceğimiz bahçede, tarlada toprağı havalandırmak için belleme dediğimiz işlemi yaparak toprağı alt üst etmeniz gerekmektedir. Bu duruma müteakip toprağın üzerine bolca kuru hayvan gübresi serperek toprağı birkaç gün dinlenmeye bırakmanız lazım.

Daha sonrasında ise, gübrelemiş olduğunuz toprağı tekrar bel küreği yardımı ile belleme yaparak toprak ve gübrenin birbirine karışmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu şekilde de yaklaşık olarak bir hafta bekledikten sonra, toprağın gübreleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Domatesleri çimlendirme veya fideleme aşamasındayken toprakla ilgili çalışmanızı da başlatırsanız, fidelendirme ve toprak işlemleri aynı sürede tamamlanmış, ekim veya dikim için vakit kaybetmemiş olacaksınız.

Domates Fidesi Dikimi Nasıl Yapılır? Domates Fidesi Toprağı Nasıl Dikilir? Domates Fidesi Dikmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Viyolde Domates Fidesi

Evet arkadaşlar domates fidelerimizi elde ettik. Aynı zamanda toprağımızı da gübreleyip, havalandırarak hazır hale getirdik. Şimdi sırada elimizdeki fideleri toprağa dikme aşaması bulunmaktadır. Bu esnada dikkat etmeniz gereken nokta, fideleri viyolden çıkartırken veya herhangi bir bardakta fidelediyseniz, bardaktan çıkartırken köklerine, gövdelerine zarar vermemektir.

Öncelikli olarak toprağınızda fideleri dikeceğiniz yerleri belirleyerek işaret koymanızda fayda var. Böylelikle fideleriniz düzgün ve simetrik bir şekilde dikilecek, budama işlemi veya sulama işlemi yaparken domates fidelerinin veya ağaçlarının arasında rahat bir şekilde dolaşabileceksiniz. Aynı zamanda da, uzaktan bakıldığında estetik bir görüntü sağlayarak, bahçenize veya tarlanıza farklı bir ilgi duymanızı da sağlayacaktır.

Örnek Domates Dikimi

Domates fidelerimizinde yerlerini belirledikten sonra, bir tahta parçası yardımıyla fidelerinizin köklerinin genişliği kadar ve 4 parmak derinlik kadar toprağımızı oyarak fidelerinizi içine yerleştirmeye hazır hale getirmelisiniz. Daha sonrasında ise su yardımı ile genişletmiş olduğunuz deliği bolca su, hatta mümkünse delikten dışarı taşacak kadar su ile doldurarak, fidelerinizi deliklere yerleştirmelisiniz.

Yerleştirdiğiniz fidelerin etrafına kuru toprak atarak fidenin kökünden bir veya iki parmak kadar yukarı olacak şekilde fidelerinizi kuru toprağa gömmelisiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra fideleri toprağa dikme işlemi gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Domates Bakımı Nasıl Yapılır? Domates Sulaması Nasıl Yapılır? Domates Sulama Aralığı Ne Kadar Olmalı? Domates Sularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arkadaşlar domates fidesi dikiminden, domates hasatı bitene kadar sulamaya çok dikkat edilmelidir. Fazla sulama, domates fidelerini çürüteceği gibi, eksik sulama ise domates fidelerinde kuruma ve solma gerçekleştirecektir. Bu nedenle yeni dikilen fidelerde sulama işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken husus, domatesi kesinlikle yukarıdan yağmurlama, septirme yöntemi ile sulamamanız.

Domates fidelerinin köklerine doğru damlama sistemi ya da hortumun suyunu az açarak, az miktarda suyu toprağın kolay bir şekilde emmesini sağlayarak sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda büyüyüp sebze vermeye başladığı zaman da, eğer yukarıdan sulama gerçekleştirirsiniz, fidelerin üzerindeki ya da domates ağaçlarının üzerindeki sebze verecek olan çiçekler döküleceği için domatesiniz kesinlikle sebze vermeyecektir.

Yeteri miktarda domatesi suladım mı? Domatesi ne kadar sulamalıyım? Sorularının cevaplarını bakacak olursak, domatesi ne kadar sulamanız gerektiğini anlayabilmeniz için, öncelikle domates fidenizin ekili olduğu alanın bir karış uzak mesafesinden parmağınızla veya bir çomak yardımıyla köklere zarar vermeden 4 parmak derinliğinde toprağa oymanız gerekmektedir. Oyduğunuz toprağın altından nemli bir toprak çıkıyorsa domates fidenizin suya ihtiyacı yok demektir. Aynı zamanda domates yapraklarınız büzüşmeye ve kendisini salmaya başladıysa da, domates fidenizin suya ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

Domates Budama Nasıl Yapılır? Domates Budama ve Bakımı Nasıl Yapılır? Domates Koltuk Alma Budama, Domates Verimi Nasıl Artırılır?

Örnek Koltuk Alma

Domates ağacı budamasında en önemli hususlardan bir tanesi koltuk alma işlemidir. Koltuk alma işlemi domates ağacının veya fidesinin ana gövdesi ile yan dalların arasından çapraz çıkan ve domatesin neredeyse bütün enerjisini, gücünü çeken sürgünler veya yapraklardır.

Bu sürgünleri veya yaprakları köklerinden tutarak, ağacın gövdesine veya yan dala zarar vermeden kırabilir ya da bahçe makası yardımıyla bu sürgünleri, yaprakları kesebilirsiniz. Bu şekilde ağacınızın tüm gücü sebzeye gideceği için daha fazla mahsul, daha verimli domatesler elde edeceksiniz.

Şunu Unutmayın ki, domates çok fazla suyu seven veya çok fazla su isteyen bir bitki değildir. Domates sebze vermeye başladıktan sonra, ikliminize veya hava durumunuza göre 7 ila 15 gün arasındaki aralıklarla çok rahat bir şekilde sulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here