Damates Tohumu Çimlendirme ve Dikimi

0
1088

Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları Nerlerdir? Domates Nerede Yetişir, Domates Yetiştirmek İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Merhaba, arkadaşlar siz de gerçekten yiyeceğiniz şeyleri  yetiştirmek için çaba sarf ediyorsanız gerçekten doğru kararı almışsınız demektir. Son zamanlardaki organik olmayan, inorganik yiyeceklerle sağlığımız son derece risk altına girmektedir. Uzun süredir bitki yetiştiriciliği ve sevdiği yetiştiriciliği yapan birisi olarak sizlere ne kadar sağlıklı ve ne kadar keyifli bir hobi olacağını anlatmama gerek bile yok.

Bir taraftan bahçe işleri ve toprak işleri ile uğraşırken bir taraftan da sağlıklı yiyeceklerinizi üretmek ne kadar güzel olurdu değil mi? Eğer sizde böyle düşünüyorsanız aklınızda domates yetiştirmek varsa eğer, isterseniz küçük bir hobi bahçesinde ya da isterseniz büyük bir tarlada domates yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Bu yazımızda domates yetiştirmenin püf noktalarını sizlere anlatacak ve domates yetiştirmek için gerekli bilgileri sağlamaya çalışacağız.

Domates Tohumu Seçimi Nasıl Yapılır? Hangi Domates Tohumunu Dikmeliyim?

Domates yetiştiriciliğine başlamada önemli olan etkenlerden bir tanesi ve işe başlamanın ilk adımı düzgün, kaliteli domates tohumları seçmektir. Ben yıllardır dikmiş olduğum domateslerden topladığım tohumları bir sonraki sene tekrar ekerek Hem tohum maliyetinden kurtuluyor hem de ektiğim tohumun kaliteli olduğundan emin oluyorum. Son zamanlarda Ata tohum bulmak oldukça zor olduğu için kendinize ziraatlerden veya ziraat şubelerinden tohum elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bahçe marketlerden ve pazarlardan da hibrit domates tohumu elde edebilirsiniz. Eğer  daha önceden bir tohumumuz var ve bu tohumları değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi tohumun içinin kof olup olmamasıdır. Yani tohum içine doğru çekilmiş ve düz bir hal aldıysa tohumun muhtemelen içi çürümüş ve filizlendirmeye çalıştığınızda filizlenmeyecek demektir. Bunu anlamanın diğer bir yolu ise domates tohumunu kırdığınızda içinde beyaz renkte yumuşak bir dokunun olası gerekmektedir. İyi bir tohum seçimi ile yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. tohumunu seçtikten sonra diğer aşamalara geçebiliriz. 

Domates Tohumu Nereye Dikilir? Saksıda Domates Yetişir mi? Bahçede Domates Toprağı Nasıl Olmalı?

Saksıda Yetişen Domates Fidesi

Son zamanlarda sorulan soruların bir çoğu balkonda saksıda domates yetiştirilir mi? Küçük Bir bahçem var Domates yetiştirmek istiyorum yetiştirebilir miyim? Gibi sorulardır. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, saksı dahil birçok toprakta domates yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Fakat saksıda yetiştirmiş olduğunuz domates köklerini çok fazla salamayacağı ve alanı kısıtlı olduğu için daha az verimli olacağı, daha küçük domatesler elde edeceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun örneği olarak saksıda yetişen domates fidesini fotoğrafta (Bkz. Saksıda Yetişen Domatesi Fidesi) görebilirsiniz.

Bunun yerine küçük bir bahçeniz veya kapınızın önünde toprak bir alan varsa domatesinizi buraya dikmeniz çok daha sağlıklı ve daha verimli olacaktır. Domates dikeceğiz toprağın öncelikle gübreli ve mineral bakımından zengin olması gerekmektedir. Tabii ki hemen hemen her toprakta yetişen domates, sizin bahçenizdeki toprakta da yetişecektir fakat kaliteli bir toprak veya gübreli bir toprak olduğu sürece  veriminiz daha da artacak, domateslerinizi daha kaliteli ve daha büyük olarak hasat edebileceksiniz. 

Domates yetiştirirken toprağınızın gübrelemesini hayvansal gübreler veya bahçe marketlerde satılan suni gübreler ile yapabilirsiniz. Ama bu iş için en uygun olan gübre çeşidi köy yerlerinde sıkça bulunan ve tezek diye hitap edilen hayvan gübreleridir. Bu gübreler oldukça faydalı ve verimi oldukça artırmaktadır.

Domates Tohumu Nasıl Filizlendirilir? Domates Tohumu Nasıl Çimlendirilir? Domates Tohumu Çimlendirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Viyolde Domates Çimlendirme

Evet arkadaşlar dikeceğimiz domates tohumunu elde etti, aynı zamanda dikeceğimiz saksı veya toprak alanını da hazır ettikten sonra şimdi sırada domates tohumu çimlendirme veya filizlendirme aşaması bulunmaktadır. Tabii ki domates tohumlarımızı direkt saksıya veya bahçenizi atarak ta çimlenmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat bir viyol aracılığı ile domates tohumlarınızı filizlendirilir veya çimlendirirseniz bahçenize rastgele atmış olduğunuz tohumların yaratmış olduğu kargaşa yerine domatesinizi düzenli bir şekilde ve yetişmesine uygun aralık, mesafeyi sağlayacak şekilde dikme imkanına sahip olursunuz. Rastgele serpmiş olduğunuz tohumlar toprağımızda ve saksınızda rastgele çıkacağı için, hem bahçenizde kirli bir görüntü oluşturacak hem de gelişim açısından, birbirlerine engelleyerek verimi düşürecektir.

Bu nedenle domates tohumlarımızı viyol aracılığıyla çimlendirmek ve bahçenize dilediğiniz mesafe aralıklarıyla dikmemiz daha faydalı ve sağlıklı olacaktır. Eğer viyol satın almak veya para vermek gibi bir niyetiniz yok ise, çok ucuz bir şekilde bakkallarda, marketlerde bulabileceğiniz plastik bardakların alt taraflarına 3-4 tane delik açarak domatesinizi bu plastik bardaklarda çimlendirebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken şey viyol ve tohumlarımızı bir araya getirerek kendinize uygun bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bu iş için torf toprağı veya çimlendirme toprağı tercih etmenizi öneriyorum. İnternetten veya bahçe marketlerden çok kolay ve ucuz bir şekilde bulabilirsiniz. Sonrasında ise çimlendirme veya torf toprağını dilediğiniz veya ekeceğiniz tohum sayısı kadar viyol saksının içine  üzerinde 1 santim kadar boşluk kalacak şekilde doldurun.

Daha sonra ise domates tohumlarını ikişer tane olacak şekilde viyol saksıların içine yerleştirin. Aslında bir tane tohum da olsa uygun olacaktır. Fakat 2 tohum atmamızın nedeni, olur da bir tanesi bayatlamış veya çimlenmeyecek olursa, viyolün boş kalmamasını sağlamaktır. Dikmiş olduğunuz domates tohumları toprağın ne çok altında ne de çok üstünde olması gerekir.

Toprağa dikmiş olduğunuz domates tohumları üstten görünmeyecek şekilde toprağa dikilmelidir. Daha sonrasında ise sprey yardımıyla toprak nemlenecek şekilde sulayın. Bu sulama işlemini toprak kuruyunca ve nemini yitirmeye başladıkça sürekli tekrar etmelisiniz. Bu durum havaların sıcaklığına veya nemli oluşuna göre değişmektedir.

Bunun için sürekli takip yapmanız ve düzenli bir şekilde sulama gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer fazla sularsanız tohumlar veya fideleriniz çürüyeceği için sonuç vermeyecek, aynı zamanda az sularsanız tohumlarımız yeşermeyecek  ya da yeşeren  fideleriniz susuzluktan kuruyarak ölecektir. Yaklaşık olarak yedi ila on gün içerisinde viyolünüzde veya plastik bardağınızda domatesinizin çimlendiğini göreceksiniz ve ileriki günlerde ise daha da büyüyerek yukarıda görmüş olduğunuz domates fideleri şeklini alacaktır. (Bkz.Viyolde Domates Çimlendirme.)

Çimlenen Domatesleri Toprağa Dikme, Toprağa Domatesi Fidesi Dikme, Domatesi Fidesi Nasıl Dikilir?

Toprağa Domates Fidesi Dikimi

Dikmiş olduğunuz domatesleriniz yaklaşık olarak 15 santimyani bir karış mesafeye ulaştığı zaman domates fideleriniz artık toprağa dikilmeye hazır hale gelmiş demektir. Domates fidelerinizi dikerken dikkat etmeniz önemli konulardan bir tanesi domatesi dikeceğiniz bölgeyi bir tahta parçası veya toprak oyma aleti ile, domates fidenizin toprağıyla birlikte girecek kadar yuvarlak bir şekilde açmak ve içine bolca su ile doldurmaktır.

Deliği genişletip toprağın içerisine bolca su ile doldurduktan sonra domates fidenizi içine yerleştirerek etrafını toprakla kapatın (Bkz. Toprağa Domates Fidesi Dikimi). Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra domates fidesini toprağa dikme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Her bir domates fidesinin birbirinden uzaklığı 1 metre olacak şekilde domatesinizi bahçenize dikebilir veya alanınız kısıtlı ise 60 – 80 santim arası mesafe ile dikme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Çıktığınız bu yolda size başarılar diler, yetiştireceğiniz sebze ve meyveleri afiyetle yemenizi temenni ederiz. Umarım siz de herkes gibi çok güzel sebze ve meyveler yetiştirerek organik yiyeceklerin tadına varır ve sağlıklı bir yaşama adım atarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here