Akvaryum Balığı Çeşitleri ve Bakımı

0
933

Akvaryum Balığı Bakımı Nasıl Olur? Hangi Balıklar Akvaryumda Yaşar? Akvaryum Balığı Nasıl Yavrular? Akvaryum Balığı Ne İle ve Nasıl Beslenir?

Herkes denize giderek su altı güzelliklerini yaşayamayabilir. Ancak isteyen herkes o güzellikleri evlerine taşıyabilir. İşten geldiğinizde renkli balıklar, yosunlar, ışıklar ve şırıl şırıl bir akvaryum sizi karşılasın istemez misiniz? Kitap okuma saatlerinizi süsleyen, kahve keyfinizi arttıran ya da iş yerinizde sıkıcı bir toplantıdan çıktıktan sonra rahatlatacak bir akvaryum hayal edin.Hayal ettiğiniz akvaryumu yapmak oldukça kolay ve zevkli olacak. Yapacağınız ilk şey akvaryum balıkları seçmek.

Bazı Akvaryum Balığı Çeşitleri Nelerdir?

Lepistes Balığı Bakımı Nasıl Olur? Nasıl Beslenir?

Lepistes Balığı

Lepistesler diğer balıklara oranla toplu yaşamaya daha yatkındır ve diğer balıklar ile uyum içinde yaşayabilirler. Akvaryum yapmaya karar verdiyseniz lepistes vazgeçilmeziniz olabilir. Lepistesler sakin ve uyumlu oldukları için diğer balıkların yaşaması için elverişli ortam sağlayabilirler. Lepisteslerin yaşam süreceği su sıcaklı 24 ve 28 derece olmalıdır. Lepistesler kolay ürer ve kolay çoğalırlar. Dişileri ortalama 7 cm erkekleri ortalama 5 cm boyundadır.

Çöpçü Balığı Bakımı Nasıl Olur? Nasıl Beslenirler?

Çöpçü Balığı

Adından anlaşıldığı gibi çöpçü balığı akvaryumun dibine çöktüğü zaman taşlar ve kumlar arasında kalan yemleri yiyerek suyun temizlenmesini sağlar. Çöpçü balığı genelde camlara, akvaryumda bulunan aksesuarlara ve dibe yapışarak hayatını devam ettirir. Uzun ömürlü akvaryum balıklarındandır. Boyu 10 cm den 70 cm ye kadar uzayabilir.

Beta Balığı Nasıl Beslenir? Bakımı Nasıl Olur?

Beta Balığı

Beta balığı güzel olduğu kadar agresif ve uyumsuzdur. Beta balığı diğer balık türleri ile aynı ortamda olmamalıdır. Kendi ırkı dışında yaşadığı balıklara zarar verir. Beta balığı etçildir ve beta balığı için üretilmiş özel mamalar ile beslenebilir. Beta balığı sizi korkutmasın bakımı oldukça kolaydır. Beta balığı uzun süre size arkadaşlık edemez çünkü ortalama yaşam süresi 2-3 yıl arasındadır.

Prenses Balığı Özellikleri Nelerdir? Nasıl ve Ne İle Beslenir? Nasıl Yavrularlar?

Beta Balığı

Sarı prenses olarak bilinen prenses balığı akvaryum yaşamı için olmazsa olmazdır. Genel anlamda uysal olsan prenses balığı çiftleşme ve yavrulama dönemlerinde huysuz olabiliyor. Orta sularda ve diplerde yüzmeyi sever. Prenses balığı kuluçka zamanında yavrularını 20-25 gün kadar ağızında bekletir. En fazla 10-15 cm kadar büyürler. Sarı olması sebebi ile bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başarabilir. Yaşaması için ortalama su sıcaklığı 24-26 derece olmalıdır.

Melek Balığı Nasıl Beslenir?

Melek Balığı

Akvaryumunuzda bir melek olmasın mı? Cevabınız evet ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Melek balığı kendi cinsinden olsa bile kendisinden küçük balıkları yeme eğilimi gösterir. Bu yüzden melek balığından güçsüz ve küçük balıklar tercih etmeniz doğru olmayabilir. Melek balığı geniş ve derin sularda yüzmeyi sever bunu göz önünde bulundurarak akvaryum seçebilirsiniz.

Melek balıkları amazon nehirlerinden geldiği için yoğun bitkili sularda yüzmek onları mutlu edebilir akvaryumunuza yapay bitkiler koyarak melek balığınızı mutlu edebilirsiniz. Gövdesindeki desenler sayesinde çok iyi gizlenmiş olabilirler. Beslenmeleri oldukça kolaydır balıklar için üretilmiş hazır yemler ile besleyebilirsiniz.

Kılıç Kuyruk Balığı Nası Beslenir Özellikleri Nelerdir? Yaşam Süreleri Ne Kadardır? Kılıç Kuyruk Balığı Cinsiyet Değiştirir Mi?

Kılıç Kuyruk Balığı

Kılıçkuyruk balığının cinsiyetini değiştirebildiğini biliyor muydunuz? Artık öğrenmiş oldunuz. Kılıçkuyruk balığının dişileri doğurganlıkları yavaşladıkça cinsiyetlerini kendileri değiştirerek erkek olabilirler. Kılıçkuyruk balığının bakımı oldukça kolay ve zevklidir. Uysal ve barışçıl davranışlar sergileyen kılıç balığı aynı akvaryumda bulunan diğer balıklar ile uyum içerisinde yaşayabilir.

Kılıç balıkları otların ve taşların içerisinde yüzmeyi sever akvaryumunuzu dizayn ederken göz önünde bulundurabilirsiniz. Yaşam süreleri ortalama 10 yıldır. Kılıç kuyrukları her şeyi yiyebilir. Yosun ve bitki yemekten hoşlanırlar. Kılıçkuyruk balıkları yumurtlama ile değil doğurarak çoğalırlar.

Yunus Ciklet Balığı Beslenmesi ve Bakımı Nasıl Olur? 

Yunus Ciklet Balığı

Akvaryum balıkları arasından en dayanıklı olanıdır. Ciklet Balığı olarak bilinir. Her balık gibi yunus cikletininde kendinden küçük balıkları yeme özelliği vardır. Kumlu zeminden hoşlanırlar. Kumlu zemin üzerinde desenlerini ve renklerini görebilirsiniz. 25-30 cm kadar büyüyebilir bu yüzden akvaryum oldukça büyük ve geniş olmalıdır. Yunus çikletlerin fiyatları diğer akvaryum balıklarına göre daha yüksek olabiliyor.

Japon Balığı Nasıl Beslenir? Özellikleri Nelerdir?

Japon Balığı

Japon balıklarını sık sık hediye olarak kullanıldığını görüyoruz bunun sebebi özel bir akvaryum bakımı gerektirmemesidir.Japon balıkları genel anlamda hallerinden mutlu balıklardır. Japon balığı bir süs balığıdır. İyi bakıldığı zaman 7-10 yıla kadar yaşayabilir.

Akvaryum Balıkları Nasıl Yavrular? Akvaryum Balığı Yavrulatma Yöntemleri Nelerdir? Kolay Ciklet Balığı Yavrulatma Nasıl Yapılır?

Akvaryum Balıklarının bazıları yumurta ile bazıları doğurma ile çoğalır. Yumurta olarak doğan yavrular yaklaşık 4 gün sonra yumurtadan çıkarlar ancak yumurtadan çıkınca keseleri bir süre daha yavru balıklara bağlı kalır. Doğurma ile dünyaya gelen yavru balıklar ise direkt yüzmeye başlayabilirler.

Yumurtlama yapacak olan balık yumurtlamasını kendi yapabilir, doğumun yaklaştığını anladığınız zaman balığın karnını yavaş yavaş ovalayarak doğumu hızlandırabilirsiniz ancak doğurma ile üremesi gerçekleşecek balığın ağzından tutup aşağı doğru sallayarak yavruların dökülmesini sağlamalısınız. Her iki durumda da yavru ve anne balığı ayırmalısınız aksi halde anne balık ya da diğer balıklar yavru balıkları yiyebilir.

Bir balığın yavrulama süresi ortalama 15-25 günleri arasındadır. Üremenin gerçekleştiğinden eminseniz balığınızı takip etmelisiniz. Yumurtlama ya da doğurma ile dünyaya gelecek yavrular için büyük balıkların içine doğmak tehlikeli bir durum teşkil etmektedir

Akvaryum Balıkları Nasıl Beslenir? Akvaryum Balığı Ne Yer? Akvaryum Balığı Hangi Yemleri Yerler?

Akvaryum balıkları kendi aralarında etçil,otçul, hepçil olarak ayrılır. Genel olarak bütün balıklar yem ile beslense de bazı balık türlerinin yediği yemler özel besinler içerebilir. Ortak özellikler gösteren balıklarınız için hazır balık yemleri kullanabilirsiniz. Balık türlerine göre balıklarınıza haşlanmış sebze verebilirsiniz.

Yavru balıklarınız için yetişkin yemi vermeniz uygun olmaz sindirim ve çeneleri yetişkin yemi yemek için uygun değildir. Bunun için akvaryum ürünleri satan mağazalardan ya da veteriner kliniklerinden uygun yemi alarak balıklarınızı besleyebilirsiniz. Yemleme süresi yeminizin besin değerine ve balık türüne göre değişebilir ancak ortalama besleme süresi günde 1 kezdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here