Bilgisayar Bileşenleri ve Görevleri Nelerdir?

0
598

Bilgisayar Bileşenleri Nelerdir? Bilgisayar Parçaları Ne İşe Yarar? Bilgisayarda Hangi parça ne işe yarar? Bilgisayar Bileşenleri ve Özellikleri Nelerdir?

Fark ettiniz mi? Bilgisayar hayatımıza girdikten sonra bir çok işimizi bilgisayar üzerinden yapmaya başladık. İnternet alışverişleri, bilgisayar oyunları, internet bankacılığı işlemleri, fatura ödeme işlemleri, hastane randevu alma işlemleri, araç muayene alma işlemleri, online dersler, sosyal medya hesapları, internet yazışmaları, e-posta alıp verme ve sayamadığımız daha bir çok özelliği bilgisayar üzerinden yapmaktayız.

Hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığı konusu kesinlikle tartışmaya kapalıdır. Bilgisayar hayatımıza girdikten sonra hayatımızın ne kadar kolaylaştığını tarif bile edemeyiz. Peki son kullanıcı olarak bilgisayarı kullanıyoruz, fakat bilgisayarın hangi parçasının ne işe yaradığı hakkında, bir bilginiz var mı? Eğer bu konu hakkında bir bilginiz yok ve gerçekten, Bilgisayar Bileşenleri ve Görevleri Nelerdir? Merak ediyorsanız, bu yazımızda sizlere bilgisayarın parçaların ne işe yaradığını, hangi parçanın ne amaçla kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

Eğer bilgisayarınız masaüstü bilgisayar ise, genel olarak bilgisayara baktığınızda karşınıza bilgisayar kasası, monitör, klavye mouse, yazıcı, mikrofon, kulaklık çıkmaktadır. Eğer notebook yani, laptop ise kompakt olarak ekran, klavye, CD-ROM ve var ise ekranın hemen üzerinde bulunan küçük bir kamera yer almaktadır. Peki bilgisayar sadece bu parçalardan mı ibaret? Tabii ki değil bilgisayarınızın içinde de çalışmasını sağlayan ve yapacağınız işleri kolaylaştıran onlarca bileşen bulunmaktadır. Şimdi bu bileşenleri kısaca göz atalım.

Ana Kart (Main Board) Nedir? Ana Kart Ne İşe Yarar?

Anakart (Main Board)

Bilgisayarınızın içinde bulunan tüm parçaların ana kartı bağlı olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Bilgisayarınızın güç kaynağından aldığı gücü diğer parçaları dağıtan ve CPU’nun verdiği komutları diğer parçalara ileten parçaya ana kart denilmektedir.

İşlemci (CPU) Nedir? İşlemci Ne İşe Yarar?

İşlemci (CPU)

Cpu (işlemci) bilgisayarınızın içerisinde bulunan tüm parçaların birbirleriyle uyum içerisinde çalışmasını sağlayan ve genel olarak koordine görevini üstlenen bilgisayarda olmazsa olmaz olan bir parçadır. Tıpkı futboldaki orta saha oyuncusu gibi bilgisayarın içerisindeki işleyişi dengeleyen ve oyun kurma görevi üstlenen bir futbolcu gibi, bilgisayarınızın senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayan parçaya işlemci denir.

RAM (Random Acces Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

Random Access Memory (RAM)

Random Access Memory  olarak da bilinen RAM, bilgisayarınızın aynı anda birden fazla programı çalıştırmasını sağlayan, aynı anda birden fazla işlem yapmasını sağlayan olmazsa olmaz bir parçadır. Bilgisayar ramini evdeki çalışma masasının üstü gibi düşünebilirsiniz.

Eğer çalışma masanız ne kadar büyük olursa evrakınızı o kadar rahat bir şekilde yayarak daha müsait bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Bilgisayar raminizde ne kadar büyük olursa bilgisayarınızın çalışma alanı o kadar geniş olacak ve yapmak istediğiniz işlemleri yavaşlamadan, hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize imkan tanıyacaktır.

CD-ROM, CD-WRITER Nedir? CD-ROM, CD-Writer Ne İşe Yarar?


Cd-Rom, Cd-Writer

CD-ROM veya CD-Writer adından da anlaşılacağı gibi bilgisayarınızda takmış olduğunuz cd, dvd gibi data bileşenlerini okumaya ve ekrana yansıtmaya yarayan bileşendir. Aynı zamanda CD-Writer veya CD-ROM ile film izleme, bilgisayarınızdaki dosyaları yedekleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Kartı (Graphic Card) Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran Kartı (Graphic Card)

Evet ekran kartı da adından da anlaşılacağı üzre, bilgisayarınızdaki işlemleri ekrana yansıtmaya yarayan bir bileşendir. Ekran kartı gerek, ana kart üzerinde sabit olarak gelebilir gerekse de, harici olarak dilediğiniz büyüklükte ve dilediğiniz güçte ekran kartı alarak bilgisayarınıza ekstra takabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda ekstra ekran kartı ilavesi yapılabilirken, laptoplar da ana kartın üzerinde geldiği için ekran kartı ilavesi yapılamamaktadır.

Ekran kartı genelde oyun bilgisayarlarında yüksek kapasiteli olarak tercih edilmektedir. Oyun bilgisayarlarının yanında çizim yapılan işletmelerde de yüksek kapasiteli ekran kartları tercih edilmektedir. Ev kullanıcıları için internete girme, ders çalışma, internet bankacılığı gibi işlemler için ana kartın üzerinde gelen ekran kartı yeterli olacaktır.

Bilgisayar Ses Kartı (Sound Card) Nedir? Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Ses Kartı (Sound Card)

Yine ekran kartında olduğu gibi ses kartı da bilgisayarınızın ana kartın üzerinde sabit bir şekilde son kullanıcıya sunulmaktadır. Fakat eğer müzik işiyle uğraşıyorsanız ve daha kaliteli bir ses almak istiyorsanız bilgisayarınıza yine harici olarak bir ses kartı ilave edebilirsiniz. Böylelikle ses kartınızı ya da bilgisayarınızı herhangi bir ses sistemine daha verimli bir şekilde bağlayabilir, daha kaliteli bir set elde edebilirsiniz.

HDD (Hard Disk Drive) Nedir? Hard Disk Ne İşe Yarar?

HDD (Hard Disk Drive)

Hard Disk bilgisayarınızdaki fotoğraf, video, resim, işletim sisteminizin saklandığı depolama alanıdır. Cep Telefonunuzdaki hafıza kartı gibi bilgisayarınızın içinde de hafıza kartı olduğunu düşünebilirsiniz.

Ama bu hafıza kartının kapasitesinin yüksek olduğunu ve çalışma prensibinin farklı olduğunu da unutmamalısınız. Hard Diskinizin kapasitesi ne kadar büyük olursa o kadar çok depolama yapabilirsiniz.

Bilgisayar Güç Kaynağı (Power Supply) Nedir Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz gibi şehir şebekesi 220 ila 240 volt arasında olmaktadır. Ama bilgisayarınız kesinlikle 220 volt ile çalışmıyor. 220 volt girişi olmuş olsa bile bilgisayarınızın içinde 220 voltu 5 volt, 12 volt, 24 volta düşüren bir parça bulunmaktadır. Bu parçanın veya bileşenin adı Power supply yani güç kaynağıdır.

Hangi parçayı ne kadar elektrik gitmesini belirleyen CPU tarafından komut ana karta gönderilir. Ana kart üzerinden güç kaynağına, hangi parçaya veya hangi bileşene ne kadar güç gönderileceği komutu gönderilerek güç kaynağı da bu güç dağılımını yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here