Arsa Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir.

0
1168

Hangi Arsalar Alınır?, Hangi Arsaya, Hangi Evler Veya İş yerleri Yapılır.?

Merhaba arkadaşlar , hemen hemen herkes mutlaka zamanı geldiği zaman bir şekilde yatırım yapıp ve geleceğini güvence altına almak istiyor. Siz de eğer geleceğinizi güvence altına almak adına bir yatırım yapmayı düşünüyor ve kendinizi arsa almayı düşünüyorsanız fakat, arsa alınırken dikkat edilmesi gerekenler, arsa alınırken nelere dikkat edilmeli, arsa alınırken dikkat edilecek hususlar, arsa alırken nelere dikkat etmek lazım gibi sorular, kafanızı kurcalıyor ise, yazımız tam size göre. Öncelikle nasıl bir arsa alacağınıza karar vermeniz gerekir. Alabileceğiniz arsa seçenekleri arasında,

  • Bağ bahçe tapulu arsalar
  • Konut imarlı arsalar
  • Tarla vasfındaki arsalar
  • Ticari + konut imarlı arsalar
  • Ticari imarlı arsalar

bulunmaktadır. En çok satılan ve ticareti yapılan arsalar bunlardır. Öncelikle bu arsalardan hangisini alacağınıza karar vermeniz gerekir.

Bağ bahçe tapulu arsalara ev yapılır mı ?

Eğer konteyner  ev veya ahşap bir ev yapacaksınız, bağ bahçe tapulu arsalar veya tarla vasfındaki arsalar işinizi görebilir. Ama bunun için de öncelikle belediyeden ve gerekli mercilerden böyle bir yapının yapılıp yapılamayacağına ve elektrik, su, kanalizasyon hizmetleri alıp alamayacağınızı mutlaka teyit etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu arsalara dilediğiniz gibi üzüm bağları, meyve ağaçları dikebilir aynı zamanda bu ağaçlardan ve mahsüllerden gelir elde edebilirsiniz.

Konut imarlı arsalar nedir hangi evler yapılır.?

Bu arsalar gerekli izinleri aldıktan sonra, proje ve mimari işleri tamamladıktan sonra üzerine betonarme ev, kargir ev, ahşap ev, konteyner ev, prefabrik ev yapabileceğiniz ve elektrik, su, kanalizasyon hizmetini rahatlıkla alabileceğiniz arsalardır. Tabii ki böyle bir faaliyete başlamadan, önce arsayı almadan önce kesinlikle belediyeden arsanın durumu sorgulanmalı ve imar durumunu, yani kaç kat ev yapılabileceğini, arsanın metrekaresine göre kaç metrekare büyüklükte ev yapabileceğinizi, yola terklerinin ve yoldan ne kadar uzak mesafeye evi inşa edebileceğinizi belediyeden mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda bu konularla ilgili başınız ağrıyabilir.

Tarla vasfındaki araziler ile neler yapılabilir.?

Adından da anlaşılacağı gibi tarla vasfındaki bu arazilere istediğiniz gibi ekimi biçim işlemi yapabilirsiniz. Fakat buraya herhangi bir betonarme veya prefabrik, yapı inşa edemezsiniz.  Tarla ekim işlerinizde kullanmak üzere ve tarla ekipmanlarınızı koyabileceğiniz ahşap barakalar ve belirli bir metrekareye kadar ahşap evlere izin verilebilmektedir.

Tabii diğer arsalarda olduğu gibi bu tip arsalarda da yapabilecekleriniz belediyenizle veya bağlı olduğu köy muhtarlığıyla alakalı bir durum durumdur. Eğer tarla belediyeye bağlı ise belediyelerden, eğer köye bağlı ise mutlaka köy muhtarından burası ile alakalı bilgi alınmalı ve doğru adım atılmalıdır. tarla vasfındaki bu arsalara elektrik, su ve kanalizasyon hizmeti verilmemektedir.

Ticari + konut imarlı arsalara hangi yapılar yapılır.?

Genelde başlıklarımızdan arsanın durumu ve konumu hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyoruz. Tıpkı ticari artı konut imarlı arsalar da olduğu gibi adından da anlaşılacağı üzere bu arsalara ticari ve konut olarak istediğiniz yapıyı yapabilirsiniz. Tabii ki bu da yine belediyenin belirlemiş olduğu sınırlar dahilindedir. Yani buraya yapmış olduğunuz yapının üst katları daire olarak, alt katı ise dükkan veya ticarethane olarak inşa edebilir. Dilerseniz kiraya verebilir dilerseniz de kendi kullanımınıza sunabilirsiniz.

Ticari imarlı arsalara müsade edilen yapılar nelerdir.?

Ticari imarlı arsalar üzerine yapmış olduğunuz yapıların tamamı ticarethane veya işyeri olarak kullanabilir. Bunu örnek vermek gerekirse iş merkezleri ve fabrikaları gösterebiliriz. Eğer sizde daha sonrasında iş yeri veya fabrika yapılmak üzere bir arsa satın almak istiyorsanız, ticari imarlı arsalar kesinlikle size göredir.

Unutmamanız gereken bir şey var ki, kesinlikle ve kesinlikle hangi arsaya karar kılmış olursanız olun veya hangi arsa üzerinde pazarlık yapıyor olursanız olun, elinizdeki tapu ve evrakla birlikte mutlaka belediyeyi veya alacağınız arsa köye bağlı ise, köy muhtarlarını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Neticede yapacağınız yatırımın geri dönüşü olmayacak ve herhangi bir yanlış karara imza atmış olabileceksiniz. Bu nedenle zarara uğramamanız ve doğru bir karar verdiğinizden emin olmak için mutlaka ilgilendiğiniz arsanın teyidini almanız gerekmektedir.

Almış olduğunuz arsaya karar verdikten sonra şimdi dikkat etmeniz gereken iki kuralımız daha var. Ve arsa, tarla alım satım işlemlerinde gerçekten altın değerinde dikkat etmeniz gereken bir durumdur.

  • Müstakil tapulu arsalar ve tarlalar
  • Hisseli tapulu arsalar ve tarlalar

Müstakil tapulu arsalar ve tarlalar ne demektir?, Ne İşe Yarar.?

Evet arkadaşlar müstakil tapulu arsalar ve tarlalar adından da anlaşılacağı üzre bireysel ve hiç kimseyle bağlantısı olmayan arsalardır. Ararsanız üzerine tek başınıza karar verebileceğiniz ve istediğiniz yapıyı tek başına yapabilirsiniz. Bu arsalara veya tarlalara belediye onayı aldıktan sonra veya gereklimi mercilerden gerekli onayları aldıktan sonra tek başımıza istediğiniz gibi istediğiniz yapıyı tabii ki tarlanın veya arsanın durumuna ve yapı izne göre inşa edebilirsiniz.

Hisse tapulu arsalar ve tarlalar alınır mı.?

Evet arkadaşlar, hisse tapulu arsalar ev yapabilirmiyim?, hisse tapulu arsaları satabilirmiyim?, hisse tapulu arsalar kolay satılır mı?, sorularının cevabını bulmaya çalışacağız. En kritik ve en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi hisseli tapulu arsalar ve tarlalar konusudur. Eğer hisseli tapulu arsalar veya tanrılardan bir tanesini alırsanız tek bir tapu üzerinde o tarlaya veya o arsaya sahip olan  birçok kişinin adı bit tek tapuda geçmektedir,

Tabii ki arsa sizin ve size ait oluyor. Parasını ödediğiniz takdirde, noter huzurunda da düzgün bir satış gerçekleştirdiğiniz takdirde arsanın sizin olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Tapu için başvuru yaptığınız takdirde diğer tüm hissedarların bu duruma onay vermesi gerekmektedir. Ve önemli olan konulardan birisi şu ki, böyle bir arsaya sahip olduğunuz takdirde veya arsanın tamamı satılmak istenildiğinde, elden çıkartmak istediğinizde, diğer hisse sahibi olan şahıslara veya hisse sahibi olan şahısların tamamının ortak kararı ile başkalarına satılabilmektedir.

Arsa alırken nelere dikkat edilmelidir?, Arsa Alınırken Önemli Olan Hususlar Nelerdir.?

Eğer tarla veya bahçe sınıfındaki arsalardan veya tarlalardan bir tanesini almayacaksınız ve  konut imarlı, ticari imarlı, konut + ticari imarlı arsalardan bir tanesini almayı, aynı zamanda içine de bir ev yapmayı veya işletme yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz kritik ve önemli konulardan bazıları şunlardır.

  • Satın alacak olduğunuz tarlanın veya arsanın belediyeden kesinlikle yola terkinin yapılıp yapılmadığını sorgulamanız gerekmektedir.
  • Ev veya işletme yapacağınız arsa, tarlaya yol, su, elektrik, kanalizasyon hizmetlerinin olup olmadığını mutlaka teyit almalısınız.
  • Anlaşmalı bir kadastro firmasıyla veya belediyenin kadastro bölümündeki, departmanındaki yetkili kişilerle arsanıza ait bölümleri kesinlikle işaretlemeli ve kendinize ait olan yerleri belirlemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here