6 Soruda Ölü Doğum ile İlgili Merak Edilenler

0
99

Ölü doğum nedir, sebep olur? Anne karnında ölen bebek anneyi zehirler mi? İşte, emareleri, sebepleri ve hamileliği sonlandırma işlemine kadar ölü doğum ile alakalı merak edilenler…

Ortalama 200 hamilelikte bir karşılaşılan ölü doğum; 20. haftadan sonrasında türlü türlü sebeplerden ötürü anne karnında yaşamını yitiren bebekler için kullanılan bir terimdir. Pekala, ölü doğum sebep olur, anne karnında ölen bebek anneyi zehirler mi? Detaylar makalemizde…

Anne Karnında Ölen Bebek Anneyi Zehirler mi?

1) Ölü Doğum Nedir?

Ortalama 200 hamilelikte bir karşılaşılan ölü doğum, 20. haftadan sonrasında anne karnında ölen bebekler için kullanılan bir terimdir. 20. haftadan öncesinde olan ölümler düşük olarak isimlendirilir ve kürtaj yöntemiyle rahim içi boşaltılır.

Bebeğin ölümünün, hamileliğin kaçıncı haftasında gerçekleştirildiği bilinmiyor ise bebeğin kilosuna bakılırsa vefat şekli isimlendirilir. Bebek 500 gramın altında ise düşük, üzerinde ise ölü doğum olarak adlandırılır. Bebeğin doğduğu esnada canlı olması fakat doğumdan kısa bir müddet sonrasında yaşamını kaybetmesi ise bu başlık altında değerlendirilmez.

2) Ölü Doğum Neden Olur?

Ölü doğumun nedenleri; bebeğe, plasentaya ve anneye bağlı olarak değerlendirilir.

Bebeğe Bağlı Sebepler

Ölü doğumların ortalama %30’u, bebeğe bağlı nedenlerle gerçekleşir. Bu sebeplerden en mühimi ise doğumsal anomalilerdir. Kalp anomalileri (kalp kapakçığının dar olması), beyin anomalileri (sıvı toplanması) yada spina bifida olarak isimlendirilen ve omuriliğin bir bölümünün dışarı doğru fıtıklaşması biçiminde özetlenebilen anomalilerdir.

Bilhassa sipina bfidanın engellenmesi amacı ile, hamilelikten 3 ay öncesinde folik asit tabletlerine başlanması ve hamilelik döneminde folik asitten varlıklı gıdalar ile beslenilmesi tavsiye edilmektedir.

Kromozom anomalileri de ölü doğuma sebep olabilir. Bunlar içerisinde en çok karşılaşılan ise Down Sendromudur. Saptayabilmek için gebeliğin 11. – 14. haftaları içinde anne adayından alınan kan örneği ile kontrol ve ense kalınlığı ölçümü yapılır. Risk yüksek çıkar ise amniyosentez yapılabilir.

Bebek ile ilgili olan sebeplerden bir diğeri de bebeğin anne karnında ızamıkçık, varicella ve listeria gibi enfeksiyonlar geçirmesidir. Bu enfeksiyonlar ölü doğumların ortalama %6’sından mesuldür.

Anneye Bağlı Sebepler

Ölü doğumların ortalama %10’u anneye bağlı nedenlerle gerçekleşir. Bunlar içinde en sık karşılaşılanlar diyabet ve hipertansiyondur. Gebelikten öncesinde diyabet hastası olan annelerin Plan Yapmış ve gebelikten öncesinde kan şekeri düzenlenmiş biçimde hamile kalması tavsiye edilir.

Şayet hamileliğe bağlı olarak gelişen diyabetten şüpheleniyor ise, 26. 28. haftalar içinde şeker yükleme testi yapılır. Diyabeti olan hamilelerin yakından takip edilmesi ve diyetisyen eşliğinde hazırlanan bir menü ile beslenmesi, ihtimaller içinde riskleri düşürmek bakımından {önemlidir}.

Anneden meydana gelen ölü doğum nedenlerinden bir diğeri de Antifosfolipid Sendromudur. Bu sendromda, anne adayının plasentasında pıhtılar olur ve bebeğe giden kan akımı engellenmiş olur.

Plasentaya Bağlı Sebepler

Plasentaya bağlı bebek ölümleri, öteki sebeplere kıyasla daha çok görünür. Plasenta, anneden gelen kan akımına öncülük eden ve rahime yapışık biçimde duran bir yapıdır. Diğer ucundan da kordon uzanır ve bebeğin göbeğine bağlanır. Bu şekilde anne ile bebek içinde gıda ve oksijen alışverişi gerçekleşir.

Ancak birtakım durumlarda plasenta doğumdan öncesinde rahim duvarından ayrılabilir. Bu durum en fazla hamilelik zehirlenmesi ile karşılaşıldığında görünür. Hem de plasenta ve bebeği çevreleyen zarın enfeksiyonu da anne karnındaki bebeğin kaybedilmesine neden olabilir.

Bütün bu sebeplere ek olarak bebekte gelişim geriliğinin olması,  kordon sarkması, kan uyuşmazlığı, anne adayının karnına fazla sert bir darbe alması da bebeğin zarar görmesine ve hayatını yitirmesine sebep olabilir. Ortalama 5 ölü doğumdan birinde ise hiçbir neden bulunamadığını unutmamak gerekir.

3) Ölü Doğum Emareleri

Vajinal kanama: Vajinal kanama, hamileliğin hangi döneminde olduğunuz farketmeksizin, derhal hekime başvurulması gerekmekte olan acil bir durumdur.

Bebeğin hareketlerinin hissedilmemesi: Bebeğin rutin hareketleri azaldıysa yada hissedilmiyorsa hekime danışılmalıdır.

Hamilelik belirtilerinin aniden ortadan kalkması: Bilhassa ilk 3 aydan öncesinde, bulantı yada halsiz hissetme gibi yaşadığınız durumların ansızın ortadan kalması, şüphelenilmesi gerekmekte olan bir durumdur.

4) Ölü Doğumu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Yukarıda da okuduğunuz gibi, ölü doğumlar ender durumlar haricinde çoğu zaman bir nedene bağlı olarak gelişir. Bu sebepleri tetikleyen durumları ortadan kaldırmak, normal olarak ölü doğum riskini düşürecektir.

Mesela diyabet hastası gebelerin gebe kalmadan öncesinde kan şekerini düzene sokması, listeria bakterisi bakımından riskli olan pişmemiş et yenilmemesi yada riskli olarak değerlendirilen hamilelerin sıkı takip edeni ve sürekli olarak hekim kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Bütün bunlara ek olarak sıhhatli beslenilmesi, stresten olabildiğince uzak durmak ve bulaşıcı hastalıklardan korunmaya çalışılması gerekmektedir.

5) Bebek Ne şekilde ya da nasıl Tahliye Edilir?

Anne karnındaki bebeğin hayatını yitirdiği durumlarda, bebeğin rahimden ne şekilde çıkarılacağı çoğu zaman hamilelik haftasına bağlıdır. Hamilelik 12. haftalık yada daha küçükse öncesinde rahim ağzını yumuşatan ilaçlar verilir, hemen sonra kürtaj yöntemiyle rahim temizlenir. 

Şayet bebek 13. – 28. hafta aralığında ise çoğu zaman bikaç hafta içerisinde rahim kendisini temizlemek için doğumu başlatır. Fakat süre uzarsa, annede pıhtılaşma problemi ve ciddi kanamalar olabileceği için yapay sancı ile doğum başlatılır ve vajinal yolla bebek doğurtulur.

Birtakım durumlarda ise acil sezaryen ameliyatı ile bebek alınabilir. 28 haftalıktan büyük bebeklerde de yapay sancı ile doğum başlaması sağlanabilir. Acil olan durumlarda sezaryen ile de bebek anneden alınabilir. 13 haftadan büyük olan bebeklerin anne karnından alınması kesinlikle hastanenin kafi alt yapıya sahip olması ve her ihtimale karşı hazırda kan bulundurulması gerekmektedir.

6) Ölen Bebek Anneyi Zehirler mi?

Mevzuyla ilgili en dört gözle beklenen konulardan birisi de anne karnında ölen bebeğin anneyi zehirleyip zehirlemeyeceğidir. İlk haftalarda bebeğin anneyi zehirleme riski nerede ise yoktur. Hamilelik haftası büyükse ve bebek anne karnında haddinden fazla uzun süre beklerse, o vakit zehirlenme riski artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here