Doğal Bitki Besinleri ve Doğal Bitki İlaçlama

0
706

Evde Çiçek Coşturan Yapmak

Çiçeklerinizin her zaman güneş ışığına ve suya ihtiyacı vardır ancak bunlar kadar besin, vitamin ve minarelede ihtiyaçları bulunmaktadır. Marketlerde ya da pazarlarda satılan sıvı besinler kolay ve daha cazip gelse de aslında içeriklerinde bulunan kimyasallar çiçeklerin yapılarını bozarak zarar verebilir. Bu durumda yapılabilecek en doğru şey çiçeğiniz için gerekli olan gübreyi evde hazırlamak olacaktır.

Sebze Suları

Bu bilgiyi öğrendikten sonra yemek yaptığınız sebze kabuklarını asla çöpe atmayacaksınız. Doğadan doğaya aktarılan  bu geri dönüşüm örneği hem çevre kirliliğini azaltmaktadır hem de çiçekler için harika gübre olmaktadır. Yemek yaparken soyduğunuz sebze kabuklarını suda haşlayıp suyu soğuttuktan sonra çiçeklerinizin dibine döküyorsunuz.  Böylece çiçekleriniz için harika bir sulama ortaya çıkmış oluyor.

Meyve Kabukları

Meyve Kabuklarını keklerde, pastalarda kullanırdık bu kez çiçeklerinizin gübrelerinde kullanacaksınız. Meyve kabuklarını bir tencereye koyun ve üzerine kaynar su dökerek bir gece bekletin soğumuş su ile çiçeklerinizi sulayın.

Soğan Suyu

Soğan suyunun insan sağlığına olan faydası oldukça bilinmektedir. İçinde bulunduğu fosfor, A,B,C Vitamini, Folik Asit, Kalsiyum açısından zengin olan soğan suyu, antiseptik özellik sağlayarak çiçeklerin gereken ihtiyaçlarını karşılar ve köklerde görünmeyen mikroorganizmaların üremesine engel olur. Çiçeklerinizin sağlıklı gelişimine katkı sağlar.6-7 adet soğanın kabuğunu soyup 1 litre suyun içine atın su kırmızı olana kadar ağızını kapatıp bekletin. Su kırmızı rengini alınca çiçeklerinizin saksı ihtiyacına göre saksılarına dökün.

Muz kabuğu

Çürüdüğü zaman kokusu pek hoş olmasa da çiçeklerin magnezyum ihtiyacını karşılamakta oldukça etkilidir. Bir muzun kabuğunu parçalara bölerek toprakların içine koyun. Su verdikçe muzun toprağa karışması ile çiçeğinizde de büyüme gerçekleşecektir.

Haşlanmış Yumurta Suyu

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan haşlanmış yumurta çiçekler içinde aynı önemi taşıyor. Yumurtanın kalsiyum ve protein zengini olduğunu herkes bilir. Haşladığınız yumurtanın suyunu soğuduğu zaman çiçeklerinizin içine dökün. Yumurtanın kabuğu da aynı görevi görecektir. Yumurtanın kabuğunu ezip saksılarınıza dökmeyi denediğinizde çiçeğinize faydalı olacaktır.

Kuru Maya

Kuru mayanın çiçek coşturma özelliği uzun süredir dile gelir yapılması gereken tek şey 1 litre suya bir 1 yemek kaşığı maya koymak ve bekletmek. Burada önemli olan 2 püf nokta var. 1. kuru maya kullanılmasıdır 2. İse mayalı suyun yapraklara değmemesidir.

Ev Çiçeklerinde Haşereler

Çiçeklerin gelişmesini engelleyen, evde çiçek bakımı sırasında karşımıza çıkan  diğer bir faktör ise haşerelerdir. Küçük sinekler, unlu bitler, kırmızı örümcekler ve karıncalardır. Çiçeğiniz ne kadar bakımsız ve sağlıksız olursa haşere toplanması daha fazla olacaktır. Bu şekilde bakımlı ve sağlıklı çiçeklerinizi de tehlikeye atmış oluyorsunuz.

Çünkü haşereler üremeleri kolay ve çok kolay hayatta kalabilen canlılardır. Haşerelerden kurtulmanız için yapmanız gereken tek şey çiçeklerinizin bakımını düzenli olarak yapmak ve çiçeklerinizin yaprak aralarını ışık yardımı ile kontrol etmek haşereler küçük olduğu için görülmesi oldukça zor olabilir.

Ev Çiçeklerinde Böceklenmeler İçin Tarifler

Arap Sabunu

1 litre suya sıcak suya 2 yemek kaşığı arap sabunu 1 yemek kaşığı sıvı yağı karıştırarak bir sprey kutunun içinde çiçeklerinizin böcek ve bit gördüğünüz yerlerine sıkın. Karışımı kullanmadan önce bir süre bekletip iyice çalkaladıktan sonra kullanmalısınız. İçinde bulunan sıvı yağ böceklerin tutunamayıp düşmesine yardımcı olacaktır.

Lokal Temizleme

Bir ilaca ya da karışıma başvurmadan önce yapacağınız ilk şey evde baktığınız çiçeklerin hepsini kontrol etmek olacaktır. Eğer çiçeklerinizde ki böcek ve bit sayısı az ise bir kürdan ucuna peçete sararak temizleyebilirsiniz. Bu yöntemin işe yaramadığı, haşere miktarının fazla olduğu durumlarda bir karışıma başvurabilirsiniz.

Isırgan Otu

Isırgan otu suyu kırmızı örümcekler ve karıncalar konusunda oldukça etkilidir. Kırmızı bitlerin inatçı olması sebebiyle temizlenmesi oldukça zordur. Bu noktada ısırgan otu işinize yarayacaktır. 5 litre suya yarım kg kadar ısırgan otu katarak 1 gün beklettikten sonra süzüp çiçekleriniz için kullanabilirsiniz.

Kükürt

Kükürt hem kolay temin edilir hem de etkilidir. Yapmanız gereken tek şey kükürt tozunu çiçeklerinizin etrafına dökmek.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi evde çiçek bakımı yapan herkes tarafından bilinen bir tariftir. Evde çiçek bakımı yapan herkes elma sirkesi tarifini denemiştir. Elma sirkesinin kokusunun keskin olması ve asidik yapıda olması burada işinize yarayacaktır. Elma sirkesinin anti bakteriyel özellikler göstermesi çiçeğinizin bitlerden ve böceklerden kurtulmasını sağlayacak. Yapmanız gereken tek şey su ve elma sirkesini karıştırarak çiçeklerinizin yapraklarını temizlemek.

Pul Biber ve Arap Sabunu

Pul biber, arap sabunu ve suyu karıştırıp bir sprey yardımıyla çiçeklerinizin yapraklarına sıkarsanız özellikle kırmızı örümceklerden büyük oranda kurtulmuş olacaksınız.

Tarçınlı Su

Tarçınlı su içeriğinde bulundurduğu antiseptikler sayesinde hem bitkilerinizi istenmeyen haşerelerden korur hem de çiçeklerinizin köklerinde ve gövdelerinde kaybettikleri hücreleri yenilerek sağlıklı kalmalarını sağlar. Çiçeklerinizde bir yumuşama ve sararma görüyorsanız tarçın ve suyu karıştırıp 1 gece beklettikten sonra çiçeklerinizin dibine dökebilirsiniz.

Evde baktığınız çiçekleri yine evde yapılan doğal ilaçlar ile kurtarabilirsiniz.  Ancak doğal ilaçların etki etmediği durumlarda çiçekleriniz daha fazla zarar görmeden güvendiğiniz bir bahçe ürünleri satan mağazadan zirai ilaç alıp çiçeklerinizi kurtarmalısımız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here