Bebeklerde Dil Bağı ve Sebep Olabileceği Sorunlar

0
38

Sizler için hazırlamış olduğumuz makalede; Dil bağları nedir, emareleri ve tedavi şekli nasıldır, dil bağları ameliyatı ne şekilde ya da nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Dil bağları olarak da bilinen ankiloglossi; bir çeşit doğumsal hastalıktır. Bebeklerde konuşma problemi yada beslenme problemlerine sebep olabileceği için, aileler tarafınca fark edilir edilmez hekime başvurulması gerekmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz makalede; Dil bağları nedir, emareleri ve tedavi şekli nasıldır, dil bağları ameliyatı ne şekilde ya da nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Dil Bağları Nedir?

Dil; anne karnındayken oluşmuş bulunan, ilk dönemlerde emme sonrasında ise tat alma, ağız içini temizleme, dişle beraber çiğneme, ağızdan alınan havanın ısıtılması yada yiyeceklerin yemek borusuna yönlendirilmesi gibi yaşamsal fonksiyonları sağlamamıza yarayan mühim bir organdır.

Vücudumuzda, her organda olabildiği gibi dilde de doğumsal yada sonradan gelişebilen rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise aileler tarafınca da endişeyle yaklaşılan ankiloglossi, kısaca dil bağıdır.

Dil bağları, dilin ağız tabanına tutunmasına destek olan bir doku parçasıdır. Bebekler anne karnında henüz 4. haftadayken dil gelişim göstermeye başlar. Fakat başlangıçta dil ve ağız tabanı birbirine yapışıktır, dilin serbestliği yoktur. İlerleyen zamanlarda ise dil daha özgür bir hale gelir. Fakat ağız tabanından Tamamıyla ayrılmaması için frenulum adı verilen bir bağ dokusu gelişir. Şayet frenulum gerekmekte olan uzunluğa ulaşamaz ise bebekte ankiloglossi kısaca dil bağları gelişir.

Dil Bağları Emareleri

  • Şayet evladınız emerken fazla terliyorsa,
  • Memeyi tam kavrayamıyor ve buna bağlı olarak memeyi reddediyorsa,
  • Dilin ön bölgesinin etken olarak kullanıldığı ‘l, r, t, s, z’ gibi harflerini söylerken zorlanıyorsa,
  • Artikülasyon problemleri mevcutsa hekiminize danışmalısınız.

Dil Bağları Ameliyatı Ne şekilde Yapılır?

Dil bağları ameliyatı, ameliyat dense de aslen küçük bir cerrahi girişim olarak tanımlanabilir. Hastaların fazla büyük bir kısmında lokal anestezi tercih edilir ve dil bağları bistür/makas yardımı ile kesilir. Fakat durağan(durgun) tutulması muhtemel olmayan yada işlemden fazla korkan çocuklar için genel anestezi sonucu verilebilir. Veya dil bağının fazla büyük olması durumunda, gene genel anestezi tercih edilebilir. Ameliyat sonrası ağrı yada kanama riski fazla düşüktür. ‘Dil bağına hangi bölüm bakar‘ diye merak etmiş olabilirsiniz. Dil bağları, KBB uzmanlarının (Kulak, Burun, Boğaz) alanıdır ve ameliyat KBB uzmanlarınca gerçekleştirilir.

Dil Bağları Ameliyatı Sonrası Beslenme Ne şekilde Olmalı?

Dil bağları ameliyatı lokal anestezi ile gerçekleştirildiyse, yeme/içme eylemine 30 dakika. sonrasında başlanabilir. Şayet bebek yalnızca anne sütü ile besleniyorsa, emme işlemine gene aynı sürede devam edebilir.

Fakat ameliyat genel anestezi altında yapıldıysa, ilaçların vücuttan çıkması için ortalama olarak 4 saat beklenmesi gerekmektedir.

Dil Bağları Ameliyatı Ne Vakit Yapılmalı?

Önceleri, dil bağları ameliyatının ne vakit yapılacağı ile ilgili genel kanı 3 yaş civarıyken, şimdilerde konuşma ve beslenme problemlerine yol açabildiği için fark edilir edilmez operasyonun yapılması öneri ediliyor.

Dil Bağının Neden Olabildiği Problemler

Dil bağları başta konuşma ve artikülasyon bozuklukları olmak suretiyle yeterli seviyede beslenememe, ağız içi hijyenini tam olarak sağlayamama, diş çürükleri, emme/yutma eyleminde zorlanma ve bunların neticesinde gelişen toplumsal ve ruhsal problemlere yol açabilmektedir.

Bebeklerde Dil Bağı ve Neden Olabileceği Sorunlar

Dil bağını aileler çoğu zaman iki biçimde fark etmektedir; ilk olanı yenidoğan bebeklerin emme refleksinin zayıf olması, ikincisi ise çocuğun konuşurken birtakım sesleri tam olarak çıkaramaması. Fakat burada altını çizerek belirtmek gerekmektedir ki, dil bağları çocuğun konuşamamasına değil, konuşurken ‘l, r, t, z,’ gibi harfleri tam olarak söyleyememesine sebep olur. Bu sebeple şayet çocuk konuşamıyorsa kesinlikle nedeni araştırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here