Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir

0
2930
Erkek Arayan Dul Zengin ve Olgun Bayanların Dost Arayan Sırdaş Arayan Bayanların Arkadaşlık Evlilik ilanları ve Siteleri 2020
Erkek Arayan Dul Zengin ve Olgun Bayanların Dost Arayan Sırdaş Arayan Bayanların Arkadaşlık Evlilik ilanları ve Siteleri 2020

Kızlar ergenlik çağına girdiğinde her ay düzenli olarak adet kanaması yaşarlar. Bu son derece normal bir durumdur. Üreme çağının doğal bir gereksinimidir. Sağlığında herhangi bir problem olmayan bütün kadınlar ergenlik ve menopoz dönemleri arasında her ay düzenli olarak adet kanaması yaşarlar. Adet kanamasının birkaç gün gecikmesi “normal” olarak kabul edilir. Bir hafta ve bir haftadan daha uzun süreli gecikmeler oluyorsa o zaman sıradışı bir durum var demektir.

Eğer adet döneminiz bir haftadan daha uzun bir süre gecikme olduysa, korunmadan cinsel ilişki yaşamış olabilir ve gebe kalmış olabilirsiniz. Ya da, adet kanamasını engelleyen bir sağlık probleminiz var demektir. Ancak sadece gebelik değil, gebelikten başka nedenlerle adet gecikmesi sorunları meydana gelebilir. Hemen hamile olduğunuzu düşünmenize gerek yoktur. Çünkü adet gecikmesinin bir çok sebebi bulunuyor. Türkiye’de insanlar genelde adet gecikmesi yaşadıklarında direkt olarak hamile olduklarını düşünürler. Bu kesinlikle doğru bir düşünce değildir.

Adet gecikmesi adet olmaya başladığımızdan sonra yani ergenlik döneminize de başlıyorsa, yani ergenlik döneminde ilk adet kanamaları başladıktan sonra gecikmeler oluyorsa bu çok normal bir durumdur. Fakat bu dönemlerin dışında yaşanan adet gecikmelerinde doktorunuza başvurmanızı tavsiye edebiliriz. Bu konuda sizlere internetten derlediğimiz ve toparladığımız, özel doktorların yazmış oldukları makaleleri bir araya toplayarak aldığımız bilgileri paylaşıyorum.

Adet gecikmesi kaç gün Olur ?

Ergenlik döneminden sonra ilk başlayan adetinizden sonra iki yıl boyunca hormonlarınz hala dengeli olmayabilir. Bu durumda, geç kalınmış ve kaçırılmış adet dönemleri meydana gelebilir. Menopoz dönemi ise genelde 45 55 yaşları arasında başlamaktadır. Vücudunuz adet dönemine geçişi tamamladığı için normal doğum günüz düzensiz bir hale gelmiş olabilir. Bununla birlikte, sağlıklı Menstrüel döngüsü her 21 ve 35 gün arasında değişiklik gösterebilir. Bu çok normal bir şeydir.

Adet gecikmesi düzenli olarak her ayın farklı günlerinde meydana gelebilir. Örnek vermem gerekirse, beklenen süreden bir hafta sonra adet gelmemesi kesinlikle adet gecikmesi anlamına gelir. Bir sene içinde eğer 3.04 defa adet gecikmesi yaşıyorsanız bu normal olabilir fakat daha uzun düzensiz dönemler var ise normal değildir.

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir değerli arkadaşlar. Fakat, bunların en başında gebelik yani hamilelik gelmektedir. Şimdi sizlere adet gecikmesinin hamilelik dışında diğer sebeplerinden başlıklar veriyorum.

1.Hamilelik

Adet Gecikmesi Hamilelik Gebelik
Adet Gecikmesi Hamilelik Gebelik

Özellikle aktif olarak cinsel ilişki içerisinde olan, üreme dönemi içinde bulunan ve korumasız olarak cinsel ilişkiye giren bayanlar, adet gecikmesinde ilk olarak gebelikten şüphelenmek de son derece haklılar.

Çünkü cinsel açıdan aktif olan kadınlar, çok kolay bir şekilde hamile kalabilirler ve bir kadının adetinin gecikmesi az önce size yukarıda bahsettiğim koşullar arasında varsa muhtemelen hamiledir. Genellikle âdetin bir haftadan daha uzun süreye gecikmesinde ilk olarak eczaneden bir gebelik testi almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü muhtemelen hamile olabilirsiniz.

2. Stres

Adet Gecikmesi Stres
Adet Gecikmesi Stres

Adet olan her kadının yaşamış olduğu bir takım konulardan dolayı meydana gelen stres, kadında hormonların dengesini bozar. Bu durumda salgılan mı düzeylerini değiştirir ve adet gecikmesi meydana gelebilir.

Biliyorsunuz ki, adet kanaması yumurtlamanın bir göstergesidir. Yumurtlamak ise hormon salgılanma düzeylerinin bir sonucudur. Bu durumda hormonlardaki stresten kaynaklı dengesizlikler adet dönemini geciktirebilir. Kadının yaşamış olduğu stres durumları zaman içerisinde ani kilo alma, kilo verme ya da hastalık sebepleri olabilir. Bu durumda doğal olarak adet gecikmesine sebep olabilir. Stresten dolayı adet gecikmesi yaşamak daysa, bir an önce stresten uzak durmalı Ve beslenme programı olarak sağlıklı besinlerden oluşan bir çizelge yapmalısınız.

3. Aşırı Zayıflık

Adet Gecikmesi Aşırı Zayıflık Kilo Verme Kilo Kaybı
Adet Gecikmesi Aşırı Zayıflık Kilo Verme Kilo Kaybı

Bir kadının yaşına ve boyuna göre olması gerekenden çok daha zayıf olması, hormon salgılanma düzeninde bir takım problemlere yol açıyor olabilir. Bu durumda anoreksiya ya da Bulimiya gibi yeme ve içme bozukluğu olan kadınlar çok sık olarak adet düzensizliği ve adet gecikmesi yaşarlar.

Sadece adet gecikmesi için değil diğer sağlık sorunları ile de karşı karşıya kalmamamız için kadınların ve erkeklerin normal aralık olarak kabul edilen kiloda olmalarına özen göstermeleri gerekir. İdeal kilosunun %10 altında bir ağırlığa sahip olan bayanlarda, insan vücudunun çalışma düzeni ve biçimi değişir ve bu durumda yumurtlama durur. Böyle bir durumda kadın, yemek içme bozukluğu için tedavi görmek zorundadır. Normal kiloya kavuştuğunda adet döngüsü de normale dönecek ve adet gecikmesi sona erecektir.

4. Obezite

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Sebepleri Obezite
Adet Gecikmesi Nedenleri ve Sebepleri Obezite

Biraz önce sizlere yukarıda çok zayıf kadınların yani düşük kilolu olan bayanların adet gecikmesi yaşayacağından, bir an önce kilo almaları gerektiğinden ve bu durumda adet gecikmesinin artık düzenli olarak olmayacağından bahsetmiştim. Bu durumun tam tersi olarak vücut ağırlığı çok olan yani aşırı kilolu olan kişilerde de hormonal değişikliğe neden olacak adet gecikmesi meydana gelebilir.

Aşırı kilolu yani obez kadınların adet kanamaları düzenli ve beklenen aralıklarla gerçekleşmez. Bu gibi durumlarda kadının bir an önce doktordan yardım almaları gerekir. Uzman doktorların sizlere önerecek diyeti bir egzersiz programını uygulayarak normal ağırlığınıza kavuştuğunuzda adet düzenimiz normale binecek ve gecikmeler sona erecektir.

5. Doğum Kontrol Hapları

Adet Gecikmesi Doğum Kontrol Hapları ve ilaçları
Adet Gecikmesi Doğum Kontrol Hapları ve ilaçları

Kadınların birçoğu cinsel ilişki esnasında gebeliği önleyebilmek için doğum kontrol hapları kullanmaktadır. Fakat gebeliği yani hamile kalmayı önlemek için kullanılan doğum kontrol hapları, yumurtalıkların görevlerini yerine getirmesini önleyen östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir.

Doğum kontrol hapları kullanmak zararlı değildir. Aksine cildinize iyi bile gelebilir. Ancak uzun süre düzenli olarak doğum kontrol hapları kullanmak kadınlarda adet düzenini ve döngüsünü bozacaktır. Düzeni değiştirdiğinden dolayı adet gecikmelerine sebep olur. Kadınlar doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktıktan yaklaşık olarak altı ay sonra tekrar adet döngüsünün normal hale geldiğini görürler.

6. Kronik Hastalıklar

Adet Gecikmesi Kronik hastalıklar
Adet Gecikmesi Kronik hastalıklar

İnsan vücudunda metabolizmamızın işleyişini değiştiren bir takım hastalıklar meydana gelir. Bu gibi kronik hastalıklarda adet gecikmesi yaşanabilir. Metabolizmamızın işleyişini değiştiren diyabet ve Çölyak gibi kronik hastalıklar adet döngüsünü büyük oranda etkileyebilir. Kadınların kan şekerideki değişiklikler hormonal değişikliklerle bağlantılı olduğundan dolayı kontrolü az olan diyabet, adet kanamalarının düzensiz olmasına bir adet gecikmesine sebep olur.

Bir diğer kronik hastalık olan Çölyak hastalığı ise, vücudunuzun önemli besin maddelerini almasını engelleyen bir hastalıktır. Çölyak hastalığının en büyük belirtileri arasında ince bağırsaklara zarar vermesi görülmektedir. İnce Bağırsaklarda meydana gelen hasara yol açabilen iltihaplar hormon dengesini bozar ve dolayısı ile adet gecikmesi meydana gelir.

7. Erken Menopoz

Adet Gecikmesi Erken Menopoz
Adet Gecikmesi Erken Menopoz

Üreme çağı sona ermiş olan ve gebe kalma ihtimali tamamen ortadan kalkmış olan kadınlara menopoz denir. Adet kanaması ise gebe kalabilmenin yani üremenin bir göstergesidir. Dolayısı ile menopoza girmiş olan kadınlar, artık adet görmeyeceklerdir.

Normalde kadınlar menepoza ortalama olarak 45 ve 55 yaşları arasında girmektedirler. Fakat, bir kadının 40 yaş civarlarında menopoza girmesi erken beni Poza işarettir. Bu durum menopoza girmiş olan kadının, yumurtlama yeteneğinin zayıflaması anlamına gelmektedir. Bu durumda adet gecikmesi ilerleyen dönemlerde ise adetin tamamen ortadan kaybolması söz konusu olabilir.

Adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayabilir

Adet gecikmesi yaşayan kadınların birçoğunun aklına ilk gelen şey hamile kalmış olma ihtimalleridir. Ancak adet gecikmesinin başka sebepleri de vardır. Geçirdiğiniz herhangi bir hastalık, kullandığınız herhangi bir ilaç, aşırı stres, uykusuzluk, bazen aşırı yorgunluk…

Bu nedenle, hamile kalmaya çalışmanıza rağmen adetiniz gecikti diyelim. Hemen hamile miyim diye panik olmayın ya da mutlu olmayın. Hamile olmamanıza rağmen başka nedenlerle aletiniz gecikmiş olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here