2023 Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

Tüp Bebek Ücreti ne kadar Fiyatları ne Kadar Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tüp Bebek SGK Sigorta Karşılar mı Tüp Bebek Devlet Desteği Nedir GİBİ kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını bu makalemizde sizler için bir araya getirdik...

0
126
Tüp Bebek Ücreti ne kadar Fiyatları ne Kadar Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tüp Bebek SGK Sigorta Karşılar mı Tüp Bebek Devlet Desteği Nedir
Tüp Bebek Ücreti ne kadar Fiyatları ne Kadar Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tüp Bebek SGK Sigorta Karşılar mı Tüp Bebek Devlet Desteği Nedir

Tüp bebek tedavisinin ortalama olarak maliyeti nedir? Detaylar makalemizde.

Tüp bebek tedavisi, naturel yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için uzun zamandan beri uygulanan bir destek üreme tekniğidir. Tüplerde tıkanıklık, sperm sayısının azca olması, nedeni açıklanamayan kısırlık ve daha pek çok durumda başvurulabilen tüp bebek metodu, günümüzde en sık insanların tercih ettiği infertilite tedavilerinden birisidir.

Yumurta ve spermin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilmesi biçiminde uygulanan tüp bebek tedavisinin tutarları da naturel yollarla hamilelik elde edemeyen pek fazla çift tarafınca merak edilmektedir. Pekala, 2023 tüp bebek fiyatları ne kadar? Bu probleminin yanıtı hekimin deneyimine, tedavinin yapılacağı merkeze, uygulanacak yönteme ve SGK desteğinden yararlanıp yararlanılmayacağına gore değişim gösterir.

Şayet hususi bir merkezde SGK desteği olmadan tedavi alınacaksa, tüp bebek fiyatları 2023 yılı için ortalama olarak 15.000 – 30.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Gelin şimdi 2023 tüp bebek ücretleri nedir, beraber inceleme altına alalım.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, naturel yöntemlerle bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu destek üreme tekniğidir. Tüplerdeki tıkanıklıklar, sperm sayısının azca olması, yumurta rezervinin azalması, aşırı kiloluluk yada nedeni belirlenemeyen pek fazla durumda tüp bebek tedavisinden faydalanılabilmektedir.

Bayan ve erkek üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve oluşmuş bulunan embriyonun anne rahmine aktarılması biçiminde uygulanan tedavi ortalama olarak 2 hafta sürer.

Tedavinin başarı oranı ise hem yaşa hem de naturel yollarla hamileliği engelleyen sıhhat durumuna gore değişim gösterir. Meydana getirilen araştırmalar, 30 Yaşından daha küçük olan hanımlarda tüp bebek tedavisi başarı oranının %55-60 civarında bulunduğunu, 40 yaş üzerinde ise %15-20’lere gerilediğini ortaya koymaktadır.

Bundan dolayı korunmasız ilişkiye karşın 1 senedir bebek sahibi olamayan çiftlerin kesinlikle değerlendirilmesi ve gerekliyse zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine yönlendirilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi 45 yaşına kadar uygulanabilir. Ancak 40 Yaşından daha büyük olan hanımlarda tedavinin başarı oranının trajik bir halde düşmüş olduğu unutulmamalıdır. Bununla beraber tüp bebek tedavisinin ortalama olarak 3 defa denenmesi tavsiye edilmektedir. Sonraki denemelerde hamilelik şansı bulunmaktadır fakat düşüktür.

Tüp Bebek Fiyatları 2023 Senesinde Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi fiyatları naturel yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tarafınca çoğunlukla merak edilmektedir. Tedavinin ücreti hekimin deneyimine, tedavinin yapılacağı kliniğe, uygulanan tekniğe ve belkide yaşanmış olan şehre bağlı olarak değişmiş olur. Bundan dolayı tüp bebek fiyatları hakkında net bir informasyon verilmesi imkansızdır.

Fakat öngörü olması adına ortalama olarak rakamlar verilebilir. 2023 tüp bebek fiyatları 15.000 – 30.000 Türk Lirası arası değişmektedir. Bulunulan şehre, hekimin deneyimine, kliniğe ve uygulanan tekniğe nazaran bu fiyat daha azca yada daha çok olabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği 2023

Öte taraftan, naturel yollarla hamile kalamayan hanımefendiler tüp bebek tedavisi için devlet desteğinden de faydalanabilmektedir. Fakat bunun için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Ilk olarak çiftin naturel yöntemlerle çocuk sahibi olamadığını gösteren kurul raporu çıkarttırması lazım. Bununla beraber bayanın 40 yaşından ufak olması, mevcut olan evlilikten çocuk sahibi olunmaması ve hamileliğin devam etmesine engel olabilecek hastalık olmaması gibi koşullar aranır. Gelin şimdi, tüp bebek tedavisi devlet desteği 2023 şartlarını daha geniş kapsamlı inceleme altına alalım.

Tüp bebek tedavisinde devlet desteğinden yararlanabilmek için şu şartların sağlanması gerekiyor:

  • Bayanın 23 yaşından ufak, 40 yaşından büyük olmaması,
  • Tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkezin SGK ile anlaşmalı olması,
  • Evli olmak,
  • Mevcut olan evlilikten çocuk sahibi olmamak,
  • Anne yada baba adayının en azca 5 senelik genel sağlık sigortasının olması veya bakmakla yükümlü olunan şahıs olup en azca 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması,
  • Naturel yöntemlerle hamile kalınamadığının ve destek üreme tekniklerine gereksinim duyulduğunun sıhhat kurulu tarafınca rapor edilmesi,
  • Son 3 senedir öteki tedavilerden netice alınamadığının sağlık kurulu tarafınca rapor edilmesi.
  •  

Özetlemek gerekirse, tüp bebek fiyatları 2023 yılı için ortalama olarak 15.000 – 30.000 Türk Lirası civarıdır. Bu ücret hekimin deneyimine, tedavinin yapılacağı kliniğe, uygulanacak yönteme ve belkide şehre nazaran daha azca yada daha çok olabilir. Maddi durumu tüp bebek tedavisi için elverişli olmayan ve yukarıdaki şartları elde eden çiftler, tüp bebek tedavisinde devlet desteğinden faydalanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here