Bilgisayar Aksesuarları ve Görevleri

0
501

Bilgisayar Aksesuarları Ne İşe Yarar? Bilgisayar Aksesuarlarının Görevleri Nelerdir?

Son 15 yıldır bilgisayarın hayatımızda ne kadar aktif bir şekilde kullanıldığının farkında mısınız? Bilgisayarın başına geçtiğimiz zaman, hemen hemen tüm işlerimizi buradan halledebiliyoruz. Peki bu kadar yoğun kullandığımız bilgisayarın ne tip aksesuarları olduğunu ve bu aksesuarların ne işe yaradığını biliyor muydunuz?

Bilmiyorsanız, bilgisayar aksesuarları nelerdir? Bilgisayar aksesuarları ne işe yarar? Hangi bilgisayar aksesuarları vardır? Soruların cevaplarını arıyorsanız yardımcı olmaya çalışacağız. Elbette tüm aksesuarları buradan anlatma gibi bir şansımız bulunmamaktadır. Ama belli başlı olan en temel bilgisayar aksesuarlarını bu yazımızda sizlere tanıtacak ve hangisinin ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar olarak aklınıza, monitör, klavye, fare ve kasa olarak kompakt bir tasarım gelmesin. Çünkü bilgisayar kasası bilgisayarın kendisi olarak geçmekte ve monitör, klavye, mouse bilgisayar aksesuarı olarak literatürde geçmektedir. Notebook veya Laptoplar için aynı durum geçerli değil klavye, mouse laptopun genel tasarımına dahil edilmiştir.

Ama masaüstü bilgisayarlar için bu durum böyle değildir. Klavye mouse, mikrofon, hoparlör harici aksesuarlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısaca çok bilinen bilgisayar  aksesuarlarına bakacak olursak,

Monitör Nedir, Ne İşe Yarar?

Monitör (Ekran)

Monitör masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yapılan işlemleri ekrana yansıtmak ve kullanıcının bilgisayarı kullanmasına imkan tanıyan en gerekli ve olmazsa olmaz aksesuarlardan bir tanesidir. Monitör olmadığı sürece bilgisayarda hiçbir işlem yapamayacağınızı zaten biliyorsunuz.

Klavye Nedir? Klavye Ne İşe Yarar?

Klavye (Tuş Takımı)

Klavye yani tuş takımı bilgisayarda yazı yazmanıza, veri girmenize olanak sağlayan, olmazsa olmaz aksesuarlardan bir tanesidir. Klavye olmadığı sürece mouse ile sadece kısıtlı işlemler yapabileceğiniz için kesinlikle bilgisayarınızda klavye şarttır.

Mouse Nedir? Mouse İşe Yarar?

Mouse

Mouse bilgisayarlarımızda tıklama işlemi yapabildiniz, imleci oynatarak bilgisayarı kullanmanıza olanak tanıyan bir aksesuardır. Böylelikle bilgisayarınızı çok daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Tabii ki, mouse olmadan da bilgisayarınızı kullanabilme ihtimaliniz vardır. Ama tabii ki bu işlemler kısıtlı olacaktır. Tam anlamıyla bilgisayara hükmedebilmeniz için kesinlikle olmazsa olmazlardandır.

Yazıcı Nedir? Yazıcı Ne İşe Yarar? Lazer Yazıcı ve Mürekkepli Yazıcı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazıcı bilgisayarınızda yazmış olduğunuz yazıları veya herhangi bir dokümanı, fotoğrafı kağıda yazmanızı veya dökmenizi sağlayan, fotoğraf baskısı yapmanızı sağlayan bir aksesuardır. İki tip yazıcı olduğunu belirtmek isteriz. 

Lazer Yazıcı Nedir? Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır?

Laser Printer (Lazer Yazıcı)

Lazer yazıcı bilgisayardan yazdırmak için gönderilmiş olan dokümanı kağıda yazdırırken, önce mürekkep tozu püskürterek, akabinde ise püskürtmüş olduğu mürekkep tozunu kağıda ısıtarak işleyen yazıcılara denir. Lazer yazıcıdan çıkan kağıdın sıcak olduğunu ve ısıtılmış olduğunu fark edebilirsiniz.

Mürekkepli Yazıcı Nedir? Mürekkepli Yazıcı Nasıl Çalışır?

İnkjet Printer (Mürekkepli Yazıcı)

Mürekkepli yazıcı adından da anlaşılacağı gibi tükenmez kalem mantıyla çalışarak, kartuşlar yardımıyla mürekkebi kağıdı püskürterek çalışır. Bu şekilde bir yazıcıya sahipseniz, yazıcıdan çıkan kağıda hemen el vurmamanızı tavsiye ederiz. Neticede mürekkebin kuruması zaman alacağı için temas halinde dokümanınızda bozulmalar olabilir.

Kulaklık Nedir? Ne İşe Yarar?

Headphone (Kulaklık)

Kulaklık bilgisayarınızdaki sesleri işitmenizi ve ortamdaki insanları rahatsız etmeden müzik, film, oyun gibi medya seslerini duymaya olanak tanıyan bir aksesuardır.

Mikrofon Nedir? Ne İşe Yarar?

Microphone (Mikrofon)

Bilgisayarınıza bağlı olan mikrofon sayesinde görüntülü görüşme, ses kaydı yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Olmazsa olmaz olmasa bile, çoğu zaman hayat kurtaran bir aksesuar olduğunu söyleyebiliriz.

Webcam Nedir? Web Kamera Ne İşe Yarar?

Webcam (Web Kamera)

Web kamera karşınızdaki insanla görüntülü görüşme yapmanızı sağlayan, bilgisayarınızdan amatörce videolar çekmenize olanak tanıyan bir aksesuardır.

Bilgisayar Hoparlörü Nedir? Hoparlör Ne İşe Yarar?

Hoparlör

Bilgisayarın başına geçtiniz, bilgisayarınızı kullanıyorsunuz, müzik dinlemek veya film izlemek istiyorsunuz, eğer ses gelmiyor olsaydı ne kadar kötü olurdu değil mi? Sesi olmadan herhangi bir müziğin veya filmin hiçbir anlamı olmazdı. Bu nedenle bilgisayarımıza bağladığımız hoparlörler sayesinde bilgisayardan ses alarak işi daha keyifli ve eğlenceli hale getiriyoruz. Yani hoparlörün bilgisayardan ses almamızı sağlayan aksesuarın olduğunu söyleyebiliriz.

Kart Okuyucu Nedir? Kart Okuyucu Ne İşe Yarar?

Card Reader (Kart Okuyucu)

Artık hemen hemen her cihazda bir kart okuyucu ve hafıza bulunmaktadır. Bunlara fotoğraf makinesi, cep telefonu, MP3 player da dahil. Bu cihazlara takılan kartların içine, bilgiler yüklemek ya da, içindeki bilgileri okuyabilmek için gerekli olan cihazlara kart okuyucular denir. Bunlar da bilgisayarın aksesuarları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Harici Hard disk nedir? Harici HDD Ne İşe Yarar?

External Hdd (Harici Hard Disk)

Bazen bilgisayarımızın kapasitesi dosyalarımızı yedeklemek için veya yeni dosyalar yükleyebilmek için yeterli kapasitede olmayabilir. Ya da bilgisayarımızın içerisindeki bilgileri başka bir yere taşıyarak çalışma ihtiyacımız doğabilir. Bu nedenle bilgisayarın içindeki hafızadan hariç, harici hard disk (harici HDD) kullanarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Harici hard diskler USB yöntemiyle bilgisayara bağlanarak ekstra depolama alanı yaratmak için bilgisayar aksesuar olarak karşımıza çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here