Bebekler Neden Peynir Kesiği ve Çökelek Gibi Kusar?

0
194

Bebeklerin emdiği süt, midede bulunan asidik olan sıvı ile birleştiği zaman peynir kesiği gibi bir kıvam alır. Hal böyle olunca bebeğin kusmuğu peynir kesiği kıvamında olduğu zaman derhal endişelenmemek ve stres yapmamak gerekmektedir.

Bilhassa çok beslenme sonucunda yenidoğan bebeklerde sürekli olarak “çökelek gibi” biçiminde tanım edilen kusmalar ortaya çıkabilir ve bu durum bir çok vakit zararsızdır. Fakat bebek reflüsü, gastroenterit, glaktozemi yada pilor stenozu gibi hastalıkların da bebeklerde kusmaya sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden şikâyetler rutin muayenede kesinlikle çocuk hekimine bildirilmelidir.

Bebekler Neden Peynir Kesiği Gibi Kusar?

Bebekler hayatlarının ilk aylarında sürekli olarak kusarlar. Gerek mide kapasitelerinin küçük olması gerek ise yemek borusu ve mide arasında bulunan kapakçığın henüz tam anlamı ile gelişmemiş olması, bebeklerde sürekli olarak kusmaya sebep olabilmektedir. Bebeğin sindirim sistemi geliştikçe, mide kapasitesi büyüdükçe ve valf adında olan kapakçığın gelişmesiyle beraber bu rahatsızlık, kusma durumu giderek azalacaktır.

Fakat bu zamanda bebeklerin bilhassa peynir kesiği tarzında kusması, yeni annelerin endişe duymasına sebep olabilmektedir. Belkide pek çok anne bu durumu çökelek benzeri yada süt kesiği biçiminde de tanımlamaktadır. Pekala, bebekler neden peynir gibi kusar? Bebeklerin peynir gibi kusmalarının sebebi aslına bakarsak mide asididir.

Emilen süt mide asidi ile birleşince peynir kesiği gibi bir kıvam ortaya çıkar. Hal böyle olunca bebeklerin peynir gibi kusması bilhassa yenidoğan döneminde fazla sık görünür ve çoğu zaman tehlikeli bir durum değildir. Fakat birtakım hastalıkların da nadiren bebeklerde peynir kesiği gibi kusmaya sebep olabileceği unutulmamalıdır. Sıralayacak olursak, bebeklerde peynir gibi kusmanın öteki ihtimaller içinde sebepleri;

 • Gastroenterit,
 • Galaktozemi,
 • Pilor stenozu veya pilor darlığı,
 • Reflü,
 • Kulak enfeksiyonu,
 • Fazla sık beslenmek,
 • İnvajinasyon olabilmektedir.

Bebeğin Süt Kesiği Gibi Kusması Normal mi?

Bebeğin çökelek gibi kusması çoğu zaman yenidoğan döneminde görünür. Bir çok vakit da nedeni, sütün midedeki asidik sıvı ile karışmasıdır. Şu demek oluyor ki yenidoğan bebeğin süt kesiği gibi kusması çoğu zaman ciddi bir sorunun habercisi olmamaktadır. Fakat her kusmayı normal ve doğal görmemek gerekmektedir. Şu sebeple yukarıda da bahsettiğimiz gibi birtakım hastalıklar da bebeklerde kusma ile emare verebilmektedir. Bu yüzden kesinlikle bebeğin gelişimini takip eden hekime danışılmalıdır.

Bebeklerde Hangi Hastalıklar Kusma ile Emare Verebilir?

Kusma bilhassa yenidoğan döneminde normal olsa bile birtakım hastalıklar da bebeklerde kusma ile emare verebilir. Örnek verecek olursak;

Bebek Reflüsü

Yaşamın ilk aylarında bebeklerin neredeyse yarısından fazlasında bebek reflüsü görünmektedir. Bunun nedeni, makalemizin başlangıcında da belirttiğimiz gibi yemek borusu ve mide arasındaki valf adında olan kapakçıktır. Kapakçık henüz tam olarak gelişmediği için mide içeriği tekrardan yemek borusuna çıkabilmektedir. Bu durum ilerleyen aylarda yavaş yavaş kendi kendine geçer. Şayet bebeğin kilo alımında bir sorun yoksa endişeye gerek kalmamıştır.

Gastroenterit

Bebeklerde ve küçük çocuklarda sık karşılaşılan ve bir tür bağırsak enfeksiyonu olan gastroenterit de kusmanın bir öteki sebebi olabilmektedir. İshal, karın ağrısı ve huzursuzluk gastroenteritin öteki emareleri arasında yer almaktadır. Hiçbir tedavi görülmese dahi 10 gün içerisinde kendi kendine geçebilen hastalık, dehidrasyona sebep olabilmektedir. Bu yüzden bebeğin kucak dolusu sıvı alması sağlanmalıdır.

Galaktozemi

Galaktozemi, süt ve süt ürünleri içerisinde bulunan galaktoz isimli şekerin sindirilmesinden görevli olan enzimlerin üretilememesinden meydana gelen bir hastalıktır. Galaktozemide sadece inek sütüne değil, anne sütüne dahi hassas olabilmektedir. Hastalığın en sık karşılaşılan emaresi ise kusmadır. Bununla beraber karın şişkinliği, devamlı uykulu olma, kilo alamama gibi emareler de gözlemlenebilir. Galaktozemi teşhisi alan bebekler için tabip önerisi ile yeni bir beslenme rutini oluşturulmalıdır.

Pilor Stenozu yada Pilor Darlığı

Pilor stenozu mide ile bağırsak arasında bulunan açıklığın tıkanması, pilor darlığı ise herhangi bir sebeple kasın kalınlaşmasına bağlı olarak rada bulunan açıklığın daralması biçiminde tanımlanabilir. Sebebi henüz bilinmeyen bu durum, bebeklerde süt kesiği tarzında kusma olarak emare verebilir. Pilor stenozu olan bebekler annesini iştahla emer fakat kısa bir müddet sonrasında fışkırır tarzda kusarlar. Kusma haricinde bebeklerde kilo alamama belkide zayıflama ile emareler görülebilmektedir. Tek tedavisi ise cerrahidir.

İnvajinasyon

İnvajinasyon bağırsakların iç içe geçmesi olarak özetlenebilir. En sık karşılaşılan tipi, ince bağırsağın son bölümünün kalın bağırsağın ilk kısmına doğru geçmesidir. Son derece ender görünen bu durumun ilk emaresi kusmadır. Bununla beraber karın ağrısı ve karında şişme gibi emareler görülebilir. İlerleyen zamanlarda ise anüsten jöleye benzeyen kan gelebilir.

Bebeklerde Kusmayı Azaltacak Tavsiyeler

Bebeklerde kusma her bakımdan normal karşılansa da ilk olarak yukarıdaki hastalıkların ekarte edilmesi gerekmektedir. Bunun için kesinlikle çocuk hekimine danışılmalıdır. Şayet herhangi bir hastalık saptanmazsa ve Tamamıyla fizyolojik bir kusma olduğu anlaşılırsa, aşağıdaki tavsiyeler ile bebeğinizin kusma sıklığını azaltabilirsiniz.

 • Bebeğinizi emzirirken hava yutmasını engellemeye çalışın. Bunun için sadece meme ucunu değil, kahverengi alanın büyük bir kısmını ağzına almasını sağlayın. Yavrunuz biberonla besleniyorsa antkolik biberon kullanmaya dikkat edin.
 • Bebeğinizi emzirdikten sonrasında kesinlikle gazını çıkarın. Bunun için karın içi basıncı artıracak sert hareketler yerine yumuşak bir halde sırtını sıvazlayın.
 • Bebeğinizin kıyafetlerinin bolca olmasına itina gösterin. Bilhassa bezinin fazla sıkı olmamasına dikkat edin.
 • Emzirme sonrası bebeği derhal yatırmayın. Yatıracaksanız da yatak başını birazcık yükseltmeye çalışın.
 • Şayet yavrunuz 2 – 3 defa emzirmeye çalışmanıza karşın emmek istemiyorsa zorlamayın.

Netice olarak, bebeklerde peynir kesiği gibi kusmak bir çok vakit normaldir. Bilhassa yaşamın ilk aylarında bebekler süt kesiği gibi kusabilirler. Fakat türlü türlü hastalıkların da bu biçimde emare verebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden birlikte rol alan daha farklı emareler de gözlemleniyorsa kesinlikle çocuk hekimine danışılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here