Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi

0
627

Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi Nedir? Çocuk Gelişiminde Müzik Faydaları Nelerdir? Anne Karnında Müziğin Önemi Nelerdir?

Müzik Nedir?

Müzik sesi ve sessizliği araç edinen sanat biçimidir. Müzik bir şeyi sesle anlatmadır. Yani müzik için sesle anlatma sanatı da diyebiliriz.

Anne Karnında Müziğin Önemi Nedir? Anne Karnında Müziğin Faydaları Nelerdir? Bebek Anne Karnındaki Seslere Ne Zaman Tepki Verir?

Müzik ruhun gıdasıdır. Peki, anne karnındaki bebek için müziğin önemi nedir? Müzik dinleyen bir insan rahatlar ve salgılanan endorfin hormonu sayesinde kendini mutlu hisseder. Hamilelik döneminde anne adayları tarafından dinlenilecek olan müzik annenin duygu durumunu etkileyecektir.

Anne tarafından dinlenen müzik annenin rahatlamasını sağlar aynı zamanda dinlenen müzikle birlikte salgılanan endorfin hormonu annenin mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar. Mutlu ve huzurlu olan annenin duyguları ise plasenta içindeki bebekle buluşur. Böylelikle anne karnındaki bebeğinizde kendini mutlu ve huzurlu hisseder.

Gebeliğin 18. Haftasında bebek anne karnında sesleri işitmeye başlar. Gebeliğin 25. Ve 28. haftasında ise anne karnındaki bebek duyduğu seslere tepkiler vermeye başlar.  Bu bağlamda ise müziğin çocuk ve bebek üzerindeki etkisi anne karnından itibaren başlar.

Çocuğa Katkıları Nelerdir? Çocuğa Faydaları Nelerdir?

 • Müzik, çocukların estetik duygularını geliştirir.
 • Yaratıcılık ve hayal gücünü destekler.
 • Çocuğun rahatlayarak, kendini doğru ve net bir şekilde ifade etmesine olanak tanır.
 • Çocukların estetik duygusunu geliştirir.
 • Çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılığını destekler.
 • Çocuğunuzun rahatlamasını ve kendini doğru bir şekilde ifade etmesini sağlar.
 • Müzik dinleyen çocuklarda ritim duygusu gelişirek, duyusal olarak daha kolay algılarlar.
 • Müzik eşliğinde oynanan oyunlar ile daha çok kavram çocuğa kolaylıkla aktarılabilir.
 • Seslere karşı duyarlılıkları artar.
 • Dikkat, yoğunlaşma, matematik becerileri gibi alanlarda olumlu etkileri vardır.
 • Çocukların daha sosyal olmasına, aynı zamanda da arkadaşlık ortamlarına dahil olarak sosyalleşmesine yardımcı olur.
 • Çocuğunuz müzik sayesinde kendini ve duygularını daha rahat bir şekilde ifade eder.

Müzikle İlgili Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Örnek 1 : Çocuğunuz kendini ifade edebilir bir yaşa geldiğinde onunla aktivite olarak çocuklar için düzenlenen konserlere gidebilirsiniz. Çocuğunuz müzik faaliyetlerine katılabilir, farklı müzik aletlerini tanımaya ve öğrenmeye yönelik aktiviteler yapabilirsiniz.

Örnek 2 : Her enstrümanın farklı bir sesi olduğunu deneyimleme fırsatı sunabilirsiniz. Bu durum neticesinde hem müziğe karşı ilgisi artacak hem de gözlem yapmaya ve karşılaştırma yapmaya yönelik yeteneği gelişecektir. Aileler olarak çocuğunuzu gözlemleyerek, ilgi alanları ve yeteneklerini keşfederek ve farkına varma fırsatını bulacaksınız.

Örnek 3 : Çocuğunuzun bir müzik aleti çalması, küçük ve büyük motor becerilerini geliştirmesine büyük katkı sağlar. Ayrıca, kendini farklı bir yolla ifade etme şansı bulur. Olumsuz duygularını olumlu bir şekilde yansıtır. Dikkat, yoğunlaşma, hafıza gibi becerilerinde artış görülür. Müzik enstrümanının herhangi birine ilgi duyuyorsa üç yaşından itibaren müziğe yönlendirmeniz doğru olacaktır.

Örnek 4 : Çocuğunuzun gelişimine uygun, doğru mesaj içeren müzikleri tercih ettiğiniz takdirde, müziğin çocuğunuz üzerinde olumlu etkileri olacağından bahsedebiliriz. Bu sebeple müzik hakkındaki tercihinin özenli ve dikkatli bir şekilde yapılarak ve çocuğu doğru müziklerle buluşturmak gerekmektedir.

Erken Çocukluk Döneminde Müziğin Önemi Nedir? Müzik Çocuklara Nasıl Fayda Sağlar?

Çocuğa Ruhsal Bakımdan Müziğin Önemi Nedir?

Müzik yoluyla çocuklara iyiyi, doğruyu ve güzeli kavratarak toplumsallaşması sağlanabilir. Ayrıca müzik eğitimi sayesinde çocuklar ruhsal doyum sağlar ve hem sağlıklı bir ruhsal gelişim hem de sağlıklı bir kişilik yapısı kazanır.

Kültürel Bakımdan Müziğin Önemi Nedir?

Müzik insanların ortak dilidir. Bundan dolayı çocuk kendi ülkesi ve başka ülkelerdeki insanların kültürlerini anlar ve evrensel kültürün temelleri oluşur. Çocuklar kendi kültür ve geleneklerini müziğin ritmi ve dansıyla tanıyarak, duyguları gelişir. Okul öncesinde müzik eğitimi, çocuklara yaşadıkları ülkelerin kültürel değerlerini öğreterek toplumsal sosyalleşme sürecinde önemli bir etkendir.

Zeka Gelişimi ve Anlayışı Bakımından Çocuğa, Müziğin Faydaları Nelerdir?

Okul öncesinde verilen müzik eğitimi ile çocuğun yaşamı algılama, yorumlama, yaratıcılık ve düşünme sistemi gelişir. Müzik, sanat eğitiminin ana unsurlarından biri olup, zihinsel gelişim süreçlerin de bir yansımasıdır.

Müziğin Gelişim Alanlarına Etkisi Nelerdir?

Müziğin Gelişim Alanlarına Etkisi

Müziğin Sosyal ve Duygusal Gelişime Katkısı Nelerdir?

Çocuklar müzik etkinliklerinde yer aldığında sorumluluk alarak grup çalışmalarına katılır ve böylece iş birliği yaparak sosyalleşir. Grup ve ekip çalışmaları çocuklara, ekip olarak ve düzenli, tertipli, disiplinli olma, aynı zamanda da çevresine uyum sağlama ve mutlu yaşama konusunda alışkanlıklar kazandıracağı için, çocuklarda sosyalleşme gerçekleşecektir.

Müziğin Dil Gelişimine Katkısı Nasıl Olur?

Çocukların şarkı söylemesi, sesini kullanmayı öğrenmesini sağlar ve şarkı sözlerinde bilmediği sözcüklerin anlamlarını öğrenmesine katkı sağlar. Birlikte şarkı söyleme, çocukların seslerini birbirlerine göre kontrol etmelerine, uyum içerisinde olmalarına olanak verir.

Müziğin Motor Gelişimine Katkısı

Müzik etkinlikleri çocuğun psikomotor gelişimine fayda sağlar. Çocuğun müziğe, vücut hareketleriyle tepki vermesi, müziğe uygun dans figürleri oluşturmaya çalışması, müziğe sesiyle eşlik ederek, sesini tanıması hem motor hem de dil gelişimine katkı sağlar.

Müziğin Öz Bakım Becerilerine Katkısı Nelerdir?

Çocuklarda öz bakım becerilerinin gelişimi özellikle öz bakım becerilerine yönelik olan çocuk şarkıları ile geliştirilebilir, bu şarkıların dramatize edilmesi, kazandırılmak istenen öz bakım becerilerinin gerçekleştirildiği sırada söylenmesi çocuğun öz bakım becerilerini destekleyecek bir etkinlik olabilir.Bununla birlikte çocuklara kazandırılmak istenen öz bakım becerileri ile ilgili şarkılar eğitimci tarafından da bestelenebilir.

Müziğin Bilinçsel Gelişime Katkısı Nelerdir?

Müzik, icra edilmesi açısından zihinsel süreçlerin bütünsel bir ifadesidir.Zihin gelişimi olarak incelenen ve “düşünme ve kavrama sisteminde var olan bütün gelişmeler” şeklinde tanımlanan bilinçsel gelişimde müziğin etkileri önemlidir.Müzik bu etkileri, çocuğun zihin dünyasında tartım, ses eğitimi, müzikli öykü ve oyunları aracılığıyla kalıcı izlerle bırakır. “Müzik” ve “beynin erken gelişim göstermesi” arasında önemli bir bağlam bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here