Doberman ve Bakımı Hakkında Herşey

0
1968

Doberman Bakımı, Sağlık Problemleri, Kronik Hastalıkarı, Beslenme Şekli ve Aşı İşlemleri

Doberman, sahibine sadık ve bir o kadarda koruyucu olan nadir hayvanlardan bir tanesidir. Bakımı biraz zahmetli olsa da, hayatınızda kendinize dost edinebileceğiniz ve besleyebileceğiniz en iyi hayvanlardan bir tanesidir. 2 yaşına gelene kadar oldukça hareketli ve yaramaz olan bu hayvanlar iki yaşından sonra oldukça sakin ve uslu oluyorlar. Zaten çocuklar ve diğer canlılar da böyle değil mi? hemen hemen her canlının bir çocukluk ve yaramazlık dönemi mutlaka var. Doberman’ larda ilk başlarda çocuk gibi yaramaz oldukları halde, büyüdüğü zaman yaşına ve iki yaşına geldiklerinde o kadar uysal ve sakin oluyorlar ki, inanın gördüğünüz zaman siz bile hayret edeceksiniz.

Doberman beslemek ayrıcalıktır. Bir kere bulaştıktan sonra zaten artık vazgeçmeyeceksiniz. Bir tane doberman alıp daha sonra 8-10 taneye çıkartan insanlar tanıyorum. Doberman beslemek bir hastalıktır. O kadar güzel ve o kadar asil bir hayvan ki, insan gerçekten vazgeçemiyor. Eğer Doberman besliyorsanız alışık olmanız gereken şeylerden bir tanesi karşınızda sanki bir insan varmış gibi, sizi dinleyen bir canlının olmasıdır. Gerçekten sizi anlayan ve istediğiniz her şeye karşılık veren hayvanlardır Dobermanlar.

Aynı zamanda işçi köpekleri olarak da geçerler. İkinci Dünya savaşında da çok fazla görev yapmış ve aynı zamanda da pusu bulma, iz bulma gibi görevlerde kullanılmışlardır. Üretim yeri Almanya olup, birçok köpek hırkanın bir araya getirilmesi ile dünyaya gelmiş hayvanlardır. Atletik yapıları sayesinde bitmek tükenmek bilmeyen Enerjileri olan bu hayvanlar aynı zamanda yüksek performansta aktivitelere ve sporlara ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda da yüzmekten ve koşu yapmaktan çok hoşlanırlar.

Doberman Beslenmesi, Ne İle Beslenir, Dobermanlar ne Yerler, Doberman İçin Zararlı Yiyecekler

Dobermanlar hassas derilere ve cilde sahiptirler. Bu nedenle yanlış beslenme ve yanlış gıda tükemi neticesinde ciltlerinde deri problemleri, kıl kökü iltihabı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tip sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, gerçekten hassas olan bu hayvanlara karşı sağlıklı ve düzgün bir beslenme tablosu oluşturmalısınız. Eğer siz de evcil dostlarımıza gerekli değeri vermeyen bakıcılar gibi önüne bir tas yemek bir parça mama koyar, Doberman beslerim diye düşünüyorsanız kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz.!

Eğer böyle bir düşünceniz varsa zaten Doberman beslemekten ve sahiplenmekten şimdiden vazgeçin. Doberman ‘larda tavsiye edebileceğim beslenme şekli kuru mama ve Hypoallergenic mamadan yanadır. Hypoallergenic mama hem dostunuzun sindirim sisteminde hemde deri problemlerinde oldukça etkili rol oynamaktadır. Aynı zamanda kuru mamanın içindeki gerekli besin değerleri sayesinde, köpeğiniz formda kalacak ve diş, ağız sağlığı oldukça iyi olacaktır. Doberman cinsi köpeğinizi beslerken kullanmanızı tavsiye edebileceğim mamalar şu şekildedir;

 • Acana
 • Orijen
 • Brit Care
 • N&D
 • Brit Premium
 • Profine Hypoallergenic

Tabiki, her mama her cins köpekte farklılıklar göstermektedir. Birçok mamanın test paketleri ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Sizde kullanmaya başlamadan önce bu test paketlerinden edinip köpeğinizin bu mamaya yaklaşımına göre karar verebilirsiniz.

Doberman Cinsi Köpeğime Ek Besin Olarak Ve Verebilirim ?

Doberman ‘ların enerjileri yüksek olduğunu söylemiştik. tabiki bu kadar yüksek enerjiye ve aktiviteye karşılık olarak kuru mamadan gerekli proteni ve vitamini alamadıkarı zamanlar oacaktır. İşte tamda bu aşama sizz bakıcılar giriyorsunuz. Köpeğinize aşırıya kaçmamak şartıyla ek besin ve besin takviyesi olarak,

 • Süt
 • Tuzsuz Lor Peynir
 • Haşlanmış Yumurta,
 • Çiğ Bıldırcın Yumurtası
 • Haşlanmış Bal Kabağı
 • Salatalık
 • Havuç
 • Yoğurt

Ürünlerinden verebilirsiniz. Hem köpeğiniz için protein ve besin takviyesi olacak hemde onun için iyi bir ödül şekli olacaktır.

Doberman Cinsi Köpeğe Zararlı Gıdalar, Köpeğime Hangi Gıdalar Zararlı, Köpeğe Kesinlikle Verilmemesi Gereken Gıdalar

Doberman cinsi ve birçok cins köpek için verilmemesi verildiği takdirde çok ciddi problemler yaratan başlıca gıdalar şu şekildedir.

 • Tatlı ve Çikolata Ürünlerinin Tamamı
 • Çiğ Et ( Balık, Kırmızı, Tavuk Eti )
 • Kemik Ürünleri ( Balık Kılçığı, Tavuk Kemiği, Büyükbaş Hayvanın Taşıyıcı Kemikleri )
 • Avakado
 • Alkol
 • Çay, Bitkisel Çaylar, ve Kahve Ürünleri
 • Hayvansal Yağlar
 • Üzüm
 • Sarımsak ve Soğan
 • Salam ve Sucuk

Evde Apartmanda Doberman Beslenir mi? Zorlukları Nelerdir ?

Evet arkadaşlar hassas olan sorulardan biri veya bir kaçı,

 • Evde Doberman Beslenir Mi ?
 • Evde Doberman Beslemenin Zorlukları Nelerdir ?
 • Doberman Çocukla Yaşar mı ?
 • Doberman Evi Kirletir mi ?
 • Doberman Başka Köpeklerle Anlaşır Mı ?
 • Doberman Apartmanda Çok Havlar mı ?
 • Doberman Beslemek İstiyorum Acaba Komşularım Rahatsız Olur Mu ?
 • Doberman Çok Kıl veya Tür Döker Mi ?

şeklindedir. Şimdi birinci sorudan itibaren çok fazla kafa karıştırmadan sizlere kısaca cevaplarını vereceğim.

Evde Doberman Beslenir Mi ?

Öncelikle Doberman tabiki evde rahatlıla beslenebilir. Evde veya apartmanda bakılması konusunda bu kadar da sorun edilecek bir hayvan değildir. Çok kolay bir şekilde ev yaşantısına ayak uydurabilecek ve yaşantınıza kolayca adapte olabilecek bir canlıdır. Fakat tabiki zorlukları olacaktır. Mesela çok oyuncu bir hayvan olduğu için en az 1 yaşına kadar sğrekli yaramazlık ve oyun isteyecektir sizden.

Evde Doberman Beslemenin Zorlukları Nelerdir ?

Evde Doberman beslemenin tek zorluğu , aşırı oyuncu ve enerjik oldukları için sizden sürekli oyun ve aktivite talepleri olacaktır. Gün içinde oldukça haraketli olan bu hayvanlara, en az 2 saat yürüyüş, koşu, spor, antrenman yaptırmanız ev içinde doberman beslemenizi oldukça basite indirgeyecektir. Eğer bu bahsetmiş olduğum aktiviteleri yaptırmazsanız, bu sefer de, diğer bir problem olan birşeyleri parçalama etkinliği ortaya çıkacaktır :).

Doğal olarak oyun oynayamayıp enerjilerini atamazlar ise koltuk, terlik, halı gibi nesnelerle ilgilenecekleri için problemli bir durum oluşacaktır. Fakat birçok Dobermann besleyicisine göre bunlar oldukça şirin ve sempatik davranışlardır. Aksine 2 yaşına gelip tüm bu huylarından vazgeçtikleri zaman, besleyiciler küçük yaramaz hallerini oldukça arar hale geliyorlar.

Doberman Çocuklar Yaşarmı ?

Tabiki Doberman ile bir çocuk çok rahat anlaşabilir. Çocuklarla arası oldukça iyi olan bu hayvanın, zaman ilerledikçe sizin çocuğunuza karşı olan olumsuz tutumunuzdan, çocuğunuzu koruyabilir. Çünkü koruma içgüdüleri o kadar güçlüdür ki, çevresindeki bir insanın diğer bir canlıya veya insana zarar vermesine mutlaka karşıdırlar.

Tabiki unutmamamız gereken en önemli iki etkenden tanesi, park ve bahçe gibi alanlarda gezen evcil hayvanlarımız çok kolay bir şekilde, patilerinde veya tüy, kıl aralarında bakteri bulundurabileceği için kesinlik temizlik gibi önemli bir aktiviteyi gerçekleştirmeden evcil hayvanınızı içeri almayınız.

İkinci ve hayati önem taşıyan faktör ise mutlaka ve mutlaka uzman bir veteriner kontrolünde beslediğiniz hayvanın tüm aşılarının eksiksiz ve günü gününe yapılmasına, aynı zamanda çocuğunuzla alakalı olarak bir hekime danışarak çocuğunuzun herhangi bir hayvana karşı alerjisi olup olmadığını mutlaka kontrol ettiriniz. Çacuğunuzla ve minik dostunuzla mutlu huzurlu ve uzun bir yaşam sürmeniz dileğimizle.

Şöyle küçük bir video ile de, çocuklarla doberman arasındaki sempatik anlara şahitlik edebilirsiniz;

Doberman Evi Kirletir mi ?

Dobermanlar oldukça temiz ve temizlik konusunda hassas hayvanlardır. Şuradan örnek alabilirsiniz ki Dobermanlar su kabı veya mama tabağı kirlendiği zaman kesinlikle ve kesinlikle o tabaktan yemek yiyip su içmezler. Durum Dobermanlar için bu kadar hassas iken, kesinlikle evde kirlilik yaratacağı konusunda şüphe etmemenizi tavsiye ederim.

Doberman Başka Köpeklerle Anlaşır Mı ?

Her köpek de olduğu gibi Doberman ‘da diğer köpeklere karşı temkinli ve alışma konusunda biraz tedirgin yaklaşırlar. Eğer gerçekten karşınızdaki köpek de cana yakın ve sevecen bir köpekse Doberman ‘la arkadaş olacak köpeğin sahibi yan yana olumlu bir şekilde tanıştırdığı zaman anlaşma konusunda hiçbir problem yaşamayacaklardır.

Kaldı ki, Doberman ‘ın French Bulldog, Golden, İrlanda Seteri ve birçok köpek ırkı ile anlaşabildiklerini görüyoruz. Gerçekten diğer hayvanlara karşı ılımlı koruyucu ve cana yakın hayvanlardır. Bir insanı sahiplendikleri gibi, birlikte yaşadıkları ve vakit geçirdikleri hayvanları da sahiplenerek koruma duyguları ile onları koruma alanları içerisine alırlar.

Doberman Apartmanda Çok Havlar Mı?

Doberman genelde bahçe içerisinde ve koruma bölgelerinde çok hassas hayvanlar olup, yakın çevresinden insanlar geçtiğinde veya başka hayvanlar geçtiğinde koruma duyguları ön plana çıkarak havlar ve bulunduğu ortamı korumaya çalışırlar. Apartman içerisinde çok fazla gürültü ve onların dikkatini çekebilecek hareketli nesneler olmadığı için çok rahat bir şekilde havlamadan apartmanda Doberman besleyebilirsiniz.

Apartmanda doberman beslemek sanıldığı kadar zor bir eylem değildir. Ama aynı şeyi bahçenizde beslediğiniz Doberman için söyleyemeyeceğim. Çünkü bahçenizin yakınında herhangi bir kedi, köpek veya herhangi bir canlı geçtiğinde dediğim gibi koruma duyguları ön plana çıkarak biraz daha agresifleşir ve hırçınlaşırlar. Bu sebeple evde sorunsuza yakın bir şekilde Doberman besleyebileceğinizi unutmayınız. Fakat yazının başında da belirttiğimiz gibi mutlaka bu hayvanların günde minimum 2 saatlik egzersiz ihtiyacını karşılamanız ve enerjilerini atmalarını sağlamanız gerekmektedir.

Doberman Beslemek İstiyorum Acaba Komşularım Rahatsız Olur Mu?

Eğer müstakil bir eviniz varsa doberman beslemek için gerçekten uygun bir ortamdır. Çünkü bu hayvanlar bağlı kalmaya ve bir yerde esir olarak kalmaya alışkın hayvanlar değillerdir. Eğer Bahçeli bir eviniz var ve bahçe içerisinde içinde sağlıklı bir şekilde Doberman beslemek istiyorsanız, gerçekten çok doğru bir tercih.

Ama Bunun haricinde unutmamanız gereken önemli etkenlerden bir tanesi daha önce de söylediğim gibi köpeğiniz koruma iç güdüsüyle hareket edeceği için, yakın çevrenizde yaşayan başka insanlar varsa havlamalarından rahatsız olabilirler. Bu problemi ortadan kaldırabilmek için zaten bu yaşantıya alışık olan Doberman ‘ların, geceleri içeri, (isterseniz evin bir odasına, isterseniz onlar için oluşturduğunuz bir yaşam alanına) gündüzleri dışarı çıkartarak rahat bir yaşantı sağlayabilirsiniz.

Dediğimiz gibi zaten yapıları gereği hassas ciltlere ve hassas vücuda sahip oldukları için, aynı zamanda dışarıda kalmamış olmaları önünüze çıkabilecek hastalıklardan da sizi kurtarmış ve köpeğinizin ömrünü uzatmış olacaktır. Durum böyle olunca da muhtemelen komşularımız köpeğiniz den rahatsız olmayacak, ve siz de köpeğinizle uzun yıllar süren mutlu bir yaşantı süreceksiniz.

Dobermanlar ‘da Kronik Hastalıklar ve Sağlık Problemleri

Aslında Doberman ‘larda çokta abartılacak kronik rahatsızlıklar bulunmamaktadır. Kronik sayılabilecek hastalıkların bir çoğu besleyici hatalarından kaynaklanmaktadır. Örneğin; Mide dönmesi : yemek yedikten sonra egzersiz yaptırılan köpeklerde veya aşırı yemek veya mama verilen köpeklerde yaşanmaktadır. Dobermanlar ‘da yaşanan başlıca kronik hastalıklar ve sağlık sorunları şu şekildedir;

 • Kalp Krizi
 • Mide Dönmesi
 • Kalça Çıkığı
 • Cilt ve Deri Problemleri

Kısaca sizlere kronik hastalıklar hakkında ve önüne geçebilmek için alınabilinecek önlemlerden bahsedeceğiz.

Doberman ‘larda Kalp Krizi ve Kalp Hastalıkları

Birçok Doberman sahiplenmek isteyen bakıcının veya Doberman sahibi olan bakıcının kafasında soru işaretlerinden bir tanesi Doberman ‘ım kalp krizi geçirir mi ? Doberman ‘lar kalp krizi geçirir mi ? Dobermanlar ‘da kalp sorunları var mı ? Evet bu soruya şöyle açıklık getirebiliriz. Yazının en başından beri vurguladığımız en temel konu Doberman ‘ların yüksek enerjili ve yüksek aktivitelere ihtiyaç duyan köpekler olduğudur.

Dobermanlar hırsla koştukları için yorulmak bilmez aynı zamanda da atik bir bünyeye sahip oldukları için çok yorulur ve yorulduklarının farkına varamazlar. Durum böyle olunca yorulduğunu anlamayan Doberman ‘ların kalp sorunları ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda aşırı beslenme sorası egzersiz yaptırılan canlarımız da kalp sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Doberman ‘larda Mide Dönmesi, Mide Dönmesine Nasıl Önlem Alınır ?

Doberman ‘larda mide dönmesi kronik sayılacak hastalıklardan bir tanesidir. Tabii bu hastalıkta en önemli etkenlerden bir tanesi yine besleyicilerdir. Çünkü aşırı beslenme sonrasında yaptırılan spor ve aktiviteler her zaman olduğu gibi bu hastalıkta da önemli bir rol oynamakta ve beslemiş olduğunuz Doberman ‘ların sağlığını aşırı derecede riske atmaktadır. Eğer gerçekten Can dostunuza değer veriyor ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız, aşırı beslenmeden sonra kesinlikle egzersiz ve spor yaptırmayın. Bu mide dönmesi konusunda alabileceğiniz en etkin önlemlerden bir tanesidir.

Doberman ‘larda Kalça Çıkığı, Doberman ‘larda Kalça Çıkığı Nasıl? Engellenir.

Doberman ‘lar hızlı koşmaları ve ani refleksleri ile bilinen hayvanlardır. Koşarken ki, ani yön değiştirmeleri neticesinde Doberman ‘larda kalça çıkığı hastalıkları baş göstermektedir. Veya zıplama egzersizlerinde ters düşme gibi pozisyonlarda da Doberman ‘larda kalça çıkığı oluşur. Bunun önüne geçebilmek için zıplama egzersizleri yaptırırken çok dikkatli olmanız dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü doberman hırslı ve atik olduğu için her zaman hızlı koşularında yön değiştirme eğiliminde bulunacak ve bu riski her zaman taşıyacaktır. Tabii ki bu da her Doberman ‘ın sürekli kalça çıkıyor olacağı anlamına gelmiyor. Aslında besleyicilerin bunun için alabileceği pek fazla bir önlem yok. İş tamamen şansa kalıyor ne yazık ki. Ama Doberman besleyen 100 kişiden 90 tanesinde uzun vadede böyle bir problemle karşılaşan olmadığı görülmüştür.

Doberman ‘larda Cilt ve Deri Problemleri, Doberman ‘larda Cilt ve Deri Problemleri Nasıl? Engellenir 

Doberman ‘larda Cilt ve Deri problemleri doğuştan gelen bir hastalık olup aslında basit bir iki tane önlemle bu hastalığın önüne geçilebilir. Ne gibi önlemler alarak Doberman cilt problemlerinin önüne geçerim? Diyorsanız size küçük birkaç tiyo vereceğiz. Doberman ‘larınız için internet üzerinde bulunan hipoalerjenik mamalardan kullanarak Doberman ‘lar üzerindeki cilt ve deri hastalıkları problemlerini ciddi bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra verdiğiniz ek gıdalar da tavuk ve kanatlı hayvan etlerinin bulunmamasına dikkat etmeniz bu konuda size çok yardımcı olacak ve büyük ölçüde sonuca ulaştıracaktır. Buna ilave olarak her hayvanda olduğu gibi Doberman sahiplerinin Doberman cinsi köpeklerini nemli ve rutubetli ortamlarda, aynı zamanda da beton ve duvarlarla örülü alanlarda bulundurmamaları hem köpeklerin sağlıkları açısından hem de deri ve cilt sağlığı açısından çok önemli bir rol oynamaktadır.

Dobermanlarda Aşı, Hangi Aşıları Yaptırmalıyım, Doberman ‘lara Hangi Aşılar Vurulur.

Hangi hayvanın sahip olursanız olun en önemli etkenlerden bir tanesi hayvana yaptırmış olduğunuz aşılardır. Bunun Doberman, Golden, French Bulldog veya Pekinez cinsi olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. Hem evde kendi sağlığınız açısından hem de hayvanınızın sağlığı açısından mutlaka aşılarının tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Yavruluktan itibaren köpeğinize vurulması gereken aşılar vardır. Fakat bu aşıları uzman bir veteriner hekim kontrolünde yaptırmanız köpeğinizin sağlığı açısından önemli rol oynamaktadır. Köpeğinizi aşı yaptırırken hangi aşıya alerjisi olup olmadığını veya hangi aşısının vurulup vurulmaması gerektiğini düzenli olarak gittiğiniz veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz. Bu durum gerçekten göz ardı edilmemesi gereken önemli konulardan bir tanesidir.

” Son olarak en sadık dostunuz olan veya olacak olan, Doberman ‘ınınızla mutlu bir yaşam diler. Ve tüyü kadar ömrü olmasını dileriz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here