0-12 Ay Bebek Beslenmesi ve Ek Gıdaya Geçiş

0
777

0-6 Ay Bebeklerde Beslenme Nasıl? Olur

0-6 ay anne sütü için en önemli aylardır. Doğumdan sonra gelen ilk süte kolostrum adı verilir. Kolostrum yoğun kıvamlı yağlı, hafif tuzlu ve kokuludur. Kolostrum bebeğin bağışık sistemi için bir kalkan görevi görür. Sarılık dahil bir çok hastalıktan korur. Anne sütünün %70 i sudur bu yüzden anne sütü verilirken ekstra olarak su verilmesine gerek yoktur. Anne sütü bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm besin değerlerini içinde barındırır.

Anne sütü 2 yaşına kadar verilmesi gereken temel besin kaynağıdır. Ancak 6. Aydan sonra ek gıdalara başlanarak desteklenmelidir. 6.aya kadar yalnızca anne sütü verilmelidir. Bebeğin sindirim sistemi anne sütü dışında ki besinleri sindirebilmek için yeterli değildir. Bebeğin dışkısı sadece anne sütü tükettiği için sarımsı ve sıvı kıvamlı olabilir ek gıda beslenmesine başlandıktan sonra bağırsak flora değişecek ve katılaşacaktır. Anne sütü mide, sindirim, solunum rahatsızlıklarına ve alerjik reaksiyonlara karşı antikor üreterek bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur.

Ek gıdaya başlamak için bebeğin destekli olarak oturabiliyor olması gerekmektedir.
Bebek kadar annenin de beslenmesi önemlidir. Çünkü annenin yediği besinlerin hemen hemen hepsi süt yoluyla anneye geçer. Annenin kuru fasulyeyi, mercimeği, nohutu çok tüketmesi bebekte ve annede gaz sancılarına sebep olarak kolik ağlamalara sebep olur. Gaz sancısı oldukça sıkıntılı geçen bir süreçtir. Gaz sancıları meydana geldiğinde anne, bir fincan rezene çayı içerek gaz probleminin azalmasını sağlayabilir.

Rezene çayı, emziren annelerde sütün arttırılması için de fayda sağlayacak bir besindir.
Anne ne kadar hızlı yemek yer ise o kadar fazla hava yutar buda bebekte ve annede gaz oluşumuna sebep olur. Emziren annelerin vitamin desteği alması emzirme ve loğusalık döneminde oluşan saç dökülmelerini azaltacaktır. Bebeğin inek sütü alerjisi var ise annenin inek sütü içeren gıdalar tüketmesine bağlı olarak bebekte döküntüler deride kabarmalar ortaya çıkabilir. Emziren anneler bol su içip sıvı tüketmelidir. Anne sütünün tadının değişmemesi için baharatlı acılı ekşi gıdaların tüketimi azaltılmalıdır.

Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olur?, Ne Zaman Ek Gıda Verilir.?

Ek gıdaya sebze ve meyve püreleriyle başlanarak çocuğun yutma ve çiğneme fonksiyonlarının çalıştırılması sağlanır. Besin verildiğin de çocuk kaşığı itebilir ve ya ağızdan besini atabilir bu normaldir zamanla kaybolacaktır. Yumurta ve bal alerjik reaksiyonlar oluşturulabileceği için 8. önce değil, 8. aydan itibaren yumurta, bir yaşından itibaren ise bal, verilebilir. Çocuğun karnı aç olduğu zaman ek gıda denemesi yapılmalıdır. Yememekte ısrar ederse aynı besini 1-2 gün sonra tekrar vermeyi deneyin. Ek gıdaların çocuğun damağına zarar vermemesi için çatal yerine kaşıkla verilmesi gerekmektedir.

6. Ayda Bebeğe Hangi Ek Gıdalar Verilir

Sabah uyandığında anne sütü ve mama verilir. Öğle öğünü olarak patates havuç az suda haşlanır ve püre haline getirilerek verilir. Patates ve havuç tencerede yine az su ve yarım çay kaşığı ayçiçek yağı ile kavrularak basit bir sebze çorbası hazırlanabilir. Şeftali ve armut ezilerek püre haline getirilir ara öğün olarak verilir. Muz püre haline getirilerek içine muzun büyüklüğüne göre bir yada iki çorba kaşığı süt koyularak verilir.

7. Ayda Bebeğe Verilebilecek Ek Gıdalar

7. Ayda itibaren sebze pürelerinin içine yağsız dana kıyması koyularak verilir. Bebek kıymaya alıştıktan sonra aynı püreyi tavuk göğsü kullanılarakta hazırlanabilir.
Mercimek, şehriye gibi tahıllı gıdalar çocuğa tadına bakması için verilebilir. Sabah uyandığında anne sütü ve mama, ara öğünlerde meyve püreleri, öğle yemeğinde sebze püreleri kuşluk vaktinde ise yoğurt verilebilir.

8 Aylık Bebek Hangi Ek Gıdaları Yiyebilir

Yumurtaya başlanılarak sabah kahvaltılarında yumurta verilebilir. Başlangıç olarak sarısı katı kıvamlı olarak verilir. 1 çay kaşığı olarak verilir. Eğer alerjik reaksiyon (döküntü, ishal kusma vb.) meydana gelmez ise 7-10 gün sonra yumurta sarısının tamamı verilir. Meyveler portakal, mandalina, kavun ve karpuz yetişkin gözetiminde boğulmalara dikkat edilerek suyunu emmesi için verilebilir.

Yağsız lor peynir, labne, ev yapımı reçel, çeyrek dilim ekmek içi, 1-2 tane tuzu alınmış zeytin ezmesi verilebilir. Ara öğünlerde tahıllı bisküvi ve meyve. Öğlen yemeklerinde kıymalı sebze püresi yada 15-20 gr köfte verilebilir. Kuşluk vaktinde muz püresi, elma püresi, armut püresi , şeftali püresi gibi yumuşak kıvamlı püreler, ve yoğurt verilebilir. Akşam ek gıda vermek sindirim açısından zor olabileceği için mama ve anne sütü verilir. Gece uyandığında ise yine anne sütü verilerek desteklenmelidir.

9-12 Ay Arası Bebeklerde Ek Gıda Beslenmesi

Bebeğin bu dönemde çene kasları ve kemikleri geliştiği için çiğneme hareketi gerçekleşir. Anne sütü ve hazır mama azaltılarak ek gıda asıl yemek haline gelir. Günde ara öğünler ile birlikte 4 öğün besin verilmelidir. Bebeğin ağzına zorla kaşığı sokmaya çalışılmamalıdır. Kendisi yemek isterse izin verin verilmeli ve cesaretlendirilmelidir. Yemek seçebilir her yemeği yemek zorunda değildir. Bebeğin gözüne hitap eden besinler hazırlamaya özen gösterilerek çocuğun ilgisi çekilebilir.

Mercimek, nohut, kuru fasulye ıspanak börülce gibi besinler verilebilir. Bebeğe özel yemek pişirmeye gerek yoktur az yağlı baharatsız ev yemekleri verilebilir. Günde 1 öğün kırmızı et ya da tavuk yemesi önemlidir. Besinlerin püre olmasına gerek yoktur, hafif çatalla ezilerek verilebilir. Biberon kullanımını azaltmak için su ve meyve sularını biberondan değil bardaktan vermek gerekir. 

Anne sütü 9. Ve 10. Aydan sonra temel gıda olmaktan çıkar. 13 ve 16 aylıkken azaltılır. En geç 2 yaşında anne sütü kesilmelidir. Çocuk ek gıdaya geçtiğinde besinlerden dengeli ve düzenli yemelidir. Demir kaynağı için kırmızı et ve kuru baklagiller oldukça önemlidir bu yüzden öğünlerde bu gibi besinlerin verilmesine özen gösterilmelidir.

Yoğurt ve süt kalsiyum gereksinimi için günde en az 1 bardak yada 1 kase verilmelidir. Anne sütü azaldığı için kalsiyum ihtiyacı desteklenmelidir. Meyve sebzeler vitamin deposu sayılabilir. Ayrıca kalsiyum, demir emilimi, sindirim sisteminin çalışması için yardımcıdır. Vücudun çalışması için gerekli olan ekmek, nişasta, un makarna gibi gıdalara dengeli ve ölçülü olarak öğünlerde yer verilmelidir.

Bebeğe Hayvansal Gıdalar Verilmesi 

Sindirimleri zor olduğu için başlarken kesinlikle verilmemelidir. Çocuğun sindirimi katı gıdaya alıştıktan sonra verilmelidir. 7. ayda başlanabilir Başlangıç olarak dana kıyma, kuzu kıyma, tavuk göğsü verilir. Hayvansal gıdalar A vitamini ve folik asit açısından yüksek değerlere sahiptir.

Bebeğe Ek Gıda Olarak Sebze Verilir Mi? 

Ek gıdaya geçişte sebze ile başlanır. Sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir bunlar patates, havuç, bal kabağı olabilir. Yeşil yapraklı sebzelerin A vitamini oranı yüksektir. Bu yüzden ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir ancak ilk olarak yemeğin suyundan verilerek alerjik durum kontrol edilmelidir.

Bebeğe Kuru Bakliyat Verilir mi?, Ne Zaman? Nasıl Verilir

Mercimek, nohut, kuru fasulye ,börülce gibi bakliyatlar 9. Aydan sonra verilebilir. Katı ve gaz yapan yiyecekler olduğu için bebeğin sindirim sisteminin hazmetmesi uzun sürebilir ve gaz atakları yapabilir. Ancak demir ,protein ve folik asit açısından yüksek oldukları için bebeğin gelişimine oldukça katkı sağlarlar.

Bebekler Yağ Tüketebilir mi?

Yağlar tüketilirken hayvansal kaynaklı yağlar değilde, bitkisel kaynaklı yağların tüketilmesi önemlidir. Mısır yağı, fındık yağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here