Araç Antifriz Değişimi

0
705

Evet arkadaşlar araç kullanmanın  şehir içinde ve ulaşım da bir çok kolaylığı olduğu gibi, aynı zamanda da bakımda ve maddi anlamda da birçok zorlukları bulunmaktadır. Aracımızı alıp seyahat etmeye başladığımız andan itibaren sigorta, muayene, bakımları ve tamir masrafları oldukça sorun olabiliyor. Rahat kullanımının yanında, bize sunmuş oldu dezavantajları da bulunmaktadır. Ama her ne olursa olsun şehir içinde insanın kendi hususi aracıyla bir yerden bir yere gitmesi gerçekten büyük kolaylıktır.

Bunun yanında yaşanılan problemler ve yapılacak bakım masrafları da göz önünde bulundurulmalıdır. Şundan emin olmalısınız ki, bir aracı alıp direksiyonuna geçip kullanmaya başladıktan sonra da rahatlığının yanında bir takım problemler ve maddi olarak masraflar çıkartabilmektedir. Eğer bir araç sahibi olmak istiyorsanız ve yeni bir araç almak istiyorsanız gerçekten gerekli olup olmadığını ve artılarını eksilerini iyi bir şekilde değerlendirerek araç sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Çünkü günümüzdeki yakıt fiyatları ve araç bakım masrafları göz önünde bulundurulduğunda bazı kişiler için araç kullanımı kolaylıktan ziyade çileye de dönüşebiliyor. Şimdi araçlarda özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte kontrol edilmesi gereken ve düzenli olarak değiştirilmesi gereken antifriz değişimine göz atacağız. Antifriz bir çok konuda aracınızın arıza yapmadan sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ve gerçekten aracınızın sorunsuz çalışmasında önemli bir etkendir.

Antifriz Nedir.?

Arkadaşlar antifriz, hava sıcaklıkları eksi (-) dereceye düştüğü takdirde aracınızın radyatörüne eklenerek suyun donmasını engelleyen, aynı zamanda aracınızın soğutma sistemine bağlı borularda ve radyatör, devir daim pompası gibi hayati görev yapan parçalardaki kir, pas, deformeyi ortadan kaldırmaya yarayan bir alkol türevidir. Radyatöre su ile karışım yaparak ilave edilir. Mavi ve kırmızı ve yeşil renkte olanları piyasada satılmakta ve bulunmaktadır. Özellikle yoğun kış aylarında aracınızın  radyatöründeki ve radyatöre bağlı soğutma hortumlarındaki suyun  donmaması ve aracınızın çalışma esnasında motora zarar vermemesi için bu değişimin yapılması veya eksilen antifrizin tamamlanması kesinlikle hayati önem taşımaktadır.

Antifriz Değişiminin Önemi.!

Evet arkadaşlar, siz de eğer kış aylarında sabah kalktığınızda işinize giderken ya da işinizden evinize gelirken soğuk hava nedeniyle, aracınızın radyatöründeki ve su borularındaki suyun donmasından dolayı ve sizi yolda bırakacak şekilde veya çekiciye muhtaç bırakacak şekilde problem yaşatacak şekilde (Örn. motor bloğu çatlaması), aracınızın kullanılmaz hale gelmesini istemiyorsanız kesinlikle bu değişimi dikkatli olarak takip etmelisiniz. Aracınıza uzun süre antifriz koymaz veya antifriz bakımlarını aksatırsanız aşağıdaki tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • Kış aylarında donmalar yaşayarak, araç motor bloğunuzun çatlaması.!
  • Yaz veya kış ayı farketmeksizin, aracınızın borularında ve radyatöründe yaşanacak paslanmaya ve deformeye dayalı tıkanmalardan dolayı, aracınızın motoru soğutamaması sonucu hararet yapması.!
  • Hararet problemine  bağlı olarak, hararet yapan motorun motor contalarının parçalanmasına bağlı ciddi problemler.

Antifriz Değişiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.!

Antifriz Ölçüm Cihazı

Antifriz değişiminde su ve antifriz oranı çok önemlidir. Aracınızın antifrizini kesinlikle ölçüm yaparak değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde fazla antifriz aracınızda aşınmalara ve su kaçağı gibi problemlere yol açacaktır.  Eğer Teknik olarak bu ayrımı veya bu orantıyı bilmiyorsanız kesinlikle değişiminizi teknik serviste veya araç yetkili servislerinde yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca piyasada birçok kaliteli ve kaliteli olmayan antifriz de bulunduğu gibi bu değişimi bilinçsiz bir şekilde yaptığınız takdirde, aracınız tekrar zarar görecek ve maddi hasardan kaçamayacaksınız.

Bunun yanı sıra dediğimiz gibi aracınızı koyduğunuz su ve antifriz oranı çok önemlidir.Orantısız bir şekilde antifriz ilavesinden ve değişiminden kesinlikle kaçınmalısınız. Eğer bu oranı yakalayamazsınız ciddi problemler peşinizi bırakmayacaktır.  Aynı zamanda antifriz değişimi ve  eksik antifrizin tamamlanması, aracınıza hayati önem arz ettiği gibi, fazlası da yine ciddi problemler yaratacak ve sizi yolda bırakmaya kadar varacaktır.  Lütfen aracınıza bilinçsiz bir şekilde antifriz takviyesi veya antifriz eklemesi yapmayınız.

  • Kaliteli antifriz kullanılması.
  • Antifrizin donmaya karşı etkili olduğu kadar, kaynamaya karşıda etkili olması.
  • Özellikle antifrizle birlikte eklenen suyun, temiz su olması ve kireç v.b pisliklerden arındırılmış olması.
  • Barometre Ölçüm cihazı ile antifriz ölçümünün yapılması.
  • Antifriz su oranının doğru bir şekilde yapılması

Antifriz değişiminde dikkat edilmesi gereken başlıca kurallardan bazılarıdır.

Düzenli bir şekilde aracınızın bakımlarını yaptırdığınız takdirde hem uzun vadede problem yaratmayacak hemde üst üste gelen ve biriken arızalar ciddi hasarlara yol açarak sizleri zor durumda bırakmayacaktır. Tüm sürücülere güvenli sürüşler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here