Çocuklar İçin Yararlı Kuruyemişler Hangileri?

0
56

Çocuk sıhhati hakkında meydana getirilen araştırmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu aşamada, evlatların iyi beslenme gerekliliği meydana geliyor. İyi beslenen bir çocuk; fazla daha iyi bir biçimde gelişir. Hem kemikleri hem de dişleri sağlam olur. Bunun bununla beraber, hastalıklara karşı dirençli duruma gelir. Bolca enerji almasından dolayı kendisini iyi hisseder. 

İyi beslenme; bir çocuğun fazla yemek yemesi yada herhangi bir besinden fazla çok yemesi biçiminde özetlenemez. Bedenine ve yaşına elverişli yemek yiyen çocuk; yaşıtlarına nazaran fazla daha sıhhatli olacaktır. Okul çağındaki evlatların günde dört öğün yemek yemeleri tavsiye edilir. Süt ve süt ürünleri, yumurta  et, ve kuru baklagil, tahıl grubu, ve meyveleri, ekmek ve  mevsim sebze yağ ve yağlı bitkilerin tohumları derken evlatların beslenme sıralamasında olması gerekmekte olan fazla sayıda gıda bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Kuruyemiş; leziz olmasıyla birlikte sağlığa faydalı özellikleriyle de dikkat çeker. Evlatların faydalı kuruyemiş tüketmeleri şarttır. 

Çocuklar İçin Faydalı Kuruyemişler 

Pek çok bireyin aklında çocuklar kuruyemiş tüketmeye ne vakit başlamalı sorusu bulunuyor. Her şeyden öncesinde, birtakım kuruyemişlerin alerjik özellikler taşıdığını söylemek gerekmektedir. Türkiye’de her yüz çocuktan biri kuruyemiş alerjisi bulunur. Fakat, kuruyemişlerin yararları dikkate alındığında alerjik özelliklerinin üstünde durmaya gerek kalmamıştır. Bu aşamada, evlatların 12 ila 36 aylık oldukları zamanda kuruyemiş tüketmeye başlamaları öneri edilir. 

Türkiye; dünyanın en fazla fındık, ceviz, yer fıstığı ve badem üreten ülkelerinin önderlik yapar. Fakat, kuruyemiş tüketimi sanıldığı gibi çok değildir. Pek çok şahıs; kuruyemişin abur cubur kategorisinde bulunduğunu düşünür. Ancak, kuruyemiş; her yaştan insanoğlunun tüketmesi gerekmekte olan yiyeceklere önderlik yapar. Belkide, çocuklar tarafınca tüketilmesinin zorunlu olduğunu söylemek gerekmektedir. Protein, lif, çinko ve öteki mühim elementler; sert kabuklu yiyeceklerin içinde yer almaktadır. Bu sebepten, bebeklerin ve evlatların kuruyemiş tüketmelerinin mecburi olduğu beslenme uzmanları tarafınca dile getirilir. 

Çocuklar için faydalı kuruyemişler içinde kaju, Amerikan fıstığı, ceviz, şam fıstığı, fındık ve badem yer almaktadır. 

Ceviz

Evlatların kesinlikle tüketmesi gerekmekte olan kuruyemişlerin başlangıcında ceviz geliyor. Ceviz; her şeyden öncesinde iyi bir bitkisel protein deposudur. Ek olarak, Omega-3 açısından son derece varlıklıdır. Bedeni iltihaplanmaya karşı müdafaasının bununla beraber kalp sağlığını da pozitif anlamda etkisinde bırakır.

Özellikle kan kolesterolünü düşürücü tesiri ile damar sıhhati üstünde pozitif etkisinde bırakır bırakır. Ceviz; bütün bu özelliklerinin bununla beraber beyin besini olarak da isimlendirilir. Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça varlıklı oluşuyla dikkat çeken ceviz; bununla beraber lif ve B vitamini içeriği ile de dikkat çeker. 

Pek çok uzman; evlatların günde ortalama olarak 45 gram ceviz tüketmeleri icap ettiğini söylerler. Tertipli olarak ceviz tüketildiği zaman kemik gelişiminde büyük aşama kaydedilecektir. Ek olarak, günde 30 gram ceviz tüketilmesinin de safra taşı oluşma tehlikesini azalttığı meydana getirilen araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Ceviz; hem de dünyadaki mükemmel antioksidan olarak bilinen melatonin içeriği ile de farkını ortaya koyar. 

Kaju

Pek çok bireyin aklında kaju nedir sorusu vardır. Bir öteki adının Hint fıstığı olduğunu söylemeliyiz. Bakır açısından bir fazlaca varlıklı bir kuruyemiştir. Belkide, her gün bir avuç kaju tüketenlerin günlük bakır gereksinimlerinin mühim bir kısmını karşıladıkları meydana getirilen araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. 

Kaju; kalp kasının emek harcaması, kasların gevşemesi ve sinir iletimi gibi yararlı özellikleri ile de dikkat çeker. Ek olarak, kajunun içinde çinko da vardır. Çinko; büyümeyi ve gelişmeyi pozitif anlamda etkisinde bırakır. Bunun bununla beraber, bedeni özgür radikallere karşı korur. Tekli doymamış yağ asidi barındırmakta olan kaju; faydalı özellikleri ile dikkat çekse de yüksek kalorisi dolayısı ile sınırı olan oranda tüketilmelidir.

Fındık 

Fındık; kim bilir görüp görebileceğiniz en yararlı kuruyemiştir. Zira, muhteviyatında bütün gıda öğelerini barındırır. Fazla iyi bir enerji deposu olmasından mütevellit bilhassa çocuklar tarafınca tüketilmelidir. Fındık; kolesterol düşürücü özelliği ile dikkat çeker. Kalp sıhhati ve kalp ritminin düzenlenmesi gibi konulardaki yararları ile göz dolduran fındık ile alakalı olarak dikkatli olunması gerekmekte olan tek nokta tüketim miktarıdır. Bir daha farklı deyi ile, tavsiye edilen miktardan daha fazlası tüketilmemelidir. 

Fındık; evlatların kemik ve vücut gelişimini mükemmel biçimde destek sağlar. Sadece bu özelliği ile dahi ne kadar mühim bir kuruyemiş olduğunu kanıtlama eder. 

Şam Fıstığı 

Fazla çok popüler olmayan şam fıstığı; yararlı özellikleri ile bilinen bir öteki kuruyemiş türüdür. Özellikle solunum sistemi hastalıklarının yaşanmasının önüne geçer. Ek olarak, tertipli olarak şam fıstığı tüketen bireylerin kalp hastalıklarına yakalanma tehlikesi de azalır. Şam fıstığı; protein açısından son derece varlıklıdır. Sadece protein içeriği ile dahi öteki kuruyemişlere nazaran farkını ortaya koyar. 

Badem 

Badem; Türkiye’de en fazla tüketilen kuruyemişlerin önderlik yapar. Pek çok pasta ve tatlının içinde yer almaktadır. Bunun bununla beraber, kabukları soyularak yada kavrularak tüketilmesine de rastlanır. Vücut için yararlı özellikleri ile evlatların beslenme sıralamasında kesinlikle olması gerekmekte olan bir kuruyemiş olduğunu kanıtlama eder. Bebek gelişimine katkısı ile öne çıkar. Ek olarak, bağırsak sisteminin tertipli çalışmasını sağlar. 

Badem; sinir sisteminin gelişimine ve solunum yollarının sağlığına pozitif etkenlerde bulunan bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bilinen bir özelliğidir. Uzmanlar; yaşından bağımsız olarak her insanoğlunun günde ortalama olarak 8-10 adet badem tüketmesini öneri ederler. 

Siz de yukarıdaki kuruyemişleri evladınıza ara öğün olarak yedirmelisiniz. Bu şekilde, çocuğunuzun gelişim sürecini problemsiz duruma getirebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here